examen voor den graad van wachtmeester, er zijn echter voorloopig nog geen plaatsen. Tegen de redactie van het weekblad Secht voor Allen is door de justitie te 's Gravenhage een vervolging ingesteld we gens het artikel: „Het moordhol der Wes- tersuikeraffinaderij (te Amsterdam). De examens voor de betrekking van commies der posterijen zijn gisteren te Den Haag aangevangen. Het examen voor de betrekking van sur numerair zal in 't laatst van deze maand gehouden worden. Voor 10 plaatsen hebben zich 80 candidaten aangemeld. Nu men mag rekenen, dat de winter ons vaarwel gezegd heeft, wagen de kwee kers het de bloembollen voor de tentoon stelling in Noordwijks Flora-park van hare winterbedekking te ontdoen. In het najaar werd het park nl. met hyacinthen, tulpen, crocussen en inzonderheid narcissen vau de schoonste en zeldzaamste soorten beplant, die tbaus reeds blad en knop vertoonenen thans is men druk bezig met het plaatsen van tenten voor inzendingen van allerlei aard, betrekking hebbende op tuin- en land bouw. Verder is men bezig met het stellen van eene groote fontein, voorstellende een pelikaan. Tal van prachtige conifeeren zijn reeds geplant, en de inzenders hopen nu dat het weer gunstig moge zijn, opdat de tentoonstelling de eersteling niet alleen in Nederland, maar zelfs in Europa zal zijn en de verwachting der bezoekers zal over treffen, (D. v. Z. en 's Gr Door 187 firma's te Rotterdam is het adres aan Z. M. den koning onderteekend, waarin wordt aangedrongen op versterking van land- en zeemacht in Ned.-Indië. Men heeft aan der rijtuigen der Rot- terdamsche Tramweg-maatschappij de proef genomen met een nieuwen toestel, waardoor men in staat is gelijktijdig te remmen en te bellen. Het eerste 17-eeuwsche huis op het marktplein der voedingstentoonstelling te Amsterdam, dat gereed komt, is een bier huis; het nadert reeds zijne voltooiing. Het comité is voornemens, het plein ook met eene 17-eeuwsche bevolking te stotfeeren; met geïmproviseerde kwakzalvers, marskra mers en dergelijken hoopt men tooneeltjes te creeëren A la Jan Steen. Ten bewijze, dat men te Amsterdam bij gelegenheid der koningsfeesten eenen grooten toeloop van vreemdelingen verwacht, strekke, dat de „Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" bericht, dat zij zich belangeloos ter beschikking stelt tot het huren van kamers, zoo mogelijk nog in de hotels, of anders bij particulieren. Ook de muziek der marine uit Nieu- wediep komt te Amsterdam om de feesten op te luisteren. De heer Taylor en zijn echtgenoote, kapiteins van het Engelsche Reddingsleger zijn te Amsterdam aangekomen om stille propaganda te makenverdere oversten of troepen komen voorshands niet. De Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij vervoerde gedurende het lste kwar taal 1887 2,100,651 passagiers tegen 2,056,227 in betzelfde tijdvak van 1886. Te Langedijke (Fr.) was sedert de invoering van de drankwet geen enkel huis met vergunning". Thans heeft een inge zetene tegen Mei het vergunningsrecht aan gevraagd. Te Middelburg is naast de bestaande vereeniging voor volksvermaken („Uit het Volk voor het Volk") eene nieuwe vereeni ging opgericht, die zich voorstelt op andere wijze dan de eerste werkzaam te zijn, nl. door te trachten meer openbare feestelijk heden te organiseerenzooals muziekcon coursen, wedstrijden enz. Door gedep. staten van Limburg is aan de legeering voorgesteld het kon. be sluit, regelende de uitvoering van art. 24 der schoolwet, in dier voege te wijzigen, dat het aantal ontbrekende onderwijzers, hetwelk in 1890 moet aanwezig zijn, ge leidelijk in de jaren 1888, 1889 en 1890 worde aangevuld. 