BUITENLANDSCHE BERICHTEN. De veijaardag van H. K. H. de groot hertogin ran Saksen-Weimar, prinses Sophia der Nederlanden werd heden in de residentie herdacht. Van den Haagschen toren, de rijks-, pro vinciale- en gemeentegebouwen, alsmede van particuliere woningen wapperde de nationale driekleur. Ten 12 ure rukten de drie wapens, die het garnizoen uitmakennaar de Maliebaan uit tot het houden van parade ter eere van den geboortedag ran 's konings zuster. De generaal-majoor, jhr. Klerek, divisie- commandant en waarnemend gouverneur der residentie, inspecteerde de troepen, gevolgd door een staf van hoofd- en mindere officie ren, waarbij zich de nieuw opgetreden ko lonel-commandant van het 2de regiment veld-artillerie, jhr. Van Pest el, had aange sloten. Het bevel over de parade was in banden van den kolonel en commandant van het 8de regiment hussaren, jhr. Teding van Berkhout. Na het défilé marcheerden de troepen af. De kortelings in garnizoen aangekomen officieren, gedetacheerd bij de normaal-schiet school, presenteerden zich bij deze parade. Hunne Majesteiten de koning en de koningin, vergezeld van eene dame en drie heeren hunner hofhouding, woonden heden namiddag 2 ure de godsdienstoefening in de Kloosterkerk bij. Voorganger was de weleerwaarde heer ds. Rademaker. BELGIS. Op 't alleronverwachtst en zonder dat iets was uitgelekt van een plan voor eene reis van Z M., is koning Leopold II Dins dag over Ostende naar Engeland vertrok ken. Daar koningin Victoria op 't oogen- blik buitenslands vertoeft, zal de reis van Z. M. vermoedelijk niet met familiezaken, doch met de Congo zaken in verband staan. Dv. Z. en 's Gr.) Uit Arlon wordt aan het Handelsblad v. Antw. gemeld, dat daar een hevig ge vecht tusschen burgers en soldalen heeft plaats gehad. De politie heeft verscheiden bebloede shako's en sabels in beslag geno men. Eene herberg moest eene belegering in optima forma doorstaan en een man van 72 jaar werd gevaarlijk gekwetst. EVG£L1NU. Het lagerhuis is, na eene korte on belangrijke zitting, tot aanstaanden Dinsdag uiteengegaan. De regeering heeft aan graaf De La- laing, den Belgischen schilder en beeldhou wer, de vervaardiging opgedragen van het gedenk treken voor de iu 1815 in den veld slag van Waterloo gesneuvelde en te Evere begraven Engelsche soldaten. Men roemt leer het ontwerp van het praalgraf, dat door vijf of zes leeuwen zal omgeven zijn. H. M. koningin Victoria, uit Cannes naar Aix-les-Baius vertrokken, is aldaar aan gekomen. Prinses Beatrice vergezelt H. M. Op haar verlangen heeft er geen officieele receptie plaats gehad. De koningin heeft in de villa Mottet haar intrek genomen. De prinsvau Battenberg, schoonzoon der koningin, wordt weldra verwacht. Volgens de Pall Mall Gazette zal de betooging, die op Paasch-Maandag in liet Hyde Park tegen de Iersche dwangwet moet plaats hebben, iets kolossaals worden. Al de liberale en radicale clubs der hoofdstad zullen er aan deel nemen. Meer dan twin tig muziekcorpsen zullen den optocht ver gezellen, en de afschaffersvereenigingen, die uooit eene gelegenheid laten voorbijgaan om hunne banieren en leuzen eens te luchten, beloven mede van de partij te zullen zijn. Een kolossale hoop volk zal er dan nok zeer zeker op de been worden getrommeld; doch welke waarde er aan het cijfer van dit Paasch-Maandagsche straatpubliek zal te hechten vallen met betrekking tot de Ier sche quaestie ziedaar eene vraag, welke men vrij is zeer verschillend te beant woorden. De Pall Mall Gazette alvast, die buiten zichzelve is van verontwaardiging over de Coercion Bill, zal niet nalaten eene groote drokte te maken over den oploop in het Park, gelijk zij niet verzuimt zoo breed mogelijk de protesten uit te meten, die er niet alleen in Engeland zelf, maar ook in Amerika tegen de voordracht der regeering worden geuit. De Daily Newt meldt uit St. Peters burg, dat de meeste gevangenen zijn losge laten, maar een honderdtal jonge mannen en vrouwen nog gevangen gehouden wor