NIEUWS- EN ADVERTFNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 10 Maart 1887. N°, 58. Uitgevers: Gebroeders Muré. Dl BRUID EENS EERIMEN. Be ze Co ii ra si t verschil ut dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. ABOlHEHEiT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIES: Van i6 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. 200e Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 17 Februari. Stads-Berichten. HEK-IJ H. BURGEMEESTER SN WETHOUDERS TAN LEIDEN Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 14"1'" December 1886, n». 16/1 Provinciaalblad n». 70), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in 'leze pro vincie, voor het jaar 1887; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art,. 15, lett. Oder wel van den 7«» April 1869 IStaatsblad n". 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek, en wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 4, 5, 6, en 7 Januarivoor de gewone gewichtenbenevens de maten en strijkers, voor wijk VIII en de buitenwijk op den 10, 11, 15, 16, 17 en 18 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, 11, III, IV en V, op den 22, 23 en 24 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 25, 29 en 30 Maart, tolken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gednrende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 16 en 18 April, 7, 9, 28 en 31 Mei, 17, en 18 Juni en 8, 9, 29 en 30 Juli, van des morgens 9 lot des namid dags 3 uren, en wijders na den 6 Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagentot het ondergaan van den herijk te bezorgen; h. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den 1st" October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; o. dat, na het eindigen van den termijn van den herijkhet gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischtc sleinpelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar isen d, dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuriugsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 9den December 1886, de letter Xin den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der malen en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant, Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Lhdïn, 29 December 1886. E. KIST, Secretaris. ITAD^NIEUlVi. In de maand Febr. 1887 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 143 kinderen, als: 75 zoons en 68 dochters, waaronder begrepen 3 tweelinggeboorten overleden 82 personen (van welke 10 elders woonachtig), als: 19 mannen, 12 vrouwen, 38 zoons en 13 dochters; daarenboven als levenloos aan gegeven 7. Gehuwd 25 paren. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Jan. 1887 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 170 kinderen, waaronder 8 levenloos aangegeven, overleden 86 personen, en wel: beneden 1 jaar 22, 15 jaren 10, 514 jaren 2, 1420 jaren 1, 2050 jaren 11, 5065 jaren 10, 6580 jaren 15, boven 80 jaren 7op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegevengebrekkige ontwikkeling 3 lichaamszwakte, tering 19, klierziekte, rhachitis, syphilis absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2, kanker 5, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen trismusepilepsie 2apoplexie 5 hersenziekten, krankzinnigheid 3, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 5, croup 2, kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 7, chron. ziekten der ademhalingsorganen 6, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 2, organ, hartgebreken, aneurysma 5, augina diphtherina I, diarrhoea, dysenterie 3, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 2, chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen ziekten d. organa urogenitalia 2ziekten van het kraambed gewelddadige dood 3verdrinken 1 onbekende oorzaak, plotseling Het collegium van het Leidsch studen tencorps is voor dit academiejaar aldus sa mengesteldH. De Eanitz, praeses; M. B. H. SalomoDSon, ab-actis; C. G. J. Bijle- veld, quaestor; C. De Kempenaer, assessor I; W. B. R. Van Weideren Rengersasses sor II. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot docter iu de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit al hier, de heer A. M. De Lange, geb. te Alkmaar, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Een beginsel van batik- beheer". MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1839) van Max Rooses. Nog iets over Massenet. De compo nist waarvan in de muziekwereld op dit oogenblik iedereen den mond vol heeft, Massenet, is 45 jaren ond. Hij bewoog zich op allerlei gebied der muziek en steeds met ontwijfelbaar talent, hier met meer, daar met minder succes. Sedert 1878 is hij professor in de harmonieleer aan het conservatoire te Parijs, waar hij Bazin op volgde. Eigenaardig mag 't zeker heeten dat dezelfde Bazin zijn leerling Massenet in 1853 uit zijne klasse wegjoeg. Hoewel vol bloed Franschman, ook iu zijne muziek, is Massenet met zijn tijd meegegaan en heeft hij zich aan den invloed der Wagnersche ideeën niet geheel kunnen onttrekken. Massenet is een meester in het weergeven van het elegische, het teedere en innige; daar waar zachte aandoeningen de overhand hebben is hij het best geslaagd. Wie Mas senet ontmoet heeft, zooals wij dat hebben, weet dat hij ook als mensch op en top Franschman is waar het geldt door alles heen den aangenamen toon in zijne ge sprekken te behouden; waar hij ontevreden is glijdt hij er luchtig overheen, is hij tevreden dan spreekt hij dat op de meest aangename wijze uit. Zoo hield hij bij de opvoering van „Manon", in Den Haag, niet op Ie verklaren dat hij hoogst voldaan was, zoowel over de zangers, als over de koren en het orkest. Hij drukte herhaal delijk MUe Wilhelm, Lorant, Tricot, en anderen de hand en sprak zich aldus uit „Ordinairement, lorsqu'on me demande; Etes vous content? je róponds; Et vous? Ce soir je répondsOui." Van de 25.000 gd. subsidie, die de directie van de Duitsche opera te Rotterdam verlangt, is thans 17.500 gd. hijeen. Men hoopt nog vdór 14 Maart de ontbrekende 7500 gd. te verkrijgen; op dien datum zal over het al of niet voortbestaan der opera beslist moeten worden. Het recht van uitgave der partituur van Verdi's nieuwe opera „Otello" is door den muziekuitgever Ricordi te Milaan ge kocht voor de belangrijke som van 200.000 francs. De tekst dezer opera wordt door Max Kalbeek in de Duitsche taal overge bracht. H. Ehrlich roemt Gernsheims Sym- phonie, die te Berlijn werd uitgevoerd door de Königl Kapelle, zeer. Na de „Taren- tella" was de bijval algemeen en stormach tig, zegt hij. De erfgenamen van Richard Wagner hebben nu het recht tot opvoering van Wag ner's oudere opera's: Rienzi", „Der Flie- gende Hollander", „Tannhauser", „Lohen grin", „Meistersinger", „Tristan und Isolde", alsmede het slot van Glück's „Iphigenie in Aulis", teruggekocht. De tegenwoordige rechthebbenden, de hh Voltz en Batz te Mainz, stonden het hun voor 110.000 mark af. Het opvoeringsrecht van de „Nibelungen" werd reeds vroeger door de erfgenamen terug gekocht. Een derde „Merlin" is in aantocht. Na Goldmark en Rüfer houdt Jeno Hubay te Pest zich thans bezig met een opera van dien naam. De artisten van de opera te Lissabon hebben aan Verdi een op een karmozijn fluweelen kussen liggenden lauwertak ge zonden, waaraan een medaille van goud en zilver, waarop te lezen staat: „A. Giuseppe Verdi-Otello-1887", met de namen der gevers er onder. FEUILLETON. 