's CiBAVESIHACE. Door Z. M. is benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zie- rikzee mr. J. H. C. Horch, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrond. Alkmaar voor de kantons Alkmaar, Schagen en Helder, ter standplaats Alkmaar. Door Z. M. is, met ingang van 6 April 1887, benoemd tot schoolopziener in het arrond. Maastricht mr. P. J. Seydlitz, te Maastricht. Door Z. M. is, met ingang van 24 April 1887, voor den tijd van drie jaren, benoemd tot lid van den raad van tucht m -MS m j» aa - etms «e: voor de koopvaardij, de kapitein ter zee G. Kruys, te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. W. A. Mou- ton en J. M. W. Kuyl, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activi teit gesteld. HUITENLANDSCHE BERICHTEN BELCIE. De benoeming van den machtigen ex- slavenhaler Tippu-Tib tot gouverneur-generaal van Stanley Falls op voordracht van Stanley, heeft vooral ten doel om dien voorpost van den Congo staat tegen de Arabieren en an dere inboorlingen te verdedigen. Hij mag geen slavenhandel dulden of drijven. Een Europeesch officier zal hem als resident ter zijde worden gesteld. Over de paniek in het circus-Herzog Zondagavond te Gent, deelt men nog de volgende bijzonderheden mede Het circus was dien avond stampvol, toen er uit een spleet in het houten beschot rook opsteeg. Gelijk later bleek had een straat jongen de pijp dichtgedraaid van een der vulkachels in de gang. Eerst lette men er niet op; maar toen de rook al sterker en sterker werd, stond een toeschouwer van den derden rang opschreeuwde met angstige stem: brand, brand!" en sprong omlaag in den eersten rang, waar bij bewusteloos bleef liggen. Door dien angstkreet en dien sprong brak er een vreeselijke paniek uit. De toeschou wers der bovenste rangen stormden naar de uitgangen. Op de smalle, nauwe trappen ontstond een vreeselijk gedrang. De voor sten vielen, vrouwen en kinderen raakten onder den voet, maar de door angst gedre ven menigte drong over de op den grond liggenden heen naar buiten. Tevergeefs trachtten de circusbeambten met den direc teur aan het hoofd de paniek te bezweren De toeschouwers op de eerste en tweederangen lieten zich geruststellen en bleven zitten, maar de anderen waren schier dol. Weldra kwam de brandweer, die ditmaal niets te blusschen had, maar des te meer te redden. Een groot aantal personen werd verwordwaaronder tien zeer zwaarterwijl de man, die het eerst omlaag sprong, zijn angst met den dood zal moeten bekoopen. Te Gent heeft een gruwelijke moord plaats gehad. Men vond de weduwe Vervier, een SOjarige renteniersterin haar woning dood; romp en hoofd waren geheel van el kander gescheiden. De twee kinderen der weduwe waren uitgegaan en mme. Vervier had in dien tijd een bezoek ontvangen. Uit alles blijkt, dat zij zich krachtig had ge weerd, maar met een scherp werktuig was gewond en daarna geworgd geworden De vermoedelijke moordenaar is gepakt; het is een jongen van 19 jaar, behoorende tot een goede familie te Gent; hij bedreef den moord, om daarna mm. Verviers geld te kunnen stelen. EAEEIiAVD. Sir James Fergusson, onder-staats secretaris van buitenlandsche zaken, ver klaarde in de gisteren gehouden zitting, van het lagerhuis dat de regeering geenerlei be richt had ontvangen aangaande een nieuwen aanslag tegen het leven vau Czaar Alexander. De heer Parnell hield eene rede, welke anderhalf uur duurde, tot toelichting van zijn bekend amendement op de eerste lezing van het wetsontwerp betreffende de strafvordering in Ierland, De eerste secretaris voor IerlandBal four, heeft sedert hij het ontwerp tot ver scherping van de strafwet in Ierland heeft ingediend, een menigte dreigbrieven ontvan gen. In verband daarmee staat waarschijn lijk het bericht van een aanslag op zijn persoon, die gelukkig verijdeld werd. De toedracht was als volgt: Dinsdagavond werd in een brievenbus in Oxfordstreet gevonden een kleine kartonnen doos, aan mr. Balfour House of Commons, geadresseerd. Daar er geen postzegels op geplakt waren en het pakket aan zulk een hoog personaadje was gericht, wekte dit argwaan. Men achtte het noodig de doos in het postkantoor te openen en vond er een klein fleschje in, waaruit een springveer stak. Het fleschje was gevuld met een geelachtig bruin poeder. Het onder zoek van het poeder zal aan 't licht moeten brengen, of men hier met een werkelijken aanslag of met een slecht geplaatste scherts heeft te doen. De trein, welke koningin Victoria van Dever naar Cannes zou brengen, heeft te Laroche de reis moeten staken, daar de as van den salonwageu heet is geloopen. Zoo dra uit Parijs een nieuwe waggon werd ge zonden, is de reis voortgezet. Het jongste bulletin van prof. Leides- dorf, omtrent