BINNENLANDSOHE BERICHTEN. W~é Als schrijver van „Klatergoud", het tooneelspel dat Woensdag in den stadsschouw burg te Amsterdam zijne première beleeft, heeft zich bekend gemaakt de heer D. H. Joosten. Donderdag e. k. wordt in het Grand Theater te Amsterdam voor het eerst opge voerd: „Krates" volksstuk in 2 afdeelingen of 8 tafereelen naar den roman van dien naam van Justus Van Maurik Jr., met toestem ming van den schrijver bewerkt door Ch. De La Mar. Uit Antwerpen wordt over de voor stelling aldaar van den Koopman van Venetië, met den heer Louis Bouwmeester als Shylock geschreven; „De bewondering was groot, de geestdrift onbegrensd." De redactie van het taal- en letter kundig tijdschrift „Noord en Zuid" had een prijsvraag uitgeschreven„De invloed der Hoogduitsche letterkunde op de Nederland- sche". Aan den bekroonde zou worden uit gereikt een exemplaar in prachtband van Van den Vondel door Van Lennep. Op Zaterdag den 6deu Maart heeft de jury, bestaande uit de heeren prof. dr. Jan Ten Brink, prof. dr. H. E. Moltzer, dr. Jan Te Winkel, dr. R. A. Kollewijn en Taco H. De Beer, uit spraak gedaan en ter bekroning aangewezen, de studie ingezonden onder het motto: Vie len gefallen ist schlimm; waarvan bij ope ning van het naambriefje schrijver bleek te zijn de beer C. G. Kaakebeen, leeraar aan de hoogere burgerschool met Sjarigen cursus te 's Gravenhage, aan wien daarvan per telegram bericht werd gegeven. De an dere inzenders kunnen hunne handschriften terug ontvangen tegen opgave van den eer sten en den laatsten regel van hun hand schrift aan 't adres van den heer Taco H. de Beer, P. C. Hooftstraat 83, te Am sterdam. Aan den thans verschenen tweeden druk van Aya Sofia heeft de dichter dr. Schaepman eene narede toegevoegd waarin hij de bezwaren door dr. H. J. Polak inge bracht, hoofdzakelijk weerlegt. De heer Veltman zal weldra zijn veer tigjarige tooneelloopbaan herdenken. Op den herinneringsdag zal hij optreden in „Don Carlos" van Schiller. Iris deelt een en ander mede over het Chineesche Tooneel, in 't zeer interessante werk van generaal Tscheng-Ki-Toug Ie Theatre Chinoit. De toestand is daar nog wat slechter, dan bij de Chineezen van het Westen. Geen staand tooneel, geen tooneel- scbolen, geen schouwburgen. Er zijn alleen reizende troepen voor het volk en huistheaters voor de rijken en aanzienlijken. De acteur wordt veracht en voor een oneerlijk man gehouden. Tooneelspelers zijn er niet; sedert de vorige eeuw worden hunne rollen door jongens vervuld. Aan decoratief, fraaie cos tumes, mise-en-scène wordt totaal niets ge daan. De regisseur houdt een proloog en noodigt het publiek uit zich b.v. een schoon landschap of het inwendige van een prachtig paleis te denken; maar te zien krijgt het niets dan een naakte muur. Een waaier met autografen van cele- briteiten, ziedaar een voorwerp, waarom menigeen de bezitster, mej. Patijn, de doch ter van den burgemeester van Den Haag, zal benijden. Sedert Zaterdag nog meer, nu ook Massenet zijn autograaf voegde bij die van andere beroemde kunstenaars. (rad.) Alma Tadema te Londen heeft zich bij het beschilderen van een der kamers van zijn nieuwe woning met een speciale verf soort een bloedvergiftiging op den hals ge haald. Ofschoon de patient niet levensgevaar lijk ziek is, zal hij zich toch geruimen tijd van alle werkzaamheden moeten onthouden. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank ƒ15,202,201,26, en bij de betaalmeesters ƒ1,355,107,11. Te zamen ƒ16,557,308,37. De bekende kwaal, waaraan Z. M. de koning lijdt, verbiedt hem, volgens een brief uit de hofstad aan de Midi. Ct.het rijden en maakt het hem onmogelijk zijn paleis te verlaten. „Schijnbaar gezond, onder vindt Z. M. toch bijna doorloopend de ge volgen zijner ongesteldheidwelke van dien aard zijn, dat een onafgebroken bezigheid ook gedurende slechts zeer korten tijd hem onmogelijk is. Een zeer ruim gebruik van Wildunger bronwater is het eenige middel om den koning hevige pijnen te besparen." Z. M. stoomschepen, het ramschip Buffel en de monitor Panter zullen eerlang worden verwapend. Beide vaartuigen zullen voorzien worden van een achterlaadkanon van 28 cM. Door een aantal aanzienlijke ingeze tenen, meerendeels oud-opperofficieren van leger en vloot, oud-hoofdambtenareu in Indië, hoogleeraren, enz., is een adres aan Z. M. den koning gericht, om aan te dringen op bet nemen van maatregelen tot versterking van leger en vloot in