BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Wa s: «■-3 Vm ski 2 «o» «_j a. '•J ••sc haar uit, doch de hoogere machten hadden beter over haar beschikt. Wanneer we zéé hooren voordragendan moeten we ons zelve bekennen dat, hebben we Göthe's meesterwerk al gelezen, we 't niet goed gelezen, niet alles er van genoten hebben. Wanneer ons het schoone uit de literatuur wordt voorgezet als mevr. Bos sing Sablairolles dat kan, dan gevoelen we ons tot die literatuur aangetrokken, tot lezen en herlezen aangespoord. Niet ziilk een indruk werd wellicht bij velen teweeggebracht door de voordracht na de pauze van Kindertranen" van Sarah Hützler en //Lachebekje" van o.r. N. J. Van Hall. (»Eeu kinderstem van prof. B. Stokvis werd, wellicht om 't daartoe te ge vorderd uur, weggelaten.) vKindertranen" is eene eenvoudige geschiedenis; uit het da- gelijksch leven? neen maar gebeurlijk. De schrijfster, Sarah Hützler, stelt zich de kin deren voor volkomen onschuldig, uit zich zelf tot geen kwaad in staat, maar steeds door machten van buiten daartoe gedrongen. En moge deze blik in 't kinderhart wat op timistisch zijn, en het ^tout est au mieux dans le monde" van Pangloss in Voltaire's Candide nabij komen Sarah Hützler heeft ons eene lieve, eenvoudige vertelling gege ven van het arme kleine Annetje dat hare schooljuffrouw toch óók zoo lief had, maar 'top haar verjaardag niets geven kon, om dat hare moeder arm was. En Annetje wilde toch dék iets gevenze ném het geld er voor, en werd dus onee.lijk; en tóch had Annetje een edel hart. Eenvoudig is zede geschiedenis maar hoor ze voordragen door onze heldin van den avond, met die fijne nuanceering van tonen, dat gevoel in die stem. Niet het verhaal is hier de hoofdzaak; de voordracht er van is hoogst moeilijk en mevr. Bössing heeft die moeilijkheden overwonnen. De voordracht van Lachebekje is óók hoogst moeilijken vermoeiend tevens. Door veel studie komt zulk een gelachen voordracht tot haar recht. En ze kwam tot haar recht als rariteit zeker, we hebben meegelachen, kostelijk, we moesten meelachen, maar we hadden de voordracht er van op dezen avond gaarne voor die van een ander stukje in geruild. Mevrouw Anna Bössing Sablairolles heeft gisteravond aan zéér velen een genotvollen avond geschonken; we zijn er haar dank baar voor, maar mogen ook een woord van dank niet onthouden aan het studentenge zelschap Doctrina, dat haar tot die lezing uitnoodigde. De komponist Victor Neszier heeft zich bij het arbeiden overspannen. Hij moet een tijdlang rust nemen, die hij zal zoeken aan het meer van Genève. Van H. De Veer verschijnt weldra een nieuw werk, getiteld: #De Mijnheera" en hun Polderland." De merkwaardige verzameling schilde rijen van Wereschagin in Arti is opnieuw met zes stukken (Bussische typen) vermeer derd. De schilderijen zullen voorloopig niet in andere plaatsen van Nederland worden tentoongesteld. Naar wij vernemen zal binnenkort de alom besproken Brandweer-Courant verschij nen, wier inhoud in hoofdzaak bestaan zal uit wetenschappelijke besprekingen op het gebied van braudwezen. De minister van Btaat, minister van binnenlandsche zaken noodigt ben, die zich in 1887 aan de eindexamens der gymnasia en daarmede gelijk gestelde examens wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 April e. k. te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage, met opgave van hunne woonplaats en van het getuigschrift, dat zij verlangen te verwerven, en met ver melding of zij aan het eindexamen vanéén der gymnasia dan wel aan het examen voor eene staatscommissie wenschen deel te nemen. De landmeter van het kadaster K. Bemmelts, te Assen, wordt met lMeie. k. werkzaam gesteld voor den ambulanten dienst in de divisie Amsterdamwaardoor eene vaste standplaats van den velddienst te Assen open komt. Naar men nader meldt zal de konink lijke familie niet in Juli en Augustusmaar de geheele maand Juni en een gedeelte van Juli op het landgoed Oranje Nassau's Oord te Benkum komen doorbrengen. De kapitein-luitenant der marine Buys- keus, commandant van de Schorpioen", toen deze zonk tengevolge van de aanvaring met de sleepboot Hercules", heeft, overeenkom stig de bestaande militaire wettente dier zake voor het hoog militair gerechtshof terecht