:z,rrs te op BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN nr> tbr: m ma rfw wu a. «r -sc uiige bos bestaat, zijn op bet midden harer lengte aan een lang snoer vast geknoopt. De aanhechtingsplaats is als een holle kegel opgerold, door welks midden de trek koorden loopen. Aan den schenker is de dankbetuiging der regeering aangeboden. Door den heer H. Witte wordt in Eigen llaard" een overzicht gegeven van de wording en ontwikkeling van den Leid- schen Akademischeu plantentuin, die eerlang 300 jaren zal hebben bestaan. In het op stel zijn teekeningen gevoegd van den heer P. A. Schipperns, naar de natuur of naar photographieën van den heer Goedeljee. Op de nu verschenen volledige lijst van de bekroningen op de bloemententoon stelling te Amsterdam komen, als bekroond, o. a. de volgende voor; in de afdeeling A, groote sierplanten; 2de prijs. Zilv. med. A. J. Koster alhier; afd. B. bloeiende kasplan ten, lste prijs verg. Zilv. med. M. J. Van Laren, voor orchideeën 2de pr. Goud. med. dezelfde alhier; lste prijs. Z. M.,J. A. Van den Spiegel te Wassenaar; lste prijs V. Z. M., B. Stooker te Oudshoorn; in de afd. C. sier- en bladplanten, 2de prijs. V. Z. M., Ph. F. Von Siebold, lste prijs V. Z. M., M, J. Van Laren alhier, 2de prijs. Ph. F. Von Siebold en lste prijs G. M., dezelfde; in afd. D., In bloei getrokken planten, lste prijs. V. Z. M., P. Van Nordt en Zonen te Boskoop; in de afd. E.bol- en knolgewas sen 3de prijs, Z. M., G. C. Van der Hoef te Oegstgeest, lste prijs. V. Z. M., M. J. Van Laren alhier, lste prijs, Ph. F. Von Siebold; in de afd. groenblijvende boomen en heesters voor den vollen grond, 3de prijs V. Z. M., W. C. Boer te Boskoop, lste prijs. Z. M., H. Clarion te Warmond, lste prijs, Z. M., C. G. Olie te Boskoop, lste prijs G. M., Jacob De Jager, idem, 2de prijs, G. M. J. Walraadt, idem, 2de prijs. Br. M., C. G. Olie, lste prijs. Z. M., J. Van Hoff, idem, 2de prijs. Br. M., Ph. F. Von Siebold alhier; afd. kamerornamenten en 2de prijs. V. Z. M., A. J. Kors alhier. IINIVERhlTEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer W. J. Van Boneval Faure, geb. te Amsterdamna verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteldHet forum privilegiatum van art. 161 van de Grondwet." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1784) van Ludwig Spohr. De kapelmeeeter der Botterdamscbe Opera, de heer Schroeder, heeft een beroep ontvangen als hofkapelmeester aan het hof theater te Berlijn. Het monument op het graf van mevr. Kleine zal 30 dezer worden onthuld. In den voorgevel van het huisdoor den voor twee jaren te Wiesbaden overleden componist Franz Abt bewoondis een borst beeld met een daaronder aangebrachte ge denkplaat onthuld. De beroemde wiskunstenaar prof. Simon Spitzer te Weenen is overleden. In de Staatect. van 3/4 April is op genomen een verslag der rijkscommissie voor graadmeting en waterpassingaangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1886. De werkzaamheden der commissie hadden in dat jaar betrekking op de voorbereiding der driehoeksmeting, de berekening van de lengte bepaling LeidenParijs en de berekening van de waterpassing, in den loop van het voorafgaande jaar tot een einde gebracht. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoom- schip lste kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee D. J. Weys, den 4den Maart jl. te Ascension aangekomen en den volgenden dag weder van daar vertrokken. Aan boord was alles wel. Zaterdag vertrokken per stoomschip Botterdam om zich naar Amerika te begeven ongeveer 50 personen uit Ouddorp, ten einde zich daar metterwoon te vestigen. ür. Treub, directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg en correspondee- rend lid der Koninklijke Academie van Wetenschappen, woonde Zaterdag weder eene vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling te Amsterdam bij. Hij werd er bij de opening der vergadering door den voorzitter verwelkomd. Naar het D. v. Z.—H. en 'i Or. ver neemt is het besluit omtrent de promotie voor de infanterie nog niet geteekend. Daarbij zouden o. a. de volgende mutatiën plaats grijpengeneraal v. d. Schrieck zou op pensioen gesteld en kolonel Dommere tot generaal bevorderd worden; de kolonels De Man, Mulert en v. d. Bergh, en de luit-kolonels Greve, Ongerboer, v. Gorkum en v. d. Plas zouden pensioen erlangende luit. kolonel Alings tot kolonel bij den generalen staf, en luit.