NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per ftuimiier 10 ('ent. Maandag 21 Maart 1887. N". 67. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. KIEZERSLIJSTEN. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ouran i&exe Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 8 0 1*1 BIEDEN T: Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25, franco door het geheele rijk, per maanden 1.60. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 200e Jaargang. BUHGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen in herinnering dat de Kiezers lijsten den 15en Maart j. I. zijn vastgesteld en aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Belanghebbenden worden dringend uilgenoo- digd omwanneer zij vermeenen dat hunne namen op een of meerdere der kiezerslijsten moeten voorkomen, ten Raadhuize inzage te nemen van de lijsten, lerwjjl ter herstelling van evenlueele abuizen, tol en met Dinsdag don 28en Maart a. s. bezwaren op on gezegeld papier legen de lijsten bij den Ge meenteraad kunnen worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 19 Maart i887. STADSNIEUWS. De weleerwaarde pater E. A. C. H. Voss, van de parochie van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis is benoemd tot kape laan te Botterdam en in diens plaats alhier de weleerwaarde pater P. W. Arts, reeds vroeger in dezelfde bediening alhier. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 38 tot 74 volwassen personen en van 13 tot 17 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van diphtheritis aangege ven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. De heer J. Binkes Borger uit Leiden hield gisterenavond op uitnoodiging van de Haagsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwvoor leden dier afdeeling in 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een belangrijke en leer rijke voordracht over de zuivelbereiding. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer L. Udo de Haes, geb. te Samarang, na verdediging van zijn acade misch proefschriftgetitield /Terugvorde ring van hetgeen betaald is krachtens vonnis." MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. 20 Maart. Geboorted.(1826) v.Carel Vosmaer. 20 i (1828)„ Hendrik Ibsen. 21 (1763)Jean Paul. Programma van muziekuitvoering in de Stads-Gehoorzaal, op Zondag 20 Maart, des avonds te 8 uren, door het strijk orkest van het 4de regiment infanterie, or kest-directeur de heer J. G. H. Mann. 1ste afd. N°. 1. Hochzeitsmarsch aus „der Som- mernachtstraum", F. Mendelssohn Bartholdy; 2. Ouverture: „Le Cheval de Bronze", D. F, Auber; /Tausend und eine Nacht", Wal- zer (lste uitv.), Joh. Strauss; 4. „Romance, F-dur", Op. 50 voor Viool, L. v. Beetho ven, de heer J. Prinsenberg; 5. Musikalische Tanscbungen", PotpourriA. Schreiner. 2de afd. N°. 6. Ouverture „Leichte Cavallerie", F. v. Suppé; 7. o. „Lied", F. Abt; 4. „Ja ger-Abscbied", Mendelssohn; c. „Das Lied vom Feldmarschall Bliicher". Het Cornet- Quartet. 8. Fantaisie op Motieven van de Opéra: „Donna Juanita", van Suppé, J. G. H. Mann. Soli: Clarinet, Hoorn, Viool, Piston en Trombone. 9. „Leichtes Bint", Galop, Joh. Strauss. De heer Mann moest zijn krachten eens aan een opera beproeven, schreven wij gis teren. Eigenlijk heeft hij dat reeds gedaan. Althans van een opera „Mólaenis" zijn en kele solo's en orkestnummers voltooid. („Mé- laenis" is de titel van een zeer schoon ge dicht van den in 1869 overleden dichter Louis Bouilhet, den vriend van Flaubert, dat in den oud-Romeinschen tijd speelt) Deze fragmenten zullen op het laatste Sym- phonie-concert van Mann te Leiden (1 April) worden ten gehoore gebracht. Het is te hopen, dat Mann zijn opera zal kunnen vol tooien. Misschien helpt een onzer dichters hem aan een Hollandschen tekst, aan Bouil- hets gedicht ontleend; het Hollandsch opera gezelschap te Amsterdam zou daD zeker wel aan „Mólaenis" gastvrijheid willen verleenen. {Fad.) De laatste kans dat mej. Bettaque aan de Duitscbe opera te Rotterdam verbonden zal blijven is nog niet vervlogen. Zij zelf zou gaarne te Rotterdam blijven terwijl het publiek haar even gaarne zon behouden. Kon de directie, die haar moeilijk zal kunnen doen vervangen, door geldelijke opoffering haar behouden, dan zou dat zeker in veler belang zijn. De tentoonstelling in „Arti et Ami- citiae" to