BUITENLAND80HE BERICHTEN De minister van binnenlandscbe zaken, de heer Heemskerk, heeft een bezoek ge bracht aan de bloemententoonstelling te Am sterdam. Gedurende de feestweek zullen te Am sterdam muziekuitvoeringen plaats hebben Woensdag van 7{- tot 10 uren buiten de Muiderpoort, op de Nieuwmarkt, Daniel Meierplein, Amstelveld, Damrak, Rembrandt- plein en op den Buiten-AmstelDonderdag 1 tot 4 uren op het Ferdinand-Bolplein en in het Vondelpark, en van 6 tot 8 uren op het Haarlemmerplein, Noordermarkt, Fu- nen en Kattenburgerplein. Het hoofdbestuur der posterijen heeft besloten in de feestweek aan alle brieven bestellers te Amsterdam een lialveu vrijen dag te geven en wel door voor den hoofd feestdag Woensdag of Donderdag voor de bestelling Zondagdienst vast te stellen, zoodat er dien dag drie bestellingen zullen zijn, waaraan de helft der bestellers er twee en de andere helft ééne zal verrichten. De 101 algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal gehouden worden op Woensdag 1 Juni aan staande 's morgens te 10 uren, in het ge bouw Stroucken, te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer W. F. Loinan. Ouder de punten van beschrijving, welke nader medegedeeld zullen worden, behoort het aangaan van eene overeenkomst betref fende het Sociaal W'eekbl.waarvan de uit gave blijkt een denkbeeld van het hoofdbe- bestuur te zijn. Het hoofdbestuur stelt voor, aan den uitgever, den heer ïjeenk Willink, te Haarlem, jaarlijks een bijdrage tot een maximum van f 4500 te verleenen waarvoor het tot benoeming en ontslag van den redacteur bevoegd zou zijn, enz. De gep. kap. van het Indische leger heeft te Utrecht terechtgestaanbeschuldigd van in een koffiehuis ongeveer f 40 uit de toonbanklade te hebben genomen. De off. van justitie vroeg 6 maanden gevangenisstraf. In de Nieuwe Zutpheneche Courant leest menEenige weken geleden werden te Zutfen wij kunnen er dadelijk bijvoegen ter goeder trouw voor quitantien eenige plakzegels gebezigd, die geheel van de ge wone soort afweken, zoo wat kleur, inhoud als vorm betreft. Bij onderzoek bleken zij afkomstig van een winkelier, bij wien zij door iemand van buiten de stad waren in betaling gegeven en die ze, in de veronder stelling dat het weder een nieuwe soort was, evenzeer ter goeder trouw had aangenomen. Door de ambtenaren der registratie werd al spoedig uitgemaakt, dat deze plakzegels wel op last van de regeering waren vervaar digd, doch om de een of andere reden af gekeurd, althans niet in gebruik gesteld, maar voor den papiermolen bestemd waren. Hoe zij van daar toch in de wandeling zijn geraakt, zal waarschijnlijk wel aan den dag komen. Dinsdag avond omstreeks lij uur ver brandde in de buurtschap Bekken onder Eibergen de boerderij „De Kappenwever." Twee kinderen van 7 en 12 jaar kwamen in de vlammen om, terwijl van bet vee alleen 5 jonge biggen gered werden. De timmermansknecht W. te Terband (Fr.) viel uit de bovenverdieping eener in aanbouw zijnde woning. Zijn baas D. die op den steiger stond, trachtte den val te bre ken doch stortte mede naar benedenzoodat hij meer wonden bekwam dan de knecht. Gisteren wapperden te Schiermonni koog de vlaggen op het nieuwe badhuis, ten bewijze dat de kap geBleld is; tot nu toe is het met bouwen vrij voorspoedig ge gaan en laat het zich aanzien dat het ge bouw op tijd klaar zal komen. Met de werk zaamheden aan den straatweg is men deze week begonnen. Aan het begin van den nieuwen straat weg worden twee huizen gebouwd, en in het dorp vele huizen vertimmerd en ver fraaid tot het opnemen van badgastenzoo dat er hier voor de werklieden volop werk is. In Juni komt de nieuwe raderstoomboot in dienst, die dagelijks van Groningen naar hier en terug zal varen en de reis in uur zal afleggen. Eene drijvende pont zal het aankomen gemakkelijk maken, terwijl door de voerlieden nieuwe tentwagentjes op veeren worden aangeschaft. NR. Ct.) - In de algemeene vergadering der IJs club te Leeuwarden is beslotenhet nadeelig saldo in kas, ten bedrage van f 4800, te doen dekken door vrijwillige bijdragen der leden, of, zoo dat niet het gewenschte resultaat heeft, door eene leening met hypotheek. Te Reuzel is een Duitscher aangehou den, die verdacht wordt een der medeplich tigen te zijn aan den diefstal, te Tilburg gepleegd. Hij werd op signalement gearresteerd en door de maréchaussee uit Eindhoven ge vankelijk naar den Bosch overgebracht. Te Best bij Eindhoven doet zich het ke sa askm ku zeldzame geval voor, dat van de twee ge meenteveldwachters, wegens wederrechtelijke arrestatie, de een tot 45, de ander tot 21 dagen celstraf, veroordeeld zijn, terwijl de aanstelling van een onbezoldigden rijksveld wachter is ingetrokken, wegens wangedrag van den persoondie daartoe benoemd was. 