H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTE NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e'Le Courant v ersh ij u t dae 1 ijksbehalve op Zou- en Feest.<1 au'en. A B 0 I N E18 E SS T Vrijdag 8 April 1887. N°. 83. ADVERTENTIE!»: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNËNLANDSCHE BERICHTEN Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Summer 10 Cent. f 1.25. 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingentl contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Kcheepmakerssteeg 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTK.lt en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene ken nis, dal liet bureel van den burgerlijken stand op Vrijdag den 8 April e. k. C®»e" den Vrijdag) zal geopend zijn uitslui tend van 12-2 uren des namiddags Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 April 1887. D R A N kW E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis dal door C. A. L. KEULS en J. J. RESSENAAR, bei den te Leiden woonachtig adressen zijn inge diend om vergunniog tot verkoop van sterken drank in het klein resp. in de perceelen Nieuwe Rijn n°. 20 en Hoogewoerd n°. 129. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden 6 April 1887. «TAD8NIEUW8. De heer dr. H. F. C. Ten Kate ie 's Gravenhageheeft aan 's Rijks Ethnogra- phisch Museum te Leiden eene verzameling voorwerpen geschonken, afkomstig uit Britsch Guyana en Venezuela. Voor dit bewijs zijner belangstelling in 's rijks verzamelingen is den schenker de dank der regeering betuigd. Het Fransche blad l'Avirou geeft in zijn eerste nummer een beschrijving van onzen aanstaanden Universiteitswedstrijd en weet onder meer reeds de samenstelling van de volgende ploegen (e meldeD. Ploeg van „Njord", Leiden de bh. 1. Vissering; 2. Van den Broek; 8. De Vogel; 4. Leuring, getraineerd door den heer Damsté. Ploeg van „Laga", Delft de hh.: 1. Van Affelen; 2. Pot; 3. De Geldir; 4 Couvée, getraineerd door den heer Engel, stuurman der bemanning. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Zondag 10 April a. s zal in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam worden geopend de tentoonstelling van teekeningen uit par ticuliere verzamelingen, hoofdzakelijk van Hagenaars. Behalve de eerste Hollandsche meesters zijn ook vele vreemde, voornamelijk Fransche vertegenwoordigd. De minister van financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen invoerr. en ace.dat wegens bet ont breken van sollicitanten voor het openge vallen kantoor Vries; ontvangers en andere ambtenarendie volgens de bestaande be palingen voor de vervulling van ontvangkan toren in aanmerking kunnen komen, onver schillig of zij overigens tot mededinging be voegd zijn, zich daarvoor nog tot 20 April e. k. bij het dep. van financien kunnen aan melden. De minister van binnenlandtche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de histo rische zaal van het Prinsenhof te Delft voor bet publiek wordt opengesteld op Zondag 17 April, des namiddags te 12J uur, eu kosteloos toegankelijk zal zijn op werkdagen van des voormiddags tien en op Zon- en feestdagen van des namiadags één tot vijf uren, in de maanden December en Januari tot drie ureu. Aan bet Schoolverslag 18851886 ontleenen we omtrent het hooger onderwijs nog het volgende: Aan de rijksuniversiteiten waren ingeschrevente Leiden 676, te Utrecht 468, te Groningen 358, te zamen 1497 studenten. Bij het vorige studiejaar verge leken, was er vermeerdering in hun getal aan elke universiteit, en wel te Leiden 87, te Utrecht 11, te Groningen 36, en aan allen te zamen 184. Bij de gemeentelijke universiteit te Am sterdam waren, evenals gedurende het stu diejaar 18841885, 615 studenten inge schreven. Het getal gymnasia (26) progymnasia (4) bleef wederom onveranderd. De gemeenteraad van Harderwijk besloot tot opheffing van het progymnasium, met het einde van het schooljaar 18851886 met uitzondering van die te Rotterdamte 's Gravenhagete Amsterdam en te Kampenwaren al deze scholen in het genot van rijkssubsidie. Het getal