BINNENLAND80HE BERICHTEN. Ons entrefilet over mej. Bettaque gaf den Rotterdamschen correspondent van bet U. D. aanleiding tot een uitvoerig schrij ven, waaraan wij als nieuw ontleenen, dat mej. Bettaque zich slechts voor één jaar te Bremen heeft verbonden voor eerste drama tische partijendat zij spijt heeft over haar engagement, omdat te Bremen nog een zan geres voor die partijen is geëngageerd, en dat zij van de twee niet de eerste zou rijn; verder acht de correspondent het niet waar schijnlijk, dat de directie het „détit" zal betalen om mej. Bettaque te behouden. (Fad.) De koning van Italië heeft een besluit onderteekend om op staatskosten eene nieuwe en geheel complete editie van Galiléis wer ken het licht te doen zieu. De uitgave zal geschieden onder toezicht van bet ministerie van onderwijs en van verscheidene vakge leerden. Het werk zal in 20 kwarto deecln, elk van 500 bladzijden compleet zijn. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 19,952,501,086, en bij de betaalmeesters ƒ1,888,057,69'. Tezamen ƒ21,840,558,73. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de tweede helft van Mei a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen als civiel- ingenieur hebben afgelegd aan de Polytech nische school te Delft, mits zij op 1 Juni e. k. niet ouder zijn dan 28 jaar. De ver- eischten voor het examen en de in te dienen stukken worden vermeld in de StaaUct. van 22 Maart. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbrekeD van sollicitanten voor het open gevallen kantoor 's Gravenpolder, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de be staande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking knnnen ko men, onverschillig of zij overigens tot mede dinging bevoegd zijn, zich daarvoor nog tot 5 April e. k. bij het departement van finan ciën kunnen aanmelden. Een bijvoegsel tot de Slaalecourant van 22 Maart bevat eenige staten betreffende de Nederlandsche koopvaardijvloot. Zij be stond op 31 Dec. 1886 uit 35 fregatten, 132 barken, 38 brikken, 41 schoenerbrik- ken, 102 schoeners, 28galjooten, 32 koffen, 139 tjalken, 39 andere zeilschepen als hoe kers enz., 106 stoomschepen, totaal 692 schepen, metende8 10,668.77 m* of287,763.80 tonnen, tegen 740 schepen met 848,669.89 Ms of 300,330.66 tonnen, op 31 Dec. 1885. Aan 26 schepen zijn in 1886 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieveu uitgereikt, In dat jaar zijn 74 schepen gesloopt, veronge lukt, buitenslands verkocht of op andere wijze uit de vaart geraakt. Van doorgaans goed ingelichte zijde vernemen wij dat de kolonels Nolthenius de Haan, van het 8ste reg. inf., en Langlois van den Bergh, pl. commandant te Breda, eerstdaags den militairen dienst met pensioen zullen verlaten. Dv. Z.-H. 't Gr.) Uit volkomen betrouwbare bron meldt men aan het Vad. dat de berichten over den slechten gezondheidstoestand van F. Dornela Nieuwenhuis zeer sterk overdreven zijn. Hij is een paar dagen bedlegerig ge weest wegens een ongesteldheid van weinig beteekenis. Zaterdag was hij weder hersteld. In sommige bladen circuleert het be richt dat Domela Nieuwenhuis in de cellulaire gevangenis te Utrecht ernstig ongesteld zou zijn. Het Vad. acht het noodig dat van officieels zijde het al of niet juiste van dit bericht worden geconstateerd. Zoo toch blijkt, dat de ziekte van den gevangene wer kelijk van zoo onrustbarenden aard is, dat verder verblijf in de cel voor hem doodelijk zou zijn, dan verwacht Hel Vaderl. van „den rechtvaardigen en humanen zin" van den minister, dat hij de celstraf niet feite lijk tot doodstraf maakt. Ons op het stand punt stellende van hen, die de straf van Domela Nieuwenhuis te zwaar achten, welk standpunt het onze niet is, geven wij toe, dat het misdrijf, waarvoor Domela Nieuwen huis veroordeeld werd, verschilt van die, waaraan roovers en moordenaars zich schul dig maken; maar zoo het gewoonte wordt, gevangenen, die het cellulair leven niet kun nen verdragen, de vrijheid terug te geven, waar is dan de grens voor „de rechtvaardig heid en de humaniteit van den minister P" {Tijd.) Voor de vacante betrekking van klerk ter secretarie van het groot-waterschap van B m-c m JU» «MI *3 *s me Woerden, hebben zich niet minder dan 270 sollicitanten aangemeld. Het