BINNENLANDSCHE BERICHTEN. gesloten wordt. Aan de leiders van het Centrum zoude van deze opvatting mede- deeling gedaan zijn. BERLIJN, 28 Maart. De rijksdag keurde bij derde lezing de begrooting goedbene vens het leeningsontwerp, gelijk de rijksdag het bij de tweede lezing had aangenomen. Op voorstel van den heer Windhorst werd de keuze der voorzitters voor dit zittingsjaar bij acclamatie bekrachtigd. De volgende zitting is bepaald op 19 April. WEENEN, 28 Maart. Het proces tegen de 14 anarchisten (die het plan beraamden om Weenen op verschillende plaatsen in brand te stekenhetgeen in het vorige jaar werd ontdekt) is geëindigd. Dertien der beschuldigden werden van 1 tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld, terwijl een van ben werd vrijgesproken. Men beweert, dat de Bulgaarsche minister-president Rudoslavoff tijdens zijne reis door Bulgarije openlijk de herkiezing van den prins van Baitenberg ondersteunt. Het gerucht betreffende de oproerige be wegingen in Bulgarije is niet bevestigd. ST. PETERSBURG, 28 Maart. Volgens den Regeeringsbode beeft de Czaar op het adres waarin de universiteit hier ter stede eene betuiging van eerbiedige gehechtheid had uitgesprokengeantwoorddat hij der uni versiteit dankbaar was, en hoopte, dat deze hare gehechtheid niet slechts door woorden, maar ook door daden zou toouenen dat zij zich zou beijveren, om den diepen indruk uit te wisschen, dien de deelneming van studenten aan den laatsten moordaanslag op iedereen had uitgeoefend. Moge God der universiteit zijn zegen geven tot alles goedsl In den nacht van 18 op 19 Maart jl. zijn uit een woonhuis te Zoeterwoude ont vreemd: 1 zilveren tafelschel waarop de woorden „Uit dankbaarheid" gegraveerd zijn 1 zilveren onderstel van een inktstel; 1 paar Berlijnsch-zilveren lepels en vorken. De bur gemeester van Zoeterwoude verzoekt opspo ring en bericht. IIUZIKK, LETTEREN EN KUNST. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst- Afd. IVinlersxijk80 Maart, 7 j u. Psyche, Niels W. Gade; verschillende soli; Morgenhymne, Niels W. Gade. Solisten: Mej. G. Hooijer (Arnhem), sopraande heer G. Verkerk ('s Hage), bariton; en dilettan ten. Directeur: de heer J. Cöllen. Minnie Hauk heeft te Londen haar rentrée in „Carmen" gedaan en met het ge wone succes. De zaal was eivol. De Haagsche kunstschilders, leden van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio die Zaterdag het 70 jarig feest van hunnen senior den meester J.. Bosboom, met een broeder lijken maaltijd hadden gevierdbrachten des avonds hunnen gast, in optocht naar zijn woning aan de Toussaintkade. De kunstenaars, ouden en jongeren, met fakkellichten of giornos in de hand, vorm den een karakteristieke stoffeering rondom het door twee paarden getrokken rijtuig waarin de held van het feest, vergezeld van kunstbroeders als Jozef Israels, Artz enz., de eereplaats innam. De rossige gloed van de toortsen, het gejuich van de het rijtuig omstuwende schil dersbent, de toonen van een claroen, waar mede een dilettant vooropging en vooral de toonaangaande groep, die boven op het rijtuig een tableau vivaul van vroolijke schilders vormde, legden in dit nachtelijk uur iets karakteristieks over deze plotseling opgekomen, niettemin met toestemming van den burge meester gebrachte serenade aan een lid der Hollandsche schilderschool, wiens verdiensten dezen avond aan tafel in schoone en geestige woorden werden herdacht. De verkoop van Stewarts beroemde schilderijenverzameling te New-York is be gonnen. 