BUITENLANDSCHE BERICHTEN BTj DR= m 3» <K2 BT3H ES «T3 O BCJ MA 'fc.T sa^ sche zaken, eenige dames du palais, en de dienst Harer Majesteiten. De hooge Japanner werd aan den ingang van het koninklijk paleis opgewacht door zijn kolonel-adjudant, den gezant en 's ko- nings kamerheer-ceremoniemeester. Z. H. en zijn adjudant droegen een vlugge militaire uniform met képi. Het 25-jarig bestaan van het Kon. Zoölogisch Botanisch genootschap in Den Haag zal feestelijk herdacht worden. Reeds heeft zich een comité gevormd om daartoe de noodige stappen te doen. Door de politie te 's Gravenhage is aangehouden een man, verdacht van valsch- heid in geschrifte. -Hij zou namelijk in een recommandatiebrief, die een predikant aldaar hem ten vorige jare verstrekt had om hem het inzamelen van eenige liefdegiften moge lijk te makenzoodanige veranderingen heb ben gebracht dat de schijn moest ontstaan als zou die brief hem eerst onlangs zijn af gegeven. Op plechtige wijze herdacht gisteren de Indologische Vereenigmg te Delft haar 5- jarig bestaan. Het bestnur hield eene druk bezochte receptie, o. a. voor hoogleeraren en leeraren der instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Neerl.-Indie, den senaat van het Delftsch studentencorps, het bestuur van A polio" en andere ver- eenigingen, verschillende autoriteiten en par ticulieren. Maandag avond werd door de Studen- ten-carousselvereeniging te Delft in de stadsrijschool een openbare uitvoering ge geven voor een aantal genoodigde dames en heeren. De manege was smaakvol versierd; al de nummers van het programma hadden veel succes; vooral de quadrille, gereden door 4 dames en 4 heeren. In eene gister te Rotterdam gehouden vergadering tot oprichting van eene afdee- ling Zuid-Holland van „het Nederlandsch Paardenstamboek" werd o. a. tot lid be noemd de heer C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar. Tot commissaris der provin ciale afdeeling, tevens lid van het hoofd bestuur werd benoemd de heer E. L. graaf Van Limburg Slirum. Naar wij vernemen heeft de koning den wenscb te kennen gegeven, bij zijn aan staande komst in de hoofdstadniet door een eerewacht te worden begeleid. (Hil.) In de Jordaan te Amsterdam begint het er reeds feestelijk uit te zien; dikwijls toch zijn de voorbereidingen tot een feest even prettig als bet feest zelf. In de N. Leliestraat, Bloemstraat, Willemstraat en op de Lindengracht is men begonnen met de straatversieringen het geraamte er van maakt reeds een gunstigen indruk. Groote schuiten die in de grachten liggen met spar- regroen, worden ontladen, en hier en daar ziet men van de huizen kleine versieringen, van groen en bloemen of vlaggen, als voor beeld van hetgeen daar te koop is. De ma nufactuurwinkels zijn één en al oranje- en vaderlandsche klenren. In breede plooien hangen deze nationale stoffen buiten en wapperen in den voorjaarswind. Voor de ramen liggen oranje of rood-wit-en blauwe petten en mutsen, in enkele winkels ziet men een oranjepak uitgestalden overal ont dekt men een regen van oranjestrikjes in allerlei vormen. Zaterdag werd te Tessel uit zee aan gebracht een vat met gezouten visch, dat door een visscher in het net van den bodem der zee was opgehaald. De inhoud van het vat was nog goed. Men schrijft uit Arnhem aan de Zw. Ct.„Men moet niet zoo lichtvaardig zeg gen dat te Arnhem „met de penningen der belastingschuldigen ruw wordt omgespron gen". Aan den onderwijzer P. Van Digge len is eene toelage van f 25 toegekend voor het waarnemen gedurende 3 maanden van de function van hoofd der school, dat is zoo ongeveer 30 ets per dag". Te Oosterbeek waren dezer dagen een paar jongens in de rivier bezig met visschen. Een hunner zag aan den kant van het water een pakje liggen, waaruit een kale schedel te voorschijn kwam. Thuis komende, ver telde hij dit aan den veldwachter, die er direct kennis van gaf aan den burgemeester. Direct deed deze een onderzoek instellen; bevorens werd bij den timmerman dadelijk een kistje besteld en de doctor gewaarschuwd. Men naderde de plaats des onheils. Op be vel van den burgemeester werd het pakje opgevischt, met de noodige behoedzaamheid losgesneden, en werd ten