NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II t» i e Courant verschijnt <1 a e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. A S Q i E E iü Maandag 4 April 1887, I 79. ADVERTENTIE fi: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. eidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 ('ent. I 1.25. 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Ncheepmakerssteeg 6. 200. Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 11 Maart. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDES, herinneren bij deze den belangheb benden, dat ingevolge de Verordening van den 9en Januari 808 Gemeenteblad n«. 1), de Beestenmarkt en de Kaasmarkt, in plaats van op Vrijdag, den 8en April a. s., zal worden gehouden op Woensdagden 6en te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden den 31 Maart 1887. ITiDgNIEVWI. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 40 tot 77 volwassen personen en van 11 tot 16 kinderen. Gedurende de afgeloopen week ie 1 geval van diphtheritie aangegeven. Sterfge vallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Aan de rijkspostspaarbank, kantoor Leiden, werd over de maand Maart inge legd f 7514.38 en uitbetaald f 8055.23. Afgegeven werden 38 nieuwe boekjes. Gisteren vertrokken van de kweek school voor zeevaart te Leiden ongeveer 70 jongens naar elk der opleidingsschepen Ad miraal van Wassenaer en Anna Paulowna. Toen nog in 't laatst van Haart de lucht naar vorst stond en er werkelijk ook nog ijs in 't water was, meende men dat men 't dezen winter al erg kwaad zon heb ben. 't Liep echter, zooals men 't noemt, met een sisser af. Niet echter alzoo in den winter van 1667 waarvan we 't volgende aangeteekend vinden. In January sestien hondert zeven en tsestig Doen vroort en het snieuwde zeer heftig Styf zes weken stont de vaert geheel stil Drie weeken voer men weer geheel na wil Het voornaamste dat hier wordt genoteerd Is datter zoo veel ys quam in de Meert. NOTA. De 16e Meert begont weer hart te vriezen. 17e moesten de vissers haar winst verliezen 18e Liepen veel volk voor de laag op het Y. 19e passeerd men van d' een tot d' ander zij 20e bood weer en wind noch weinig toen 21e leek of weer en wind anders won doen 22e was de windt weer felder aan 't vriezen 23e begon 't ijs door de son hart te verliezen 24e al vriesende verloor 't ijs zijn kracht 25e zynder veel over 't ys komen met voordach 26e liepender nog drie van stee over 't YY Namiddag zeylden de schuiten de stad voorbij 27e Heeft d' oostenwind 'tys op Pampus hoog gezet 29e Was 't varen daar over nog wel belet 30e Quamen eenige daar over varen en lopen mee le April liepen eenigen personen nog op Zuiderzee 2e dito is in 't val een schip door 't ys vast gehegt dit is genoteerd van M. T. de Loodsen haar knegt om God* groote wonderwerken en kracht Te doen helpen houden in gedacht. De heer P. N. Yan der Chijs, vice- consul der Nederlanden te Djeddah (Arabië), heeft aan 's rijks Ethnographisch Museum ten geschenke gegeven eene, in de Sict. van heden nader omschreven verzameling ethnographische voorwerpen, die voor de beoefenaren der Semitische letteren en vol kenkunde van groot belang kan worden ge acht. De toelichtende opmerkingen bij de be schrijving dezer voorwerpen zijn welwillend verstrekt door dr. C. Snouck Hurgronje te Leiden. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Te 's Gravenhage zijn gister voor nuttige handwerken o. a. geëxamineerd en toegelaten de dames G. J. Schretlen en C. H. Slok alhier. Door de Leidsche Zangvereeniging onder directie van den heer Willem Van Iperen, zullen den 27sten dezer worden ten gehoore gebracht Eve" mystère van Masse net, de 9öste Psalm van Mendelssohn en fBeim Sonnenuntergang" van Niels W. Gade, alles voor gemengd koor. (120 leden.) Het orkest is gevormd uit krachten van het mnziekcorps van het 4de regiment al hier en dilettanten. Als solisten zullen 0| - treden mile. Clary (zopraan) en Mons. Tri cot (baryton) van de Fransche opera te 's Gravenhage en de heer De Goey (tenor) van hier, terwijl men nog met 2 dames-so listen in besprek is. Zooals we gister ver namen zijn mile. Clary en Mons. Tricot voor het volgend seizoen weer aan de opera te 's Hage verbonden. Woensdag jl. werd door de Leidsche Zangvereeniging reeds eene re petitie met orkest gehouden. CNIVEB8ITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer L. J. Blijdestein, geb. te Enschedéna verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: »Het recht van de staat op de nalatenschap." De geneeskundige staatscommissie te Leiden heeft gister tot arts bevorderd den heer J. Aaltz, cand.