salaris bedraagt f450 'sjaars. (U. V.) De kerk van den H. Antonius van Padua te Rotterdam zal eerstdaags electrisch worden verlicht. Naar men verneemt, zul len de toestellen volgens een geheel nieuw systeem worden geleverd door den heer W. Smit, van Kinderdijk. Een stoommachine van 12 paardenkracht wordt voldoende ge acht om den dynamo in beweging te brengen. Ten einde aan de feestenbij de aan staande komst van bet koninklijk gezin te Amsterdam, den grootst mogelijken luister bij te zétten, zijn alle militaire muziekkorp sen van de landmacht (met uitzondering van dat der grenadiers) aangezocht naar de hoofd stad te komen. Naar het Hbld. met zeker heid verneemtheeft de regeering reeds hare toestemming verleend, om dit plan tot uit voering te doen komen. Er zullen dus ge durende de feestdagen niet minder dan 11 militaire muziekkorpsen in de hoofdstad aan wezig zijn. In de Heerengracht voor de Spiegel straat te Amsterdam zal tijdens het April feest eene overdekte gondel van antieken bouw en grootsch van afmetingen de lengte o. a. is 20 meter komen te lig gen diemet hare schoone phantastische verlichting van verscheiden vorm en kleur reeds van verre, ook voor de menigte wan delaars, die de Leidsche en Vijzelstraten zullen bezoekente zien zal zijn. Aan een tweetal hooge masten komen allerlei guir landes te hangen, die het vaartuig, zoo bij dag als bij avondop den naam van toover- schip aanspraak zullen doen makeu. Het geheel is ontworpen door den architect Gos- schalk, die als lid van het hoofd-comité voor menige versiering reeds geheel belang loos ontwerpen heeft verstrekt. In eene Donderdagavond te houden ver gadering van de Buiten-Amstel-commissie zal worden beslotenaan welk der ingeko men ontwerpen van monumentale verlichting in den Amstel uitvoering zal worden gegeven. Men hoopt dien avond het bedrag der in schrijvingen te kennenom daarmee in over eenstemming te kunnen handelen. De bewo ners der Sarphatikade en de besturen der roeivereenigingen verleenen geldelijken steun aan de commissie, en er is goede grond, aan te nemen, dat ook de bewoners der straten om en bij den Buiten-Amstel zullen medewerken. Ook hun zijn de oproepingen tot deelneming gezonden. Het spreekt van zelf, dat door medewerking aan dén groot geheel de eigen feestverlichting overbodig wordt: Als reeds vastgestelde datums kent men nu: de aankomst van 11H. MM. op Dinsdag 12 April, ingehaald door eene eerewacht die in wording is; de illuminatie Woensdag avond 18 April; de roeiwedstrijd 14 April en de volksfeesten met vuurwerken op den Amstel en in het IJ. De Alkmaarsche waterleiding heeft in 1886 slechts opgebracht f 5442.471). Daar de gemeente eene opbrengst van f 14,800 gewaarborgd had, moet zij f 8857.52j bijpassen. Te Elsloo (gem. Ooststellingwerf) wordt een roomboterfabriek gebouwd. Vele land bouwers ill die streek zijn daarmee zoo in genomen, dat zij den aannemer van de fabriek aanboden, ieder eenige wagenvrachten mate riaal, voor den bouw benoodigd, gratis aan te voeren. Dit is voor den bouwmeester een niet te versmaden buitenkansje, als men bedenkt dat de goederen tot op twee uren afstauds van het terrein met scheepsgelegen heid worden aangevoerd. In de kolonie Willemsoord overleed Dinsdag jl., op ruim 92jarigen leeftijd, Gijsberta Van De Horst, weduwe van Th. Bijkerk, dien zij in 1812 vrijwillig als mar ketenster volgde in bet leger van Napoleon op den tocht naar Rusland; zij zag Moscou opkorten afstand branden, ontkwam, zoowel als haar man, aan het gevaar van verdrin ken in de Berezina en had op den teiug- tocht met allerlei tegenspoeden te kampen, hetgeen nog aanmerkelijk verergerd werd, daar door de strenge koude de beide voeten van haar echtgenoot bevroren, zoodat zij zamen in het hartje van Rusland eenigen tijd moesten achterblijven. Zij woonde ook den slag van Waterloo bij; Bijkerk was des tijds wachtmeester der huzaren. Beiden wer den na den slag gevangen genomen en moesten geruimen tijd hun vrijheid missen. .Haar echtgenoot, die in 1786 was geboren, stierf 10 jaren geleden. Na dien tijd werd zij, met ondersteuning van de maatschappij van Weldadigheid, zorgvuldig opgepast door haar nu 60jarigen zoon, die steeds het beste voor haar bespaarde. Sedert verleden zomer ver