aanschouwe van het saamgeloopen volk voor den dag gebracht het lijk van eenhond. Tableau In het verslag van de kamer van koop handel te Almeloo over 1886 leeBt men over den toestand der nijverheid: „Wezen wij in ons vorig jaarverslag op den gedrukten toestand der katoennijverheid, blijkbaar uit de kortere werkuren der weve rijen, om verdere ophooping van goederen te voorkomen zoowel in lndië als hier voor export derwaarts bestemd thans kunnen wij tot ons genoegen vermelden, dat hierin ten deele eenige verbetering heeft plaatsgevonden. De voorraad goederen is namelijk verminderd, zoodat de fabrieken het vorige najaar en het voorjaar van 1887 gedurende de gewone uren kodden werken. Intusschen blijft, ten gevolge van de steeds min gunstige resultaten der suikerindustrie, het gemis aan welvaart onder de boolking in Nederlandsch-Indië de prijzen der verschillende fabrikaten druk ken, zoodat, ook zelfs bij meerder werk, de resultaten nog altijd min bevredigend zijn te achten." Het boycotten wordt te Grouw nog voortdurend toegepast op den molenaar v. d. L., wiens molen onlangs is afgebrand Daar echter de stationskoffiehuishouder zich aan het verbod niet stoorde en den ge boycotte melk en boter waagde te leveren werd ook hij in den maatregel begrepen. Op een aan de muren aangeplakt papier werden zelfs de reizigers gewaarschuwd, dat als zij in het stationskoffiehuis verteringen maakten of er gingen logeeren, zij in Grouw niets zouden kunnen verkoopen. Nu werd het den koffiehuishouder al te erg, hij ein digde met zich naar den wil van de boy- cotters te schikken, en de ban over zijne inrichting werd hierna opgeheven. Tegen twee werkgevers te Groningen is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de wet op den kinderarbeid. De liefhebbers van kievitseieren wel te verstaan die liefhebbers, wier beurs hun de weelde van dit duur genot veroorlooft zitten te wachten en vreezen, dat de kievit dit jaar zijn gewoonte om in Maart te leg gen ontrouw zal worden. Wij schrijven nu 29 Maart, en het eerste kievitsei moet nog gelegd worden, of is het ten minste nog niet gevonden. De raven zijn voortvarender; te Borger werden jl. Zaterdag reeds twee raveneieren in een nest gevonden. Maar raveneieren zijn geen lekkernij Te Goes is door voorstanders van de homoeopatische geneeswijze eene vereeni- ging opgericht, die reeds 28 leden telt. Een hevige vechtpartij ontstond er gis teren tusschen twee boeren te Nijswiller (Wittem) waarbij de een den ander den halven neus afbeet. <s <«K V V E\II W. fc Door Z. M. is aan den geneeskundige Franz Hermann Dietel, geb. tePlauen, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigenonder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome. Door Z. M. is de kapitein J. T. Le Maire, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, bepaald op f 2000 's jaars. Door Z. M. is aan den gewezen 1ste luit. plaatselijk-adjudant K. Scbraver, bij vernieuwing een tijdelijk pensioen, ten be drage van f 400 's jaars, voor den tijd van vijf jaren toegelegd. De adelborst 1ste kl. S. Rijnbende, uit West-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 1 April geen audiëntie verleenen. BELG1E. In het Alcazar-Tbeater te Brussel is een druk bezochte bijeenkomst gehouden, waar een adres werd besprokendat men wil richten tot den koning, betreffende de ongeregeldheden te Charleroi in het vorige jaar. Velen verlangen gratie voor de ver oordeelden doch de meerderheid der kamer heeft zich indertijd ten sterkste hiertegen verzet. De vergadering, geleid door den senator Crocq, besloot een adres om gratie voor de veroordeelden tot den koning te zenden. Het verloopen Edentheater te Brussel is door het gemeentebestuur aan een Am- sterdamsche maatschappij verhuurd, welke dezen schouwburg in een bierhuis zal ver anderen. De Brusselsche bierbrouwers zijn over deze concessie zeer ontstemd, omdat zij in de zeer gunstige voorwaarden, waarop deze verleend is, protectie van de buitenlandsche nijverheid zien. Waarom, zou men kunnen vragen, zijn dan niet die Brusselsche bierbrouwers op het idee gekomen, de concurrentie der Am- sterdamsche maatschappij voor te wezen? (D. v. Z.