NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. a e o id hi e nn e iy t Woensdag 23 Maart 1887. N°. 69- advertentie»: Uitgevers: Gebroeders Muré. kiezerslijsten. I)E BREID EENS EERLOOZEN. e l e Courant v e r s c ti ij 111 <1 a t; e I ij k sbehalve op 'L on- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. Herhalingsonderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, j ,o Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tot regeling van het llerhalings- onderwijs in de gemeente Leiden Gemeente blad no. 11;) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor het Herhslingsonderwi|s zal plaats hebben van den 21 en lot en met den 26en Maart a. s.voor meisjes in het Schoollokaal in de Van der Werfslraal, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van ceveii tot acht uren. Tot het Herhalingsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het ge tuigschrift, bedoeld bij art. 18 5 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenteblad 1881 no. 4); zij, die bij een af te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischten Ie kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 17 Maart 1887. 2o. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen in herinnering dat de Kiezers lijsten den 15en Maart j. I. zijn vastgesteld en aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Belanghebbenden worden dringend uitgenoo- digd omwanneer zij vermeenen dat hunne namen op een of meerdere der kiezerslijsten moeten voorkomen, ten Raadhuizc inzage te nemen van de lijsten, terwijl ter herstelling van eventueele abuizen, tot en met Dinsdag den 29en Maart a. s. bezwaren op on gezegeld papier legen de lijsten bij den Ge meenteraad kunnen worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Maart 1887. STADSNIEUW 8. Het aandeel der provincie Zuidholland in het aantal manschappen, dat in het jaar 1887, ten bedrage van 11000, zal worden gelicht is door den minister van binnenland- sche zaken bepaald op 2118 man. Gedeputeerde staten van Zuidholland heb ben thans bepaald dat het aandeel door de gemeente Leiden te leveren aantal bedraagt 93. In de afgeloopen week is aan mejuf frouw M. H. Rommel uit Deventer na af gelegd examen aan de kweekschool voor bewaarschoolhonderessen te Leiden, een acte van bekwaamheid uitgereikt. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen twee alhier te huis behoo- rende ruim 20-jarige jongens, ter zake van op lichting ten nadeele van den winkelier De J. Mede is proces verbaal opgemaakt tegen een niet alhier te huis behoorend persoon, die zich aan diefstal van petten heeft schul dig gemaakt. Alsook is tegen een drietal personen, die eene verwonding hebben gepleegd, proces verbaal opgemaakt. Nog is proces-verbaal opgemaakt tegen eene in de Kamp woonachtige vrouwdie eene andere met eene tang aan bet hoofd verwond heeft. Zooals o. a. bleek uit eene advertentie in ons nummer van Maandag jl. zal de com missie voor de volksbijeenkomsten Woensdag 23 Maart hare tiende en laatste bijeenkomst in dit seizoen houden. Waren over't alge meen die bijeenkomsten gedurende dezen winter zeer onderhoudend, deze laatste bij eenkomst heeft voor de bezoekers hizonder veel aantrekkelijks. Er zullen namelijk „dis- solving views" worden vertoond door den heer Merkelbach van Amsterdam. We hebben hier dus te doen met eene groote toover- lantaarn waardoor de beelden op een door Drummonds Kalklicht helder verlicht doek worden overgebracht; een bizonder aangename tijdpasseering dos. Na de pauze zal het muziekcorps der d. d. schutterij alhier een goedgekozen programma uitvoeren. Men ziet dus, er is voor afwis seling gezorgd en de commissie heeft 't er nu eens opgezet de laatste bijeenkomst in dezen winter zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dezen keer worden de denren der stadsgehoorzaal reeds te half zeven geopend aangezien de bijeenkomst een half uur vroe ger dan gewoonlijk aanvangt, Wat men toch met een mensch, en nog al met een mensch dat al dood en be graven is, sollen