den, waarvan de meesten vermoedelijk zon der vorm van proces naar Siberie gevoerd «llen worden. Aan de Standard wordt uit Constan- tiuopel gemelddat de Sultan ontevreden is op den grootvizier, dewijl de Bulgaarsclie quaestie naar het schijnt niet verder komt. De Sultan heeft den vizier in geen drie weken ontvangen. Naar de Standard uit New-York ver neemt, rapporteert de heer Charles De Les- seps bij zijnen terugkeer naar Frankrijk, dat hij den staat van zaken bij het Panama kanaal zoo verre gevorderd heeft bevonden, dat de opening van het kanaal in 1889 te gemoet gezien mag worden. FRAKHRU K. De parlementaire commissie voor de verzoekschriften heeft uitspraak gedaau op een verzoek tot uitlevering en veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf van den ex- maarschalk Bazaine. Zij heeft geoordeeld, dat het verzoek niet in behandeling kan komen, daar uitlevering alleen op beschul digden en niet op bij verstek veroordeelden van toepassing is. Douville-Maillefeu en Sans-Leroy heb ben geduelleerd. Bij den tweeden degen stoot werd Maillefeu aan de hand gewond, de degen drong zelfs door de hand en er volgde eene hevige bloeding. De getuigen verklaarden hierop, dat hij niet verder het gevecht kon voortzetten. De gewonde naderde zijne tegenpartij en beiden drukten elkaar de hand. De heer Antoine is te Parijs aange komen. Hij moet vast het plan hebben zijne deur voor lastige bezoekers gesloten te houden eu inzonderheid de „interviewers" buiten te laten. ITALIË. Graaf Saffi (oud-drieman der Romein- sche republiek), die dezer dagen in het kies district Forli tot afgevaardigde is gekozen, in plaats van Cipriani, heeft verklaard het mandaat niet te willen aannemen, om niet verplicht te zijn den eed van trouw aan den koning te zweren. Het district Forli, dat reeds tweemalen Cipriani tot afgevaardigde had gekozen, dien de kamer niet heeft toe gelaten zal dus opnieuw geroepen worden een afgevaardigde naar de kamer te zenden. De Paus heeft een bijzonder Paasch-ei ontvangen; het is van ivoor, van binnen gevuld met wit satijn; in het satijn lag een doosje bevattende een robijn, omzet met diamanten. Het geschenk, ter waarde van bOOOO frs.was van eene voorname Engel sche dame. ZWITSERLAND. Daar de Duitsche socialisten in de laatste tijden, meer bepaaldelijk ter gelegen heid van den verjaardag van keizer Wil helm, steeds heftiger zijn opgetreden, heeft de bondsraad besloten om, overeenkomstig de voorschriften van het Zwitsersch straf wetboek strenge maatregelen te nemen tegen elke provocatie, welke de veiligheid van den staat zou kuunen in gevaar brengen. DU1TSCHLAND. Te Berlijn wordt ten stelligste verze kerd, dat door de Porte het initiatief zou zijn genomen voor een Europeesche confe rentie over het Bulgaarsche vraagstuk. Wel schijnt het waar te zijn dat de Sultan stap pen deed bij de kabinetten om de mogend heden te bewegen het eens te worden over een candidaat voor den Bulgaarschen troon. Meer dan 500 telegraphische geluk- wenschen zijn naar Darmstadt gezonden. Het Alexander-regiment, het geheele garnizoen van Sofia en de kadetten-school hebben feest gesierd; in den tuin voor het paleis hadden muziekuitvoeringen voor een onafzienbare menigte volks plaats. De Kreuzzeitungwelke met de hof kringen in betrekking staat, bevestigt, in den vorm van een brief uit Petersburg, dat in wel onderrichte kringen wordt erkend, dat een tweede aanslag op den keizer heeft plaats gehaden de samenzwering veel uit gebreider is, dan tot dusver werd gedacht. Het lijk van Kraszewski is te Krakau aangekomen en voorloopig naar de kerk overgebracht. De plechtige teraardebestel ling zal den 18den plaats hebben. OUITESIR1J ft. Evenals Rusland en Duitschland zal ook Oostenrijk niet deelnemen aan de Pa- rijsche wereldtentoonstelling in 1889. Het ministerieele Wiener Fremdenblatt vermeldt dat de Bulgaren plan hadden den 5en den verjaardag van vorst Alexander, Bulgarije te proclameeren tot een koninkrijk en vorst Alexander weder te