m ms m. a» JMS -MPQ Bij de studenten te Amsterdam, zoo wel die tot het corps als den bond behoo- renis van het uitvoerend comité de uit- noodiging ontvangen bij de volksfeesten als commissarissen van orde op te treden. Aan deze uitnoodiging zal zeer waarschijnlijk voldaan worden. De Studentenbond S. A. L. V. E. is voor nemens het gebouw, waarin de sociëteit ge vestigd is en de vergaderingen worden ge houden, aan de zijde van den Vijgendam tijdens de feestdagen te versieren. Het wapen van Amsterdammet dat van den Bond de naamcijfers van den koning en de koningin en de leuze, waaronder hij optrad, zullen op smaakvolle wijze worden aangebracht in een ensemble van frisch groen en bloemen, dat van de eerste tot de derde verdieping reikt. Vooral de hangende sierplanten geven aan het plan eene zekere losheid. De illu minatie belooft de ramen schitterend te zul len ombjgten. TenVpsinde de aanstaande feestvreugde te verhoogenzal door de onderofficiersvereeni- ging der zeemacht „Van Speyck, indien de meer gegoeden te Amsterdam hare pogingen steunen, eene volksvoorstelling gegeven wor den op Donderdag 14 April a. s. Zij koos daartoe o. a. het vaderlandsche stuk De Hollandsche Jougen", door A. Wijnstok. Indien het plan der Vereeniging slaagt, wordt bij die gelegenheid aan ieder genoodigde kosteloos eene verfrissching aangaboden. Het aantal huizen, dat deze week te Amsterdam werd verkocht, omdat de eige naars de hypotheekschulden niet konden vol doen, beliep twintig. Alles in de nieuwe stad. Dit zijn dus de naweeën van de bouw woede der laatste tien jaren zegt de Anut. Ct. In het Diaconie-weeshuis in de Zwa nenburgerstraat te Amsterdam heeft zich Dinsdagmiddag een jongmensch van 15 jaar door ophanging van bet leven beroofd. De reden tot deze droevige daad is, dat dit jonge mensch voor straf was opgesloten met een zijner vrienden. Toen zijn vriend uit zijn tijdelijke gevangenschap werd verlost en hij nog niet, maakte hij een einde aan zijn leven. (Anut. Ct.) In de vergadering van den Neder- landschen Protestantenbond te Utrecht trad Maandagavond dr. J. Knappert, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, als spreker op en behandelde de vraag, welke voorstelling wij ons mogen vormen aangaande „de naaste toekomst van den godsdienst." Eene vergadering van pan- en tegel fabrikanten in Nederland, te Utrecht ge houden, heeft met algemeene stemmen be sloten tot de oprichting van een bond, die zich ten doel stelt de behartiging der pan en tegelnijverheid in den ruimsten zin. De koninklijke goedkeuring is gevraagd op de statuten. Tol bestuursleden zijn gekozen de hee- ren D. J. Van Wijk te Geldermalsen, voor zitter; C. Stolp .e Valkenburg, vice voor zitter; P. J. Mulder C. Wzn. te Utrecht, secretaris; D. Van Oostveen te Utrecht, penningmeester; J. Zelvelder en B. Van Wijk te Woerden; en J. Fontein Tuinhout te Harlingeucommissarissen. Het Wageningtck Weekblad is, ingaande 1 April a. s., door den tegenwoordigen eige naar, den heer M. C. Bronsveld te Wage- ningen, overgedaan aan een vennootschap, waarvoor de kon. goedkeuring is gevraagd. De richting van het blad blijft onveranderd en wel tegen de doleerende partij. De heer J. Van't Lindenhout, te Neer bosch heeft dezer dagen bij eenige hier ge houden lezingen over de weesinrichting en zijn arbeid onder de weezen, aan giften en collecten meer dan f 1025 ontvangen. De Russische beambtenmet het toe zicht op buitenlandsche couranten en druk werken belast, schijnen „Pro Patria", te Meppel, al is het dan niet voor een nihi listisch, dan toch voor een zeer gevaarlijk gezelschap te houden. Het vaderlandslie vend devies en de gekruiste degens op het couvert kwamen hun zoo verdacht voor, dat een brief, gericht aan een oud-lid der ver eeniging, tban9 bij Warschau woonachtig, aan de grenzen werd geweigerd en naar Meppel teruggezonden. (Om Noorden.) Te Smilde is een schaap met 6 poo- ten geboren. De man die den 4den Maart jl. de echtelijke woning te Amsterdam had ver laten en in een brief medegedeeld had, dat bij niet terugkwam.... voor bij rijk was, is volgens de Ecerenveemche Crt. thans als bedelaar opgesloten in de gevangenis te Heerenveen. Dat er behoefte is aanwerk, kan we der hieruit blijken, dat te Surbuisterveen voor de betrekking van wegwerkerwaaraan een weekloon van vijf gulden verbonden is, zich zeven-en-veertig sollicitanten hebben aan gemeld. Dr. Korteweg heeft gister aan de universiteit te Groningen het professoraat aanvaard met eene rede over de beteekenis der hedendaagsche heelkunde als zelfstan dige wetenschap. De raad van Schoterland beeft de jaar wedde van eersten onderwijzer aan school n°. 