den toestand der hertogin van Cumberland, luidt vrij geruststellend. De mol tem tej est. - zenuwachtige angst is reeds aanmerkelijk ge weken; de lijderes neemt reeds uit eigen beweging voedsel tot zich en er bestaat alle hoop op herstel. Om eiken schok te voor komen en der lijderes alle mogelijke rust te latenzal de koningin van Denemarken haar moeder, voorloopig niet overkomen. Men weet, dat twee Engelsche offi cieren die verleden Zondag bij ongeluk op de jacht een inboorling gedood hadden, door de bewoners van een naburig dorp mishan deld waren. De Bedouinen, die dit gedaan hebben, zijn elk met dertig zweepslagen ge straft. In Mei worden de lijken van keizer Napoleon III en zijn zoon van Chilslehurst naar Famborough overgebracht. Aan The Daily News wordt uit St. Petersburg gemeld dat oproerige plakkaten in de Universiteit aldaar aangeplakt zijn ge worden waarop vermeld staat, dat het jong ste adres der Universiteit aan den keizer niet de ware gevoelens der Russische studen ten uitdrukt. Aan de Times wordt van St. Peters- burg geseind, dat de geruchten omtrent een nieuwen aanslag op den Czaar onwaar zijn. Uit Koustantinopel wordt aan de Times gemeld, dat Rusland de Bulgaarsche vluch telingen bevolen zou hebben Turkije te ver laten. EKASKUUH. Het incident-Maillefeu-Sans Leroy twee klappen door twee achtenswaardige ka merleden tusscheu elkander gewisseld zal de parlementaire immuniteit niet schorsen, omdat het in de kamer plaats gehad heeft. De afgevaardigde De Douville Maillefeu kon dus onmiddellijk zijn plaats in de kamer weder innemen. Aan den anderen kaut zal de afgevaardigde Sans Leroy, die een klap teruggegeven heefteven als deze vervolgd worden, als de kamer waaraau getwijfeld wordt het verzoek tot vervolging, dat in handen van den procureur-generaal bij het gerechtshof te Parijs gesteld zal worden, aanneemt. Douville-Maillefeu en Sans-Leroy zul len worden vervolgd wegens dadelijkheden in het gebouw van de kamer. Het duel zal eerst later plaats hebben. Naar aanleiding van eene voorgestelde motie, waarbij de ontbinding van den ge meenteraad van Marseille betreurd werd, heeft de Parijsche gemeenteraad drie uren lang genoten van lofreden op den 18den Maart en de Commune door drie roode leden. Na heel veel opschudding ging de raad tot orde van den dag over. Eene nieuwe manifestatie van koffie huisbedienden heeft eergisteren te Parijs plaats gehad. Drie „gar?ons" werden in hechtenis genomen. Te Parijs is een bende dieven ontdekt. De hoofdman en vijf zijner kornuiten zijn gearresteerd. De jongsten van de bende waren 16, 13 en 12 jaren oud; twee waren reeds 25 malen met de justitie in aanraking ge weest. SPASJE. De gevangenneming van de rustver stoorders te Jaen heeft aanleiding gegeven tot een manifestatie, waarbij oproerkreten werden aangeheven. Eenige nachten geleden werden te Valla- dolid verscheiden knallen gehoord, welke volgens eeuigen van vuurwapenen voortkwa men en volgens anderen van springbussen, op den openbaren weg ontploft. De kuipers te Malaga hebben het werk gestaakt. De Spaansehe factorij te Rio del Moro, op de westkust van Afrika, is door de in boorlingen aangevallen, die een schip buit maakten. DVlTICIILAIt». Als zeker wordt thans gemeld, dat niet alleen eene hervorming der suikerbe lasting, maar ook van die nopens denbran dewijn bepaald nog in deze zitting van den rijksdag zal worden ingediend. Bij den rijksdag zal eerlang eene wet worden ingediend, strekkende om den bouw van eenige spoorweglijnen in het zuiden van Duitschland te ondernemen, en zulks in het belang der defensie. De uitgaven, daarvoor noodig, zullen worden bestreden door het rijk en de betrokken bondsstaten. De aan wezigheid van Zuid-Duitsche ministers te Berlijn wordt met het ontwerpen van die wet8-voordracht in verband gebracht. De commissie uit het heerenhuis, welke het voorstel van den heer Von Kleist- Retzow onderzoektwaarbij verlangd wordt dat de vrijheid der Evangelische kerk worde uitgebreid, heeft dat voorstel aangenomen; enkele wijzigingen werden aangebracht. De regeering liet zich gelijk reeds gemeld werd niet door eeu gemachtigde vertegen woordigen. Te Berlijn wil men wetendat de