NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8) e e Courant verschijnt <1 a e I ij k sbehalve op Zon- en F e e s t cl a e n. ABONMEHIEN T: Prijs per Nummer 10 ('ent. Zaterdag 26 Maart 1887. N#. 72 ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. KIEZERSLIJSTEN. BINNENLAND8CHË BERICHTEN? DG BIUIID GENS EERI.00ZEN. Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 200e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen in herinnering dat fle Kiezers lijsten den 15en Maart j. I. zijn vastgesteld en aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Belanghebbenden worden dringend uilgenoo- digd omwanneer zij vermeenen dat hunne namen op een of meerdere der kiezerslijsten moeten voorkomen, ten Haadhuize inzage te nemen van de lijsten, terwijl ter herstelling van evenlueele abuizen, lol en met Dinsdag den 29en Maart a. s. bezwaren op on gezegeld papier legen de lijsten bij den Ge meenteraad kunnen worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Maart 1887. KTABSNIEttWg. Door het bestuur der Leidsche Stn- dentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria" zal bij ge legenheid van het 20-jarig bestaan der ver- eeniging een achietwedstrijd worden gehouden te 's Gravenhage op het schietterrein der dd. schutterij, en wel op 13, 14, 15 en 16 Juni a. s. Bij het gister te Den Haag gehouden examen voor nnttige handwerken werd o. a. toegelaten mej. H. Chr. Karstens alhier. Maandag den 28sten dezer zal prof. dr. Jan Ten Brink op de vergadering van de stndenten-vereeniging Dicendo Discimus" te Groningen als spreker optreden. „Eigen lijk", zegt de Groninger Courant, „is de enkele vermelding hiervan voldoende om dezen avond niet te doen vergeten." De Indologiscbe vereeniging, opge richt door studenten der instelling voor on derwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delfthad eergis terenavond het genoegen, dr. H. Kern, boogleeraar te Leiden, voor hare leden en gasten te zien optreden, met eene warm toegejuichte improvisatie „Over den Indi- schen Archipel als veld van wetenschappelijk onderzoek." MUZIEK, LETTEREN ETV KUNIT. Sterfdag (1827) van Beethoven. Geboortedag (1835) van Betsy Perk. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Amsterdam, 30 Maart, 7n, „Paleis v. Volksvlijt". Le Deluge, C. Saint- Saën8; Ein Dentsches Bequiem, Johs. Brahms. SolistenMej. M. Fillunger (Frankfort a. m.), sopraan; mej. Chr. Veltman, alt; de heer J. J. Rogmans, tenor; de heer Joh. M. Messchaert, bas. Directeur: de heer Julius Röntgen. Afd. 's Gravenhage, 30 Maart, 7^. u., „Gebouw voor K. en W." Grande Messe des Morts, H. Berlioz; Ave Verum, W. A. Mozart; Psalm 98, F. Mendelssohn- Bartholdy. Solist: de heer Lestellier (van de Fransche opera), tenor. Directeur: de heer S. De Lange Jr. Uit Utrecht worijt aan de N. R. C. gemeld: Het was buitengewoon vol eergisteren avond, in Tivoli, op het buitengewoon con cert, waar de doctor juris Heinrich XXIV prins van Reuss ons den primeur schonk van de uitvoering zijner symphonie, manuscript 1, en wel onder zijne eigene leiding, door het orkest onder den directeur Coenen. De uitvoering was uitstekend. Het werk van den jeugdigen, met zooveel kunstvuur be zielden en toch zoo bescheiden prins heeft een allergunstigsten indruk gemaakt. Het was een genot, zijne compositie zóó te hooren, zonder eenige jacht op effect. Het glanspunt der symphonie is wel de finale, met een klas siek ingedeeld karakter. Trouwens het ge- heele werk beweegt zich met zekerheid en gemakkelijkheid in de vormen der klassieke traditie. Na afloop scheen er geen einde te komen aan de handdrukken en hartelijke betuigin gen van erkentelijkheid en het applaus. Het D. v. N. meldt nog, dat de ar- tisten van het Hollandsche opera-gezelschap te Amsterdam in den zomer tweemaal in de week tegen half salaris zullen spelenterwijl voor elke voorstelling meer, hetzij te Am sterdam of elders, de winst alléén den ar- tisten zal ten goede komen. De heer H. A. Meyroos viert dezen zomer zijn