-H. en 'i Gr.) El* fi L, A IV B. De London Gazette bevat eene procla matie der koninginwaarbij de invoer van alle vreemde muiten, behalve gouden en zilverenverboden wordt. De door het Parlement ingestelde com missie tot onderzoek van de door de City- overheid gebruikte middelen om alom oppo sitie te verwekken tegen bet ontwerp van het gemeentelijk bestuur van Londen, is thans met haar onderzoek gereed en haar rapport kan binnen eenige dagen verwacht worden. Zooals te verwachten was, zijn er dingen aan 't licht gekomen, die een inte ressant kijkje geven in het zonderling en verkwistend Londensch gemeentehuishouden, en die merkwaardige antwoorden brengen op de vragenhoe er te Londen toch wordt huisgehouden en waar het geld blijft. Wan neer het rapport verschenen is, zullen wij natuurlijk gelegenheid hebbener nader op terug te komen; maar nu reeds meldt men onsdat het water van de zee niet kan uit- wasschen dat er iets zeer vuils is in den toestand van Londen. Het jacht waarop koningin Victoria zich bevindt, is gisteren te Cherbourg aan gekomen. H. M. zal eerst heden aan land gaan en Cherbourg te 10 uren des ochtends verlaten. De Londensche correspondent van the Manchester Guardian verneemt uit zeer goede bron, dat tusschen het Russische en het Britsche departement van buitenl. zaken eene overeenstemming is gekregen betref fende de Afghaansche grens. Overeenkom stig de wenschen des lands zal de noorde lijke en niet de zuidelijke aim der Oxus de grenslijn vormen. De hertogin van Cumberlanddie aan vervolgingswaan lijdende is, weigert alle voedsel. De koningin van Denemarken is tot haar ontboden geworden. Te Barrow liep Zaterdag de Norden- felt, het grootste en machtigste torpedoschip dal tot heden gebouwd is, van stapel Het schip is 110 voet lang, 13 v. breed, heeft machines van 12,000 pkr. en een vaartsnel heid van 19 knoopen. Het schip zal naar Southampton gezonden worden om er proef vaarten te maken onder opzicht van ambte naren der admiraliteit. Volgens the Athenaeum hebben zich de heeren Einwald en Steinacker, een oud- officier van het Bulgaarsche leger, naar Zuid- Afrika begeven. De eerste zal van Natal de richting naar het binnenland inslaan en de tweede is voornemens, van de Walvischbaai de reis te ondernemen. FRiIHHIJK. De kamer van afgevaardigden koos gisteren bij derde stemming den heer Spuller tot ondervoorzitter met 223 stemmen, tegen 209, welke op den heer Andrieux waren uitgebracht. De begrootingscommissie der kamer verwierp gisteren met 12 tegen 11 stemmen (twee leden onthielden zich) het rapport van heer Guyot. De commissie zal hedenavond eene nieuwe bijeenkomst houden. Men ge looft dat zij de kredieten met reductie zal aannemen. De begrootingscommissie is het niet eens kunnen worden over de vaststelling der con- clusiën van haar rapport, in een voor de aanneming der supplementaire kredieten gun stigen zin. Ten slotte is zij teruggekeerd tot het rapport-Guyot, hetwelk met 13 tegen 5 stemmen is aangenomen. PORTflflAIi. De tusschen Portugal en China onder- teekende conventie erkent het bezit van Ma- cao door Portugal en bepaalt, dat het laatst genoemde mogendheid zal vrijstaan, het ge bied zonder verlof van China aan derden af te staan. Een definitief verdrag betreffende het heffen van de Lekin-rechteu op opium te Macao zal te Peking onderteekend wor den en gelijke voorwaarden bevatten als zijn opgenomen in het te Hongkong onderteekende Engelsch-Chineesch verdrag. ITALIË De dagbladen bevestigen dat het kabi net weder is samengesteld, met opneming van de heeren Crispi en Zanardelli. Volgens den Cornre di Horna zou de heer Farini minister van buitenlandsche zaken worden. Het ministerie van buitenlandsche za ken maakt een mededeeling van generaal Gené aan graaf Di Robilant openbaar, waar uit blijkt, dat hij 800 geweren aan Ras Aloela gegeven had, in de hoop hierdoor de expe ditie van graaf Salimbeni te kunnen bevrij den. De leden der expeditie zouden verklaard hebben, dat Ras Aloela gezworen had, hen in vrijheid te stellen als de generaal het door hem verlangde zou overzenden. Uit de ver klaringen van majoor Piano blijkt, dat Ras Aloela in tegenwoordigheid van zijn