NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 2 April 1887. N°. 78. AQVER TENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Tweede Zitting van den militieraad. DE BRUID EENS EERLOM. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Vent. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepusakerssteeg 6. '200e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staatsblad n°. 72) i Gelet op de missive van den Kolonel, Mililie-Com" missaris in het 3de district der provincie Znidholland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente wordt gehouden [in een der vertrekken van het Raadhuisop Dinsdag den 12<i«n en Woensdag den 13d8B April 1887, op eerst- gemelden dag des middags te twaalf urentot het doen van uitspraak omtrent alle Sn de eer§te zitting niet afgedane za ken, op laatstgemelden dag des voormiddags teelf uren, tot het doen van uitspraak om trent hen die als plaatsvervanger of als nummerverwlsselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daar toe vereiscbte bewijsstukken, van heden at, ter Secre tarie dezer gemeentevan des voormiddags negen tot des namiddags vier urenZon- en Feestdagen uit gezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich te nutte te makendaar aan den lotelingdie reeds bij de mi litie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaats vervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling omtrent wien de Mili raad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, STIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaats vervanger of een nummervcrwissc- laar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakkingen door plaatsing in de Leidsohe Courant afgekondigd. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, LxiiftJT, 1 April 1887. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, Ie alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), lot regeling van liet toezicht bij hel oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. J. L. WEE en rechtverkrijgenden tol het plaatsen van een veevoederketel lol het ver vaardigen van zoogenaamde verpakking, inhei perceel Hooigracht n°. 53. FEUILLETON. 155.) rik dank umaar zal u niet lang lastig vallen. God heeft mij nog zooveel kracht gegeven, om hierheen te kunnen sluipen, omdat Hij wist dat ik in het graf geen rust «ou vinden, als ik mijne misdaad tegenover Dora niet te voren had goed gemaakt. Ik heb nog slechts weinige nren te levenen •meek die zoo rustig mogelijk te dóen zijn." Terwijl Lilburne een en ander beredderde 'n daartoe de kamer verliet, was Fuller, hoewel met niet te miskennen weerzin, op Nita'a wenk aan hare zijde gekomen. rik heb u diep beleedigd, Fuller, toen ik u voor mijn slachtoffer koos, u van uwe jeugd beroofde, en uw vermogen verkwistte; maar toen ik vluchtte, werd ik door om standigheden gedrongen, die ik u nu wil ophelderen. Ik beminde u om uwe groot moedigheid, om uwe verachting van alle kleingeestige bezwaren, ik was u dankbaar, dat gij mij uit het hol der zonde wildet redden, om mij eene eerlijke plaats in de En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE K/VNTEK, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leides, den 31 Maart 1887. «TiDIXIEDWI. Dezen ochtend te half twaalf ongeveer werd te Katwijk het stoffelijk overschot van dr. J. Baert alhier, grafwaarts gedragen. Uit de om de groeve geschaarde famieljeledeu en vrienden van den overledene trad ds. Koopmans van Boekeren naar voren om te wijzen op het verlies dat door het overlijden van den bejaarden geneesheer geleden wordt. Maar teveDS bleef er zeer veel ter herinne ring over en dat vele noemde spreker toen hij het karakter, de hulpvaardigheid, trouw eu eerlijkheid van den nn overledene schetste. Maar ook als een godsdienstig burger had de heer Van Boekeren hem leeren kennen; zijn leven was werken, zijn werken leven, zooals hij ook op hoogen leeftijd nog getoond heeft. In dien zin blijft hij voortleven voor zijne betrekkingen, aldus eindigde spreker, en kan zijn leven zijnen zoons tot voorbeeld blijven strekken. De heer Van Wijngaarden, oud-praeses van het L. S. C. heeft