2 van f900 tot f750 verlaagd. Onder de bijzonderheden van den dag zoo schrijft m n aan de Prov. Gr. Ct. meenen wij niet onvermeld te moeten laten een te Grootegast op jl. Maandag gesloten huwelijk tusschen Hendrik Bos, van Lutje- gast groot 7 dm., en Aaltje Boerema, van Opende, groot pl. m. één meter. De man springt op twee krukken en kannaar men zegt, zonder goede hulp weinig verrichten. Bij den ondertrouw zoo luidt het bericht moest hij naar boven gedragen worden. Sa men gaan ze hun fortuin zoeken op de a. s. kermissen. Men meldt uit Eindhoven, dat het ruitenbreken en de straatschenderijen einde lijk hebben opgehouden. Tal van processen- verbaal zijn tegen de daders opgemaakt. Men schrijft aan de N. P. Cl. uit RoermondHeden waren wij in de gelegen heid een zeer zeldzaaui en nog onverklaar baar natuu;terschijnsel te zien, ul. een rat tenkoning van het soort Mus Decumanus. Vijf dezer dieren zijn inet de staarten, die doorelkander gevlochten en vergroeid zijn, te zamen verbonden in lief en leed. Dit exemplaar is bijna volwassen. De rattenkoning kan uit den aard der zaak niet loopen en zelfs voor zijne voeding zor gen, zoodat hij stil op zijn nest blijft en door de andere dieren wordi gevoed. Alhoewel zeldzaam voorkomende, zijn toch gevallen bekend waarbij tot 30 stuks toe vergroeid waren. Onze rattenkoning is opgezonden naar het Museum van Natuurl. Historie te Leiden. Jos. H., aauvankelijk verdacht van medeplichtigheid aan den moord te Heerlen- heide, is daags na de aanhouding van zijnen vader J. P. 11. H. op vrije voeten gesteld en bevindt zich sedert den dag zijner in-1 vrijheidstelling te Gulpen. 's CRAVEVHACE Door Z. M. is aan den heer D. C. Van Eibergen Santhagens, koopman te Batavia, vergunning verleend tot. het aannemen der versierselen van ridder der koninklijke orde van Cambodja, hem door den vorst van dat rijk geschonken. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Iudië bestemden soldaat F. C. Müller, van bet koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de berinnerings- medaille voor het deelnemen aan de Fransche expeditie in Tonkin, China en Annam. Door Z. M. is de heer dr. C. H. A. Westhoff, gewezen 2de stadsgeneesheer te Batavia, laatstelijk met verlof hier te lande, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. zijn verleend de volgende pensioenen, als aan: H. A. Wolters, comm. lste kl. bij 's rijks bel., f 536; P. Wisdom, rijksboekh. lste kl. ten kantore van den betaalm. te 's llage, f237; J. M. Willem- sen, wed. van A Huidinkcomm. lste kl. bij '8 rijks bel., f 179. GEMENGDE BERICHTEN. Groote gebeurtenissen worden vaak vooruit afgeleid uit kleine verschijnselen. Met. Paschen zullen de garnizoenen vau Mainz en Karlsruhe worden verwisseld, en nu bie den zich bij de verbuurkantoren van dienst boden te Mainz niet minder dan honderd zes-en twintig dienstmeisjes uit Karlsruhe aan, die in de oude bondsvesting een dienst verlangen. Op klaarlichten dag werd onlangs op de zoogenoemde Kaiser-Allee" te Hanover een soldaat, die niets kwaads vermoedend zijns weegs ging, onverwacht door honden aangevallen en letterlijk verscheurd. De uit gehongerde dierenwelke aan een werkman, die in de nabijheid woonde, toebehoorden, scheurden hem de stukken uit het lichaam, en bet was niet zonder gevaar en moeite, dat men den ongelukkige ontzette. Deze zal wel aan zijn vreeselijke wonden sterven. Leute op de Rigi. Zondag jl. zijn een aantal heeren en dames uit Luzern, deels te voet over Weggis, deels per spoor over Vitznau, naar den