"i- Ma? m sis» «sa >a «r x «2» w j mis. ,-m. .--««a - u' in Den Haag stellig honderdmaal meer be zoekers zou trekken dan een te Leidendus hier meer dan daar aan het doel zou beant woorden. Bij de regeeriug, dunkt mijmoet ook die overtuiging bestaaD. Komt daar nu bij dat 's Gravenhage, door meer of min belangrijke sommen voor het verkrijgen van zoodanig Museum beschikbaar te stellen, toont te beseffen, op het veikrijgen daarvan prijs te stellen en er wat voor over te heb ben het mag worden vertrouwddat de regeering zich ook voor het overbrengen van 's rijks Elhoographisch Museum van Leiden naar Den Haag zou in de bres stellen. Daarvoor zou ook dit pleiten: soortgelijke klachten betreffende gebrekkige huisvesting enz., als omtrent de Ethnographische col- lectien te Leiden werden aangevoerd, zouden ook omtrent de Musea van Oudheden en van Natuurlijke Historie kunnen worden aangevoerd. De geachte directeuren dier beide zoo belangrijke Musea herinnerden daar nog aan in de Leideche Courant van 13 Nov. '86 en klagen er telkens over in hun jaar verslagen. Worden nu de Ethnographische collectiën uit Leiden naar Den Haag over gebracht, dan kunnen de daarvoor thans be stemde gebouwen ter beschikking van de directeuren der overige Musea worden ge steld, tot tijd en wijle er gelegenheid zal bestaan Leidendat daarvoor de aangewezen plaats is, met flinke nieuwe Musea voor Oudheden en voor Natuurlijke Historie te begiftigen. Om al deze verschillende redenen is het dan ook te hopen dat ons gemeentebestuur spoedig gevolg zal geven aan het voornemen om aan den gemeenteraad het voorstel te doen tot het aanbieden aan de regeering eener bijdrage in de kosten der overbrenging van 's rijks Ethnographisch Museum van Leiden naar 's Gravenhage. Moge deze regelen daartoe iets bijdragen 1 Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f35, f 18, f3.70 en f 1.85. De luit. ter zee der 2de kl. P. S. 11. Wolterbeek, gedetacheerd te Leiden, wordt met 1 Mei aanstaande geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Op 21 April zal alhier worden aan besteed: het éénjarig onderhoud der kazerne gebouwen enz. Men schrijft ons: Hoe de visscher- lieden redeneerden ten gevolge van de lang durige koude. IJbokking is in den echten tijd een fijn vischje, verdient vèr boven de traauachtige zeebokking de voorkeur en is dan ook onder den aanzienlijken stand zelfs veel gezocht. Komt bet voorjaar met eenige warme dagen, dan wordt de IJbokking: ijlebokking, kuitziek, doodmager, voor wei nige centen te verkrijgen panharing bij han den vol, en eindelijk slechts geschikt om er den akker mee te bemesten. Op zulke toebereide akkers groeit echter de uitgepote bloemkool wonderbesl. Soms kan men het uit den pot ruiken dat de kool op visch- grom geteeld isen smakelijk etenzal mis schien hierop deze of gene aanvoeren, doch dit in het midden gelaten. Juist de aanhou dende koude nu van dit voorjaar veroor zaakte dat de IJbokking nog dezer dagen even bruikbaar was als dezen winter. Waar bleef de elft in Maart en April? Donder in Maart, grijpt den elft bij den staart, zeggen de visschers, want dan komt ze. Morgen brengenI Ze werd niet gevan gen, uitgezonderd eenig klein goed, dat hoog in prijs liep. Die in eene gemeente woont aan de rivier waar handel in elft gedreven wordt, zendt doorgaans aan verwanten of vrienden in eene gemeente waar dergelijke visch zelden voorkomt, een mooien elft ten geschenke, b. v. in de vasten. Dat is eene aardige gewoonte waarop bijna te rekenen valtaltijd welkom is en door de vrienden dat spreekt van zelf dan ook hoog ge waardeerd wordt. Maar dit jaar was er tot uogtoe geen kans op; men moest zich ver ontschuldigen; later misschien, maar het was nog te koud geweest. HUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Zondag jl. gaf de heer Mann met zijn orkest het zevende en laatste volksconcert in dezen winter. Het programma gaf weer onderscheidene goedgekozen nummers te ge nieten die meerendeels uitmuntend werden uitgevoerd. In de Fantaisie et Variations van David slaagde de heer S. Prinsenberg even goed als de heer J. Oostelaar in de Concert-Aria voor oboë van Herzog. 