NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8>eze V o ii ra ut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOdHEffiEHT: Woensdag 30 Maart 1887. - 75. AOVEBTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHË BERICHTEN. DE BRUID EENS EERLOOZEN. S Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per ftuniiner iw I ent. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 200e Jaargang. STADSNIEUWS. Hedennacht, even voor het slaan van middernacht ontviel aan zijn gezin en aan onze gemeente de nestor onzer geneesheeren, zeker een der meest geachte doctoren de heer dr. J. Baert, in den ouderdom van 82 jaren. Den 7en Februari 1805 geboren vestigde hij zich den 4en Juli 1828 als practiseerend ge neesheer bier ter stede. Spoedig reeds mocht hij zich verheugen in eene uitgebreide practijk en toen in 1866 ons vaderland geteisterd werd door de Asiatische cholera wist de op offerende geneesheer zich, door steeds dóór te zijn waar het gevaar het meest dreigde, zich verdienstelijk te maken op eene wijze die de dankbaarheid verdiende van zijne stad- genooten maar hem tevens eene medaille deed verwerven waarop we lezen: „Door Z. M. den Koning toegekend aan dr. J. Baert, voor de goede zorgen en hulp bij het heer- schen der Cholera Asiatica in 1866", en aan de keerzijde: „Ob cives servatos." Bij de herdenking van zijne veertigjarige ambtsvervulling in 1868 kwamen hem be halve de menigte particulieren, de profes soren, collega's, cn het gemeentebestuur hunne gelukwenschen aanbiedendaar zij volgaarne wilden erkennen de diensten door hem in zoovele moeilijke omstandigheden bewezen. Den 18den Maart 1870 herdacht de heer Baert zijne veertigjarige ambtsvervulling als stads-geneeskundige, bij welke gelegenheid hem ook missiven gewerden van HH. arin- verzorgers der Ned. Herv. en Evang. Luth. gemeenten, houdende hartelijke dankbetui gingen voor wat hij voor de armen dier ge meenten had gedaan. Den 20sten December van hetzelfde jaar herdacht de geachte man den dag waarop hij vóór 25 jaren tot regent werd benoemd van het Jan Michielsz-hofje aan de Pieters- kerkstraat alhier, waarvan hij in 1870 re gent-voorzitter was. In de geschiedbladen van genoemd hofje is die dag opgeteekend als eene gelukkige en aangename herinne ring- In het jaar 1878 werd de 50-jange loop baan als geneesheer van dr. Baert weêr even algemeen herdacht en evenzoo in 1880 die als stads-doctor. Ook toen brachten hem burg. en weth een bezoek en kwamen hem regenten van de R. C. Armen en van het Wees- en Oudeliedenhuisdiakenen der Ned. Herv. gemeente en het armbestuur der Is raëlitische gemeente gelukwenschen. En toen de geachte man den 7en Februari zijn Misten geboortedag vierde, na eene 57- jarige practijk, beijverde zich bijna ieder stadgenoot om ook van zijne of hare belang stelling in dat feest te doen blijken. Gedurende de laatste twee jaren van zijn leven was dr. Baert, door een ongelukkig toeval, niet meer in staat zijne patiënten anders dan bij zich aan huis met zijn ge- waardeeiden raad bij te staandoch dat had men er gaarne voor over. En nu de hulpvaardige mande man die steeds bereid was zijn tijd en kunde te geven waar 't noodig was en waar men hem om zijne zorgzaamheid en gemoedelijke op gewektheid gaarne zag, die man is niet meer. Maar waar zijne famielje en zijne stadgenooten hem missen moeten, behouden ze dankbaar de aangename gedachte aan zijn langdurig en welbesteed leven. Heden vierde de heer P. J. De Fre- mery alhier den dag waarop hij vóór 25 jaren de betrekking aanvaardde van wethou der dezer gemeente. Verbazend veel geluk wenschen, zoowel mondeling als schriftelijk gewerden hem, wat bij zulk een zeldzame gebeurtenis zeker niet te verwonderen is. Heden herdenkt de heer mr. J. C. Du Pui, griffier bij het kantongerecht te Haarlem, den dag waarop hij vóór 25 jaren tot regent van het Jan Michielsz-hofje in de Pieterskerkstraat alhier werd benoemd. De zen morgen vergaderden de inwonenden van het hofje om den jubilaris, die daartoe in de vergadering verschenen was, geluk te wenschen en hem als blijk van gehechtheid een aandenken aan te bieden, bestaande in een met zilver gemonteerden sigarendrager met het opschrift: „De inwonenden van het Jan Michielsz-hofje aan mr. J. C. Du Pui, 18621887". Dezen avond wordt de heer Du Pui door de daartoe vergaderde regenten geluk gewenscht. Bij Zr. Ms. besluit van den 27sten Maart n°. 