kan. Woensdagnacht over leed alhier Lammert van Leiden. Van dat verlies, en van zijn afsterven in het Minne- huis, maakten we melding in 't eerst daarop verschenen nummer van ons blad. Een ver kort bericht deed daarop in vele bladen de ronde, een bericht dat hierop neerkomt „Lammert van Leiden is gieter in het Man nenhui* te Leiden overleden". Nadat de man dus eerst in het Minnehuis is overleden, laat men hem nog eens in 't Mannenhuis sterven om hem tot nog toe eiken dag ten minste éénmaal die operatie te doen onder gaan. Zooëveu, voor het ter perse gaan van ons nummer, ontvingen we weêr een nieuws blad dat met stalen volharding meldde dat Lammert gieter overleden is. Wat een ge martel. Door ons zijn in dank ontvangen de handelingen van de vijfde algemeene verga dering van de Nederlandsche Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust, gehouden te Le.oen op den 24en November 1886. We verwijzen daaromtrent onze lezers naar het uitvoerig verslag van die vergadering, opgenomen in ons nummer dat op den avond van genoemden dag is verschenen. Men schrijft onsZou de lente in aan tocht zijn? De wind is heden, den 22aten, warempel door het zuiden heen en het weer glas verscheidene graden gerezen. Ook van lieverlede komen er ooievaars afzakken, en wie weet de mensch hecht zich bij een zoo Siberische Lentemaand soms aan eene kleinigheid misschien hebben deze nn wel het zoele weer van den Nijl in den kop. Dat verlevendigt de hoop na zooveel bange uren van sneeuw en snerpende koude. Wat de weerprofeten zeggen? Er moet nog veel storm komen en stroomen regende lucht heeft nu maanden achtereen den regen op gehouden. Welke voorspelling er gemaakt wordt? Veel nattigheid in de lente, zoo niet een kletsnatte zomer. Best mogelijkant woordt hierop de tuinder, komen die tijden, dan komen die plagen, maar open weer om met den akkerbouw te kunnen voort gaan, is nu meer dan gewenscht. Er was gespit, maar vruchteloos; de spinazie, die reeds hier en daar boven den grond stond is afgevroren; en nu vragen sommige klsn- ten spottenderwijs of de snijboontjes al be ginnen aan te komenals men leest dat in het zuiden van Frankrijk eergisteren de thermometer nog 26 graden vorst verkon digde Een mooie boelmaar let er op, als van alle kanten der wereld zoo veel aardbe vingen ontstaandan is het weer slecht ge luimd en speelt het ieder leelijke streken. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNÏST. Sterfdag (1819) van Kotzebue. Met het oog op de aanstaande uitvoe ring van Berlioz' Requiem" heeft het be stuur van de maatschappij „Toonkunst" te 's Hage bij den tekst een inleiding uitge geven over de geschiedenis en de beteekenis van dat werkmet eenige noten-voorbeelden. Bij Olivier Ditson Co. te Boston zijn twee Ballads" met Engelschen tekst uitgegevengecomponeerd door onze land- genoote mej. Corn. Van Zanten. George Roosenlecker, de componist van „L'Ondine" is 38 jaar oud. Hij stu deerde te Havre, zijn geboortestad, later onder leiding van César Eranck Menbrée en Guiraud te Parijs en vertoefde geruimen tijd in Duitschland, hetgeen op zijn muzi kale „tendenzen" natuurlijk niet zonder in vloed bleef. Voor het overige verkeert de heer Roosenlecker in den benijdenswaardigen toestand van iemand, die door de fortuin in staat is gesteld de kunst om haar zelf te beoefenen. De Duitsche bladen verhalen nudat de opzienbare toegangsweigering aan Hans Von Bulöw, in de kon. opera te Berlijn, geschiedde, omdat de kunstenaar indertijd in een boozen brief aan wijlen den intendant Von Hiilsen, zich zeer oneerbiedig over kei zer Wilhelm heeft uitgelaten. Von Hülsen's opvolger, de graaf Von Hochberg, vond dien brief in het geheim archief van de opera liet hem den keizer lezenen vroeg en ver kreeg vergunning van Z. M. om Von Bulöw voortaan den toegang tot den schouwburg te weigeren. FEUILLETON. 