74 doeken brachten ruim 110,000 dollars op. Het hoogste cijfer haalde Meisso- niers „Charité" (10.500 ds.Stewart had er 24.000 ds. voor betaald). Een doek van Géróme, dat 38.000 ds. had gekost, bracht slechts 7000 ds. op. De commissie uit de tweede kamer in wier handen den 8sten November 1886 zijn gesteld het besluit van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indie van 21 Augustus 1886, tot ontzegging van het verblijf in de afdeeling Buitenzorg, residentie Batavia, aan de heeren E. P. C. Sol, ad ministrateur, en jbr. A. L. De Sturler, em ployé op het landgoed Tjiomas, benevens de door den minister van koloniën bij de kamer ingezonden bescheiden, betreffende de toestanden en gebeurtenissen op en bij dat landgoed, heeft in de eerste plaats gediend van advies omtrent het drukken van de door de regeering ten deze ingezonden stukken. Terwijl zij ook met het overige gedeelte harer taak nagenoeg gereed isheeft zij ge meend dit advies te moeten nederleggen in een afzonderlijk deel van haar rapport, ten einde bet der kamer mogelijk te maken eene beslissing te nemen aangaande het doen drukken van die bescheiden „geheel of ge deeltelijk hetzij alleen voor de leden hetzij zonder die beperking", alvorens tot de be handeling der hoofdzaak over te gaan. De commissie adviseert de bij missieves van den minister van koloniën van 9 en 25 September en 25 October jl. aan de kamer gezonden bescheiden betreffende de Tjiomas- zaak, benevens drie stukken die, op verzoek der commissiedoor den voorzitter der kamer bij brief van 22 December jl. aangevraagd, alsnog zijn ingekomente doen drukken zon der beperking, met dien verstande, dat daar uit worden weggelaten opgaven voor het pa tentrecht, welke volgens de in Indie bestaande verordeningen geheim moeten blijven, en enkele uitdrukkingen en mededeelingendie, zonder tot de beoordeeling der zaak iets af te doenaan derden onnoodig aanstoot zon den geven. Op de wenschelijkheid dier weglatingen vestigde de minister reeds de aandacht. De ongunstige resultaten die gedurende de laatste jaren de verzekeringen van land- bouw-risico's hebben opgeleverd, hebben de meest geaccrediteerde Nederlandsche Brand verzekering-Maatschappijen genoodzaakt in gemeen overleg een gewijzigd premie tarief voor landbouwers- en veehouders risico's vast te stellen en alzoo voor het vervolg van die risico's een premie te heffen, meer in over -mxi WL O «0 «3 MA3 eenstemming met het brandgevaar waaraan die blijken blootgesteld te zijn. ütrDbl.) Zaterdagvoormiddag is de kazerne van het reg. gren. en jagers bezocht door den te 's Gravenhage vertoevenden Japanschen prins, die, behalve eenige soldatenkamers, de cantine, de recreatiezaal, de bibliotheek, ook eene onderofficiers-eetzaal en de schiet loods heeft bezichtigd. Z. M. de koning zal Dinsdag a. s. den Japanschen prins Komalsu in buitengewoon gehoor ontvangen. De gemeente Rotterdam is eigeuares geworden van de terreinen behooreude tot de kleederbleekerij „De Valk" aan den Schie- damschen singel aldaar en wel voor de som van f 71694 of met de transportkosten f 80656. Het plan bestaat er drie scholen te bouwen. Bij burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn plannen aanhangig tot stich ting van een nieuw entrepotdok. Van de eigenlijke bemoeiingen van het hoofdcomité te Amsterdam voor de April feesten verneemt men betrekkelijk nog weinig anders dan dat het op enkele punten der stad, als b.v. een paar pleinenmonumentale versieringen en muziektempels zal oprichten. Veel