-arts, en toegelaten tot het eerste gedeelte den heer A. J. Gijsen, cand.-arts. fflUZIEK, LETTEREN E1V KUNST. 3 April. Geboortedag (1849) van Fiore della Neve. (Mr. M. G. L. Van Loghem.) 5de Abonnemeiits-Coiicert. Waren de vorige abonnemeDts-concerten dezen winter onder directie van den heer Mann gegeven goed bezetdit laatste had nog meer publiek dan gewoonlijk getrokken, liet programma werd met de schoone Un- volleudete Symphonie van Schubert uitmun tend ingezet. Zoowel het allegro moderato als het Andante con moto zijn van schoone phrasen vol en spraken perfect aan door het werkelijk fijne ensemble van Mann's orkest. Daar komt iets ruischends in dat orkest; geen instrumenten domineeren dan waar dat niet geschreven is, eene gelijk heid die, hoewel moeilijkmen ziet't, toch te verkrijgen is. Volgt nn Saint-Saëns' preludium uit Le Déluge, poème biblique. Dit preludium (het werk zelf bestaat uit drie afdeelingen) is zeer vloeiend geschreven en zeer melodieus. De twee hoofdmotieven, door het geheele werk gevlochten, vinden we reeds in dit voorspel, en vooral het buitengewoon zang rijke tweede motief, voor vioolsolo met tee- dere begeleiding trok onze aandacht; we laten geheel daar de meening door anderen over dit toonwerk uitgesproken als zou het geleden hebben onder het gemis aan genia liteit bij Saint-Saëns, dit werkelijk schoone gedeelte, waarin blijkbaar de vrede op aarde geschilderd wordt, werd ons gister door het orkest, met den heer Timmner als solist, meesterlijk weergegeven. Als veelbesproken gaan we het ook gister schoon uitgevoerde scherzo uit fSommer- nachtstraum" voorbijevenals de Norwegi- sche Tanze n°. 2, 3 en 4, waarvan ons vooral nu. 2, en 3 bevielen. Evenveel succes als met de vioolsolo iu Le Délugebehaalde de heer Timmner met die in de Paraphrase over Walters Preislied uit „die Meistersin- ger von Ntirnberg." Eindelijk de groote aantrekking van den avond rMelaenis", fragments dramatique d'un opéra inachevé, van den heer Mann. Wat het orkestrale gedeelte betreft, dit is op schoone motieven breed uitgewerkt; 't geeft ons ook hier, wat we van Mann's latere composition gewoon zijn, melodieusen eenvoud ep klaarheid van compositie zonder gemis aan relief. Vooral komt dit uit in het intermède d'orchestre, cortège et bénédiction nuptiale, dat heerlijk gespeeld werd. Onder de verschillende nummers kwamen motieven voor die we, meenen we, ook elders wel gehoord hebben; we maken die opmer king zonder iets te kort te willen doen aan de oorspronkelijkheid van het werkwe den ken hier aan gelijkenis, niet aan plagiaat. Zooveel is zeker het motief uit het Duo Final zal ons nog wel 't langst in de ooren klinken. De sopraan-solistemevr. C. v. W. had in den titelrol eene moeielijke taak te ver vullen; ze kweet er zich zeer goed van. Nu deze dame zich weer meer op den zang schijnt te gaan toeleggen, kan menmeenen wijmet grond verwachten spoedig over eene zeer bruikbare Leidsche sopraansoliste te zul len kunnen beschikken. Mej. W. E. (contr' alto) had geen partij (Marcia) die voor hare stem best geschikt isof geen stem die voor hare partij best geschikt is. We zouden er meer van moe ten weten om dat uit te maken, maar 't kou ons niet voldoen. Van den heer C. D. kunnen we wél met zekerheid zeggen dat zijne stem (2de bas) voor de partij (tenor) niet geschikt was. Trouwens mag men al dankbaar zijn dat iemand zoo'n ondankbare partij wil op zich nemen. De heer F. D. kweet zich flink van zijne taak, ook vooral in het Duo Final en in ^chanson A boire." We hebben met genoegen kennis gemaakt met Mann's compositie en hopen op volgende concerteD b. v. met de orkestrale gedeelten er van nog wel eens verrast te worden. Onder het gehoor merkten we