BUITENLANDSCHE BERICHTEN geborgen. Zij vormden waarschijnlijk den dek last van een schip. {Fad.) Wat vroeger tot de zeldzaamheden te Scheveningen behoorde heeft nu plaats. Ruim 125 zeelieden loopen thans bij ge brek aan vaargelegenheid leeg. Gaandeweg vermindert de vloot en er wordt nu te Scheveningen inderdaad armoede geleden want waar geen goede vischvangst plaats vindt, drukt dit ook zeer op de andere aan verwante vakken, ambachten en bedrijven. De te Brielle gestationneerde boot der Zuidhollandsche Reddingmaatschappij zal nadat dezer dagen een tamelijk welgeslaagde proef is genomen cm met behulp van olie de branding te doen afnemenvoortaan die vloeistof op haar tochten tot redding van schipbreukelingen medevoeren. Plannen zijn aanhangig om Zandvoort te verheffen tot een badplaats van den eer sten rang. In de nabijheid van een zoo groote stad als Amsterdam gelegen, gelooft men van de toekomst de beste uitkomsten te mogen verwachten. Men hoopt na afloop van het seizoen 1887 met de uitvoering te kunnen aanvangen. Het hoofdpunt der plan nen ligt in den bouw van een groot hotel, dat het gevaar bij brand voor de gasten zoo goed als geheel opheft; het wordt niet hooger dan twee verdiepingenden beganen grond meegerekendde tweede verdieping zal geheel omringd zijn door een balkon, met een opgang naar elke kamer, en bij den bouw zal houtconstructie zooveel moge lijk worden vermeden en zullen ook de bin nenmuren uit steen moeten worden opgetrok ken. Aan den architect J. Springer is het vervaardigen van een ontwerp opgedragen (N. R. Ct.) Het comité voor de versiering van het Damrak te Amsterdam heeft zich, na de weigering van het dagelijksch bestuur om het ontworpen plan goed te keuren, ontbonden. In de buurt van de Willemstraat heerscht een groote bedrijvigheid voor de versiering, waar allerwege aan gewerkt wordt. De versiering van den Dam te Am sterdam belooft luisterrijk te worden. Het monument wordt omtimmerd tot aan het bovenste piëdestal, met een vierkantenzeer breeden socle, waarin vier waterreservoirs worden aangebracht, waarboven fonteinen (leeuwekoppen) haar water zullen uitwerpen. Deze socle gaat over in een basement, waarin de wapens der provincies worden aangebracht en waarop acht standaarden met banieren komen te staan. Hierop verheft zich een piëdestal, waarin nissen met allegorische voorstellingengeflankeerd door vrijstaande kolommen. Het geheel wordt afgedekt door een kroonlijst met attiekontworpen in over eenstemming met het piëdestal van het mo nument, waarop het beeld staat. Het zal kleurig geschilderd sterk goud met brons en hier en daar met bloemen versierd worden. De verlichting van den Dam zal geschieden door acht electrische booglampen, aan mo numentale standaarden, ongeveer 17 M. hoogversierd met vlaggenbloemen en ander decoratief. Ook bestaat het plan, op een der avonden van de feestweek het elec- trisch licht niet te doen branden en het geheele decoratief van den Dam door lam pions te verlichten. De feestelijkheden te Amsterdam zul len van gemeentewege worden opgeluisterd door illuminatie met ruim 20,000 lampions van het Beurspleintje aan het Rokiu, en de Magere brug over den Amstel bij de Kerk straat; bengaalsche verlichting van den Ouden Kerkstoren, en het ontsteken van twee vuur werken, een op het IJ en een op deu Am- stel. Toorts zullen op verschillende pleinen volksspelen worden georganiseerd. Voor de tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam, worden belangrijke inzendingen uit Amerika verwacht. Al wederom is door bewoners van het Damrak te Amsterdam een adres gericht aan den gemeenteraad om verbetering van het gedempte, in zoo onoogelijken staat verkee- rend gedeelte. Aan den gemeenteraad van Arnhem is ingezonden het indertijd vermelde adres, verzoekende wederinvoering van de kermis. Het stuk is voorzien van 5310 handteeke- ningen. Ter verdediging van hun verzoek wijzen adressanten op de goede orde, die door Arnhem's ingezetenen steeds is gehandhaafd bij publieke vermakelijkhedenhetgeen onder meer gebleken is bij de viering van 's ko- nings 70sten verjaardag, zonder dat een enkele wanklank gehoord of de orde maar eenigszins werd gestoord. Ook wordt betoogd, dat bet vreemdelingenverkeer door de weder invoering der