gestaan. Hij is echter door dit col lege vrijgesproken van alle schuld aan het ongeval, dan aan zijn schip is overkomen. In April zal gedurende eenige dagen een kadermanoeuvre op groote schaal wor den gehouden in de Nieuwe Hollandsche Waterlinieonder leiding van den comman dant dier linie. Onder de personen, die uit Nederland te Berlijn op 22 Maart den keizer gaan complimenteeren, zal zich ook bevinden de heer Beelaerts, lid der tweede kamer, als diplomatiek vertegenwoordiger van de Trans vaal. Het kapitaal van het fonds voor lij k- ovens der „vereeniging voor lijkverbranding" bedraagt f20,600 nominaal 2J °/0 N. W. 8., of ruim f 15,400 effectief. Aan Anton Kabelaar werd gisteren avond ten woonhuize van zijn patroon, den heer 8. Hulselman, eene aangename verras sing bereid. Namens 120 Hageuaars uit verschillenden stand werd hem door een lid der commissie, die zich met dit doel ge vormd had, een geschenk aangeboden als blijvende herinnering aan zijn moedige daad op 19 Februari jl. Wat dit huldebewijs vooral merkwaardig maakte, was, dat in den kleinen kring tegenwoordig waren twee ooggetuigendie ten volle bevestigdendat Kabelaar het eerst de paarden van het rijtuig, waarin de koningin en het prinsesje gezeten waren, met zweepslag en door ze bij de teu gels te grijpen tot stilstand bracht, nadat ze een eindweegs voorbij het onbeschadigde rij tuig waren voortgehold, waarmede de aan rijding plaats had, die aan hun vaait een andere richting gaf. Kabelaar dankte voor dit bewijs van waar deering en deelde nogmaals de toedracht der zaak mede. Het geschenk bestaat uit een zeer fraai gouden remontoir-horloge met inscriptie. De wijzers zijn eveneens van goud, met diaman ten steentjes bezet. Een gouden ketting be hoort bij het uurwerk. Tevens is er afzon derlijk bijgevoegd een gouden medaillon, in de achterkast waarvan het stedelijk wapen is gegrift. Het medaillon bevat de portretten van H. M. de Koningin en b. K. H. prin ses Wilhelmina. Voorts werd Kabelaar verrast met de door den heer J. C. Bautz te 's-Graveuhage ge- calligrapheerde naamlijst van de 120 schenkers. Nu het riet voor dakbedekking ten plattelande miuder gebezigd wordt dan vroe ger, komt het den rietpachters niet te on pas dat riet ook voor de papierfabricatie geschikt is. Door Belgische papierfabrieken is, met dat doel, een aanmerkelijke aan koop van riet gedaan, voornamelijk in de Alblasserwaard. De plannen tot oprichting eeuer kook school te 's Graveuhage zijn thans zédver gevorderd, dat er reeds gezocht wordt naar een huis, waar de school zal gevestigd zijn. De heer J. C. Koning te Amsterdam verzoekt het D. v. N. de openbaarheid te verleenen aan het volgende denkbeeld. Het adres aan den koning gericht betref fende land- en zeemacht in Ned.-lndië, is door de bladen met instemming begroet; zou het nu niet doenbaar zijn aan Z. M. te toonen, dat het geheele volk met dat adres instemt? Omtrent de uitvoering van dit plan schrijft de heer Koning: «De verschillende kiesvereenigingen in den lande, zonder onderscheid van kleur, rich ting of politieke geloofsbelijdenis, ondertee kenen als één man een adres van adhaesie aan het reeds gezondene, waaruit Z. M. zal zien, dat heel het volk met den daarin geuiten wensch: spoedige, afdoende maat regelen te nemen ter verbetering van leger en vloot volkomen instemt. Aan het hoofd zou zich een onzer groot ste kiesvereenigingen moeten stellen, die het adres opstelt en haar zusterverenigin gen ter teekening aanbiedt." De heer Koning zou dit adres tijdens de Aprilfeesten te Amsterdam aan den koning willen doen aanbieden door den burgemeester van Amsterdam. Op 18 en 14 April zullen aan 4000 kinderen in het Vondelspark, het Sarphati- park en de speeltuinen te Amsterdam feesten bereid worden. Onder Nieuwdorp beviel dezer dagen een vrouw van haar achttiende kind. Als bijzonderheid meldt men hierbij, dat al de telgen in leven zijn en nog altijd met vader en moeder samenwonen. Uit Oldebroek, Doornspijk en omlig gende gemeenten zijn dezer dagen ongeveer 800 personen naar Amerika vertrokkenom daar hun geluk te beproeven. Aan de steenfabrieken te Deventer heerscht druk werk met de aflevering van steenen. De aftrek is dit jaar grooter. De prijzen zijn iets hooger. Bij haar optreden te