meer is voorshands dan ook nog niet te verwachten, omdat de heeren uog niet juist bekend zijn met het bedrag der inschrij vingen op de beide circulaires, waarvan er nog dagelijks ingevuld terugkomen. Aan de 4000 kinderen die Woensdag ochtend 13 April aan de vorstelijke bezoe kers eeuen welkomsgroet op den Dam zulleu toezingenwordt eene borstversieriug ver strekt, bestaande in een smal oranjestrikje waaraan een zilveren insigne afhaugt, met de monogrammen W. en E. ineengestrengeld. Dit geschiedt voornamelijk met de bedoeling dat geen willekeurige of bonte kleuren de borst der kleinen sieren, maar dat daarin uniformiteit zij, hetgeen een aardig effect zal opleveren. Smaakvol, en evenals de 4000 kinderen- insignes in de gunstig bekende fabriek van de firma Van Maarseveen aldaar uitgevoerd, is het insigne van de leden van de hoofd en Bub-commissiën. Dit bestaat uit eene oranjecocarde, gevat in een uiterst smal lintje van de nationale kleuren en waarop het zil veren borstbeeld des konings prijkt, terwijl van de cocarde twee ietwat breede linten afhangen van de Amsterdamsche (zwart met rood) en Waldeck-Pyrmont-kleuren (breed oranje met smalle zwarte streep), met gou den franje. Of de eerewacht door Z. M. den koning zal aanvaard worden is nog gansch onzeker. Naar men verneemt moet Z. M. voor het aanbod hoogst erkentelijk zijn, doch voor alsnog niet die mate van gezondheid genie ten om veel te kunnen uitgaan, waardoor de eerewacht eigenlijk min of meer overbo dig zoude worden. De beer mr. J. Kappeyne van de Coppello, bij wien eventueel het commandement zal berusten, zal in den loop dezer week eene audiëntie bij Z. M. aanvragen, ten einde de eerewacht aan te bieden. Na dit bezoek zal eerst bekend worden of de aangeboden eere wacht al dan niet worde aanvaard. (N. ft. Ct.) Men meldt aan de N. ft. Ct. uit Am sterdam De gisteren gehouden socialisten vergadering werd door nauwelijks 300 per sonen bezocht. Asdonck betoogde de wen schelijkheid van geheele maatschappelijke hervorming volgens het programma der so cialisten. Ten slotte wekte Van der Stadt de leden op tot het verkiezen van bestuurs leden, waarvoor weinig lust getoond werd. De koopman D. 8. aan den Hoorn- schendijk, bandelaar in paarden, had voor eenige dagen te Vries een paar vurige paar den gekocht. Toen hij jl. Woensdagavond naar den stal ging, om naar de beesten te zien, ontving hij van een der paarden zulk een hevigen trap tegen den buik, dat hij bijna onmiddellijk een lijk was. Bij eenen Zaterdag in de omstreken van Amersfoort gehouden afstand-wedstrijd (66 k. m.) heeft de 1ste luitenant A. J. P. Metelerkamp de overwinning behaald. De rechtbank te Arnhem heeft Zater dag tegen J. B. te Renkumdie terechtstond wegens verduistering der onlangs in de stoom- papierfabriek van de firma W. Sanders Tzn., door zijn veertienjarige dochter ge vonden Pruisische bankbilletteneene gevan genisstraf van twee maanden geëischt. Na een geruimen tijd van rust begint de zucht tot landverhuizing te Wissenkerke (N.