kermis in niet geringe mate zal worden bevorderd, en dat de belangen van Arnhem's neringdoenden er dus ook baat bij zullen vinden. Te Nijmegen had zekere M., die een Ws k -ai m» ea atu a taat bezoek bij zijn nevenbewoner zou brengen, het ongelukin plaats van eene kamerdeur, de kelderdeur te openen, met het noodlottig gevolgdat hijvooruit stappendein den kelder stortte. Daags daarna is hij aan de gevolgen van dien val overleden. Uit Nijmegen wordt aan de N. R. Ct. gemeldEen industrieel alhier is dezer dagen gereed gekomen met een vervoermiddeldat binnenkort op de vaderlaudsche wegen be proefd zal worden, en dat, volgens het oor deel van deskundigen, zeer veel kans heeft om in de vervoerwijze van personen eene groote verandering te weeg te brengen. Het is nl. een stoomrijtuigdat alleen loopend, behalve den bestuurder een drietal passa giers kan medenemendoch dat met eene kleine verandering kan ingericht worden voor een grooter aantal personenen niet meer kosten van onderhoud behoeft dan een enkel paard. Zijn wij goed ingelicht, dan zal dit ver voermiddel eerlang voor het publiek ter be zichtiging worden gesteld in de voornaam ste steden van ons land en van het buiten land. Thans blijkt, dat bij den boschwach ter C. Staf te Ede, vermoedelijk denzelfden nacht, waarop in de drie villa's aan den Stationsweg is ingebroken, f90 aan zilver geld is ontvreemd. Zooals te begrijpen is zijn te Ede de smids en timmerlieden druk in de weer, om afsluitingen voor deur en ramen te maken of te verbeteren. Dezen zomer zal het kamp van Olde- broek ook door enkele infanterie-bataljons worden betrokken. Een deftige kip van den landbouwer L,te H., niet heel huiselijk van aard, had buiten een nest gemaakt in vrije natuur en vervulde haar plichten, om de jongen uit te broeden, trots de brutale Maartsche kou, met de meeste nauwgezetheid. Ze kon véér een paar dagen zich dan ook verheugen in de geboorte van zes kleintjes! Geen won der, dat ze zich al spoedig aan den boer presenteerde Deze, niet weinig verrast, vond ook het nest, waarin de jongen waren uitgebroed, met nog drie ijskoude eieren, die in een wieg werden gelegd naast een met heet water gevuld kruikje en zorgvuldig met een kussen gedekt. Den volgende mor gen kwam er al één kieken voor den dag, en nog een dag later waren alle drie de kiekens uitgebroed. Piepende liepen ze naar de oude klokdie ze dadelijk met liefde in haar moederlijke bescherming nam. (Aas. Ct.) De steenfabrikanteu in Groningen heb ben tegenwoordig geen redenen tot onte vredenheid. Zij hebben éenparig hun fabri kaat met f 1 per duizend verhoogd en zenden vele ladingen naar Pruisenwaar de vraag naar bonte soorten belangrijk is en bovendien nog aanzienlijke verkoopen gesloten zijn. Men schrijft aan de H. Ct. uit Heusden: Sinds enkele dagen zag men hier geregeld wagenvrachten met masthout vervoeren, die geborgen werden in een groot vaartuig, dat in de haven ter lading lag. Duizenden strui ken zijn onder Nieuwkuik voor dit doei van hun groen beroofd. Heden vertrok het schip, zoo diep mogelijk geladenkoers zettende naar Amsterdamom bij de a. s. April feesten aldaar het groen tot versiering te doen aanwenden. Onlangs is gelijk men zich herinnert, bij den heer Bogaers te Tilburg voor eene aauzienlijke waarde gestolen. Dinsdag nacht is nu bij onderscheidene zijner buren, o. a. bij de heeren Lion, Van Eyck en Van Beurdendie naast elkander wonenalsmede bij nog eenige anderen ingebroken, bij de meesten echter zonder dat er iets ontvreemd is. Dit heeft reeds de vraag doen opperen, of men ook, in plaats van met dieven, met kwajongens te doen heeft, die den burgers, schrik willen aanjagen en de politie tarten. Aan den anderen kant verklaart de politie dat hunne voetstappen eene merkwaardige gelijkenis hadden met die, welke de dieven in den tuin van den heer Bogaers hebben achtergelaten. Hoe dit zijmen is de daders nog niet op het spoor. 's OKAVËjVUA&Ë. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer Von Schön, laatstelijk gezantschapssecretaris aan het Duitsche gezantschap te 's Graven- hage, Door Z. M. is de gedane benoeming van rnr. E. J. G. Van Tricht tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrond. Amsterdam voor de kantons Amsterdam nos. 1 en 2, ter stand plaats Amsterdam, op diens verzoek inge trokken, en is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrond. Amsterdam voor de kantons Amsterdam nos. 1 en 2, ter stand plaats Amsterdam, mr. W. F. E. Spiering, advocaat en procureur te Tiel, tevens werk- «n» «cj sa*. jm. zaarn op het parket van den officier van justitie aldaar. Door Z. M. zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd: bij het leger iL Ned.- Indië, de 1ste luit. J F. Vethake, van het 8ste reg. inf en bij het leger hier te lande en wel bij het 8ste reg. inf de 1ste luit. J. N A. Van Barneveld, van het wapen der inf. van het leger in Ned. Indië, thans met verlof hier te lande. Door Z. M. is eene commissie be noeind tot het ontwerpen van een nieuw Wetboek van Strafrecht voor de Europeanen in Ned.-Indië, zooveel mogelijk overeenko mende met het Nederl. Wetboek van Straf recht, vastgesteld bij de wet van 3 Maart 1881 (Staatsblad u°. 35). Die commissie is samengesteld uit de heeren mrs. D. L. F. De Pauly, oud president van het hooggerechtshof van Ned.-Indië, voor zitter, A. A. De Pinto, lid van den hoogen raad der Nederlanden, L. Hovy, oud-presi dent van den raad van justitie te Batavia, D. J. Mom Vischraadsheer in het ge rechtshof te Arnhem, en G. A. Van Hamel, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, leden, terwijl haar als secre taris is toegevoegd de heer mr. J. Lion, Oost-Indisch ambtenaar met verlof. Door Z. M. is de heer R. A. Van Sandicklaatstelijk ingenieur der 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, thans met. verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1887, eervol uit 's lands dienst ontslagen. De heer Th. L. F. Beaumont, benoemd consul der Nederlanden te Kurrachee, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. RELCIE In hel gebouw van „Circus Herzog," dat nu te Gent voorstellingen geeft, is Zondag-avond even voor het begin der voor stelling een paniek veroorzaakt door een valsch gerucht van brand. Op den tweeden en vooral op den der den rang waren de toeschouwers in groote ontsteltenismaar het publiek van den eersten rang hield zich bedaarden daardoor werden groote ongelukken voorkomen. Een man, die van een galerij naar be neden sprong, bekwam zeer ernstige kneu zingen een vrouw is zeer gevaarlijk gewond, en in het gedrang werden veel anderen uit het publiek minder ernstig gekwetst. ËXeHLAIII Twee kleine pakkettenhet eene ge richt aan het adres van den minister van binnenlandsche zaken den heer Henry Mat thews, het andere aan dat van deu heer A. Balfour, chief-secretary voor Ierland, werden gisteren door de postbeambten aan gehouden en onderzocht. Elk bevatte een fleschje met eene witte vloeistof en een koperdraad. De vloeistof wordt thans schei kundig onderzocht. Tengevolge van eene nieuwe marine reorganisatie, die eene vermindering van personeel op de koninklijke werven toelaat, zijn 11. Zaterdag eene menigte werklieden ontslagen. Te Chatham zullen in het geheel 500 losse werklieden ontslagen worden. Tweeden Paaschdag zal in het Hyde- park te Londen eene groote meeting wor den gehouden om te protesteeren tegen de nieuwe door het kabinet ingediende lersche dwangwet. De meeting wordt belegd door werklieden-vereenigingen. Als sprekers zijn uitgenoodigd Bradlaugh, Labouciière, Cony- beare en andere radicale leden van het par lement. Men rekent er op, dat uit de pro vinciën talrijke gedelegeerden deze meeting zullen kunnen bijwonen, Terwijl de uitnoodiging van den Iersch- Amerikaan Fitzgerald te New-York, om alle krachten in te spannen tot ondersteuning van Gladstone en Parnell in de tegenwoor dige crisis, velen toeschijnt slechts een nieuw beroep te zijn op de beurzen der Amerikanen, is er ook eene andere lezing, die wil dat het een direct beroep op de wapenen is en eene ondubbelzinnige bedrei ging, dal toebereidselen op groote schaal genomen worden om een dynamiet aanslag tegen Engeland te voeren. De West-Afrikaansche telegraaf-maat- schappij te Londen heeft eene depêche ont vangen', waaruit blijkt, dat de bekende karavanen-chef Tippu Tib met Stanley eene samenkomst te Banana heeft gehad en ver volgens zich bij hem heeft aangesloten op het verdere gedeeite van den tocht Als prijs voor deze hulp zou Tippu Tib tot