Leeuwarden (in „Fernande") ontving mevr. Beersmans, be halve een fraaien ruikereen zilveren soezen- rnand. Toepasselijker geschenk kan men zich moeilijk denken. Of het voorwerp met soe zen gevuld was wordt er niet bij vermeld. Uit Nunspeet wordt aan de N. B. Ct. van 17 Maart gemeld: Toen gisteren ochtendcirca half 9 uur, eenige arbeiders in het gemeente-heideveld alhier bezig waren een afgebakend perceel heideveld af te branden, om daarop vervol gens dennen te zaaien (zooals hier gebruike lijk is)begon de wind zich eensklaps zoodanig te verheffen, dat de vlammen zich naar alle zijden verspreidden, en hel den arbeiders niet meer mogelijk was die te beteugelen. Door van alle zijden aangebrachte hulp mocht men met groote krachtsinspanning er in slagenden brand (die een dreigend aanzien kreeg wegens de nabijheid van uitgestrekte dennebosschen) meester te wordendoch niet véér ongeveer 8 uur 's namiddags. De uit gestrektheid heideveld, die afgebrand is, begroot men op ongeveer 2'JO hectare. Uit Eindhoven wordt aan de N. R. Cr. gemeldReeds sedert vele maanden houdt hier in den omtrek eene bende thans hoort men al van twee bendende roode en de zwarte bijna iederen avond op de schan delijkste wijze huis. Voortdurend worden er vensterglazen verbrijzeld, liefst de kostbaar ste spiegelruiten. Eiken avond is men hier algemeen in spanning, wie thans wel aan de beurt zal komen om zijn eigendom vernield te zien. Zij die de politie op eenigerlei wijze in het doen van haren plicht behulpzaam zijn, kun nen er zeker van zijn, dat er wraak op hen wordt genomen. In ongeteekende brieven worden zij bedreigd, dat men, na hunne ruiten te hebben ingeworpen, hem zelf aan riemen zal snijden. Er zijn avonden geweest dat bij minstens een twintigtal inwoners de glazen ingewor pen werden. Een hoofdman of commandant geeft zijne orders uit dit is hoegenaamd geen geheim, de mannen beraadslagen en dan is het bepaald, wie aan de beurt zijnen dan gebeurt het vandaag of morgen ook. De politie schijnt daartegen onmachtig te zijn, en zoover is het reeds gekomendat ieder zich wapent met geweer of revolver, om zelf leven en eigeudom te verdedigen. De politie heeft de handen vol; de daders tarten en sarren in het publiek op alle mo gelijke manieren. Men haalt b. v. eene kei uit den zak en toont die aan de politie met de woorden: „Kijkl die zou me van avond nog wel eens te pas kunnen komen I" enz. enz. Nu en dan hoort men dat de politie een van de belhamels te pakken heeft, doch op hetzelfde oogenblik loopt hij weer vrij rond en begint zijn spel van voren af aan. Het naburige Stratum verkeert reeds in eene soort van beleg, en bij publicatie is afgekondigd, dat men slechts met twee personen tegelijk zich na zes ure des avonds op straat mag bevinden, terwijl eene vroege sluiting der koffiehuizen is bevolen. Maar dit belet niet, dat bijna eiken avond zoowel te Stratum als te Eindhoven en omgelegen dorpen de wanordelijkheden worden herhaald. Omtrent de poging tot moordaanslag op den pastoor van Woeusdrecht wordt aan de N. R. Ct. nader uit Bergen-op-Zoom het volgende geschreven. Zekere W., iemand van een zeer laakbaar gedrag, was eenige malen door den achtens- waardigen pastoor v. M. onderhoudenen alleen dit niet over zijne eigene levenswijze, maar ook over die van eene bij hem inwo nende dochter. W. hiermede minder ingeno men, liet onder voorwendsel van zwaar ziek te zijn den pastoor bij zich ontbie den. Nauwelijks had deze den voet in huis gezet, of W. greep een pistool, hetwelk hem echter juist instijds door den pastoor werd uit de hand geslagen, die hierop ijlings het huis verliet. De justitie is niet zoo als aanvankelijk gemeld werd derwaarts vertrokken, maar de zaak is in hare handen gesteld. Uit Tilburg schrijft men aan het Hit. dd. 15 Maart: In bijna alle wolfabrieken is heden een aanvang gemaakt met het werk volk een half uur langer schafttijd te ver leenen en mitsdien in plaats van des mid dags te 1 uur, te IJ uur de werkzaamheden te doen hervatten. Slechts enkele fabrikan ten die 100 i 150 werklieden hebben zijn tot hiertoe, op verzoek van het werkvolk, niet tot dien maatregel overgegaanmen twijfelt evenwel niet of deze zullen ook wel eerstdaags zich bij den nieuwen maatregel aansluiten. De burgemeester van Broekhuizen (Limburg) is bij het houthakken uit een boom gevallen en bleef op de plaats dood. 