top van de Rigi gegaan en zij vonden daar zulk eene zachte tempe ratuur, dat sommigen ij de open lucht het middagmaal gebruikten. Met bloemruikers keerden zij huiswaarts ten bewijze van den op den beroemden berg reeds ontwikkelden plantengroei. De Deenscbe majoor Schack heeft de volgende algemeene regels vastgesteld, ten opzichte van deu neus. Men vindt: List en geslepenheid bij de menschen met een wipneusje; smaak en kiesheid bij hen, die een fijnen en rechten neus hebben; oor deel rede en zelfzucht bij hendie een ge bogen neus bezittenlompheid en gebrek aan tact bij hen, die behept zijn met een groffen en wanstaltigen neus. Lesseps onderging 9 interviews van correspondenten over zijn reis naar Berlijn I „Paris" is boos, omdat Lesseps deu Fran- scheu consul te Keulen zijn portret gafmet een opschrift, waarin hij Frankrijk Duitsch- lands natuurlijken vriend noemde. Zoolang Lesseps deze woorden niet heeft verklaard, wil „Paris" Lesseps niet „Grand Francais" noemen. Lesseps zal in April zijn „Mémoires" uit geven in het Frausch en in het Eugelsch. In TetteUchade lezen we, ouder het opschrift: „Wat er alzoo nuttigs en uoodigs voor onze jonge dames te leeren valt, bet volgende Leer haar dat tien centen een dub beltje maken, en tien dubbeltjes een gulden. Leer haar „Neen" te kunnen zeggen, en dan ook „Neen" te meenen, of „Ja" te zeggen, en dit „Jawoord" te houden. Leer haar een katoenen japonnetje dragenmaar dat te dragen als eene vorstin. Leer haar knoopen aanzettenkousen mazen, en getornde handschoenen naaien. Leer haar zich te kleeden in een ge zond en gemakkelijk gewaad, doch waarin zij er tevens zoo goed mogelijk uitzien. Leer haar bloemen kweeken en den moestuin in orde houden. Leer h-ar dat ze nooit iets te doen mogen hebben met loszinnige of onmatige jongelieden. Leer haar dat een stijf ingeregen keurs lijf onwelvoegelijk is en ongezond. Leer haar bij het kiezefc harer vrien dinnen nauwlettend loezien op goede maniereu en goede zeden, maar nooit op rijkdom. Leer haar den regel betrachten „Voor ieder ding een saste plaats, en alle dingen op hun plaats." Leer haar dat muziek, schilderen en handwerken talenten zijn, die het huiselijk leven veraangenamenen die door niemand verwaarloosd mogen worden die er gaven, tijd en geld voor bezit. Leer haar den belangrijken stelregel, dat men meer geld overhoudt, naarmate men stipter binnen de grenzen van zijn inkom sten blijft, en dat deze grens tevens den scheidingsmuur van het werkhuis vormt. Leer haar dat een degelijke, goede am bachtsman, klerk, boer of onderwijzer, meer waard ie dan veertig leegloopende fatten in mooie kleeren. Leer haar dat een uitgespaard dub beltje evenveel waard is als een gekregen kwartje. Leer baar steeds tijd te vinden tot lezen, en boeken te kiezen waar ze practi- sche wetenschap door leeren. Leer haar dat zachtmoedigheid de kracht en het wapen der vrouw is. HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. TEI1 MA11KT TE LEIDEN AANGEVOEUD. verkochte 25 Maart hoeveel heid. Laagste Hoogste 2 stuks 32. - 54.- 4 - 63.— 110.— v 110.- - 223.— Kalfkoeien 80 - 115.— 238.— 65 - 106 213.— 75 - 116. - - 242.— Kalveren (vette; 20 - - 27 70.— (magere) 144 2 5.50 (gras) Schapen (magere) 30 12.— 23 (vette) 1 10 - 17.— 30.— 0 Varkens (magere) 72 - 14.— 81.— (biggen) 176 w 4.— - 13.— Ter markt aangebracht 299 runderen, 164 kal veren, 140 schapen en 176 biggen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd par tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan f.-- tot Derby Leidsche 150 KG. f Edammer f- f Gouda, 24 Maart. Kaas-aanv. 6 part., prijs le qual. ƒ20 k 23.2e qual. a Noordhollandsche 22.h 25. Boter. Goeboter 0.90 h 1.per kg., weiboter f 0.70 k 0.80 per kg. Handel vlug. Delft, 24 Maart. Prijzen der boter 52.