Amsterdam, van de werken van den Russischen schilder Vereschagin, werd tot gisteren door 10,100 personen bezocht. De afdeeling Rotterdam van het Ne- derlandsch Werklieden-verbond heeft be sloten tot de oprichting van een afzonder lijken Zuid-Hollandschen Bond voor algemeen stemrecht. Met nagenoeg algemeene stem men besloot de afdeeling een telegram te zenden aan den heer B. H. Heldt, om hem instemming te betuigen met het door hem in de tweede kamer gesprokene ten gunste van algemeen stemrecht. Het doel der reis van den heerSnethlage naar Transvaal, zegt de Ind. Mercuur, is het instellen van een onderzoek naar de richting, die in verband met de gewijzigde toestanden aldaar voor den ontworpen spoor weg moet worden aangenomen. Voorts deelt de lnd. Mere, mede, dat de concessie voor het gedeelte van de Trans- vaalsche grens tot de baai van Lorenzo Marquez nog wel in het bezit is van den Amerikaan Mac Mnrdo; maar de Poitugeesche regeering denkt er ernstig aan, die concessie vervallen te verklaren. Dit is echter minder juist, naar dezer dagen door een zaakkundige werd verzekerd. Over het vervallen van deze concessie is nl. te Lissabon een proces aanhangig, dat in eerste instantie ten nadeele van Mac Murdo werd beslist, welke beslis sing vermoedelijk een nadeeligen invloed uit oefende op den koers der aandeelen eener Engelsche leening voor een spoorweg van Delagoabaai naar het binnenland, dezer dagen aan de Londensche markt gebracht. Bij den goudsmid K. in het Achterom te 's Hage is eergisteren avond door insluiping ontvreemd een belangrijke hoeveelheid gou den ringen en andere voorwerpen van goud. Naar men verneemt zal de heer F. Gediking, hoofd der gemeente-burgerschool aan de Schelpkade te 's Gravenhage, en onderwijzer van prinses Wilhelmiua, de ko ninklijke familie op hare reis naar Wildungen vergezellen. Naar men verneemt, hebben eenige heeren te Delft het voornemen een hoender park op groote schaal op te richten aan den Rotterdamschen weg, onder de gemeente Vrijenban. Voor de oprichting van een speeltuin te Dordrecht heeft de gemeenteraad een ter rein in het park Merwestein beschikbaar gesteld, met f 1500 voor de inrichting. Naar de Amst. Ct. verneemt zal den koning geen serenade worden gebracht, zoo als aanvankelijk het voornemen was. Men heeft hiervan afgezien omdat men Z. M. niet te zeer wenscht te vermoeien. De verschillende militaire muziekcorpsen van het leger zullen gedurende de feesten in Amsterdam ter beschikking zijn van de feestcommissie. Eergisteren werd door trek kerb langs onze kust zóóveel haring gevangendat sommige booten overladen binnenkwamen, terwijl men veeltijds moeite had de netten in te halen. Alleen te Nienwediep werden 1870 tal (374.000 stuks) aangevoerd; de prijzen bleven hoogzoodat de visschers goede zaken maakten. Te Nijmegen ligt een adres ter teeke- ning, om instemming te betuigen met het bekende adres van den gep. luit.-generaal Mac Leod c. s., aan Z. M. den koning, over leger en marine in Ned.-Oost-Indië. De "Meisjesvereenigiug" te Dinxperloo heeft eene inzameling van Geldersche met worsten gehouden en 220 stuks, benevens eenige stukken spek, verzonden naar de weesinrichting te Neerbosch. Men schrijft uit het Noorden aan de N ft, Ct.-. Wat de leeuwrik vóór Licht mis (2 Februari) zingtmoet hij na Licht mis betreuren", is eene Drentsche spreek wijze, en daar de leeuwrik ditmaal in het laatst van Januari inderdaad heeft gezon gen, behoeven we ods niet te verwonderen over deze Decemberachtige Maart. Er wil anders nog wel eens tegenspraak in die oude zegswijzen heerschenzoo bij voorbeeld „Lichtmis helder en klaar, geeft een goed bijenjaar"; en daarentegen „Lichtmis don ker, maakt de boeren jonker (rijk.)" Daar nu een „goed bijenjaar" uit den aard der zaak moeilijk slecht voor den landboer kan zijn omdat een goed honiggewin een mooien zomer onderstelt, zoo volgt uit beide rijmpjes eenvoudig dit, dat de opstellers respectievelijk aan de iemkers en aan de landbouwers eene aardigheid hebben willen zeggen, hetwelk niet belet dat men vroeger aan dergelijke gezegden als aan het evan gelie geloofdegelijk nog vele boeren de drie eerstvolgende Vrijdagen na Lichtmis als voorteekenen der seizoenen beschouwen: de eerste Vrijdag duidt de lente, de tweede den zomer en de derde den herfst aan. Wat