keerde zij in staal van volslagen kindsheid. (Z. a.) Van Wissenkerke gaan vele huisge zinnen naar Amerika, meerendeels omdat «35 «U fe es. «S»X V. familiebetrekkingen hunne overkomst wen- schelijk achten. -— De rekening der gemeente-reiniging te Breda over 1886 sluit met een batig saldo van ruim f4000. Vooral de faecale stoffen worden te Breda tegen zeer hooge prijzen afgezet, niettegenstaande uit andere Noord- Brabantsche steden en uit Amsterdam en Utrecht jaarlijks duizenden H. L naar Noord- Brabant worden verzonden. De gemeente-reiniging te Amersfoort had over 1886 aan ontvangsten f4041.94.J en aan uitgaven f 5394.85, alzoo een nadeelig saldo van f 1852.90^. Vrijdag vertrokken 39 personen uit Echt (Limburg) naar Amerika. N CltttKMl "H.«. Door Z. M. is mr. G. Diephuis, hoog leeraar aan de rijks-universiteit te Groningen benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw. Door Z. M. is jhr. mr. L. Schorer, met ingang van 1 April 1887, benoemd tot burgemeester der gemeente Middelburg, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als burgemee: ter van Culenborg. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Kampen, J. Hoek jr candidaat-notaris te Amsterdam. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Mei 1887, verplaatst de controleurs der di recte belastingen eu van het kadaster, W. H. Houwiug, van Heerenveen naar Eind hoven; en D. Hendriksz, van Eindhoven naar Heereuveen en de controleurs der directe belastingen, invoerrechten eu accijnzen: G. H. J. Souman, van Hoogezand naar Zierikzee; R. U. Mesdag, van Oude Pekela naar Winschoten; E J. W. Röuier, van Coev orden naar Ter A pel; en F. Raedt, van Gennep naar Coevorden; en is benoemd tot controleur der directe belastingeninvoer rechten en accijnzen te Gennep, P. H. De Haan, adjunct-controleur derzelfde middelen te Roosendaal. Door Z. M. zijn benoemd tot land meter van de 4de kl. D. J. Van Gelder, P. llunse, J. K. Crucq, R. De Cock Rouaan, W. J. Verhoeven, A. J. De Groot, M. W. Hildernisse, J. Gostelie, R. J. M. Guilli- ams, H. P. J. Persoon, W. Den Hartogh en B. C. Hengevelt. Door Z. M. is, met ingang van 26 dezer, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht, de heer G. D. Qiesberts, arts, te Amsterdam. Door de algemeene rekenkamer zijn benoemd met ingang van 1 April e. k. tot eerste klerk F. J. Van der Tak en D. tl. Wanders, thans tweede klerk, benevens Joh. Van Engelen jr., tijdelijk werkzaam ter algemeene rekenkamer bij de uitvoering der conversiewet; tot tweede klerk H. G. Post te Kampen en J. Diederik te Hille- gersberg. LAATiTK BERICHTEN. Zitting van de tweede kamer. Bij voort gezet debat over hel kiesrechlartikel en de amendementen stelde de heer Lohman een nieuw amendement voor om n.l. de kieswet te laten aanwijzen de kenteekenen van maat- scbappelijken welstand en uit een gezin siechts één persoon te laten kiezen. De heer Heldt stelde een amendement voor dat de moge heid opent voor vrouwen om het stemrecht te bekomen, en dat alle meerderjarige Ne derlanders tot kiezer verklaart die in het onderhoud van hun en hun gezin zonder de hulp van anderen kunnen voorzien. Voorts wil hij voorschrijven dat de stemmingen geheim zullen zijn. De minister Heems kerk bestreed namens de regeering alle amendementen, en verdedigde het regeerings- artikel onveranderd als uitsluitend het on- gewenschte algemeen stemrecht maar toela tende dat de gewone wetgever het kiesrecht zeer ruim uitbreide. Aanneming van het amendement—Van Houten zou de regeering nopen haar taak te eindigen. Morgen voort zetting. De minister van financiën heeft be paald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1887/88, zal zijn de letter F, aldus afgebeeld: f. Een door Z. M. den koning van Hawaii eigenhandig geschreven brief, waarin kennis wordt gegeven aan Z. M. den koning der Nederlanden van het overlijden van H. K. H. prinses Likelike, is door den zaakgelastigde en consul-generaal overhandigd. Te 's Gravenhage is een telegram uit Batavia ontvangen, meldende, dat in de Tjiomas-aangelegenheden een nieuw admini stratief onderzoek is ingesteld, waartoe de heer Lautier met verlof te Buitenzorg is aangekomen. Hierdoor is nieuwe beroering verwekt. (Vad.) Uit de woning van den Duitschen ge zant in het