"■B3 «C3 «ff» BTJ ■"*■"1" "WT"™ iets te vetdienen, of door eenig aardappel land in de duinen te bewerken met de hoop op eenige overwinst in den oogsttijd; öl wie daartoe in staat is, een aantal biggen groot te brengen; of matjes en boendertjes te vervaardigen uit helm, wat eigenlijk ver boden is, maar wat brengen doorgaans deze of dergelijke werkzaamheden op om eenigszins te voorzien in de dagelijks terug- keerende behoeften van veelal groote gezin nen? Deze moeten dan hoofdzakelijk bestaan van de verdiensten der haringvisscherij, welke echter in de laat9te jaren ook al verre van voordeelig zijn geweest. Dat dus nu en dan en bier en daar armoede en gebrek wordt geleden, zal nog wèl zooveel voorkomen als te Scheveningen. Die toestand is in de laatste jaren nog eerder verergerd dan ver beterddoordat het aantal schuiten, de vangst en dus ook de verdiensten afnemende zijnbij eene steeds toenemende bevolking van reeds meer dan 2200 zielen. Het laat zich dan ook aanziengelijk reeds is ge schied dat steeds meerderen tot het inzicht zullen komen dat het verkieselijker is te gaan verhuizen naar eene andere visschersplaats waar althans betere en meerdere gelegenheid bestaat om iets te verdienendan hier te blijven voortsukkelen of achteruit te gaan. Ken paar honderd gezinnen kunnen hier gerust, en dat eerder tot voordeel dan tot nadeel dezer plaats, worden gemist. Naar de Am»t. van bevoegde zijde verneemt, zal niet het werfdepot van Har derwijk naar Utrecht verplaatst worden, doch bestaat bij de regeering het planeene Indische brigade op te richten en die in garnizoen te Utrecht te leggen. Die brigade zou duizend man sterk zijn en onder com mando staan van 1 Indisch hoofd officier, 4 Indische kapiteins en acht luitenants, en elk oogenblik gereed zijn om naar Indië te worden uitgezonden. Tevens is omtrent de keuring bepaald, dat deze gewijzigd is volgens eene aanschrijving van het ministerie van oorlog dd. 10 Juni 1878, en dus niet zoo scherp meer is; en ten slotte dat militairen, die met een pas poort zonder certificaat uit den dienst zijn ontslagenweder zonder daarvoor te reques- treren kunnen aangenomen worden, alsook zijdie niet gediend hebben of die wegens kleine diefstallen veroordeeld zijn. De redactie van de Bommeltcbe Ct. is, gelijk zij bericht, in andere handen overge gaan. Een der vaste medewerkers schrijft daarover aan dat blad De redactie van de Bommeltchc Ct. gaat in andere handen over welnu, ik wensch den bezitters dier handen vooreerst een groote male van handigheid; want deze kostelijke eigenschap zal ben te pas komen bij het wasschen der vele varkentjes, die zij zullen ontmoeten op hun padl Ten tweede een paar goede handschoe nen, want waarlijk er zullen katjes zijn, die gij niet zonder handschoenen kunt aan pakken 1 en tegenstanders van openbaar heid, wien gij vol moed den handschoen moet kunnen toewerpen I Ten derde niet te lange mouwen; want het moet u niet lastig vallen de handen uit de mouw te steken 1 Zit verder nooit met de handen in het haar, weest bij de hand en doet wat uw hand vindt te doenl Houdt met hand en tand vast aan uw beginsel en licht daar nooit de hand mede. Verleg nooit uw hand met bijbedoeling, laat u nimmer de banden binden of iets in de hand stoppen. En eindelijk; slaat met ijver de hand aan den ploegzit niet met de banden over elkaar, dan zal uw arbeid ook vlug van de hand gaan! Na deze wenschen en wenken neem ik voor ditmaal afscheid ik heb gemeend u te moeten waarschuwen en wasch van nu af mijne handen in onschuld!" De gemeenteraad van Zutfen heeft bij de herziening van de verordening op de in komstenbelasting den ambtshalven aanslag als eenige maatstaf van heffing verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Het bestaande dubbele stelsel van eigen aangifte en ambts halven aanslag blijft dus gehandhaafd. Benoemd tot vroedvrouw te Ruurloo mej. K. J. Kastelijn, te Oogstgeest. >s GRAVEND AGE. Ingevolge machtiging des konings is Zr. Ms. schroef9toomschip 4de kl. Suriname met 9 April a. s. buiten dienst gesteld en de ka pitein-luitenant ter zee L. M. L. De Haan, eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. De kapt.