zilveren feest als muziekdirecteur te Arnhem. De heer Veltman vierde dezer dagen het veertigjarig feest zijner loopbaan als tooneelspeler. Den 30en dezer maand heeft ter eere van den verdienstelijken acteur eene feestvoorstelling in het Grand-Théhtre plaats. Gegeven wordt Ruy-Blas. Conrad Behrens is door den directeur van het Eden-theater te Parijs, den heer Lamoureux, geëngageerd, om aldaar als Landgraf in Lohengrin op te treden. Tot dusver hebben reeds 58 van de 86 leden der tweede kamer bij de beraad slagingen over de grondwetsherziening één- of meermalen bet woord gevoerd. De heer Lohman heeft reed9 over de 50 keeren zich doen hooren. Het getal grootere en kleinere redevoeringendie van de ministers mede- geteld, bedraagt reeds meer dan er dagen in een schrikkeljaar zijn. En wij zijn pas in de zesde week en er is eerst ongeveer de helft afgedaan. Eenige zelfbeperking ware niet overbodig. (Hbl.) Naar het gerncht wit zon de Belgische regeering zich met de onze in betrekking heb ben gesteld, ter overweging van het plan om Amsterdam en Brussel met elkander in tele- phonische gemeenschap te brengenop de zelfde manier als tnsschen Parijs en Brussel is geschied. De Tijd meldt, dat de koning der Bel gen dr. W. J. F. Nuyens, te Westwoud, be noemd heeft tot ridder der Leopolds-orde. Hoe staat het nu met het Indisch leger? Terwijl het adres der 100 ons mede deelt, dat het met dit leger slechter gesteld is dan ooit, lezen wij in een opstel van den militairen medewerker van het Bataviaasch Handelsblad van 31 Januari jl.na mede- deeliug dat volgens aanschrijving van het legerbestuur meer werk gemaakt moest wor- deu van gymnastiek, schermen en bajonet- vechten. En te meer kunnen deze oefenin gen goede resultaten opleveren, nu wij in het leger overvloed hebben vaö jonge, krach tige kerels." Dat klinkt nogal bemoedigend! [Fad.) Blijkens eene mededeeling in de Trans- vaalsche Foksstemis 's konings verjaardag ook te Pretoria niet vergeten. „Den 19den Februari zegt het blad wapperde de vlag van de gouvernements-ge- bonwen en de verschillende consulaten ter eere van den geboortedag van Z. M. den koning van Holland, en om twaalf uur wer den de gewone saluutschoten op het fort afgevuurd. Z. M. heeft dien dag zijn 70sten verjaardag herdacht. Naar wij vernemen, werd Z. M. door de hier aanwezige Hollan ders een adres van gelnkwensching aange boden, hoewel de dag zelve hier niet pu bliek is gevierd. Door eenige Delftsche dames is gister avond, voor de voorstelling aan het Stu- denten-tooneelgezelschap aldaar, een fraaie banier geschonken. De banier ontworpen door den heer Le Comte aldaar, is door de dames gedeeltelijk eigenhandig bewerkt en gedeeltelijk vervaardigd in de arteliers van den heer» Van Oven. Men seint aan het Hbl. uit Rotterdam: Naar wij uit goede bron vernemen, wordt bet adres van adhaesie op het bekende adres i. d. 3 Maart in zake leger en vloot in Ned- Indië, aan Z. M. den koning verzonden door bijna alle eerite handelsfirma's te Rot terdam geteekend. Latei zal de lijst volledig worden openbaar gemaakt. Omtrent den toestand van Z. D. Hw. den bisschop van Haarlem vernemen wij dat de gUDstige verschijnselenwaarvan wij reeds gewag mochten maken blijven aanhouden. (Tijd.) Het staat thans vast dat HH. MM« de koning en de koningin met het prinsesje den 12n April de hoofdstad zullen bezoeken. Z. M. betoonde groote ingenomendheid met de feesten die voorbereid worden. De eere- wscht zal 45 leden tellen. 4000 kinderen znllen den 14n April's morgens te 9 uur een aubade brengen voor het paleis. Het aantal buurtcomités is thans 150. Te Amsterdam is een cursns geopend over verbandleer, ten behoeve der dd. schut terij aldaar. De cursus wordt gehouden in eene der zalen van het Amst. laboratorium en staat onder leiding van dr. H. De Wal, off. v. gez. bij genoemde schutterij. FEUILLETON. 