toegestemd in het verzoek om weer zitting te nemen in de commissie der 3 October-vereeniging. Voor de Studenten-Debating-Society is tot vice-praeses gekozen de heer Van Geuns en tot ab-actis de heer Stoop van Strijen. Zaterdag a. s. zal des namiddags te 2 ure door de studenten-roevereeniging „Njord" de voorjaarswedstrijd worden ge houden. De redactie van den Leidschen stu denten-almanak is aldus samengesteld: de heeren D. W. K. De Boo de la Faille, praeses, H. L. Oort, ab-actis, H. Matthes, vice-praeses, A. A. Cnopiusvice-abactis en G. Vissering. Overwegende dat, boven het organiek getal tamboers en hoornblazers, bij het 4e reg. inf. aanwezig zijn 20 tamboers, heeft de minister van oorlog de werving van tam boers eu hoornblazers voor genoemd regiment tot nader order gesloten. maatschappij te verschaffen, en toch bracht ik smaad en kommer over uw hoofd. Gij hebt kracht genoeg gehad, om u uit den poel te redden, waarin ik u geworpen had, en ik verheug mijdat gij eene vronw ge vonden hebt, die alle vrouwelijke deugden bezit, en die uw leven iu een helderen zo merdag zal veranderen. Zeg dat gij mij vergeeft, George, want ik heb zwaar genoeg moeten boeten." „Ik vergeef u, Nita, en draag u geen haat meer toe," bracht George met moeite uit. Nita sloot vermoeid de oogen, en opende die eerst weder, toen Lilburne's stap ge hoord werd. „Richt mij een weinig op en leg mij nog een kussen onder het hoofd," vroeg zij. Men voldeed aan haar verzoek en gaf haar nog eenige druppels wijn. Na een poos vervolgde zij „Ik ben niet de weduwe van Pedro Men- doza of liever van Roy, voor wie ik mij uitgaf. Hij en Carlos waren mijne halve broeders. Zij waren ten deele van Spaansche ten deele van Indiaansche afkomst, maar mijne moeder was een Engelsche, die naar Rio Janeiro was gegaan met een Fransch- man, die wegens een misdaad werd vervolgd en zich ook daar aan de handen der gerech- De heeren prof. Van Iterson, dr Boer lage en dr. Hoek, te Leiden, H. W.Qroil, te Haarlem, prof. Guye en prof. Weber, te Amsterdamachten het wenschelijk (lat Nederlandsche beoefenaars der natuur- en geneeskundige wetenschappen zich periodiek (eens per jaar, of om de twee jaren) zullen vereenigen, ten einde door onderlinge gedach- tenwisseling en vriendschappelijk samenzijn den tusschen hen reeds hestaanden band te versterken. Zij hebben zich daarom vddr eenige weken tot „allen, die hierin belang stellen" gericht met het verzoek daarvan schriftelijk te doen blijken aan het adres van dr. Hoek te Lei den, en stellen zich voor, hen tegen half April bijeen te roepen tot het houden eener vergadering te Amsterdam. Reeds meldden zich velen aandie met dit plan ingenomen blijken te zijnde gelegenheid tot aanslui ting blijft nog geopend, ook voor hen die werkelijk tot de belangstellenden behooren, doch wien door een toevallig verzuim geen circulaire gezonden werd. Op de tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen te Amsterdam, waarvan we gister eenige inzenders uit Leiden en om- strrïen noemden, hebben ook nog inge zonden, de heeren: A. J. Kors, M. J. Van Laren en A. S. Kors te Leiden; I. D. Speet te Leiderdorp; B. Stooker te Ouds hoorn; M. Paardekooper, J. J. Van Loghem en C. J. Couwenhoven te Noordwijk-Binnen; W. C De Boer, C. B. Lunneman, J. Kuenzer, L. Walraad, Jb. De Jager, J. De Loos Jaczn., H. Le Coultre (burgemeester) en C. G. Olie, allen te Boskoop, H. J. Clarion te Warmond; D. Hesselink te Ben- nebroek en D. A. Van den Spiegel, tuin baas bij den heer C. J. Van der Ouder- meulen te Wassenaar. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1711) v. Onno Zwier v. Haren. (1805) Andersen. Naar uit Berlijn aan de N. R. C. ge meld wordt, bevatten aldaar verschijnende bladen het bericht, dat er door den generaal- intendant ernstige onderhandelingen zijn aan geknoopt met den kapelmeester Schroeder van de Rotterdamsche opera, voor een enga gement bij de Koninklijke opera le Berlijn. tigheid moest onttrekken. Hij ontkwam aan zijne vervolgers en liet mijne moeder zonder hulp, zonder middelen achter. Toen het toeval haar met mijn vader in aanraking bracht, wist zij hem zoo te bekoren, dat hij haar huwde haar als meesteres in zijn huis bracht, en haar de opvoeding zijner beide zonen toevertrouwde. Met onvermoeiden ijver onderwees zij de kinderen in de vele mis drijven, waarmede zij, door haar dagelijk- schen omgang met een misdadiger, vertrouwd was geworden." „Het valt hard, op zulk een wijze van eene moeder te moeten spreken, maar aan de mijne hebben Carlos en Pedro hunne slechte neigingen te danken. Zij onderwees ons stelselmatig in het kwaad, en terwijl zij ons geheel en al op het verkeerde pad bracht, zorgde zij, dat wij door voortreffelijk onder wijs met alle wetenschappen bekend werden, terwijl zij ons de goede manieren en gewoon ten der beschaafde maatschappij onderwees, om later in staat te zijn, onze boevenstre ken in het groot uit te voeren." „De eenige verontschuldiging voor haar lag daarin, dat zij zelve op allerlei wijzen was bedrogen. De gedachte maakte haar ge lukkig dat zij in ons drie menschen op kweekte, die haar aan de maatschappij zouden Dr. Charles Rudy, stichter van de internationale vereeniging ouder de profes soren te Parijs, opent den 4n April de voor lezingen in twintig talen over den toestand der letterkunde onder de voornaamste volken der wereld. Elke spreker leest in de taal van het land, dat behandeld wordt. In de gisteren gehouden algemeene vergadering der tentoonstelling-maatschappij „Het Broekerhuis" is eene motie van een der aandeelhouders met algemeene stemmen aangenomen, daartoe strekkende dat het be stuur binnenkort een voorstel tot liquidatie dezer onderneming aan de aandeelhouders zal voorleggen. (ZTW.) De Parijsche gemeenteraad heeft 1500 frs. toegestaan voor de oprichting van een standbeeld van Balzac te Tours. Bij het sectie-onderzoek der tweede kamer van het wetsontwerp tot uitstel der periodieke Juliverkiezingenwenschten eenige leden liever met de grondwetsherziening voort te gaan tot het tijdstip der gewone perio dieke verkiezing, desnoods met voorafgaande behandeling van eenig bijzonder urgent geacht hoofdstuk, het 8ste bijvoorbeeld, en dan tot kamerontbinding over te gaan. Zij zouden ook telkens de grondwet partieel willen herzien, met het oog op het voorstel in het nn aanbangig ontwerp om de geheele kamer om de 4 jaar te doen aftreden. Beide denkbeelden werden bestreden; het eerstge noemde ware een terugkomen op de ver worpen motieDe Geerhet tweede in strijd met het karakter van stabiliteit der grond wet. Zeer velen wilden niet den tweeden maar den laatBten Dinsdag van Augustus zien aangewezen. De commandanten der dienstdoende schutterijen zijn aangeschreven de schutters die vroeger in militairen dienst zijn geweest in afzonderlijke compagnieën of sectien in te deelenopdat bij eventueele mobilisatie der schutterijen deze terstond naar de gren zen kunnen worden gezonden. In Het Vaderland en het Haagtche Dagblad lezen wij het volgende: Wij ontvingen ter inzage het volgende heden uit Batavia naar hier gezonden tele- wreken, die zich als bloedige roofvogels op de maatschappij zouden storten, en door alle mogelijke middelen zouden trachten, weer in het bezit van de schatten te komen, waar van zij beweerde, beroofd te zijn." "Ik ben nn overtuigd, dat hare hersenen gekrenkt waren, anders had zij onmogelijk jonge kinderen zulk eene opvoeding kunnen geven. Onze vader stond geheel onder haren invloed, want hij was reeds oud, en, naar ik geloof niet bij zijn verstand. Hij bezat een landgoed, dat wij bewoonden, en bij zijn dood, die acht dagen op dien mijner moeder volgde, bleek het dat het goed aan Pedro kwam, en tienduizend dollars tusschen Carlos en mij moesten verdeeld worden." „Er bestond een buitengewone sterke hand tusschen de beide broeders en mijen ik stond altijd onder hun invloed, eerst door de liefde die ik voor hen gevoelde, later door de vrees." „Carlos was zeer ontevreden met zijn erf deel en nadat hij ook het kleine vermogen, dat ik hem toevertrouwd had, had verkwist, maakte hij Pedro door bedrog zijne bezit tingen afhandig. Hij verkocht het zoo spoe dig mogelijk en vluchtte toen met mij uit Brazilië. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1