gouverneur-generaal van Stanley Falls zijn benoemd. FRANKRIJK. Na de verklaringen in de zitting van de kamer van afgevaardigden van gisteren afgelegd door den minister-president Goblet, die daarbij de kabinetsquaestie stelde, en nadat verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd, zijn de credieten, welke door de regeering gevreagd waren, met 290 tegen 220 stemmen aangenomen De regeering laat voor strategische doeleinden een luchtballon vervaardigen, welke 2 millioen frs. zal kosten. De altijd woelige afgevaardigde Drey fus heeft het in de couloirs der kamer met den minister van financiën aan den stok gehad. Hij beschuldigde den minister zijne woorden verdraaid te hebben, welke hij in een onderhoud met hem gebezigd had. Toen hij den minister ontmoette verweet hij hem het gebeurde. Z. Exc. schijnt verlegen zijns weegs te zijn gegaan. Louise Michel wordt thans te Parijs geregeld uitgejouwd. Dezer dagen riep men baar na: „Voici la mere Michel, elle a perdu son chat" en de arme moest de hulp inroepen van een politieagent tegen een troep vrouwen en jongens van de Halles. S PASJ K. In de kamer kwam het jongste com plot ter sprake. Generaal Castillo deed op merken, dat de samenzweringen ongelukkig een chronisch kwaad in Spanje zijn, maar de regeering kan de verzekering gevendat zij meende de plannen en de middelen der samenzweerders te kennen en dat zij over voldoende maatregelen beschikt om de pu blieke orde te handhaven, zoodat deze niet meer zal worden verstoord. De heer Cano- vas, de leider der oppositie, heeft ver klaard, dat de regeering steeds kan rekenen op den onvoorwaardelijken steun van alle partijen voor de verdediging der orde. DCmCHLAND. Dinsdag verscheen keizer Wilhelm bij het optrekken der wacht weder aan het his torische hoekraam. De rijksbegrooting voor 't volgend Budgetjaar werd in den rijksdag met bijna algemeene stemmen aangenomen. De discus- siën duurden 2} uur! De Sultan van Zanzibar heeft, in een telegram gericht aan prins Von Bismarck, zijn ingenomenheid uitgesproken over het geschenk van oen keizer, 't welk bestaat uit 4 kanonnen. Of Saïd Bargasch werkelijk ver trouwd wordt te Berlijn? Sommigen bewe ren ten stelligste dat de Sultan van Zanzi bar een dubbelzinnige rol speelt. Met belangstelling volgt men te Ber lijn de gespannen houding tusschen de Rus sische regeering en Katkoff. Van de zijde der regeering zou, zegt men, op Katkoff reeds gewerkt zijn, om hem te bewegen zijne hostiele houding tegenover Duitsch- land te veranderen. Katkoff zou echter heb- heu te kennen gegeven, dat hij liever zijn pen nederlegt, dan zich in zijne vrijheid van doen te laten belemmeren. Een „dorst-virtuoos" wordt aangekon digd. In het Castianische Panopticum te Berlijn heeft een man zich aangebodenom dertig dagen lang zich geheel en al van drinken te onthouden, terwijl hij in dat tijdvak spijzen zal eten, welke tot drinken aansporen, als pekelvleescbkaviar, haring en dergelijke. Volbrengt hij dat „kunststuk", dan zal deze man „het schip der woestijn" overtreffen. In het koninkrijk Saksen zijn schier alle rijkswegen, gezamenlijk ongeveer 8700 kilometer lang, met vruchtboomen beplant. De zuivere opbrengst heeft in de laatste jaren gemiddeld f 70,000 bedragen. Z WITIERL AA Overeenkomstig het verzoek van 10,000 adressanten aan den bondsraad is besloten, de quaestie van het monopolie op de brande wijn aan de volksstemming te onderwerpen. RViLAAD. Volgens een particulier schrijven uit St. Petersburg aan een der Weener bladen is er door een persoon geschoten op gene raal Gresser, prefect van politie. Deze werd niet getroffen. De dader schoot zich zelf dood op het oogenblik, dat de politie hem wilde arresteeren. Een nieuwe aanslagdie van de anar chisten schijnt uitgegaan, is Maandag te St. Petersburg gepleegd. Een vermogend koopman werd ernstig door eenige revolver schoten gekwetst door een persoon, die zich bij hem had weten in te dringen en 60000 roebels eischte ten behoeve van het nihi listisch comité. De toestand van het slacht offer is wanhopig. De moordenaar is in hechtenis. De Daily News verneemt uit Odessa, dat er drie officieren van het leger gevan gen genomen zijn. Er heerscht groote op-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2