-luit. ter zee J. A. Veiling, de luitt. ter zee 1ste kl. L. J. K. A. Jeekel en J. Bollaan, de luitt. ter zee 2de kl. W. D. H. baron Van Asbeck, A. M. P. C. Van der Laar, P. Bauduin en M. H. E. Sachse, de off. v. gez. lste kl. M. C. Buyze, de tijdelijke off. v. gez. 2de kl. dr. E- Morjr, de off. v. adm, lste kl. P. J. Koest en de adjunct-administratier J. Van der Hurk, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip Atjeh, de eerste als lste officier, worden met den 16den dezer op non activi teit gesteld; terwijl de lste luit. der mari niers L. H. J. L. Vogelvanger, belast met het bevel over het daar aan boord inge scheepte detachement mariniers met gelijken datum ter beschikking wordt gesteld van den commandant van het corps. De luit. ter zee lste kl. J. J. De Bruyne, belast met het toezicht op de ge schutgieterij bij 's rijks werf te Amsterdam, wordt met 1 Mei aanstaande op non activi teit gebracht, en vervangen door den luit. ter zee lste kl. C. J. De Vriese, gedeta cheerd bij 's rijks werf te Amsterdam, die met bovengemelden datum vervangen wordt door den luit. ter zee lste kl. J. B. Snethlage. Met 27 dezer worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig Nau tilus, de adelborsten lste kl. VV. Gaade, J. J. Oudemans, E. Maes, J. G. W. J. Eilerts de Haan, E. C. Schaal je, J. H. Junius en A. J. Loke; en met 1 Mei a. s. de adelborsten lste kl. C. Hooft Graafland en J. A. Kool, terwijl met laatstgenoemden datum worden geplaatst in de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Admi raal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Pollux, de adelborsten lste kl. S. F. Nolst Tréoité en P. Sodenkamp en in de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna en gedeta cheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor de adelborsten lste kl J. Soutendam en A. Pieren. De minister van koloniën zal op 8 dezer geen audiëntie verleeneu. BUITMMAOSCI1E BERIüHTEiS E (titLllit D. Sir James Fergusson verklaarde in het lagerhuis, dat de onderhandelingen over Egypte, tusschen de Porte en sir H. Drum mond Wolff worden voortgezet, en wel in dier voege dat men een gunstig resultaat mag verwachten, maar dat het nog onmo gelijk is, zelfs bij benadering, het tijdstip vast te stellen, waarop aan de zending van sir H. Drummond Wolff een einde kan komen. De heer Samuelson bestreed de tweede lezing van het ontwerp der Iersche strafwet door het indienen van een ondervoorstel waarin wordt verklaard dat, indien het ont werp wordt aangenomende wanorde in Ierland zal toenemen en de Unie gevaar loopt, zoodat het huis de verdere behande ling afwijst. Te Hindlip Hall, zijn bezittingen niet ver van Worcester, overleed na een lang durig ziekbed lord Hindlip in zijn 76ste jaar. De overleden pair was vroeger als sir Henry Allsopp conservatief parlementslid voor Oost-Worcestershire. In 1886 volgde zijne verheffing in den pairstand. De erf genaam van den titel is zijn oudste zoon Samuel Charles Allsopp, lid van het parle ment voor Taunton en tot voor korten tijd chef van de sedert kort in eeue naamlooze vennootschap overgegane bierbrouwerij All sopp Sons. fHANHKU H. Ondanks de krachtige verdediging van den minister Flouren9, heeft de senaat de handelsovereenkomst met Griekenland ver worpen met 156 tegen 98 stemmen. De senaat en de kamer van afgevaar digden gaan tot 10 Mei uiteen. De leden der rechterzijde hebben een krachtig protest gericht tegen hunne uit sluiting uit de begrootingscommissie. De minister Granet is naar Brussel vertrokken om de laatste artikelen van hel tractaat, regelende de telephonische verbin ding tusschen Frankrijk en Belgie, vast te stellen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat 5000 man naar Tonkin zullen vertrek ken, ter vervanging van hen wier diensttijd verstreken is. De minister van oorlog zal aan het oordeel van den ministerraad eene regeling betreffende den toestand der militaire atta chés der vreemde mogendheden onderwer pen. Daarbij zal rekening gehouden worden met hetgeen de andere mogendheden ten opzichte der Fransche militaire attachés doen. Deze laatsten hebben het recht revues bij te wonen en de manoeuvres, waartqe zij uitgenoodigd zijn, maar zij kunnen geen geheime surveillance uitoefenen. Verlangen de heereu inlichtingendan moeten zij zich tot den minister van oorlog of van marine wenden. De officieuse Corr. Havo» spreekt het bericht tegen, dat