den heer Nicolaï uit den Haag op. Terwijl bij den aanvang van het concert nameus het orkest den heer Mann een prachtige krans was geschonken, vereerde ook de officieren van het garnizoen hunnen kapelmeester een even fraaien krans aan 't einde van het laatste abonnementsconcert. Orkest en publiek gaven door fanfaren en toejuichingen hunne instem ming met die eerbewijzen luide te kennen en 't moet gezegd worden, ze zijn volkomen verdiend. Voor zoover deze concerten betreft - directeur en orkest van harte tot wederziens. Naar wij vernemen zijn mile Clary en de heer Tricot voor het volgend opera-seizoen wederom geëngageerd. Beide artisten zullen einde April alhier in Massenet's #Eve", uit te voeren door de Leidsche Zangvereenigingdirecteur de heer Willem Van Iperen, de twee hoofd hoofdpartijen (Eva en Adam) ziugeD. {Fad.) Van verschillende zijden is de wensch geuit, dat een tweede uitvoering van het Requiem" van Berlioz, nog in dit seizoen te 's Hage zal worden gegeven. Het bestuur van Toonkunst" doet stappen om aan dien wensch te voldoen. Wij hopen dat het daarin zal slagen. (Fad.) Door den kapelmeester der stedelijke schutterij te Amsterdam, den heer John. M, Coenen, is eene ,Pbantaisie Militaire" ge componeerd welke bij gelegenheid der ko ningsfeesten voor het eerst wordt uitgevoerd. Zij begint met een taptoe en bevat wijders een gebed (psalm 21 v. 7), als koraal be handeld een marsch en eene verwerking der volksliederen van Nederland en Waldeck- Pyrmont. Men is nu reeds te Bayreuth begonnen toebereidselen te maken voor de „Fest- spiele"in 1888. In dat jaar zullen Parsifal, Tristan en waarschijnlijk Die Mei- stersinger" worden opgevoerd. Te Parijs zijn de repetites van Lohengrin begonnen; le opvoering 18 April. Ter kennisgeving wordt toegezonden een exemplaar van den catalogns der Japan- sche boeken, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer dr. A. J. C. Geerts, een hoogst verdienstelijk Nederlander in Japanscben dienstdie aldaar den goeden naam onzer natie met eere gehandhaaft heeft. Die catalogns werd, op versoek der erfge namen, door dr. L. Serrurier, directeur van het Ethnographisch Museum alhier, op gesteld en is zooeven van de pers gekomen. Inhoud, 16de jaargang, n°. 48, van De Huitvrouw. De mensch en de dieren. Onze zieke en zwakke kinderen. Door dr. S. Sr. Coronel. De schepping der ijdel- heid. Door J. W. B. Goede smaak. Door Mevr. C. B. Uit het volksleven. Door Mevr. J. W. F. Een nieuw recept voor de huishouding. Door Charlotte Boek. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feuilleton Helena Jung". Naar het Duitseh van Paul Lin- dau. (Vervolg.) Advertentien. De Siaatecourant van 2 April bevat een koninklijk besluit van 25 Maart 1887, betreffende de geoorloofde bijvoegingen of veranderingen in gedrukte of daarmede ge lijkgestelde stukken, welke ter verzending met de post worden aangeboden. Men bericht, dat aan alle rijkstelegraaf kantoren door het hoofdbestuur is gelast om met ingang van heden, dagelijks afzonderlijk te noteeren het aantal verzonden dagblad telegrammen met opgaaf van het woordental. De correspondent der JV. R. Cl. te Londen seinde: Gisteren had plaats de vergadering van aandeelhouders der Delagoa-baai-Oost-Afrika- spoorwegmaatschappijwelke door de pro cureursfirma Timbrell belegd was, ten einde gemeenschappelijk maatregelen te nemen tegen de maatschappij, om de op de aandeelen gestorte gelden terug te krijgen. De ver gadering was alleronstuimigst. Talrijke voor standers van Mac-Murdo waren tegenwoordig, kabaleerden tegen Timbrell en vielen hem en wie zijn meening deelden zóó in de rede, dat zij niet konden voortgaan. Een motie vijandig aan Timbrell's voorstel, werd aan genomen. Timbrell verklaarde, dat hij na namens zijn clienten tegen de spoorweg maatschappij zal procedeeren. De keizerlijke Japansche prins heeft vóór zijn vertrek aan die beambten van Zr. Ms. stalpersoneel, die hem en zijn ge volg naar en van het paleis teruggevoerd hebben, geschenken aangeboden, bestaande in gouden dasspelden. Bij het 3de regiment huzaren hebben 7 van de 13 korporaals voldaan aan het

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1