22 zijn herbenoemdtot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Leiden mr. F. Was en mr. C. tl. P. Klaverwijden. Voor de a. s. examens voor de akte van onderwijzer en onderwijzeres in de pro vincie Zuid-Holland zullen als examinatoren o. a. optreden de heeren A. Van der Harst (voor rekenen en vormleer); J. D. Van Wijk (voor Ned. taal en lezen) en J. Wuijster (voor aardrijkskunde), allen alhier. Naar de Maasbode van uit Algiers verneemt, heeft de eerw. heer A. Schmier, die in Sept. 11. uit het Groot-seminarie te Warmond naar Maison-Carrée is vertrokken, aldaar de H. wijding van het subdiaconaat ontvangen. Aan den Zaterdag door de „Militaire Spórtvereeniging" uitgeschreven afscheidsrit in de provincie Utrecht werd ook nog deel genomen door baron Van Heemstra, alhier, die hem in 3 uur 52 minuten heeft volbracht. Bij het gisteren te Den Haag gehouden examen voor nuttige handwerken werd o. a. toegelaten mej. J. W. Menkhorst van Zoe- terwoude. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer G. Keiler, geb. te 's Gra- venhage, na verdediging van zijn academisch pre fscbrift, getiteld: „Vermogenswaarde van verbintenissen"tot doctor in de staats wetenschap, de heer J. Boolgeb. te's Gra- venhage, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De politie haar wezen en organisatie in Frankrijk, Dnitschland, Engeland en Nederland"; daarna dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap met Stellingen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Eene symphouiBche compositie naar aanleiding van Lamartine's „Peusée de mi- nuit", van onzen landgenoot E. De Hartog werd Zaterdag te Brussel in een concert der „Association des Artistes-musiciens" met bijval ten gehoore gebracht. De catalogus is verzonden van eene zeer belangrijke verzameling Oost-Indische wapens, gouden en zilveren kostbaarheden, porselein, Oostersche, Amerikaansche en andere munten, antiquiteiten enz.benevens van eene collectie afgodenwapens enz. bijeengebracht door den heer L. J. Godde- froy, op den onderzoekingstocht in Afrika, onder leiding van den heer D. D. Veth. Deze verzameling komt Maandag 4 April en volgende dagen onder den hamer in het nieuwe verkooplokaal van H. G. Bomte Amsterdam. Onder de afdeeling munten vindt men o. a. eene uiterst belangrijke partij Palembangsche munten van de jaren 16101805, Atjeh'sche en Javaansche munten. Onder de curiosa, verschillende ex. van den Koran; "Het nieuw testament uit de oorspronkelijke Grieksche taal in de Tamulsche spraak overgezet. Gedrukt te Co lombo in 's Comps. gewoone Drukkery door Pieter Brnwaart A°. MDCCLIX. 4°." led. b. verg. op snede. Ook vindt men een por tret van prins Frederik Hendrik aangetee- kendtoegeschreven aan Michiel Mierevelt. Kijkdagen 1 en 2 April van 10 tot 3 nre. Op een schilderijenverkooping te New- York is het beroemde stuk van Meissonier „1807" voor 330,000 frcs. verkocht. De Paardenmarkt van Rosa Bonheur bracht 265,000 frcs. op. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 26 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ20,352,573,28, en bij de betaalmeesters ƒ2,393,825,42». Te zamen ƒ22,746,898,65». Naar het D. v. Z.-H. en 's Gr. ver neemt, kan binnenkort de benoeming ver wacht worden van de commissie tot het in overeenstemming brengen van het strafrecht in Indie met het Nederlandsche, waarop in dertijd in de tweede kamer de bijzondere aandacht van de regeering is gevestigd. Als president zou mr. De Pauly, oud-voorzitter van bet hooggerechtshof in Ned.-Indieaan Z. M. zijn voorgedragen. Volgens Den Haagschen kroniekschrij ver der N. Gron. Ct. zal de tweede kamer nog een week bijeen blijven en dns hoog stens hoofdstuk III vóór het recès kunnen afdoen. Dan volgt een vacantie, tot 18 April denkelijk, en daarna wordt het werk hervat. Inmiddels zal de enquête-commissie van het recès gebruik maken, om nog duchtig FEUILLETON. 