-kolonels Goudriaan, Henckens en Von Mühlen tot kolonel worden benoemd; de tnajoors Vorstman en Donnadieu zouden van de infanterie bij den provincialen staf overgaan; 7 kapiteins zouden bevorderd wor den tot majoor. De zitting vau het gerechtshof te 's Gravenhage van Vrijdagochtend leverde een nieuw bewijs, hoeveel of liever hoe weinig waarde in sommige gevallen te hechten is aan processen-verbaal door veldwachters op gemaakt. Een kastelein uit Klaaswaal was otdangs door de rechtbank te Dordrecht tot 14 da gen eenzame opsluiting veroordeeld op grond dat hij een rijksveldwachter moedwillig een stomp tegen de borst zou hebben toegebracht toen deze hem met behulp van twee andere veldwachters uit eene herberg verwijderde, waar hij bezig was rumoer te maken. De veroordeelde die ook reeds in eersten aanleg had ontkend het hem ten laste ge legde feit te hebben gepleegd kwam tegen dit vonnis in hooger beroep hetwelk Vrijdag ochtend voor het hof te 's Hage behandeld werd. Ten zijnen verzoeke werden vier getuigen h décharge gehoord waarvan reeds drie de schuld van beklaagde twijfelachtig deden voorkomen. Als vierde getuige it décharge verscheen niemand minder dan de gemeente-veldwachter uit Klaaswaal, die zelf had geholpen den bekl. uit de herberg te verwijderen en ook zelf het proces-verbaal had mede ondertee kend, waarin verklaard werd dat deze den veldwachter moedwillig een stomp op de borst had toegebracht. Geheel in strijd met zijn proces-verbaal verklaarde die veldwachter thans van het moedwillig toebrengen van een stomp niets te hebben gezien, doch alleen te kunnen verklaren dat bekl. zich wel eenigs- zins had verzet tegen de verwijdering door zich aan alles vast te grijpen. De man gaf voor het hof zoo eene na tuurlijke en begrijpelijke verklaring van het voorgevallene dat aan de waarheid zijner ver klaring bijna niet te twijfelen viel en ieder begreep dat hij het proces-verbaal bad mede onderteekendzonder het eerst goed te heb ben gelezen. De advocaat-generaal, mr. Bijleveld, vond hierin aanleiding, alvorens ten principale een requisitoir te nemen, bet hof te verzoeken op eeu naderen dag de beide andere veld wachters nog als getuigen te willen hooren. Mr. D. S. Van Bmden, die als verdediger van appellant optrad, verklaarde zich in hoofdzaak tegen den wensch van het O. M. niet te willen verzetten, daar het ook de verdediging te doen is om waarheid te ver nemen. Voor het geval echter het hof tot het hooren der beide andere veldwachters geene termen mocht vinden en de zaak reeds nn ter principale wenschte te beslissen betoogde pleiter dat nu zeker het wettig en overtui gend bewijs der schuld ontbrak en conclu deerde hij tot vrijspraak. Den dden April zal het hof in deze uit spraak doen. Naar aanleiding van het bericht om trent den bedroevende toestand van een groot deel der Scheveningsche visschersbevolking, schrijft een onpartijdig beoordeelaar aan het Vaderland. „Ik houd het er voor, dat die lieden met opzet willen leegloopen, waut het is ook te Scheveuingen zeer goed bekend, dat jaar in jaar uit te Vlaardmgen tal van Duitschers aankomenom voor de haringvisscherij op de loggers dienst le nemen. De Schevenin- gers zullen daartoe toch wel even goed in staat zijn? Zij kannen dus déar plaatsing vinden." De opmerking is ten eenenmale onjuist. Wanneer de haringvisscherij weer aanvangt, kunnen de Scheveningers ook op bun eigen vloot terecht; maar zij moeten tot zéolang, tot Mei of Juni dus, leven. En thans is er evenmin te Vlaardingen als te Scheveuin gen gelegenheid om te varen. De nood is dus tijdelijk. Zaterdag is een der oudste en meest bekende inwoners der residentie overleden, nl. een der ooievaars, die steeds bij de Vischbanken, als levend wapen der stad, zich bewegen. Het dier bereikte den ouder dom van 70 jaren. (2). v. Z.-H. en 't Gr.) Naar wij vernemen heeft de comman dant van de brandweer te Den Haag, de heer De Wijs, zich naar Berlijn begeven om het brandwezen aldaar te bestudeeren. De kon. handwerkschool „Anna Pau- lowna" te Scheveuingen werd Zaterdagmiddag bezocht door H. M. de koningin. Buim een half nur lang nam H. M. alles nauwkeurig in oogenschouw en blijkbaar was de vorstin over alles zeer tevreden. 