de minister van oorlog voornemens is alle burgerlijke ambtenaren aan het ministerie van oorlog door militaire ambtenaren te vervangen. Het Journal de» Débat» bestrijdt het bericht, dat graaf Montebello den steun van Frankrijk zou hebben toegezegd, indien de Porte de voorstellen van sir H. Drummond Wolff verwerpt. Er zou sprake zijn van het afbreken van de gevangenis Mazas, daar deze niet meer aan de behoeften voldoet en wordt gezegd dat zij ongezond is Dit laatste zal geen enkele der bewoners tegenspreken, die haar ongezellig vinden ook. Op den sterfdag van den in 1871 bij Rueil gevallen communard Flourens, een broeder, maar geen partijgenoot, van den tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken, heeft op het kerkhof Père Lachaise eene manifestatie plaats gehad. Fransche, Duitsche en ltaliaansche socialisten en Rus sische nihilisten legden kransen op het graf neder en hielden toespraken, waarin ook de minister Flourens op heftige wijze aangeval len weid daar hij niet verschenen was om den doode met zijn „vrienden" te eeren. De manifestatie eindigde met een „leve de Commune!" waarna de Duitsche socialisten zich naar het graf vau Vallés begaven om ook daar een krans neder te leggen. In de verbanningszaak-Antoine blijven de dagbladen over het algemeen een kalmen toon aanslaan. Zij deeleu echter een schrij ven van den heer Sansboeuf, den ondervoor zitter der Ligue des Patriotes, mede, waarin het beweren van eenige Fransche bladen, als zou de Ligue op onverstandige wijze de na men van haar in Elzas-Lotharingen wonende leden openbaar gemaakt hebben, gelogenstraft wordt door de verklaring, dat de Ligue se dert haar stichting geen enkele uit Elzas- Lotharingen haar toegezonden instemming aangenomen heeft. Overigens zal het laatste woord in deze zonderlinge zaak nog wel niet gesproken zijn. Eenige dagen geleden bracht een huur rijtuig midden in den nacht een zwaar ge wonde naar het gasthuis te Parijs. De koet sier verklaarde dat de gewonde door een jongen man en een meisje iu het rijtuig was gelegd, met de boodschap dat zij zeiven aan het gasthuis zouden komen. Toen de ge wonde tot bewustzijn was gekomenschreef hij op een papier: „Ik ben generaal-majoor Newton Feudal, 45 jaar oud; ik was heden avond in de operaen ging bij het uitgaan een eindweegs met een meisje, dat ik op straat ontmoette, mede; plotseling voelde ik een hevige pijn aan het achterhoofd; daarna herinner ik mij niets meer." De ge- ueraal-majoor is den volgenden dag overle den. Op zijn beschrijving van het huis heeft de politie Thèrèse Kuny en haar minnaar, een korist, gevangen genomen. Een zeer ernstig feit heeft bij de excercitiën in het vuur bij Montpellier plaats gehad. Gedurende de manoeuvres werd een luitenant bijna gedood, daar een kogel op twee duim afstand van zijn borst voorbij vloog. Eenige minuten later hoorde een bataillonchef een kogel om zijn ooren flui ten. Onmiddellijk werden de excercitiën gestaakt en een onderzoek ingesteld. Elke sol daat had voor de excercitie drie patronen ontvangen, waarvan hij de ledige hulsen moest vertoonen. Uit het onderzoek bleek, dat verscheiden soldaten hun patronen leeg gemaakt hadden om hun geweer niet te moeten schoonmaken. Deze zijn zwaar ge straft, evenals een korporaal, die in het bezit van vijf in plaats van drie hulsen ge vonden werd. Maar uit dit alles blijkt nog maar niet, waar die kogels vandaan geko men rijn. Een goedbefaamd koopman te Saint Gillis bemerkte eenige dagen geledendat een portefeuille met 24,000 frs. aan waarde uit zijn secretaire gestolen was. Een aan klacht werd door den bestolene ingediend. Deu volgenden dag bemerkte men, dat zijn 20jarige zoon niet naar huis teruggekeerd was en de vermoedens vielen terstond op dezen, die dan ook op bevel van zijn vader in hechtenis genomen werd. De ongelukkige bekende, den diefstal gepleegd te hebben op aansporen van een zijner vrienden, een slechten jongen, die met de 24,000 frs. ver dwenen was. «PAXJE. Volgens een telegram uit Madrid, schijnt het onderzoek naar de samenstelling van het voor den ingang der Cortes gevon den projectiel nog al geruststellend te zijn afgeloopen. Het projectiel zou eenvoudig zijn wat men hier onder de jongens een voetzoeker noemt. Er wordt bijgevoegd, dat de pere weinig gewicht