't Zijn dan ook twee zeer dankbare nummers. Met het bekende, vroolijke en steeds welkome „Tout a la Joie" van Fahrbach werd aan het programma een einde gemaakt; daarmee ook aan dit volksconcert en tevens aan de geheele reeks voor dit seizoen. Ook nu was de zaal weder uitmuntend bezet; 't wordt er zelfs telkens voller en 't is dan ook wer kelijk geen wonder waar voor zulk een bil lijk entrée zooveel degelijke muziek op uit- stekende wijze wordt ten gehoore gebracht. Namen we dus voor dit jaar afscheid, we houden ons voor een volgend seizoen zeer aanbevolen. De heer J. Jacobs, solo-trombonist van Z. M. den koning, zal zich Vrijdagavond doen hooren op het concert in Felix Meritis. Te Botterdam is op een zolder onder oud kinderspeelgoed een Stradivarius ontdekt met het volgende opschrift: „Antonius Stra divarius cremonensis faciebat anno 1724." Van de hand des heeren Louis D. Petitconservator bij de bibliotheek der rijks universiteit te Leiden, zag de slot-aflevering van den „Catalogus der bibliotheek van de maatschappij der Nederlaudsche letterkunde" het licht. Met de voorgaande afleveringen vormt het geheel nu twee kloeke deelen, van ruim duizend bladzijden. Van de druk werken ziju zij niet minder dan 32,173 titels opgenomen. Genoemde slot-aflevering is groo- teudeels gewijd aan de buitenlandsche ge schiedenis en plaatsbeschrijving; daaronder verdienen vooral Duitschland en België de aandacht. Als eene bijzonderheid onder de aid. „godgeleerdheid" zij de rijke verzameling geschriften voor het godsdienstonderwijs uit de jareu 1562 lot op onze tijd vermeld. Voorts bevat deze all. een supplement der handschriften bewerkt door dr. S. Q. De Vries, behoorende bij de reeds in 1877 ver schenen eerste afd. Handschriftenuitgegeven door dr. H. C. Kogge (te zamen 1083 titels), en een supplement „Nederlandsch Tooneel" bewerkt door den heer Petit en behoorende bij de 3de afd. Nederlandsch Tooneel bewerkt door den heer Th. J. 1. Arnold, tegenwoor dig bibliothecaris te Gent (met 525 titels van boeken en 9409 titels van tooneelstuk- keu). Bij wijze van inleiding tot het geheele werk (XXIV bl.) deelt de heer Petit een en ander mede over de lotgevallen der bi bliotheek. Merkwaardig is daarin het ver haal van hare zwerftochten door Leidcns stratenvoor en aleer zij eene veilige en blijvende schuilplaats ontving onder het her bergzaam dak der uuiversiteits-bibliotheek. Niet minder dan acht malen moest zij ge durende den tijd van haar bestaan verhuizen I Ten slotte wijst de bewerker op eenige be langrijke afdeelingen van den catalogus; bij de lezing hiervan moet den deskundige de groote rijkdom der bibliotheek verrassen. Tegen het einde dezes jaars zal waarschijn lijk de reeds grootendeels in handschrift be werkte alphabetiscbe catalogus, tevens regis ter, op den thans voltooiden wetenschappe lijk gerangschikten catalogus en op dien der handschriften en der tooneelstukken ter perse worden gelegd. Wij wenschen den heer Petit geluk met de voltooiing van zijn reuzenar beid, van den Catalogus, die het zijne moge bijdrage tot vermeerdering van de eer en den roem van de maatschappij der Neder- landsche letterkunde 1 NS. Ct.) De vereeuiging „Eembraudt" te Am sterdam heeft in het Muntgebouw een fraaie tentooustelling geopend. Behalve eene ver zameling teekeningen van de hand van Bern- brandt, zooals men zelden bijeenvindt en waarvan enkele eenige duizenden guldens hebben gekost, zijn er twee onbekende por tretten van Frans Hals, die bij een van onze deftige families aan de algemeene aandacht waren onttrokken. Voorts een prachtig bin nenhuis van den Delftscheu Van der Meer, een juweeltje vauBuysdael, een meesterwerk van Santvoort, een voortreffelijk stadsgezicht van Jan Van der Heyde, een zeer merkwaar dig familiestuk voorstellende een bruiloft uit de eerste helft der zeventiende eeuw, enz. Onder de teekeningen noemen wij voorts nog Boghman, Waterloo, Jan Steen, Willem Van de Velde, C. Visscher, enz. enz. (Hbl.) Het Bosnische Bijksmuseum heeft drie oude boeken ten geschenke ontvangen, waar onder een uitgaaf van het Evangelie, in 1586 te Venetië met Latijnsch letterschrift ver vaardigd en van houtgravures voorzien. Inhoud, 16de jaargang, n°. 44, van De Huievrouw. Vrouwenhulp in tijd van oorlog. Het normale en ziekelijke tanden- krijgen der kinderen. Door Dr. S. Sr. Co ronet. Moeders, (naar het Engelsch.) Door G. v. H. Aphorismen van Elisabet Bar rett Browuing. De moeder van Iwan Tourgéuieff. Door IJ. M. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- eu buitenland. Allerlei. Huishoudelijke raadgevingen en mededeelingeu. Feuilleton „Helena Jung". Naar het Duitsch van Paul Lin dau. (Vervolg.) Advertentien. B1NNËNLANUSGHE BERICHTEN. De tweede kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 April, 's namiddags ten halfdrie ure, Bij het dezer dageu te 's Hage ge houden examen voor de betrekking van com mies der posterijen zijn geslaagd de surnu merairs: C. J. Beelenkamp, mej. M. W. C. De Koning, Ph. Muus, L. C. W. Ten Brummeler, A. M. E. Lafeber, A. P. De Veij Mestdagh, F. P. Du Bieu, J. M. v. d. Drie8sen Moreeuw, H. W.-v. Starckeuborgh Jutting, I. B. Van der Slooten, T. Ten Gate, P. Ort, S. Beumée, G. Bottier, H. Van der Baan, H. H. Dumoulin, I. H. B. A. Van Lierop, I. G. Potjewijd,A Jonkers en A. L. F. Hofmaun. Laatstleden Woensdag had te 's Gra venhage de aangekondigde vergadering plaats van voorzitters van B. K. kiesvereenigingen met het doel een provincialen bond te stichten. Wij vernemen dat de vergadering door de meeste voorzitters bijgewoond werd en er een reglement in behaudeling kwam, dat echter in eene volgende vergadering eerst definitief kan worden vastgesteld. De ver gadering werd geleid door den heer Heij- denrijck, lid van den raad van state, oud lid der tweede kamer. (Hbl.) HH. KK. HH. de hertog en hertogin van Sakseu-Meiningen en hun zoon zijn Zou- dag uit Amsterdam alwaar de vorst en vorstin sedert eenigen tijd vertoeven, te 10 u. 40 min. per Bhijnspoor te 's Hage aangekomen en aan het Hotei de Bellevue afgestapt. Na aldaar een dejeuner te hebben gebruikt, bezochten de voorname vreemdelin gen de stad en bezichtigden eenige merkwaar digheden, o. a. het Huis ten Bosch. Zij maakten later een rijtoer naar Scheveningen en dineerden in het Hotel de Bellevue. Per Bhijnspoortrein van 7 u. 27 min. keerden zij naar de hoofdstad terug. Zaterdagmiddag te circa half twee werd de Haagsche brandweer gewaarschuwd dat de gebouwen der artillerie nabij Schevenin gen in brand stondenbij onderzoek bleek dit een valsch alarm te zijn; althans het feit kwam hierop neer, dat het heidekruid over ongeveer 3000 meter oppervlakte in brand stond. Door de manschappen der wacht bij het artilleriepark werd de heidebrand ge- bluscht. De plaatselijke commandant en de plaatselijke adjudant waren terstond bij het bekend worden van het gerucht op de plaats des onheils verschenen. Zondagmiddag omstreeks 2 uren werd te 's Hage in een huis aan de Nieuwe Mol straat, bewoond door een meubelmaker, een brand met uitslaaude vlam ontdekt, die onstaan was in de werkplaats tengevolge van het springen eener brandende petroleum lamp. Er is eene hoeveelheid hout verbranden eeu gedeelte van het dak werd door de vlam men aangetast. De brand had een dreigend aanzienmaar werd, door het spoedig aanrukken van een slangenwagen uit het politiebureel aan de Groenmarkt, nog in het begin gesmoord. Een 200-tal kleine jongens doorkruisten Zondagavond te 's Hage verschillende stra ten onder het zingen van socialistische lie deren. De knapen droegen stokken met roode en zwarte vlaggetjes en brachten eene menigte meesehen op de been. Op den Luthersche Burgwal heeft de politie aan dezen optocht eeu einde gemaakt. In de Friesche gemeente Tietjerkste- radeel zal een huwelijk worden voltrokken tusschen een bruidegom van 82 en een bruid van 28 jaren. De oudste zoon van den prins van Wales, de 23-jarige prins Albert Victor, die incognito in ons land vertoeft, bracht Vrijdag een bezoek aan Breda, waarbij door hem met de grootste belangstelling het praal- graaf, de doopfont eu andere merkwaardig heden in de Groote kerk in oogenschouw werden genomen. 'e GRAVEAHAbiE. Door Z. M. is aan mr. A. Heemskerk rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van commandeur der Orde van Medjidié, hem door Z. H. den Khedive van Egypte geschonken. Door Z. M. is J. J. Van Bakkenes benoemd tot burgemeester der gemeente Vlagt- wedde. Door Z. M. is, met ingang van 16 April 1887, benoem-: tot directeur van het postkantoor te Oosterwijk G. De Wit, thans commies der posterijen van de tweede kl. Door Z. M. is, met ingang van 16 April 1887, benoemd tot commies der pos terijen van de vierde kl. J. A. F, Damme, thans surnumerair der posterijen, en is met ingang van 1 Juli 1887 bevorderd tot com mies der posterijen van de tweede kl. E. Voorbij, thans commies der posterijen van de derde