's GR4t'EKUtr.K Door Z. M. zijn benoemd tot burgemees ter: der gemeente Aalsmeer, J. G. Heyda- nus; te Broekhuizen, J. H. Hermans; te St. Geertruid, A. D. A. Quaedvlieg; en te Franeker, mr. W. W. Wichers Wierdsma. Door Z. M. is: aan den burgemees ter der gemeente Erp, M. J M. De Bruyn, verlof verleend om tot 15 Februari 1893 te Veghel te wonen; en aan den secretaris der gemeente Ambt-Delden, J. A. II. Jen- nissen, verlof verleend om te Stad-Delden te wonen. De luit. ter zee 1ste kl. W. H. Sou- man, de luitt. ter zee 2de kl. P. W. Sachse G. A. Cocq en jhr. E. G. Wichers, de off. v. gez. 1ste kl. A. W. M. Van Deventer en de off', v. adm. 2de kl. J. C. Van Reyn, dienende aan boord van Zr. Ms schroefstoom- schip Suriname de eerste als 1ste off'., wor den met den 9den dezer op non-activiteit gesteld. RKLGIE. Koning Leopold van België heeft zich Dinsdag incognito via Ostende naar Enge land begeven. Hij reisde van Dover recht streeks naar Hastings door. Naar aanleiding der verslagen van de werkcommissie heeft burgemeester Buis aan de Brusselsche fabrikanten eene statistiek gevraagd van de ongelukken, aan werklie den overkomen gedurende het tijdverloop van 30 Juni tot 1 April, met aanduiding van de gevolgen, welke die ongelukken ge had hebben. Hetzelfde onderzoek zal in al de gemeenten des lands plaats hebben. Op den spoorweg BrusselOstende worden proeven genomen met verwarming van de wagons door middel van gas. ENGELAND. Op welke wijze de oppositie de regee ring chicaneert, kan uit het volgende blij ken. Voor de zitting van eergisterenavond stonden niet minder dan 54 interpellation op de orde van den dag. De meeste vra gen zijn de onbeduidendheid zelve. Zoo wenscht b. v. de Ier Tanner de regeering te interpelleerenof zij van plan is in de Paaschvacantie reizende Iersche leden onder politietoezicht te stellen, terwijl Newres wenscht te weten, of de regeering maatre gelen denkt te nemen om het boycotten in Engeland te verhinderen. Men voorziet, dat de Parnellieten alle pogingen in het werk zullen stellen om het debat over de tweede lezing van de nieuwe Iersche strafwet min stens 14 dagen te rekken. Koningin Victoria heeft voor haar vertrek uit Cannes 2250 francs geschonken aan de politie en de armen dier stad. De koningin heeft aan prins en prin- Bes Henry van Battenberg de in de tuinen van Windsor-park gelegen villa Frogmore- house ter bewoning aangeboden. In die villa woonden geruimen tijd de hertogin van Kent en later prins en prinses Christiaan van Sleeswijk-Holstein. In Hydepark te Londen zal op Paasch- Maandag weder eene groote demonstratie tegen de Iersche „Coercion-bill" plaats heb ben. Op 12 plaatsen zal gesproken worden, voornamelijk door leden van het parlement. Te Birmingham hebben de liberale vereenigingen zich tegen de Iersche regee- rings-voorstellen verklaard en haar vertrou wen in Gladstone uitgesproken. Maandag is te Dover een klein scheepje aangekomen, zes meter lang, twee breed en anderhalf diep en genaamd „Homeward BoundHet scheepje kwam van Port- Natal en was bemand met drie koppen. De reis had tien maanden geduurd. De reizi gers hebben hiermede willen bewijzen, dat het niet onmogelijk is met een klein vaar tuig in den gevaarlijksten tijd des jaars de Kaap de Goede Hoop om te varen. Zij hebben in hun waterdop de zwaarste stor men doorstaan. FBAIHKIJ K. Het is thans bepaald, dat de veiling der ten verkoop bestemde kroonjuweelen, te Parijs den 12den Mei zal beginnen. Men rekent dat de verkoop tien dagen zal duren. Van 20 April tot 8 Mei zullen de voor werpen, gedurende vier dagen der weck, in het Paviljoen van Flora ter bezichtiging worden gesteld voor het publiek, en gedu rende twee andere dagen voor hen die een toegangskaartje hebben. «3 acm «LJ es sb. rmCm. Het einde van het incident tusschen den heer Saus Leroy en graaf