-B.) zich weer te openbaren. Talrijke fa- miliën zijn voor eenige jaren van daar naar Amerika vertrokkenten einde zich een gunstiger maatschappelijke positie te ver schaffen. Welgestelde landbouwers en knappe werklieden hebben zich derwaarts begeven «3 «KJ fSLWL. /SR. TC» en thans zien ze, althans sommigen, hun pogingen gelukt, zoodat, aangemoedigd door dit succes, vele gezinnen eerlang hun voor beeld zullen volgen. In den nacht van 24 op 25 dezer heeft te Tilburg een brutale diefstal plaats gehad. In het woonhuis van den heer B. hebben zich dieven toegang weten te verschaffen dooi het inslaan eener spiegelruit. Uit een vertrek is voor eene aanzienlijke waarde aan zilverwerk, henevens eene som gelds ont vreemd; naar men zegt, zou het geheele verlies omstreeks 1700 gulden bedragen. Ondanks de ijverige pogingen der politie, is men de daders nog niet op het spoor. Het bericht in het ochtendblad van gisteren omtrent den „rattenkoning" is niet volkomen juist, en behoeft aanvulling. De 5 ratten, die te Roermond gevonden en door dr. J. Kramps, leeraar aan de H. B. S., naar Leiden gestuurd werden, belmoren tot het geslacht mus rattus, en niet musdecu- manus. Zij werden gevonden in een berg plaats van wijnmandei-, enz. Een S-tal da gen geleden werden daar door de kat twee groote ratten gevangen. De volgende dagen hoorde men een voortdurend gepiep in eenige op elkaar gestapelde wijnmanden. Een paar dagen geleden werd dit gepiep minder. Nu kreeg gisteren een knecht in last de manden op te ruimen, en deze vond den rattenko ning in de onderste mand, die met stroo en andere dingen gevuld was. Eén vrije ral vluchttevan den rattenkoning was slechts één dier in levenwaarschijnlijk waren de overige vier gestorven door gebrek aan voed sel nadat de verzorgende oude ratten eenige dagen vroeger door de kat waren gevangen. In de mand waren vlak naast elkaar twee gaten gebeten. Uit elk der beide gaten hing éen der 5 ratten halverwege naar buiten, de 3 overige waren in de mand. Het feit is nietzooals het eerste bericht dat noemde, onverklaarbaar. In een kleine ruimte wordt een groot aantal ratten gebo ren; zij warren en krielen dooreen, en zoo kan het licht gebeuren dat de staarten der dieren, die zeer teer van substantie zijn, stuk geraken. Als nu in zoo'n verwarde hoop de wonde plekjes in de staarten met elkaar in aanraking komen en eenige tijd blijven, groeien zij zeer gemakkelijk samen. Het is bekend dat de Japanners op ratten staarten andere staarten entenzoodat een rat met meerdere staarten loopt. Ofschoon in de wijnmand, waar deze rattenkoning ge vonden is, de ruimte grooter was dan bij andere gevallenwordt de verklaring der zaak weinig moeilijker. Zeer zeldzaam wor den dergelijke rattenkoningen ontdekt, het geen iu den aard ligt, omdat de dieren ver borgen blijven in de kleinste hoekjes, waar zij geboren worden, en die zij begrijpelijker wijs niet verlaten kunnen en waar zij leven zoolang ouders en vrienden hun voedsel ko men aandragen. Jammer dal het Roermond- sche exemplaar voor de wetenschap van geen beteekenis iswant toen het te Leiden aan kwam, waren alle 5 ratten van elkaar ge scheiden en dus voor het onderzoek waar deloos. (iV. ft. Ct.) GRAVENHAGE. Door Z. M. is Zr. Ms. commissaris in Zeeland gemachtigd tot het bijeenroepen van de staten dier provincie in buitengewone vergadering, in de eerste helft van April 1887, om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaalin plaats van wijlen mr. C. J. Pické, en van een lid van gedepu teerde slaten van genoemde provincie. De minister van oorlog zal op 3.1 dezer geen audiëntie verleenen. PER TELEGRAAF. MADRID, 27 Maart. In den afgeloopen nacht zijn hier verschillende personen in hechtenis genomen, onder verdenking van samenspanning tegen het regentschap. Ook zijn arrestatiën bewerkstelligd te Barcelona, Valencia, Sevilla, Valladolid en Cadix, we gens deelneming aan republikeinsche plan nen. Men heeft de hand gelegd op revolu- tionnaire proclamatiënwelke tot het leger