147.) Wij hebben dezelfde belangen, en ik moet u zelfs bekennen, dat mijne eigene veilig heid mij dwingt, binnen den door u gestel den tijd de stad te verlaten. Carlos gaat natuurlijk mede want wij verlaten elkander nooit. Om mijnentwil heeft hij een vergelijk met u getroffen, want ik ben het, die in gevaar is en ik moet vluchten, wat het ook koste." „Ik bemerk, dat ik niets van u heb te hopen," zeide Lilburne op bitteren toon. Ik zal u de duizend dollars, als belooning voor uwe goedheid, die gij eens voor Dora be toond hebt, geven, en op uwe woorden vertrouwen, dat gij mijne vrouw nooit meer zult lastig vallen; wilt gij een wissel of het geld zelf hebben?" „Het geld natuurlijk, voor lieden als wij is het altijd lastig, geld bij eene bank op te nemen." „Wacht mij dan om zeven uur voor het kantoor van Pitkins Cie, mijn bankier, dan zal ik u de beloofde som geven." Lilburne nam zwijgend afscheid. Hij nam het geld bij zijn bankier op en precies op het bepaalde uur bevond zich Nita alleen in de straat hoewel hij niet twijfelde dat Roy niet dicht genoeg in de nabijheid Was om te kunnen zienwat er tusschen hen voorviel. Zij nam het geld in ontvangst en zeide haastig: „Ik durf het niet wagen, u mijne groeten aan Dora te verzoeken, maar ik ver zoek u den man, dien ik zoo slecht behan deld, zoo snood verraden heb, te zeggen, dat hij door geen wettelijke band met mij verbonden is." Hierop verdween zij onmid dellijk. ACHT EN DERTIGSTE iHOOFDSTÜK. DE TERUGKOMST. Zonder te vermoeden, welk een vreeselijke slag aan het jonge paar was toegebracht, maakte mevrouw Elmer toebereidselen voor eene groote partijen iederdie in den omtrek op aanzien en bekendheid aanspraak maakte, had eene uitnoodiging ontvangen. Lilburne had van Pas Christianne den dag zijner aankomst gemeld, en den wensch te kennen gegevenal zijne vrienden en be kenden den volgenden dag onder zijn dak vereenigd te zien. Al deze bevelens had hij gegeven, alvo rens Roy ten tooneele was verschenen. Hoe onaangenaam het hem nu ook was, feest te moeten vieren, veranderde hij niets in zijne plannen. Zij moesten den beker tot den bodem toe ledigen en lachende gezichten toonen, terwijl hunne harten met bange vrees en kwellende zorgen waren vervuld. Dora zag er uit, alsof zij eerst kort ge leden vau eene zware ziekte hersteld was, en zij was zoo angstig en terughoudend in haar gedrag jegens Lilburne, dat deze over tuigd was, dat zij, in weerwil van hare innige liefde, toch een zwaren strijd streed. Lilburne zag den uit Engeland verwachten brief met angst te gemoet, want na het gesprek met Roy en Nita, kwam soms de gedachte bij hem op, dat de vreemde ge schiedenis, die de beide avonturiers hem hadden opgedischt, toch waar kon wezen, en wat er zou geschieden, als het bewijs hiervan geleverd was, voorzag hij slechts al te goed. Hij kon het zich Diet verheelen, dat Dora voortdurend door wroeging zou worden gekweld. Met eene onuitsprekelijke zielesmart zag hij dien tijd te gemoet, die misschieD niet meer vér was, en waarop hem geen andere keuze zou overblijven dan tot de vrouw, die hij aanbad te zeggen „Ga, indien gij wilt. Ik mag van d macht, die ik als echtgenoot over u heb, geen gebruik maken, als gij u tegenover den Allerhoogste niet als mijne vrouw be schouwt." Het was een liefelijke avond, toen het jonge paar te La Bosquet landde. Mevrouw Elmer en Fuller waren hen tot aan de landingsplaats te gemoet gegaan. Het gelaat der oude dame straalde van vreugde en Fuller was zéé veranderd, dat men hem ter nauwernood kon herkennen. Geheel zijn voorkomen verried, dat hij woord gehouden had, en dat hem de strijd tegen de ondeugd, waaraan hij zich tot voor eenige weken had overgegeven, niet zoo zwaar was gevallen, als Lilburne gevreesd had. Dora wierp zich aan de borst harer moe derlijke vriendin. In weerwil van hare po gingen, om op dit oogenblik rustig te blij ven, brak zij in een stroom van tranen los, waarover mevrouw Elmer even verwonderd als ongerust was. Zij sloeg haren arm om de weenende en geleidde haar naar huis, terwijl zij haar best deed, om Dora's opge wondenheid, waarvan zij de oorzaak volstrekt niet kon begrijpen, tot bedaren te brengen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1