aan het feit hecht. Natuurlijk. Maar iu één adem laat men er op volgen, dat naar aanleiding van het feit aan de journalisten, die geen af gevaardigde zijn, de toegang tot de couloirs en de kamer volstrekt is verboden. Dat is minder natuurlijk. ITALIË. Tegen den 24sten worden de koning en de koningin van Italië, vergezeld van den kroonprins, te Venetië verwacht om de opening der tentoonstelling van schoone kun sten bij te wonen. Eindelijk is het ministerie gereconsti- tueerd onder leiding van Depretis, die de portefeuille van buitenl. zaken aanvaardde, met Crispi vuor binnenl. zakenMagliani voor financiën en Coppino voor onderwijs. In de voorname bladen als L'Italic, de Biforma en de Popoio romano wordt het kabinet gunstig ontvangen en met sympathie begroet. In de ltaliaansche gemeente Lingua- glossa is, terwijl bloedverwanten en vrienden een kort te voren overleden vrouw beween den, de vloer der kamer ingestort, waardoor ongeveer 40 personen min of meer zwaar gewond werden. DUITSCH LAAI». De keizer is geheel hersteld. Zoodra het zachter weer wordt zal hij zijn gewone rijtoertjes hervatten. Zijn dagelijksehe arbeid verricht hij reeds in vollen omvang. Bij den rijksdag zal hot wetsontwerp tot instelling van een kweekschool voor de Oostersche talen onveranderd worden inge diend. Ook wordt spoedig een suppletoire begroo ting voor oorlog verwacht, waarin de uit gaven zullen begrepen zijnnoodig geworden als gevolg van de aanneming der jongste legerwet. Thans wordt voor opvolger van den heer Von Keudell, als ambassadeur te Rome, genoemd graaf Solmsthans gezant te Madrid. Met betrekking tot het vraagstuk, of Duitschlaud zal deelnemen aan de algemeene tentoonstelling te Parijs, wordt in een offi cieus bericht aan een Hamburger blad het volgende gezegdDe bondsregeeringen heb ben daaromtrent nog geen besluit genomen, en dus bestaat er geen grond voor de be wering, dat de rijksregeering reeds zou heb ben te kennen gegevenniets van die deel neming te willen hooren. Dat zou ook alles behalve passen in de vriendelijke en tege moetkomende politiek ten opzichte van Frankrijk. Al is het nog onzeker, welke beslissing erzal worden genomenin elk geval kan er op het oogenblik nog geen sprake zijn van een reeds gedane afwijzing. Over het algemeen is de rijksregeering meer geneigd om de uitnoodiging tot deelneming aan te nemendan er voor te bedanken. De industrieelen zouden echter onnoodige moeite doen met daaromtrent invloed op haar te willen uitoefenen; want ten slotte hangt toch alles af van politieke omstandig heden. Te Koningsbergen is bericht ontvan gen, dat keizer Wilhelm 5 September e. k. in het daarbij gelegen kasteel, bij gelegen heid van de legeroefeuingen zijn intrek hoopt te nemen. In Duitschland worden door een mili taire commissie proeven genomen om de ge wone lederen schoenen door andere van doelmatiger stof te vervangen. Het doel is, door gemakkelijk en waterdicht schoeisel de marschvaardigheid van den troep te ver- hoogen en de veelvuldig voorkomende won den aan de onderste ledematen te verminderen. De koningin van Zweden heeft giste ren eene gevaarlijke operatie ondergaan, die gelukkig zeer goed is afgeloopen. Ook Berlijn heeft thans hare dames roeiclub. Nadat onlangs in het blad Wat- »er»port een geneeskundige het roeien voor meisjes had aanbevolen als eene gezonde lichaamsbeweging, hebben eenige jonge dames zich vereenigd om die elub op te richten. Dezen zomer zullen zij zich op de Spree oefenen. OOSTEIKRM K. Men verzekert, dat het Bulgaarsch regenschap heeft verklaard, zijn gezag te zullen nederleggen in dien Europa een vorst aanwees. De prins van Battenberg heeft medegedeeld, dat hij volstrekt elke candi- datuur weigert. RUSLAND. Zooals reeds werd gemeld, heeft de minister van financiën in den rijksraad een wetsontwerp ingediend tot het invoeren van een hooger recht op de passen, welke van de reizigers, die zich naar het buitenland begeven, geheven zal worden. Yolgens dit wetsontwerp zou men 30 gouden roebels voor een pas voor drie maanden moeten betalen; voor elke maand boven dezen termijn tot een jaar lang zou 15 roebels geheven worden, en voor eiken dag boven het jaar zou men een gouden roebel betalen, nl. 360 gouden roebels.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2