138.) Voor het eerst zag hij Dora in een schit terend gewaad, en hij was zóó verrukt door hare liefelijke verschijning, dat hij in 't be gin hare doodelijke bleekheid niet opmerkte. „O gij zijt schoon als een engel," zeide hij vol bewondering, „maar gij zijt zoo bleek als de bruid van een geest. Gij zijt er toch niet bevreesd voor, lieve, om mij te huwen?" „O, neen, beste Frits. Het eenige wat ik vrees, is, dat er een geest uit het graf zou opslaan om ons te scheiden. O Frits I Er is hier iets in deze kamer, dat mij ang stig maakt, juist alsof het de booze geest is." Lilburne sloeg zijn arm om Dora's middel on kuste haar teeder. „Als gij nn toch aan de nabijheid van een geest wilt gelooven, waarom gelooft gij dan. niet, dat het de geest van uw vader is, die op dit oogenblik om u zweeft om u te danken, dat gij zijn wensch vervult? Voortaan zal het mijn plicht zijn, die spo ken te verdrijven. Ga nn roede en geef mij het recht, u voor alle vijanden te be schermen." Dora hief het hoofd op. Hare bleekheid was verdwenen. Iu plaats daarvan straalde haar gelaat van vreugde en hoop. „Als uwe stem mij in het oor klinkt, als uw sterke arm mij steunt, heb ik niets meer te vreezen. Kom, ik sta gereed, om u mijn leven, mijne liefde en alles wat ik in de wereld bezit, te verpanden." Lilburne trok haar arm in den zijne en zoo doorliepen zij de voorkamer om naar het salon te gaan waar mevrouw Elmer, de predikant, de opzichter en de koster reeds op hen wachtten. Onmiddellijk begon de plechtigheid. Met een kloppend hart luisterde zij naar de plech tige woorden van den predikant. In haar opgewondenheid meende zij zeker, een stem te zullen hooren, die de heilige plechtig heid zon onderbreken en haar het huwelijk verbieden. Toen alles afgeloopen was, kwam Dora weder tot rnst. Dankbaar beantwoordde zij den hartelijken kus harer moederlijke vriendin en met lieftallige minzaamheid bedankte zij de aanwezigen voor hunne gelukwensehen. Maar op het oogenblik, dat de wolk voor altijd uit haar leven scheen te verdwijnen, was er in de nabijheid een menschelijk we zen, dat haar opnieuw leed zou veroorzaken. De vensterluiken waren niet gesloten en de gordijnen opgetrokken, om de lieden, die tot de plantage behoorden, de gelegen heid te geven de schoone bruid te zien, die hun meester tot zijne bruid had uitverkoren. Onder degenendie nieuwsgierig door liet venster zagenbevond zich eeDe armoedig gekleede vrouw, wier gezicht bijna geheel onder een breedgeranden hoed was verborgen. Een schampere lach weerklonk van hare lippen. „Ik wist wel, dat dit het einde van het liedje zon zijn, toen zij hier kwam. Het is goed dat wij gewacht hebben, want nu kun nen wij voorwaarden stellen. Het spijt mij om uwentwil, Dora; gij hebt mij nooit kwaad gedaan, maar ik moet voor mij zelf zorgen en dat is mij in den laatsteu tijd zuur genoeg gevallen." Terwijl zij zoo in zich zelf sprak sloop Nita want zjj was het die als een on heilspellende vogel om La Bosquet vloog door de menigte, zonder als eene vreemde linge te worden herkend. Zij sloeg den weg naar een eikenboschje in waar een man in een cabriolet op haar wachtte. „Zijn zij werkelijk gehuwd?" vroeg hij onstuimig. „Ja, ik heb de geheele plechtigheid ge zien," was bet korte antwoord. „Goed, dan komt de beurt aan ons. Ik zal hen eenige wittebroodsweken gunnen, dan zal ik echter goud eischen, goud, veel goud of mevrouw zal den dag verwenschen, waarop zij voor den tweeden keer huwde." Het rijtuig rolde voort en verdween spoe dig in de duisternis. Dora vergat al haar bijgeloovige vrees en schitterde aan het feestmaal, dat mevrouw Elmer in gereedheid had gebracht, door haar vroolijk lieftallig gedrag. Lilburne vond haar meer betooverend dan ooit en de predikant meende, nog nooit zulk eene bekoorlijke bruid te hebben getrouwd. Toen de maaltijd was afgeloopen, zeide Lilburne tot Dora: „Ik heb met mevrouw Elmer afgesproken, dat zij in gezelschap en onder de zorg van George Fuller hier blijft, terwijl wij een klein huwelijksreisje maken. Sylvia zal als uwe kamenier medegaan. Ik heb haar reeds last gegeven, alles in te pakken en gereed te maken." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1