— k 62 per 40 kilo, 11.30 k ƒ1.55 per kilo. Aan de Stads waag gewogen 293/8 en 147/16 vn. Boter, te zamen wegende 7330 kilogram. Het bestuur van de vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam bericht, dat Maandag 28 Maart a. s. de comité-cer tificaten voor 7 pCt Eerste hypotheek-obli- gatiën der Denver Rio Grande Spmij. uit de prijscourant komen te vervallen, en, te beginnen met dien dag, de noteering alleen zal betreffen de obligatiën. Thans wordt, volgens een telegram uit Washington, door de schatkist der Vereenigde Staten de aflossing per 1 Mei a. s. aange kondigd van een bedrag van 10,000,000 doll, drie percents staatsobligatiën. De binnenl. staatsfondsen waren heden onveranderd. Aand. Centraal Spoorweg 1 pCt. hooger. De buitenl. markt was minder geanimeerdinzonderheid de Russische en Oostennjksche soorten. De Russische spoorwegsoorten en de Ame- rikaansche markt verkeerden in minder gun stige stemming. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd het debat voortgezet over hoofdstuk III van de Grondwet. Bij art. 78 (de eerste kamer bestaat uit 50 leden uit de hoogstaangeslagenen te kiezen door de provinciale staten) werd lang beraadslaagd over het amendement van den heer De Beau fort om niet meer te eischen dat de eerste kamerleden hoogstaangeslagenen zijn. Dit amendement werd sterk bestreden door vele leden en door den minister. De heer Sanders stelde voor een 51ste lid aan Utrecht te geveu. Maandag voortzetting. De regeering beeft een wetsontwerp ingediend tot aankoop van een terrein aan den Amstelveenschen weg, onder Nieuwer- Amstel, voor den bouw eener nieuwe straf gevangenis. De beslaande gevangenis aan de Schans bij het Leidsche plein, zal dan tot huis van bewaring ingericht wordeD. De kosten van den bouw der nieuwe ge vangenis worden geraamd op f 520,000. Aan het ministerie van financien is heden het eerste examen gehouden voor de betrekking van adspirant-betaalmeester bij den dienst van 's rijks schatkist. Vijf personen hebben zich tot het afleggen van examen aan gemeld, dat morgen zal worden voortgezet en eindigen. In de residentie is aangekomen, laat stelijk uit Berlijn, de Japansche prins Ko- matsu, vergezeld van den heer IJ. Sannomija, lid van zijn hofhouding en kolonel Jalsumi. De vorst van Japan werd aan het Rijn spoorstation opgewacht door den gezant van het rijk bij ons hof en het personeel der Japansche legatie aldaar en heeft met zijn talrijk gevolg intrek genomen in het Hotel de Bellevue. Z. 11. zal dezer dagen door HH. MM. den koning en de koningin worden ontvangen. Vijf jeugdige matrozen van het wacht schip te Amsterdam, die langer dan hun verlof strekte te 's Hage waren gebleven, zijn heden onder geleide van een sergeant per Hollandsche spoor naar Amsterdam te ruggebracht. In den ouderdom van 77 jaren is te Utrecht overleden mr. J. I. D. Nepveu, be kend door zijn letter- en geschiedkundige studiën. Van 1845 tot 1857 was de heer N. redacteur van het „Alg. Letterkundig Maand schrift", later „De Recensent." De Maatsch. v. Letterk. te Leiden telde hem onder bare medeleden. Een schipper van Katwijk, die aan de Nieuwe Meer het zeil wilde strijken, sloeg door een rukwind van zijne schuit en verdween terstond in de diepte. Zijn zoontje was getuige van dit droevig geval. Zooals wij indertijd mededeelden werd in Augustus van het vorige jaar te's-Her- togenbosch een Algemeene Bond van Katho lieke Kiesvereenigingen opgericht en eene commissie benoemd tot vaststelling van het algemeene reglement. Dit nu is dezer dagen aan alle Katholieke Kiesvereenigingen ter beoordeeling toegezonden en zal in eene al gemeene vergaderingin den loop der maand Mei, behandeld worden. PER TELEGRAAF. ROME, 24 Maart. De heer Von Keudell, Duitsch gezant bij het Quirinaalheeft eene audiëntie aangevraagd bij den koning, om dezen zijne brieven van terugroeping te overhandigen. MADRID, 24 Maart. In de Cortes heeft een onstuimig debat plaats gehad naar aan leiding van het ontslag van eenige generaals, die tegen de regeering hebben gestemd. De minister van oorlog zeide, dat de militairen die leden zijn van de kamer of den senaat, kunnen stemmen volgens bun geweten. Hij voegde er bijdat het kabinet het door de bedoelde officieren aangevraagd ontslag zal aannemeu. Generaal Lopez Dominguez leidde daaruit af, dat men de officieren wil dwin.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2