verkiezen. Hiervoor kwam Bulgarije's minister Stoilow naar Weenen. Het plan leed echter schip breuk op den tegenstand van het ministerie te Weenen. De Nene Freie Presse zegt, dat de Bulga ren voornemens zijn prins Ferdinand van Coburg candidaat voor den troon te stellen; daarentegen bericht het Berliner Tageblatt dat in Bulgaarsche kringen reeds gedacht wordt aan eene personeele vereeniging met Turkije, volgens welke de Sultan zou worden gekozen tot koning van Bulgarije en Rumelie. CHINA. Uit Yokohama wordt gemeld: Prins Frederik Leopold van Pruisen heeft afscheid genomen van de keizerlijke familie en is naar San Francisco afgereisd. AMERIKA. Bij de verkiezing van een burgemeester van Chicago, stemden de democraten met de republikeinen tegen de socialisten eu werkliedenpartij De meerderheid voor een republikeinscheu candidaat was 28,000 stemmen. VI-.NEZUELA. Ook het vermelde omtrent Venezuela wordt .weersproken. Guzman Blanco is nog steeds presidenten er is niets bijzonders voorgevallen. De Spaansche regeering moet zich bereid verklaard hebben bemiddelend tusschen Engeland en Venezuela op te treden. OOST-INDIE. Het Balav. Handelsblad zegt uit de beste bronnen te kunnen mededeelen, cat de legercommandant eenige dagen geleden zijn aan den koning gericht request om ont slag heeft ingediend enzoo hem althans niet gevraagd wordt nog een tijd in functie te blijven, reeds in het begin van Juni zal repatrieeren. Wie zijn opvolger zat zijn, blijft vooralsnog voor de oningewijden een diep geheim. Men schrijft aan de JavabodeDe administrateur van het land Tjiomas, de heer Van Gogh, is thans definitief als zoodanig afgetreden eu vervangen door den eigenaar zelf, Jhr. J. VV. E. de Sturler. LAATSTE BERICHTEN. Hedenmiddag moest een artillerist met verlof door de politie worden ingerekend omdat hij eene vrouw (zijn meisje, naar we hoorden) met zijn zijdgeweer te lijf ging. Uit Arnhem seint men Gisterenavond is de internationale roeiwedstrijd vastgesteld op 8 Juli. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Breukelen, ds. A. De Vlieg te Noordwijk aan Zee. HANDELS- EN F1NANTIËELE BERICHTEN. Krachtens Besluit van tie Ver. v. d. Effectenhandel verschijnt heden de Elfecten-iioteering niet. Gouda, 7 April. Kaas-aanv. 19 part., prijs le qual. /19A22(.—2e qual. a Noordhollandsche j 20.25. Boter. Goeboter 0.85 A 1.— per kg., weiboter f 0.65 A 0.80 per kg. Handel matig. Delft, 7 April. Prijzen der boter 40.A 52 per 4.0 kilo, 1.ik ƒ1.30 per kilo. Aan de Stads waag gewogen 380/8 en 125/16 vu. Boter, te zauieu wegende 8850 kilogram. GEMENGDE BERICHTEN Het stroovlechten is in Saksen een belangrijke tak van industrie geworden, sedert de Saksische regeering zich daaraan veel gelegen heeft laten liggen, o. a. door het oprichten van scholen, waar dit vlechten on derwezen wordt. Het land waar het vlechten van stroo aan vankelijk inheemsch was, is Italië. Tegen woordig echter wordt Italië daarin overvleu geld door Saksen. Vooral in de omstreken van Dresden houden zich zeer vele vrouwen en kinderhanden daarmede bezig. Jaarlijks wordt uit Saksen voor eene waarde van 4 A 5 millioen Mark aan fijne en grove stroo- hoeden afgeleverd. En bovendien worden aldaar uit stroo gevlochten mandjes, korfjes, vazen, vederen, bloemen enz. vervaardigd. Zou deze tak van industrie ook hier te lande niet te beproeven zijn? (Huisvrouw.) In November stak een bedelaar te Weenen, zekere Kreitter, een heer, die wei gerde hem een aalmoes te geven, met een dolk dood. Kreitter heeft thans het dood vonnis ondergaan. Hij was zeer kalm tot het laatst toe eu lachtte toen hem het koord om den hals werd geslagen. Zijn laatste ver zoek was om een paar nieuwe schoenen hij vond het niet prettig zoo armoedig ge kleed voor het publiek te verschijnen. In Amerika schijnt behoefte te bestaan aan vrouwelijke dienstboden. Zoo kwam bij de commissie voor de bezorging van betrek kingen in Castle Garden te New—York eene aanvrage in, om 200 Zweedsche meisjes als