Lange Voorhout te 's Hage was heden, verjaardag van den keizer van Duitsch- laud, de vlag van dat land ontplooid. In de Duitsche kerk aan het Bleijen- burg te 's Hage werd heden de 90e verjaar dag van Duitschland's keizer met een plechtigen dienst herdacht. per telegraaf. BERLIJN22 Maart. (Part. tel. Hbl.) De feestvieriug ter eere van 's keizers verjaar dag overtreft alle verwachtingen. Het weer is prachtig en de keizer vertoont zich voort durend aan bet volk. Alle bladen bespreken de groote beteeke nis, die deze dag heeft voor den Europee- schen vrede, daar afgevaardigden uit alle landen om den Duitschen keizer vereenigd zijn. De bijeenkomst wordt hier algemeen als een nieuwe waarborg voor de duurzaam heid des vredes beschouwd. BERLIJN, 22 Maart. Het geboortefeest van den keizer werd geopend met klokgelui van alle kerken, terwijl van den toren van het stadhuis koralen werden geblazen. De stad is prachtig versierdvooral de straten in de nabijheid van „Unter den Linden." Te negen uur trokken de kinderen van alle scholenin plechtige optochtennaar de feestelijke godsdienstoefeningen. De kerken waren overvol. De straat „Unter den Linden" was door eene dichte volksmenigte bezet. Te tien uur begon de optocht der Duitsche studen tencorpsen die in ettelijke honderden wagens voorbij het paleis van den keizer trokken. Muziekcorpsen, waarvan de muzikanten, in middeleeuwsch kostuum gekleed, te paard waren gezeten, speelden het volkslied, het Pruisenlied," de „Wacht am Rhein." De voorzitters der studentenvereenigingen, te paard gezeten, openden en sloten den optocht, welks voorbijtrekken een vol uur duurde. Toen het eerste rijtuig naderde, trad de keizer aan het venster; de menigte wuifde met zakdoeken en boeden, onder onophou delijke kreten van Hochl en Hurrahlenhet zingen van het Volkslied. De keizer groette herhaaldelijk. Hierop begon de plechtige optocht der leden van het koninklijk gezin en der vorstelijke gasten. Vooraan reed de equipage van den kroonprins. PARIJS, 22 Maart. Hedenmorgen beeft de heer Grévy het decreet geteekend tot ontbinding van den stedelijken raad van Marseille. LISSABON, 22 Maart. De hertogin van Ëraganza is bevallen van een zoon. ROME, 22 Maart. De minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Robilant, deelde generaal Gené per telegraaf mede, dat hij ten sterkste de concessies afkeurt, welke de generaal Ras Alula heeft toegestaan. De minister beeft den generaal gelast onmiddel lijk alle betrekkingen met de Abessiniërs af te breken. KONSTANTINOPEL22 Maart. De sul tan beeft gisteren den Russischen gezant de Nelidoff ontvangen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor korten tijd geraakte de compo nist Lecocq met eenige Parijsche vrienden in een woordenstrijd over de vraag hoe lang het duurde, voordat een echt straatdeuntje populair was. Eindelijk ging Lecocq een weddenschap aan, dat hij een melodie zou componeeren, die binnen acht dagen in ge heel Parijs zou gezongen worden. Dadelijk ging Lecocq aan het werk; hij schreef een couplettenmuziek en gaf die aan een beken den volkszanger, die de melodie 's avonds in een café chantant zong. Vier dagen later wandelde de componist met zijne vrienden langs de boulevarls, waar zij eenige jongens tegen kwamen, die het deuntje floten, iets verder hoorden zij het uit een geopend venster op de piano spelen, eenige kinderen in een park zongen op dezelfde tonen den tekst van een oud liedje, terwijl een draaiorgel eveneens de muziek speelde. Lecocq werd echter, nadat hij zijne weddenschap zoo schitterend had gewonnen, zoozeer door zijne melodie vervolgd, dat bij naar Brussel is gereisd om die te ontvluchten. Een boekhandelaar te Weenen ontving onlangs van een firma uit Warschau het volgende telegramZend oogenblikkelijk een Oostenrijksch „kavalerie regiment". De boek- verkooper las en herlas, krabde zich achter het oor en begreep er niets van. Ten einde raad telegrafeerde hij ten slotte terug: „Kan u niet helpen. Wend u tot het mi nisterie van oorlog." Een uur later kwam weder een telegram, en dit helderde alles op. Het luidde: „Kunt wel helpen. Zijt im mers boekhandelaar. Zend terstond een Ooa-; tenrijksch „cavalerie-reglement,"

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2