daarvan is, zeker is het dat we in de laat ste jaren geen Maartsche buien, maar Muart- sche winters krijgen, welke de weiderij al- lerwege danig achteruitzettenen den over het veld gebrachten mest beletten zijne wer king te doenterwijl de hooischelven leeg wordenen den boeren ook nog het onge rief overkomt dat het water voor hun vee opraakt, zoodat ook nu weder in het noor den van Groningen tal van landbouwers het water met wagens of schuiten van elders moeten aanvoeren. Inmiddels heeft de rogge, die tot voor een week of vier zoo mooi stond, veel van de gure, schrale, sneeuw- looze vorst te verduren, alsmede van de ganzen (wilde), die soms bij zwermen op de rogge-akkers neerstrijken. Te Leeuwarden is de grondslag gelegd tot oprichting eener vereeuiging tot verkoop van boter. Bij deze vereeniging zal alleen de eigengemaakte boter vau de leden, die veehouders moeten zijn, kunnen worden ver kocht. De gelegenheid om daarbij tevens te voegen boterhetzij van niet-ledeuhetzij van buiteD de provincie, in Friesch fust gestopt, is dus uitgesloten. Blijkt de ver eeniging voldoende levensvatbaarheid te be zitten, dan zal worden nagegaan, of er ook andere middelen zijn aan te wendenom te bevorderen, dat de waar der leden werkelijk naar hare kwaliteit worde betaald. In Limburg hebben de hontveilingen dit jaar veel meer opgebracht dan in andere jaren. Wat vroeger onverkocht bleef liggen, ging thans gretig van de hand. De meeste aankoopeu geschiedden ten behoeve der ge weermakerijen in België. GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan C. P. Van Maanen, op zijn daartoe gedaan verzoekmet ingang van 1 April 1887, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het departement van Justitie. Door Z. M. zijn benoeutd bij het departement van jastitie, tot hoofdcommies mr. J. W. S. A. Versteeg, thans commies, tot commies D. J. J. Reynders en 8. I. Jacobson, beiden thans adjunct-commies. Door Z. M. is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingsteld bij kon. besl. van 22 Sept. 1855 n°. 64, toe gekend aanden gepasporteerden sergeant der inf. van het leger in Ned.-Indië, J. Koper, te Haarlem, wegens het met levens gevaar redden van twee inlandscbe manschap pen, die bij het overtrekken van de Kroen- Raba, in Atjeh, op 14 Augustus 1883, door den sterken stroom in de diepte ver dwenen C. Pastoors, metselaar te Bokstel, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de rivier de Dommel, op 17 De cember 1886; N. Romeynders, schipper te Lithoijen, wegens het met levensgevaar red den van een achtjarigen knaap uit de rivier de Maas, op 9 Augustus 1886; W. J. Danten, hoofbrandwaeht bij de brandweer te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden eener vrouwdie in het Vondelspark door het ijs was geraakt, op 15 Februari 1887. Door Z. M. is met ingang van 1 April den luitenant ter zee lste klasse F. M. A. Mathon, ter zake van in doch niet door den dienst onstane lichaamsgebrekenop pen sioen gesteldonder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van f 577en van eene ver hooging van dat pensoen ter somma van f 450 'sjaars, voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, en bevorderd tot Init. ter zee le kl.den luit. ter zee 2e kl. J. W. A. F. Van Maren Bentz van den Berg. De lieer R. J. Jordan, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Pensacola, is als zoodanig door de regeering der Ver- eenigde Staten van Amerika erkend. EN GELAN D. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis verklaarde sir James Fergusson: De regeering heeft geen bericht ontvangen, dat Duitschland de Chineesche Tsjusan- eilanden, of eenige andere bezitting van China, zou hebben geannexeerdbezet of onder zijne bescherming genomen. Sir John Gorst zeide, dat hem niets be kend was van het voornemen der Indische regeering, om een observatiekorps aan de grenzen van Pischin (Afghanistan) te ves tigen. Het huis heeft de eerste bepaling van het nieuwe reglement van orde, welke de „slui ting der beraadslagingen" betrekking heeft, aangenomen met 262 tegen 41 stemmen, nadat elf zittingen aan het debat daarover besteed waren. Koningin Victoria en de prins van Wales zonden den Czaar telegrammen van gelukwensching met zijn ontkoming aan het gevaar, dat hem dreigde.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1