dienstboden naar de Zuidelijke Staten te zen den. Daar de Zweedsche meisjes die als landverhuizers in Amerika aankomen, ook in de overige Staten zeer gezocht zijn voor huiselijke betrekkingen, was de commissie niet i.i 9taat aan deze aanvrage te voldoen, zoodat men zich in het Zuiden met dienst meisjes van andere nationaliteit zal moeten behelpen. Het getal vrouwen en meisjes van vreemde nationaliteit, die door bemiddeling van ge noemde commissie in betrekking worden geplaatst, is zeer groot. Uit een onlangs verschenen verslag blijkt, dat er alleen in de maand October II. niet minder dan 559 werden geplaatst. Daaronder waren 100 Duitsche vrouwen en meisjes, de overigen voor verreweg het grootste gedeelte Iersche. Gemiddeld bedraagt het loon voor dienst meisjes in Amerika 9) dollar per maand. Zekere mr. Patrick Gasey is door een zakkenroller, aan het station te Berlijn (Friedrichstrasse), op zijn reis van Parijs naar Petersburg, van zijn geldtasch beroofd waarin p. m. f 14.000 aan papier- en goud geldzijn reispas, zijn reisbiljetten (hij was van zijn echtgenoote vergezeld) en een refu van zijn bagage. Eerst op reis naar Eydt- kuhnen bemerkte hij den diefstal. Hij moest daar blijven, totdal hij maatregelen had ge troffen om verder te komen en daartoe, zon der pas, verlof had verkregen. Thans heeft de Berlijnsche politie 300Ö Mark uitgeloofd aan hemdie den dief aanwijst. Te Bordeaux zijn twee fabrieken en een groot aantal huizen een prooi der vlam men geworden. De schade wordt geschat op meer dan één millioen frcs. Het dorpje Beughel, in Zwitserland, is op zes huizen na geheel afgebrand. Zestig huizen met huisraad en al werden in de asch gelegd. Eenige kinderen en een massa vee kwamen in de vlammen om. Chauffat, de slapende Franschuian te Londen, begint langzaam te ontwaken. Hij schreef antwoorden op een aantal vragen. Hij is echter vrij doof en aan de linkerzijde bijna geheel verlamd. Volgens dr. Keser ontwaakte Chauflat wanneer men hem zachtkens in opwaartsche richting over het voorhoofd streek, doch hij sliep weer in bij nederwaartsche wrijving; zijn pols was bij de laatste opöeming 100, temperatuur 99. In de kazerne (wel te verstaau in een Fransche kazerne, want het volgende is aan een Fransch blad ontleend) Ge hebt het rapport gehoord, sergeant? Om 12 uur moeten alle manschappen van hemd hebben verwisseld! Maar kapitein, zij hebben er maar één. Doet er niets toe. Dan verwisselen zij maar onder elkaar. Eene dame te Genua, de vrouw van een hooggeplaatst ambtenaar aan het Itali- aansche hof, is tot 5 dagen gevangenisstraf veroordeeldomdat zij in een winkel eenige paren zijden kousen en chemisettes, ter waarde van 100 frcs., had trachten te stelen. Op eenigen afstand van de Oosten- rij ksch-Hongaarsche grens, i.i de vallei van Nascolb, is een man doopgevroren onder de sneeuw gevonden; iets verder ontdekte men het lijk van een tweeden persoon, die den ander vergezeld had. In de gevangenis te Fernambuco is een 80jarige, die reeds 18 jaren wegens moord opgesloten is. Hij gebruikt sedert 8 maanden alleen suikerwatei. De reuzenboomen van Californie zul len weldra tot het verledene gaan behooren; er zijn tegenwoordig zeventien vereenigingen, die met alle mogelijke nieuwerwetsche hulp middelen bij hst houthakken samenwerken om deze eeuwenoude wouden van de wereld te doen verdwijnen. De keizerin van Oostenrijk is te Her- culesbad (in 't Zuiden van Hongarije) aan gekomen, om gedurende drie weken een kuur van heete springbaden te ondergaan als middel tegen haar rheumatisch lijden. Dit Aden werd dd. 5 April geseind, dat daar in de laatste 4 dagen herhaaldelijk aardschokken zijn gevoeld, evenwel zonder schade aan te richten. Van de stormen, die voor eenige da gen aan de Schotsche kust woedden, zijn 70 A 80 Schotsche visschers de slachtoffers geworden. Van alle kanten komen weer berichten over hevige stormen, welke op verschillende plaatsen hebben gewoed.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 3