De Douville- Maillefeu (die elkander in de kamer gesla gen hebben) is een duel op den degen ge weest, waarbij laatstgenoemde aan den arm verwond werd. Een belangrijke statistiek geeft le Figaro over den grooten staf van het Fransche le ger. Maarschalk Mac Mahon is de deken er vau. Hij is 78 jaren. De twee andere maarschalken zijn Canrobert en Lebeuf, die een jaar jonger zijn. Onder de 100 divisie- generaals zijn er 68 uit de school van Saint- C'yr, 25 uit de Polytechnische school en 7 uit de troep afkomstig. Onder de 200 bri gade-generaals zijn er 130 van de school van Saint-Cyr, 56 van de Polytechnische school en 14 uit de troep afkomstig. De jongste divisie-generaal is generaal Négrier, 47 jaren oudde jongste brigade-generaal is generaal Brugère, secretaris-generaal van het presidentschap der republiek en 45 ja ren oud. Generaal Trochu is bedenkelijk ziek. Daar het Engelsche eskader bij zijne aankomst voor Cannes niet de gebruikelijke saluutschoten afvuurde en de saluutschoten niet beantwoordde, waarmede het Engelsche pantserschip door de drie Fransche pant-er- schepen begroet werd, hebben de burge meester en de kommandant der Fransche vloot opheldering gevraagd. Beiden stelden zich met het antwoord tevreden, dat het Engelsche schip geen voldoend aantal licht geschut aan boord had om te salueeren. «Generaal Mite en zijn gemalin" de beroemde Amerikaansche lilliputters, zijn thans te Parijs en zullen in het „Cirque d'été" worden voorgesteld. Zij zijn beiden 60 centimeter lang en wegen iedergekleed 9 pond; zij zijn van gelijken leeftijd, 20 jaren, en leven als zeer gelukkige echte lieden. Zij rijden te paard, schermen, dan sen en zingen samen, terwijl de generaal heel aardig reciteert, zelfs klassieke mono logen. Generaal Mite en zijn vrouwdie steeds van hun forsch gebouwde ouders ver gezeld zijn, hebben elkander in 1884 ont moet in Amerika en zij werden verliefd op elkaar. Eenige maanden later trouwden zij te Manchester, waar hun huwelijk niet wei nig opzien baarde. De koningin van Enge land, aan wie het jonge dwergenpaar werd voorgesteld en die veel schik in hen had omdat ze zoo welgeschapen en aardig van uiterlijk zijn, zond den generaal een kruis en zijn vrouw een bracelet met edelgesteenten. Zij dragen die kleinoodiên steeds met trots. ITALIË, Graaf Di Robilant heeft verzocht uit het corps diplomatique te treden en als luitenant-generaal ter beschikking gesteld te worden. Generaal Saletta, de bevelhebber van Massowah, zou, volgens een telegram aan le Temp», de volgende instructiën ontvan gen hebben. Generaal Gêné wordt uitge- noodigd zich terstond naar Rome te bege ven om voor een krijgsraad te verschijnen. De kolonie zou in staat van belegd ver klaard worden en alle verdachte Europeanen, Abyssiniërs en inboo.lingen uitgewezen. De waterleiding van Monkullo naar Massowah zal vooral beschermd worden. Aan Ras Aloela zal de eisch gesteld worden den rei ziger Savoiroux onmiddellijk in vrijheid te stellen; als hij aan dezen eisch niet vol doet, zal met kracht tegen hem worden te werk gegaan. Eindelijk zal eene expeditie naar Bogosland uitgerust en een gezantschap aan koning Menelik gezonden worden. Gene raal Saletta is dus de nieuwe bezem, welke in den schoonmaaktijd te Massowah dienst moet doen. OIJITICn LAAD. De Voesitche Zeitung doet uitkomen, dat de sociaal-democraten zich tegenwoordig te Berlijn zeer kalm gedragen en alles ver mijden wat tot verscherping der dwang maatregelen zou kunnen aanleiding geven. Men is er op voorbereid, dat binnen kor- teren of langeren tijd tegen de leiders der partij in genoemde hoofdstad een proces zal worden begonnen. Zooveel is zeker, dat de autoriteiten eene buitengewone werkzaamheid ontwikkelen, al hebben zij tot nu toe te vergeefs beproefd eene vergadering van de fractie in den rijksdag en van de Berlijn- sche gedelegeerden te overvallen, om daar door het noodige materiaal voor de beschul diging te verkrijgen. De leiders der partij worden scherp in het oog gehouden; zoo wordt b. v. het huis van Paul Singer dag en nacht door de geheime politie bewaakt. Om met elkander te kunnen beraadslagen misleiden daarom de sociaal-democraten de politie en ambtenaren op alle mogelijke wijzen, en tot nu toe is hun dit zeer goed gelukt. Overigens hoort men, „in het be lang der zaak", niets meer van de meer radicale strooming, tot welke de voornaam ste onder de Berlijnsche socialisten behnoren. Een groot deel der aanvoerders heeft, om nieuw bloed in de partij te brengenzijne taak overgedragen aan jongere, aan de poli tie nog onbekende geestverwanten, en houdt zich voorloopig op den achtergrond. IWESEA. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de toestand der koningin van Zweden na de operatie, welke zij met goed gevolg heeft ondergaan, zeer bevredigend is. RVILAAD. De keizerin van Rusland heeft aan den pauslavist Katkoff de met brillanlen omzette portretten toegezonden van al de leden der keizerlijke familie. Men zegt, dat generaal Greffe, com mandant van St.-Petersburg, gepoogd heeft zich van het leven te berooven ten gevolge van lot hem door den Czaar gerichte ver maningen. Door de Berlijnsche National Ztg. wordt thans in berichten uit St. Petersburg bevestigd dat de Czaar zich zeer sterk heeft uitgelaten tegen Rusland's deelneming aan de Parijsche wereldtentoonstelling. De om standigheid dat het Nihilistisch hoofdkwar tier derwaarts is overgebracht en dat de moord op den vorigen keizer daar feestelijk is herdacht, zou den keizer zoozeer tegen het plan hebben ingenomen. Uit Weenen wordt aan the I). Neto» gemeldDe jongste arrestatien te St.-Peters- burg hebben aan 't licht gebracht, dat de Russische nihilisten met hun kameraden in het buitenland te water gemeenschap onder houden. Vooral Engelsche schepen worden verdacht aan de nihilisten brieven en geld toe te zenden. Om deze reden zijn eenige kruisers ter beschikking van de Russische douane gesteld. Zij hebben in last de sche pen in de Zwarte Zee en in de Oostzee met groote zorg te doorzoeken. BIILC AltlJE. Op vorst Alexanders verjaardag, 5 April, had men in verscheiden districten volksvergaderingen denken te houdenwaarin dan Bulgarije's onafhankelijkheid onder vorst Alexander zou zijn uitgeroepen. Op verzoek der regeering echter is van luidruchtige mauifestatien afgezien; er is besloten alleen in telegrammen van gelukwensching naar Darmstadt aan het nationaal gevoel lucht te geven TERHME. De Russische ambassadeur, de heer Nelidoff, heeft het antwoord van den Czaar met betrekking tot Bulgarije, aan de Porte overhandigd. Het antwoord is van dien aard, dat de voortzetting der onderhandelingen, welke over het Bulgaarsche vraagstuk ge voerd worden, mogelijk is. AMERIKA. De anarchist Most, die wegens zijne opruiingen, welke tot de ongeregeldheden te Chicago leiddentot een half jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is weer op vrije voeten gesteld. De anarchisten te New-York hielden ter eere zijner invrijheidsstelling een feestelijke bijeenkomst, waarin Most ver klaarde dat hij met nieuwen moed den strijd tegen het kapitaal op dezelfde wijze als voorheen zou voortzetten. VENEZUELA. Men meldt uit Venezuela, dat de pre sident der republiek, Guzman Blanco, on verwacht afgetreden is, vermoedelijk naar aanleiding der moeielijkhedenin welke de republiek geraakt is met Engeland. De Brit- sche gezant te Caracas heeft zijn paspoort aangevraagd, en te Porte Cabello, in Vene zuela, zijn drie Engelsche oorlogsschepen aangekomen. OOST-INDIE. Uit Probolingo wordt aan de Be Lo comotief geschreven: Een Javaansch echtpaar, van ongeveer tachtig jaren, verheugt zich in het bezit van zes-en-twintig kinderen, waarvan vier dochters, die successievelijk den familiekring hebben uitgebreid tot acht- en-zeventig kleinkinderen, achterkleinkinderen en achter-achterkleinkinderen. Twee malen 's maands, op Djoemahatkliwon en Dorroa- kasch (Selasa-kliwon), begeeft bet echtpaar zich met al zijn kroost in optocht naar den passer, waar het van alle zijden geschenken in geld, lijnwaad, rijst en andere voedings middelen wordt aangeboden, terwijl honder den Javanen zich voor de beide oude luidjes op de knieën werpen om hun zegen te ont vangen. De inlander beschouwt zulk een talrijk kroost als een bewijs, dat de bezit ters daarvan bij Toewan Allah gunstig staan aangeschreven en vereert hen als heiligen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 7 April. Volgens een telegram, welke de Figaro uit Rome ontvangt, zal het ministerie een krediet aanvragen van

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2