gericht zijn. De laatste dépêches nit de pro vinciën verzekeren, dat volkomen rust heerscht, en de regeering is overtuigddat niets ern stigs zal voorvallen. BERLIJN, 28 Maart. De keizer, die gis teren een korten tijd het bed kon verlaten heeft een goeden nacht gehad enmet korte tusschenpoozengoed geslapen. De verkoud heid is aaumerkelijk gebeterd. BERLIJN, 28 Maart. De Köln. Ztg. deelt een onderhoud mede, dat haar be richtgever gister met den mgr. Galimberti gehad heeft. Daarin verklaarde deze laatste dat met de aanneming van het thans voor gestelde ontwerp betreffende de kerkelijke politiek de Kulturkampf beëindigd zal zijn en de vrede tnsschen Pruisen en de curie LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den ontvanger van den accijns op het geslacht te Amsterdam, J. W. Van Walsem Wz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen 3e kl. in de divisie van inspectie Hoorn, H. W. J. San- nes, thans ontvanger dier middelen te Steenwijk. Z. M. de koning heeft hedennamiddag ten 5 ure van graaf Kapnist, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den keizer aller Russen bij het Nederl. hof, in een bijzonder gehoor de kennisgeving ont vangen der verheffing van H. M. de koningin in de orde der Heilige Catherina van Rusland. De gezant is hierna bij H. M. de koningin toegelaten tot het aanbieden der versierselen van de orde. De orde van de Heilige Catherina is de hoogste orde voor dames in Rusland en werd ingesteld door Czaar Peter I in het jaar 1714. De Japaneesche prins Komatsu, die sedert eenige dagen in de residentie vertoeft, toont veel belangstelling in onze wetenschap pen, kunst, industrie en krijgszaken. Jl. Za terdag bezocht Z. H. behalve de Oranje (infanterie) kazerne's rijks gieterij voor bronzen geschut. Gisteren maakte hij met gevolg een uitstapje naar Rotterdam en be zichtigde daar eenige merkwaardigheden, ge lijk de prins heden te Amsterdam deed. De vorst gebruikte gisteren ten huize van den gezant van Japan bij ons hof het mid dagmaal en heeft eene uitnoodiging ontvan gen om een middag bij Hunne Majesteiten den koning en de koningin te dineeren, na eerst morgen ten hove te zijn voorgesteld. De prins is in zijn dertigste jaar, volgt geheel de Europeesche levenswijze, ook in kleeding en spreekt Engelscb. De hem ver gezellende kolonel draagt een militairen uniform naar Europeesch model. - Zitting van de tweede kamer op heden. Bij voortgezet debat over art. 78 (eerste kamer) der Grondwet is, na bestrijding door de regeering, aangenomen met 41 tegen 34 stemmen het amendement-De Beaufort om de lijsten van de hoogstaangeslagenen op te heffen. De overige amendementen werden verworpen. Gewijzigd jegeerings-artikel werd aangenomen met 49 tegen 26 stemmen. Hierop verzacht de minister schorsing van de verdere beraadslagingen over het hoofd stuk. Morgen komen de kleine wetten aan de orde. De rechtbank te 's Hage veroordeelde heden den Scheveniugschen schilder, die te recht stond wegens verduistering van een kinderwagen, tot 1 maand gevangenisstraf. Een jongmensch uit Leiden van even 16 jaar stond heden voor de rechtbank te 's Hage terecht onder aanklacht, op 26 Peb. jl. eenige ruiten te hebben ingeworpen van eene tapperij in de Janvossensteeg te Leiden. De beklaagde was in den avond van dien dag in gezelschap van zingende en joelende jongens. Hij zeide dat de jongens hem op gestookt hadden, de ruiten van het perceel, in te werpen, want dat de bewoner een

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2