onder- hevelhebbers verklaard heeft, dat de Negus zijn houding afkeurt en tot eiken prijs vrede verlangtevenals hijRas Aloela zelfook deinsden, volgens Piano, de Abyssinische aanvoerders voor een oorlog met Italië terug; iD het bijzonder zou Ras Aloela zorg moeten dragen, dat de koning van Schoa, Menelik, zich bij Italië aansloot. Dinsdag 11. had in het Rospigliosi- paleisbij den Franschen gezanteen schit terend feestmaal plaats ter eere der nieuwe Fransche kardinalenMgrs. BernadouLau- génieux en Place. Graaf Lefebvre de Bé- haine, gezant, bracht een heildronk uit op den Paus en Mgr. Mocenni dronk op Frank rijk en op den president der republiek. ZIVITIERLA^ U. Voor het eindigen van den door de wet bepaalden termijn hebben 45000 perso nen in Zwitserland, dus de helft meer dan noodig was, eene stemming aangevraagd over het door den bondsraad aangenomen alcohol-ontwerp. DCmCH LAAD. Gelijk reeds uit het telegrafisch bericht bleek, bevindt de keizer zich weer wat beter. De pijn, waaraan de keizer leed, ontstond ook uit een nierlijden, waarvan de keizer telkens pijnlijke aandoeningen ondervindt. De geneesheeren dringen er sterk op aandat de hooge lijder zich zooveel mogelijk zal ontzien. Keizerin Augusta heeft jl. Zondag Mgr. Galimberti en Ali Nizami-pacha, den buiten gewonen gezant van den Paus, ten gehoore ontvangen. Graaf Von Moltke heeft het Grootkruis met de ster en de brillanten der orde van Hohenzollern ontvangen. Naar men meldt, zou de gezant van den Paus van den keizer de ridderorde van den Rooden Adelaar hebben ontvangen. Ook de redacteur van den Moniteur de Rome, die hem vergezelde, ontving een onderschei ding. De afgevaardigde Lasser, uit Noord- Sleeswijk, heeft weder een wetsontwerp in gediend, strekkende om voor de oorlogs schade, in 1864 te Döppel en omgeving geleden en welke nog niet is vergoed alsnog die schadeloosstelling uit te keeren. Thans verhaalt men dat de Pruisische minister van financien, de heer VoiScholz, metterdaad zijn verzoek om ontslag had in gediend doch dat het niet werd aangenomen. De Straatsburger Post meldt, dat de Duitsche politie aan twee Fransche fabrikan ten, die te Thann gevestigd zijn, bevel ge zonden heeft, binnen den tijd van vijf dagen het Duitsche grondgebied te verlaten. Door de Katholieke partij in het Groot hertogdom Hessen is het voorstel ingediend tot invoering der recbtstreeksche verkiezin gen voor de keuze van de volksvertegen woordiging. Prins Ferdinand van Coburg heeft ver zocht niet in aanmerking te komen voor de waardigheid van vorst van Bulgarije. ZWEDEN. Uit een gisteren verschenen bulletin blijkt, dat de koningin van Zweden alreeds te zwak is om naar Amsterdam te reizen. Na aankomst van het terstond naar Stock holm ontboden Zweedsche kroonprinselijk paar en van de oude vorstin Von Wied (de zus ter der koningin), zal Hare Majesteit aan eene operatie op leven en dood onderworpen worden. AMERIKA. Tusschen de Vereenigde Staten en Rusland is een verdrag van uitlevering on derteekend, dat bepalingen bevat voor de uitlevering van aangeklaagden in gevallen van moord, doodslag, schending, brandstich ting, inbraak, vervalsching, valsche mun- ling, zeerooverij, muiterij en kwaadwillige vernieling van eigendomgepaard gaande met verlies van menschenlevens. Politieke misdadigers zullen niet uitgeleverd worden, maar moord en doodslag door onvoorzichtig heid, doodslag met voorbedachten rade of door onvoorzichtigheid van den heerscher of het opperhoofd van den staat of van een lid hunner familiën, benevens elke poging om genoemde misdaden te beproeven of er deel aan te nemen, worden niet als poli tieke misdrijven beschouwd, maar vallen onder het gemeene recht. PER TELEGRAAF. MADRID, 30 Maart. Toen een ambte naar der belastingen te Sabadell (een fabriek stad ten N. van Barcelona) eenige vrouwen die voorbij het bureau gingen, wilden visi teeren ontstonden ernstige ongeregeldheden. Eene oproeïige menigte bestookte de amb tenaars met allerlei projectielen, waarop de ambtenaars vuur gaven. Men vertelt dat daardoor een vrouw, twee mannen en een kind zijn gedood, terwijl een twintigtal per-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2