kl. De benqemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Aaltsz wordt met den 16den Mei aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, om tevens dienst te doen in de maritieme ziekenin- richting aldaar. De minister van oorlog zal op 14 April geen audiëntie verleenen. HH. MM. de koning en koningin hebben eersten Paaschdag in de Klooster kerk deelgenomen aan het Heilig Avond maal, ouder bediening van ds. Bademaker. H. M. de koningin woonde tweeden Paaschdag de voormiddag-godsdienstoefening in de Kloosterkerk bijonder gehoor van den predikant dr Van Koetsveld. LAATSTE BERICHTEN. De eerste lentewarmte die op Maan dag weinigen thuis hieldbracht vooral in de buitendreven van de residentiehet Bosch, de wegen naar Scheveningen, de Boschjes, het kanaal enz. zeer vele wandelaars op de been. De koningin met prinses Wilhelmina maakte in de eerste namiddaguren van dezen lentedag een rijtocht in open victoria, be spannen met vier van het zadel gereden paar den, voorafgegaan door een voorrijder. Overal langs de wandelwegen waar het koninklijk rijtuig passeerde keerden zich de voorbijgangers in lange rijen naar den rijweg om de koningin en haar dochtertje te be groeten en beiden als 't ware een afscheids groet te brengen aan den vooravond van een langdurig verblijf buiten de residentie. Toen de kleine prinses ten paleize was teruggekeerdverschenen langzamerhand de jeugdige gasten op de kinderpartijdie het prinsesje den tweeden Paaschdag gegeven heeft. Op allerliefste wijze ontving onze vermoe delijke troonopvolgster de kleine invités, meerendeels kinderen van leden der Hof houding. De jonge feestgenooten waren in beval lige lichte toiletjes, den blonden haardos ge tooid met hemelsblauwe strikjes. Nu en dan verzamelden het prinsesje de kleinen voor een der vensterramen aan straat gelegen zoodat de voorbijgangers de kinderen in hun dartel- en vroolijkheid konden gade slaan. In de zaal stonden sierlijk aangerichte tafels, bezet met allerhande kostbare kinder verrassingen uit welken rijken voorraad elk kind een voorwerp ten geschenke kreeg zoodra de in een verstoppertjesspel gevonden paascheieren van chocolaad of suikergoed vertoond konden worden. H. M. de koningin was getuige van de vermaken vau haar dierbaar kind en de speelnootjes met al die vreugde welke het zien van ware kinderpret in het ouderhart wekt. HH. MM. de koning, en de koningin en prinses Wilhelmina hebben zich heden met een extra-koninklijken trein van de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij ten 1 uur 30 minuten precies naar Amsterdam begeven en met denzelfden trein het gevolg dat de vorstelijke familie gedurende haar verblijf in de hoofdstad vergezelt. Het vertrek van het koninklijk gezin naar de jubelende hoofdstad was een feestelijke uittocht gelijk. Van het paleis tot aan het Hollandsche station waren de wegen met honderden nieuws gierigen bezaaid onder wier hoera's HH. MM. in open landauer het station bereikten. Daar was ter eere van het vorstelijke drietal in de vestibule leidende naar de wachtkamer een heerlijk groenprieel aange legd, afgewisseld met kleurrijke Azaleas en overwelfd met hooge palmen. De wachtkamer zelve was mede met bloe men en groen getooid en aan weerszijden van de buitendeur naar het perron verhie ven zich twee kolossale laurierboomen. Toen HH. MM., het prinsesje aan de hand nemende, op het balcon van den salonwa gen badden plaats genomen, ging er een daverend hoerah op uit de menigte die zich op het plankier verdrong en onder de passa giers in een nabijstaanden trein. De burgemeester der residentie, de luit.— generaal jhr. Verspyck, de vice-admiraal jhr. De Ca8embroot en de generaal-majoor jhr. Klerck deden de koninklijke familie uitge leide tot aan den trein, welke, gesteld on der leiding van den ingenieur den heer Van Hasselt, precies op het bepaalde uur naar Amsterdam stoomde, een eindweegs verge zeld door de vreugdekreten van de zeer velen, die binnen het station en langs de afge sloten spoorbaan hadden post gevat. De locomotief had een feestelijk aanzien, behangen als het gevaarte was met festoen van dennegroeu en rozen en versierd met vlaggenbundels aan het front. Even véér half drie kwam de trein, ge leid door den inspecteur der H. IJ. S. M. Lookhorst, te Amsterdam aan. De koningin

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2