150.) „Meer dan ééne zou, ter wille van uw knap uiterlijk en uwe edele inborst, u nog grootere zouden vergeven. Gij kunt en zult alles wat gij verloren hebt, en nog meer dan dat, terugwinnen." „Ik hoop dat gij een ware profeet zijt, Lilburne. Ik leef zeer eenzaam en verlaten en heb bijna geen onderhoorigen. Mijn huis is vervallen en ik zou wenschendat eene vriendelijke vrouwengestalte altijd dóór was, om mij te begroeten, maar welke vrouw, die overeenkomt met het ideaal, dat ik mij schep, zal grootmoedig genoeg zijn, om mij hare hand te reiken?" „Geduld, George, geduld. Eerst moet gij bewijzen, dat u uwe beterschap ernst is en dan zullen spoedig een paar vriendelijke oogen en een lachend gezicht u in nw buis welkom heeten." De vrienden sloegen den weg naar La Bosquet in. Dora wachtte de heeren in de woonkamer op. Toen Fuller binnenkwam, strekte zij beide handen naar hem uit en zeide bevend: „Ik heb eene groote schuld bij n af te doen mijnheer Fuller, en ik heb nooit op gehouden u dankbaar te zijn. Hoewel er vele jaren verloopen zijn, sedert wij elkan der het laatst zagen, zou ik u toch overal herkend hebbenwant gij zijt bijna niet veranderd." „Spreek mij niet van dankbaarheid, me vrouw, want de kleine dienst, dien ik u heb bewezen, is duizendvoudig vergoed ge worden door hetgeen nw echtgenoot voor mij heeft gedaan." Den volgenden avond waren de vrienden en buren op La Bosquet verzameld, om het jonge paar hunne gelukwenschen aan te bie den, en gein der gasten twijfelde, of de jonggehuwden waren zóó gelukkig als jeugd, rijkdom en liefde konden maken. Dora droeg een kleed met kostbare kan ten over zware, witte zijde; in bare haren, hals en aan hare handen schitterden de kost baarste diamanten. Hare houding was zoo lieftallig, haar gedrag zoo beminnenswaar dig, dat iedereen verrukt was en niemand zich verwonderde, dat Lilburne aan de schoone gezelschapsdame der oude mevrouw de voor keur gegeven had boven alle vrouwen uit den omtrek. Vroolijk klonken de tonen der dansmu ziek, en eerst toen de zon weer aan den hemel verscheen, eindigde het feest. Onder de gasten bevonden zich ook de heer Mallory en zijne oudste dochter, een meisje van twintig jaren, met fonkelende, zwarte oogen en eene donkere gelaatskleur. Zij was vol leven en beweging; maar Lil burne die baar van af hare kindsheid kendewistdat onder deze oppervlak kige vroolijkheid eene echtevrouwelijke inborst en eene diepte van gevoel verbor gen waren, die slechts weinigen er in ver moedden. Terwijl zij met Lilburne danste, sprak zij over de groote verandering in Fullers voor komen. „Hoe jammer, dat hij aan banden ligt," zeide zij. „Wie weet hoe menigeen onzer nog hare netten naar hem zou uitwer pen, als hij ongehuwd was, want hij ziet er uit als de schoonste ridder uit den tijd van koning Arthur." „Ja, en hij is even goed als schoon, mejufvrouw. Maar mag ik u eens iets in vertrouwen mededeelen, wat gij later naar believen moogt vertellen?" „Een geheim, kapitein Dat is prettig en dus te interessanter, daar ik vermoed, dat het uw vriend aangaat." „Wat zijt gij toch eene SphinxI Ja, het betreft hem, en ik hoop, dat het ook eenmaal voor u van belang is. Luister dan, mejuf vrouw. De dame die in deze streek als me vrouw Fuller bekend was, heeft hem laten weten, dat zij volstrekt geen recht had, hem te huwen. Onder deze omstandigheden is hij natuurlijk vrij als een vogel in de lucht." „Is dat werkelijk zoo?" vroeg zij, blijk baar verrast. „En hoe lang is het geleden dat hij dit heeft vernomen." „Het is zeker waar; ik zelf heb hem gis teren deze boodschap gebracht. Ik sprak die vronw in New-Orleans, en hoorde van hare eigene lippen de verzekering, dat Fuller door geene wettelijke banden aan haar was gebonden." „Gij zijt een goed vriend, kapitein, en het doet mij genoegen voor Fuller, dat gij hem zulk eene goede boodschap hebt kun nen overbrengen, maar gij vergist u, als gij denkt, dat ik persoonlijk belang heb bij zijne zaken. Ik heb medelijden met hem, en hoop dat zijne beterschap blijvend zal wezen. Wat ik zoo even zeide, was slechts scherts." (Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1