leeraren bedroeg 393tegenover 389 in het vorige jaar. De leerlingen vermeer derden van 2306 tot 2329 (hieronder 34 toehoorders.) De vrije Universiteit te Amsterdam werd door 56 studenten bezocht. De uitgaven voor de universiteiten belie pen in 1885: voor het rijk f 1,283,895,01, de provincie Noordholland f 10,000, de ge meente Amsterdam f 307,153,12', totaal f 1,601,048,13', tegen f 1,635,241,97' in 1884. Voor geheel het hooger onderwijs bedroegen de kosten f 1,579,441,76 voor het rijkf 10,000 voor de provincie, f 845,298,69 voor de gemeenten, totaal f 2,434,740,45 of na aftrek der inkomsten f 1,959,574,82; dat is f 184,320,35' minder dan in 1884. Met het stoomschip „Batavia" zal 9 April a. s. te 12 uren 's middags een brie venmaal worden verzonden van Rotterdam naar Batavia. Is Bet fad. wel onderricht, dan reizen in den laatsten tijd eenige Indische officieren in het belang der Indische werving de pro vincies af. De gebeele Nieuwe Hollandsche Wa terlinie zal tot het houden van een kader man .;uvre van 19 tot 22 dezer bezet worden. Een 7-tal officieren der artillerie-schutterij te Utrecht zullen aan die manoeuvres deel nemen. Mevr. Liua Schneider heeft besloten uiet langer onderwijs te gevennoch voor voorlezingen te houdenen haren openlijken werkkring te Keulen verleden week besloten met eene voordracht over de Nederlandsche letterkunde van hare eerste periode tot op deze eeuw. Luide toegejuicht, ontving mevr. Schneider aan het einde van den avond van vele vriendinnen en leerlingen eene menigte kransen en bloemenvan den voor zitter van den „Leeskring" waarin zij zoo dikwijls was opgetreden, de verzekering van den hartelijksten dank der leden eu van de „Nederlandsche Yereenigingte Keulen het eerelidmaatschap. ECt.) Onder eere-voorzitterschap van den Franschen gezant te 's Gravenhage is eene Fransche kamer van koophandel voor Neder land opgericht, die met handelaren en han delslichamen in Frankrijk voortdurend in betrekking zal staan door tusschenkomst van de Fransche regeering en de diplomatieke consulaire ambtenaren, ter ontwikkeling van de Fransche nijverheid en den handel in Nederland. Onder anderen wordt beoogd verandering in de handelswetgeving en de pogingen te ondersteunen tot plaatsing van jeugdige Franschen in het buitenland. De raad van beheer bestaat uit negen leden, verdeeld over AmsterdamDen Haag en Rotterdam. Iu de residentie is aangekomen en afgestapt in het Hotel des Indes de Engel- sche admiraal S. G. Richard, benevens de heeren Louis De Favres, Isdoro Ramos en Nicolas De Urculler, officieren bij het Spaan- sche leger, die in ons land de verschillende militaire inrichtingen komen bezoeken. De Spaansche officieren hebben reeds gistermid dag een bezoek gebracht aan de kazerne van het reg. grenadiers en jagers. Zij wer den begeleid door een kapitein van den generalen staf. Zondag werd in Den Haag in eene der buitenwijken een jongmenschdie zijne maandelijksche ronde deed met de armbus, door eenige jongelieden aangerand, die hem mishandelden en hem de armbus wilden ontnemen. Hij wist zich echter met de bas zóó goed te werendat de deugnieten moes ten afdruipen. De bus was zdo onzacht op hunne hoofden neergekomen, dat zij geheel gehavend en onbruikbaar geworden is. Op de binnenplaats van het gebouw der koninklijke stallen is eergisteren een pho- tografische afbeelding gemaakt van H. K. H. prinses Wilhelmina, zittende in haar open rijtuigje met de twee ponies bespannen. Uit Leidschendam werd gisteren aan de W. R. Ct. gemeldEen storm uit het oosten beeft heden Rijnlands boezemwater dermate opgezweept, dat het op verschillende plaatsen over de landscheiding stroomt in den Tedingerbroekpolder, oDder Delfland. De bewoners der Veenestraat alhier ondervinden daarvan grooten lastin sommige huizen dringt het water binnen. De spijsverschaffingdoor den heer A. Koene te Rotterdam op zoo ruime wijze gedurende den winter voortgezet, is thans geëindigd. Niet minder dan 11526 middag malen werden door dieD kindervriend verstrekt aan 1077 kinderen van 13 openbare koste- looze