heer Von Giers van den Czaar verlangt, dat deze tusschen hem en Katkoff kieze. De heer Von Giers verlangt een krachtig op- treden tegen Katkoff's persorgaan. Aan een particulier schrijven uit St. Petersburg ontleent het Berliner Tagehlatt het volgende: „Het gerucht wil, dat binnen kort het dragen van hooge heerenhoeden verboden zal worden. Als reden wordt opgegevendat de politie vernomen heeft dat de nihilisten voort aan hun moordtuigen, bommen enz. in hun hoeden willen verbergen. Door een in den hoed aangebrachte inrichting wordt de bom vastgehouden. Verder zou daarin een mecha nisme aangebracht zijn, waardoor het mo gelijk zou worden, bij het afnemen van den hoed bij wijze van groet, door te drukken op een veer, den bom in een zekere rich ting weg te slingeren. Dit alles klinkt hoogst vreemd en ongeloofelijkmaar toch durven ook de meest ernstige kringen dit niet kortaf ontkennen." „Deze mededeeling," zegt het blad, „klinkt inderdaad zonderling; maar zij toont ten minste aan, waartoe men te St. Petersburg de nihilisten al niet in staat acht." BVBEAIE. De koning en de koningin van Rume- nië werden gedurende hun verblijf te Weenen met groote onderscheiding bejegend. Zij zijn naar Bucharest vertrokken. De heer Mentoff, prefect van politie te Rustschuck, die zich te Bucharest bevindt, werd op straat aangevallen door Bulgaarsche uitgewekenen, die verscheidene revolverscho ten op hem losten. De prefect is gewond. TURKIJE. Tot hiertoe was het gebruik in Tur kije dat de Israëlieten als getuigen den eed aflegden op het „hemd der eeuwigheid" (het lijkgewaad). Thans heeft het Turksche ministerie van justitie gelast hen voortaan op het Oude Testament te laten zweren. De bladen van Konslantinopel hebben een aanschrijviug gekregen voortaan geen enkele mededeeling over Bulgarije te doen, omdat zij onjuiste berichten hadden opge nomen. «KIEKEILAAD. De kamer heeft een zeer stormachtige zitting gehouden naar aanleiding van per soonlijke quaestien. De tegenstanders van het ministerie betoonden groote onverdraag zaamheid, in de hoop van de meerderheid te schokken. HABOKKO. Den 13n Maart is door den Marok- kaansche regeering een bevel uitgevaardigd, waarbij den inboorlingen verboden wordt, kief (een soort opium) te rooken. De ge vangenissen zijn nu vol met overtreders en in het land heerscht de grootste verbittering. Toen korten tijd geleden 10.000 frs. kief openlijk verbrand werd, vielen de Arabieren op de brandende hoopen aan en er ontstond daardoor een tumult, waarvan het einde was dat 215 inboorlingen naar de gevangenis ge sleept werden. Op hen, die het verbod overtreden worden gruwelijke Btraffeu toege past; te Macacam werd een inboorling de lippen afgesneden, anderen kregen 100 tot 500 stokslagen; het liefst echter wordt met boeten gestraft, daar deze een goede bron van inkomsten voor de ambtenaren uitmaken. De gevangenissen bestaan uit een aantal kleine huizen, welke op een heuvel gelegen zijn. De vreemdeling verkrijgt met geringe moeite verlof om de gevangenissen te bezich tigen, waarin zich rechts en links donkere gangen uitstrekken, waarop de cellen uit komen, welke met zware deuren afgesloten zijn. Een verpestende lucht stroomt den be zoeker in deze gangen te gemoet en de cel len, welke dikwerf door den bewoner in da gen niet verlaten worden, zijn vergaarbak ken van allerlei onreinheden, omdat ze nooit schoongemaakt worden. Maar de gevange nen die zich in de gevangenis bewegen kunnen, zijn nog gelukkig in vergelijking van de armen, die aan handen en voeten aan den muur vastgeklonken zijn; deze wor den dan ook spoedig door den dood uit hun lijden verlost. Voeding krijgen de gevange nen niet, daarvoor moeten de bloedverwan ten of vriendeD zorgen. Door manden ma ken kan de gevangene, als hij hard werkt, iets meer dan een stuiver daags verdienen. AHERIKA. De heer Fairchild, secretaris-generaal bij het departement van financien te Was hington is definitief benoemd tot minister van financien, ter vervanging van den heer Manning. BRAZILIË. Men zegt dat de keizer van Brazilië aan een leverziekte lijdt en aan diabetes. Dom Pedro is 65 jaar oud.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2