1° het Amstel-Hotel is aangekomen prins Frederik van Saksen-Meiningenjon gere zoon van den te Amsterdam vertoeven- den groothertog. Een 120-tal leden der roeivereeniging „De Amslel" zullen te Amsterdam in de feestweek eene gondelvaart door de stads grachten honden. De wielerwedstrijden, welke op den 2den Paaschdag te Nijmegen zullen worden gehouden, beloven zeer belangwekkend te zullen zijn. Beeds nu is de wielrijdersbaan bijna geen oogenblik ledig, daar vele wiel rijders zich druk oefenen. Wij vernemen nat zich reeds meer dan 80 wielrijders waaronder de heer E. Kiderlen, uit Rot' terdam, hebben doen inschrijven. De directiën van den Bijnspoorweg en van den staatsspoorweg hebben een vermin derd tarief toegestaan ten behoeve van de leden van den bond. Zij zullen namelijk re- tonrkaarten kunnen krijgen tegen den prijs der enkele reis. (N. R Ct) lvreesj dat de maand Maart zou voorbijgaan zonder dat Friesland kievitseieren zou opleveren, is niet bewaarheid. Op meer dan één plaats werden ze Woensdag gevon den. Een arm daglooner te Tzum vond er twee op een stok land tusschen dat dorp en het dorp Wommels. Hij maakte er niet minder d,n 15 voor. Te Leeuwarden wer den Donderdag enkele eieren tegen f 1 oer stuk verkocht. v A Te° ,gevolge Tan den diefstal dezer dagen te Tilburg gepleegd, zijn velen aldaar ongerust geworden. Voorzorgsmaatregelen van allerlei aard worden genomen: Vensters en deuren worden voorzien van goede sluiting wakers aangeschaft, zelfs revolvers gekocht. Uok op andere voorwerpen een goed «lot te maken, zij echter mede thans aanbevolen, nl. op de toonbankladen der winkels. De politie heeft dezer dagen tot bekentenis ge bracht een viertal jeugdige dieven (waaron der zekere v G. die eerst kort geleden, wegens diefstal in de Fraterschool te Korvel werd aangewezen om eenige jaren in een verbeterhuis door te brengen). Zij hadden bij de firma J. B. J. J. te Korvel circa f 25 ontvreemd en in de Poststraat even- eeu8 geld en kleine snoeperijen. Eenige parapluien, welke op eene andere plaats ontvreemd waren, zijn eveneens door de politie terecht gebracht. Naar men zegt zouden de gestolen zilve ren voorwerpen bij den heer V. B. bestaan Uit 76 lepels, groote en kleine, 68 verschil- lende vorken en vorkjes; 7 servetbanden, 5 suikerstrooier», 4 verschillende scheppertjes en circa f230 aan geld. [j j Men herinnert zich, dat naar aanlei ding der verhooren van de enquête-commis sie de meeste fabrikanten te Tilburg den middagschafttijd van 12 tot 1 uur hebben uitgebreid tot 1} uur; hetgeen naar men meende, vooral door de werklieden, die veraf wonen en dientengevolge dikwijl» hun maal tijd staande moesten nuttigen, om bijtijds gesteld. Maar nu blijkt integendeel, dat de arbeider» er verre van tevreden over zijn. Zij mopperen, dat zij nu minder verdien sten hebben; de meesten zijn verlegen met hun tijd en het einde is, dat menigeen ge durende den verlengden schafttijd zijn zuur verdiende penningen in den herberg zoek maakt. Vele arbeiders dringen er daarom op aan, dat de oude schafttijd weer ingesteld zal worden. Desniettemin hebben de fabri- anten besloten, nog eenige maanden met ue proef voort te gaan. Crt.) 'Pe Ifburg is een persoon in hechte nis genomen, die men vermoedt de dader te zijn van den bekenden diefstal, in den nacht van 24 op 25 aldaar gepleegd. 's gravenuage. Door Z. M. i» aan G. J. Cl.nt, met in- gang van 15 Mei, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais burgemeester van Neede. Door Z. M. is aan M. Smits, eervol ontslagen sluiswachter te Gorinchem, een pensioen verleend van f398 'sjaars BELGIE. In de kamer hing de heer d'Andri- mont een somber tafereel op van den hygiènischen toestand ten plattenlande. Hij oordeelde hetgeen door den staat daarvoor gedaan wordt, ten eenenmale onvoldoende. ENGELAN U. In de baai van Cannes zijn, ter eere van koningin Victoria, de Britsche pantser schepen Dreadnought, Thunderer, Colossus en Agamemnon voor anker gekomen. Aan boord van de Dreadnought bevinden zich de hertog van Edinburgh en prin» George van Wallis, Een aardig cadeautje. De afgetre den