scholen. FEUILLETON. i). i. „Houd op Marcel, laat mij bidden; plaag me niet, laat me mijn avondgebed doen." De mooie blonde knaap wien deze woor den golden, stond achter de spreekster en ging voort allerlei gebaren te maken. „Marcel." „Ik doe niets." „Je doet wél iets; ik zie 't aan je scha duw, je maakt gekheid, en dat wil ik niet." „Ik zeg dat ik niets doe." Het meisje dat in biddende houding naast haar ledikantje had gezetenwendde zich plotseling om en met hare heldere oogen zag zij haren broeder ernstig aan. Zij zette zich neer op den rand van het kinderleger en vouwde de fijne handen samen, terwijl ze den knaap een poos bleef aanstaren. „Waarom lieg je altijd, Marcel?" „Ikl liegen Ada." „Ja, je zegt altijd onwaarheden; je bent een nare jongen." „Je zegt zelf zeker altijd de waarheid, hé?" „Ja, altijd" antwoordde het kind beslist. „Zoo! ook altijd tegen de jufvrouw op school „Waarom zoo ik dat niet?" „Wel, als je eens straf hebt verdiend, om er af te komenin zoo'n geval lieg ik ten minste dikwijls." „Wat kan 't mij schelen of ze mij straf fen; 't is mij de moeite niet eens waard er een leugen om te verzinnen. De jufvrouwen zijn dwaas" ging het kind voort, en ze wilde nog meer zeggen. Maar ze zag dat de blauwe kijkers van Marcel, kleiner en kleiner wer den en ten laatste het hoofd hem op de borst zonk. „Ik zou me maar ontkleeden, wanneer ik in je plaats was; je kunt immers niet meer zien van den slaap." „Ik wil morgen niet zoo vroeg opstaan." „En je hebt je werk nog niet gemaakt voor morgen." Niet voordat Marcel rustig te bed lag hervatte Ada haar gebed. „Amen!" klonk het van de rozenlippen van het kind, dat zich nu begon te ontkleeden om ter ruste te gaan. Zeer lang dwaalde haar blik in de donkere ruimte, voordat eene geregelde ademhaling haar rustigen slaap aankondigde. „Zijn de kinderen al naar bed" vroeg iemand uit het aangrenzend vertrek en ter zelfder tijd werd eene deur zacht geopend en verscheen een lang, mager man, van don ker uiterlijk. Marcel's vader sloop behoed zaam naar eene tafel, waarop eenige schrijf boeken en papieren lagen. Hij zocht eenige schriften bijeen en ging er mee in de hand naar Ada's ledikantje. Lang bleef hij daar over zijn kind gebogen; hij nam de lange zwarte harendie los gewoeld hingenbijeen en schikte die boven het hoofdkussen samen. Met trotschen lach bleef zijn blik welgeval lig aan zijn kind geboeid; hij streek haar met de hand over het hooge voorhoofd, dat zich onder die aanraking merkbaar fronsde. Met half ontloken oogen staarde nu Ada door die aanraking ontwaakt, voor zich uit; toen zij haar vader ontwaarde, was ze ech ter op eenmaal geheel ontwaakt; zij sprong overeind en zag hem roet een innig liefde- vollen blik aan. „Mijne cahiers papa? daar op die tafel; die met dat roode omslag is mijne eigene correctie, dat andere zijn de vragen die „Slaap maar lieve, ik heb ze al ge vonden." „De vragen waren moeilijk, maar ik heb ze toch wel beantwoord en het andere „Slaap maar, mijn kind, morgen beginnen wij weer opnieuw." „Nacht, lieve, lieve vader." „Goeden nacht, lieveling." Hij maakte zacht zijne hand los die het kind herhaalde lijk kuste en verliet toen met bijna onhoor- baren tred het vertrek, zonder naar het ledikant waarin zijn zoon sliep om te zien. Hij keerde naar de hniskamer terug, waar zijne vrouw voor het theeblad gezeten was. Het was een gezellig vertrekmet dat donker ameublement, rood, fluweelachtig behangsel in vergulden omlijsting. De ver gulden kroon verspreidde een vroohjkhelder licht, zoodat tot in de hoeken en nissen alles duidelijk te onderscheiden was, zoowel de heerlijke schilderstukken die niet al te kwistig waren aangebracht, als de fraaie handwerken, die het ameublement versierden. Ada's moeder was eene blonde vrouw van omstreeks acht en dertig jarenzij zou nog schoon genoemd kunnen worden, indien niet de voorovergebogen houding, de verdrietige ontevreden trek om den mond en dat telkens rimpelen van het voorhoofd haar zooveel ouder hadden doen schijnen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1