'i GRAÏESHACE. Door Z. M. is aan den heer mr. M. C. Piepers, raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.-lndië, vergunning verleend tot het aannemen van den titel van officier d'académie, hem door de Fransche regeering geschonken. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Iudie bestemden soldaat J. J. Julij, van het koloniaal werfdepot, vergunning ver leend tot het dragen van het onderschei- dingsteeken 8de kl. voor negenjarigen dienst in Duitschland. Door Z. M. zijn benoemdtot bur gemeester der gemeenten Stad-Delden en Ambt-Delden mr. P. Dozy, en der gemeente Melick en Herkenbosch J. W. Klomp. Door Z. M. is, met ingang van 1 April 1887, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom H. W. Disper, onderwijzer bij de rijksnor maallessen te Edam. Door Z. M. is, met ingang van 1 April 1887, aan F. V, G. Engelbert van Bevervoorde, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rijkshavenmeester van de Keul- sche vaart te Utrecht, behoudens aanspraak op pensioen; en zijn benoemdJ. De Groot, thans rijkshavenmeester aan den Hollandschen IJsel te Oudewat r tot rijkshavenmeester van de Keulsche vaart te Utrecht; C. Baars, thans rijkshavenmeester te Moerdijk tot rijkshavenmeester aan den Hollandschen IJsel te Oudewater. Door Z. M. is aan mr. J. A. M. Van der Hardt Aberson, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 1ste luitenant- commandant van het corps, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Dordrecht. Door Z. M. is de gewezen baas-zeil maker bij het marine etablissement te Soe- rabaja H. Pieterse, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De heer N. Rosenkilde, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Cbristiansand, is als zoodanig door de Noorscbe regeering erkend. BELCrlK Te Gent heeft een hevige brand gis terennamiddag de groote weverij der firma Van den Kerchove in de asch gelegd. 220 werklieden waren aan den arbeid, doch kon den zich allen redden. De boeken en de kas zijn gered. De schade wordt op 1 mil- lioen francs begroot. EN «ELAND. In Wallis vindt het regeeringsjubileum der koningin niet veel instemming. Te Lha- nelly werd 11. Zaterdag in eene vergadering van ingezetenen besloten, van eene feest viering af te zien. Ook Neath zal het jubi leum niet vieren. Het comité te Cardiff be sloot geen verdere stappen te doenals het gemeentebestuur geen grooter crediet voor het feest wilde toestaan. Dinsdag heeft te Londen en op vele plaatsen in Engeland een sneeuwstorm ge woed. Te Londen ging die gepaard met een zeer zwaren mist. Het is trouwens bijna overal in Europa abnormaal koud. In Oos tenrijk heeft het van Zaterdag tot Dinsdag zwaar gesneeuwd. Bij Weenen is zelfs een man doodgevroren gevonden. In Zwitserland ligt de verschgevallen sneeuw voeten hoog. Hoe het in Denemarken en Noord-Duitsch- land Zondag jl. en gisteren in Spanje gesteld was, hebben wij reeds gemeld. De buitengewone hoeveelheid sneeuwdie van 19 tot 22 December jl. in Duitschland viel is volgens een dezer dagen openbaar gemaakt verslag van het Pruisische Mete orologisch Instituut grooter geweest dan in 50 jaren was voorgekomen. Het aantal spoor treinen, die in de sneeuw bleven steken, bedroeg 334. Meer dan 90 menschen ver loren in de sneeuw hun leven. De daarop volgende vorst was in de met sneeuw be dekte gewesten harder dan in de vrijgeble- vene en de dooi viel aldaar verscheidene dagen later in. ER ANKRIJK. De ministerraad heeft de staatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1888 in algemeene trekken vastgesteld. Het evenwicht is tot stand gebracht door nieuwe middelenvoor namelijk door hetgeen men denkt te ver krijgen uit eene veranderde heffing op den roerenden eigendom. Naar men verzekert, zou uit die gewij zigde heffing eene som van 30 millioen voortvloeien. Verder wordt eene belasting op alcohol in het vooruitzicht gesteld, om de ontvang- ten met de uitgaven op gelijke hoogte te brengen. De buitengewone begrootingen voor oor log en marine worden gehandhaafd. De openbare veiling van een deel der Fransche kroonjuweelen is nu bepaald op

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2