152.) Lilburne verzweeg voor Dora, dat Roy binnen zes maanden reeds aanzienlijke som men op hem had getrokken, en hem had gedreigd, als het jaargeld, dat Lilburne hem bij hun eerste onderhoud had beloofd, niet op den tijd werd uitbetaald, hij aan de kleine omgeving, waarin het jonge paar verkeerde, alle bijzonderheden omtrent Dora's eerste huwelijk zou mededeelen. Hoe de dagen, weken, maanden in dezen treurigen zomer en herfst verliepenhad Dora niet kunnen zeggen. Zij ontvingen en beantwoordden bezoekenen onderscheidden zich in hun uiterlijk leven niet van hunne buren. Het deed hen werkelijk genoegen, dat Fuller meer en meer steeg in de gunst van Anna Mallory, die, zelfs gedurende zijne grootste afdwalingen, zich eene vriendin voor hem bad betoond. De lente had met al de pracht, die haar in dit tropisch klimaat eigen is, hare intrede gedaan. De hemel was onbewolkt en de verschroeiende zon wierp hare stralen over velden en weiden. De zachte lucht versterkte en verfrischte de nog altijd lijdende jonge vrouw. Op zékeren avond, in de laatste dagen van April, zat de kleine familie onder de veranda bijeen. Dora's bleeke wangen waren met een licht rood bedekt. Lilburne keek ernstig en wierp nu en dan een liefdevollen blik op zijne vrouw, terwijl hij zich verzette tegen het noodlotdat hem op genade of ongenade overgaf aan een mandie enkele weken geleden hem wederom geld had af geperst. De eerste brieven kwamen uit Havannah, waarheen Roy, naar hij verzekerde, vertrok ken was om met een oud vriend eene zaak op te richten, de laatste uit New-Orleans. Hij schreef brutaal, dat hij zich niet langer verplicht achtte, de Vereenigde Staten den rug toe te keeren, daar Lilburne de over eenkomst niet was nagekomen. Hij vreesde niet, door de politie lastig gevallen te worden, want in dit geval zou hij aan de wereld de groote interessante mededeeling doen: de echtgenoot van de aristokratische mevrouw Lilburne is niemand anders geweest dan de vrouw van Mendoza, de beruchte speler en moordenaar. Lilburne had hem het geld gezonden, want bij de wankelende gezondheid van Dora was het niet te berekenen, welke vreeselijke ge volgen het uitvoeren dezer bedreiging kon hebben. Mevrouw Elmer had juist bij de echtge- nooten plaats genomen, toen een ruiter in galop aankwam en eenige minuten later Ful ler, gloeiende van opgewondenheid, onder de veranda verscheen en door zijne vrienden hartelijk welkom geheeten werd. Fuller had zijne stadige houding en zijn fraai uiterlijk van vroeger weer herkregeD. Alle sporen van het ongeregelde leven wa ren verdwenen en hij kon zich weer beroe men op de hoogachting van al zijne bekenden en vrienden. Anna Mallory had geen reden meer, hem hare toekomst niet toe te vertrouwen en haar vader gaf den jongen man zijne dochter, zonder bezorgd te zijn voor haar geluk. „Ik zie wel, dat gij heden het langge- wenschte doel bereikt hebt, en dat gij heden de toestemming hebt verkregen van uwe bekoorlijke bruid, om wie gij, zij het dan niet lang, dan toch onvermoeid hebt gewor ven, en dat gij ons nu voor de spoedig plaatsvindende bruiloft komt uitnoodigen zeide Lilburne lachende. „Ik weet niet, hoe anderen zooveel jaren geduld kunnen hebben, want mij kwam het proefjaar, waaraan ik mij moest onderwer pen, reeds als eindeloos en ondragelijk voor. Nu is, Goddank de dag reeds bepaald, waarop ik mijn goede engel in mijn huis kan voeren." „Wensch mij geluk, mevrouw, want op den lOden Mei vier ik mijne bruiloft." „Ik wensch u van harte geluk," zeide Dora, hem de hand reikende. „Ik weet dat gij voor Anna een goed, liefderijk echtge noot zult wezen, dat zij de goede génius van uw huis zal zijn. Gij kondt geen ver standiger en beter keuze doen, en ik verheug mij er zeer over." Fullers gelaat betrok even. „Ja," zeide hij zacht, „het is een betere keuze, dan de eerste en ik gevoel mij zeer gelukkig, dat zij uwe goedkeuring wegdraagt, geëerde mevrouw. Ik was nog een jonge ling, toen ik mij naar lichaam en ziel bijna geheel te gronde richtte en op het punt stond, mij in het verderf te storten. \Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1