hoofdcommissaris van politie te Lon ten, sir E. Henderson, ontving van eene commissie zijn portret en een wissel voor 1500 (18000 gd.) FRANKRIJK. Bij een besluit der regeering is de gemeenteraad te Saint-Ouen ontbonden we gens zijn votum, waarbij de gemeenteraad te Marseille geluk wordt gewenscht met zijne manifestatie ten gunste der commune. De legercommissie heeft het volgend amendement aangenomen: de dienstplichtige jongelieden die in het buitenland buiten Europa sedert 19 jaren wonen en daar een geregeld beroep uitoefenen, kunnen van het eene jaar tot het andere uitstel bekomen as zij een recht van 60 fr». voor elk uit- stel betalen. Na den leeftijd van 30 jaren behoeven zij slechts aan de verplichtingen van hun classe te voldoen. Te Barys wordt een congres van kok» gehouden, waarin o. a. is besloten, de noo- dige stappen te doen ter oprichting eener algerneene vereeniging van koks en ter ver- krijging van eene hulpkas, een vacantiedag per maand met vermindering van werkuren op de andere dagen, instelling eener ge meentelijke commissie tot onderzoek aan- gaande ongezonde keukens, enz. Gr°°tvorst Michael van Busland is eergisteren te Parijs aangekomen. Te Eijssel zijn Vrijdag proeven geno men met kanonnen van een nieuw model welke eene buitengewone afmeting en kracht hebben. De stukken heeten stoomkanonnen en schieten onophoudelijk door. SPANJE. - Terwijl Zaterdag de kamer van afge vaardigden zitting hield, vond men achter de deur, we ke tot de vergaderzaal toegang geeft een kardoes met brandende lont en gevuld met ontplofbare stoffen. Onder de eden heerschte groote opschudding, toen zij met het feit in kennis werden gesteld Gisterennacht is op een trap van het hótel waar de minister van financiën woont, een kardoes met ontplofbare stoffen verbrand. beïwam'letsel. docb nie»<"'d RUITSCH LAN». Keizer Wilhelm heeft in een hartelijk schrijven aan den magistraat en raad van Berlijn zijn dank betuigd voor de blijken van gehechtheid en liefde, hem op zijn ne gentigsten verjaardag door de stad Berlijn geschonken. De bewijzen van aanhankelijk heid, met welke de bevolking zijner resi- dentie hem had verrast, hadden hem ver kwikt. Het was hem een liefderijke gedachte, dat hij zoo bemind werd door een stad, in welker midden hijonder afwisselende erva- ringenhet grootste deel van zijn leven had doorgebracht. De keizer betuigt ook dank voor het besluit van het gemeentebestuur om het fonds, door de stad gegrondvest op het gouden echtfeest van den keizer en de keizerin, op het 90ste jaarfeest van den keizer met een bedrag van 300 000 Mark te yerhoogen. Ter herinnering aan den 90it«n ver jaardag van den keizer is door den Duit- schen kroonprins in den tuin van het Prin- cessen-paleis een kastanjeboom geplant. Al de berichten nopens den gezond heidstoestand des keizers luiden bij voort during gunstig. Hij arbeidt weder geregeld met de chefs van zijn militair en civiel ka binet. Omtrent de quaestie of Dnitschland zal deelnemen aan de algerneene tentoonstel- mg te Parijs wordt in een officieus bericht aan een Hamburger blad het volgende ge zegd: De bondsregeeringen hebben dienaan gaande nog geen besluit genomen, en dus bestaat er geen grond voor de bewering, dat de rijksregeering reeds zou hebben te kennen gegeven, niets van zoodanige deel neming te willen hooren. Dit zou ook alles behalve strooken met hare vriendschappelijke en tegemoetkomende politiek ten opzichte van Frankrijk. Al is het nog onzeker, welke beslissing er zal worden genomenin alle geval kan er op het oogenblik nog geen sprake zijn van eene reeds gedane afwijzing. Over het algemeen is de rijksregeering meer geneigd om de uitnoodiging tot deelneming aan te nemen, dan er voor te bedanken. De industrieelen zouden echter onnoodige moeite doen met daaromtrent invloed op haar te willen uitoefenen; want ten slotte hangt toch alles af van politieke omstandig- ?rlns Von Bismarck, die den laten April zijn 72sten verjaardag vierde, ontving op dien dag weer een groot aantal bewijzen van helengstellingzoo van vorsten als van particulieren. De koningen van Wnrtemberg, Saksen en Bumenië zonden telegrammen en namens het vorstelijk huia kwam prins Wil-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2