Indië. Tengevolge van een reorganisatie bij het wapen der artillerie, zal de betrekking van directeur der artillerie stapel- en con structie-magazijnen worden opgeheven, en zal daarvoor in de plaats komen een kolonel of generaal-majoor, met den titel van chef der technische werkplaatsen. Aan dezen hoofd officier, wiens standplaats Delft is, wordteen majoor toegevoegd. De le luitenants der artillerie J. C. Fabius, lid van de tweede kamer der staten- generaal, en jhr. W. J. P. Van den Bosch, ordonnance-officier van Z. M., worden tot kapitein bevorderd. Een 66tal jongens aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wasse- naer, zijn bevorderd tot lichtmatroos, waar van 7 wegens uitmuntend gedrag zijn opge nomen in het vaste korps. De Loudensche correspondent der N. R. Crt. schrijft: Naar ik uit Lerwick ver neem, zijn aldaar in veiling verkocht de twee drijvende drankwinkels de „Marchant", uit Schiedam, en „Martha", uit Geestemünde, die verleden jaar, met de lading, door de Britsche regeering in beslag waren genomen, wegens ontduiking der inkomende rechten. De ladingen werden ook verkocht. De bisschop van Haarlem, mgr. Bot- temanne, heeft de operatie met gelukkigen afloop doorstaan. De oogenblikkeiijke toe stand was zeer voldoende. Op de twee-en-vijftigste algemeene ver gadering van het Nederlandsch Aardrijks kundig genootschap, op Zaterdag 19 Maart 1887, des avond te 8 ure in degrootezaal van het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Rotterdam te houden zal de heer Hendrik P. N. Muller, directeur der Oost-AfrikaanscheCompagnie, eene voor dracht houden over Afrika, naar aanleiding zijner reizen in dat werelddeel. In Den Haag is onlangs opgericht een afdeeling van de Christelijk-Nationale Geheel- onthouders-Vereeniging. Een uitventer van het socialistisch weekblad heeft Zaterdagavond in Den Haag een beuauwd uurtje gehad. Zoo als gewoon lijk zijn courant op de markt te koop aan biedende, werd hij door een hoopje am bachtslieden de markt af en de Schoolstraat uitgedrongen en vervolgens onder voor hem minder aangename aanmerkingen en spotter nijen voortgedreven tot aan de Schedeldoeks- haven, waar hij het zoo hard te verant woorden haddat hij bij een geestverwant eene schuilplaats moest zoeken. Deze scheen gevaar te zien in de tegenwoordigheid van den colporteur in zijn huis en stuurde hem weder onder de inmiddels sterk aangegroeide menigte. De politie wenschte aan het „op stootje" een einde te maken en den troep uiteen te jagen, hetgeen echter niet zeer ge makkelijk ging. Eerst toen de colporteur onder bescherming van een inspecteur en een viertal agenten naar het commissariaat was geleid, ging de menigte uiteen. (I. v. Z.-H. en 'e Gr.) De opbrengst van het Cecilia-concert te Rotterdam tea behoeve van kostelooze spijsverschafiing door den heer Koene aan behoeftige schoolkinderen is f 556.25. Gisterenmorgen werd de heer D. wonende aan den Steiger te Rotterdam ge waar, dat des nachts dieven zich door in braak toegang in zijne woning hadden ver schaft. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de dieven een ruit verbrijzeld en de deur geopend hebben, waarop zij, na de slaap kamer van den heer D. te zijn voorbijgegaan, hun handwerkje zijn begonnen. Zij hebben een kaars aangestoken, hetgeen bleek uit de vele druppels kaarsvet op den grond, en veertig gulden aan contanten gestolenvoorts gouden en zilveren voorwerpen, juweelen enz. alles te zamen tot een bedrag van ruim f700. De dieven schijnen zich weinig ge geneerd te hebben; hedenmorgen vond men nog een half opgerookte sigaar, die zij had den achtergelaten. De politie is van het voorval in kennis gesteld en doet onder zoek. (Maaebode). Gisterennamiddag half één had in „Weten en Werken" te Haarlem eene bij eenkomst plaats van de afdeeling Haarlem van het „Alg. Ned. Werkliedenverbond". De heer B. H. Heldt trad als spreker op en hield eene rede, inhoudende eene warme aanbeveling van het vereenigingsleven van arbeiders, die daardoor meer vruchten van hun werk zouden plukken en eene gelukkige toekomst zouden tegemoetgaan. Na zijne toegejuichte rede werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt door den bekenden socialist Fortuyn uit Amster dam, die tegenover den eersten spreker de bekende democratische beginselen te berde bracht en verdedigde. Nadat nog een paar sprekers het woord gevoerd hadden en de denkbeelden van den heer Heldt hadden weêr- sproken, werd de vergadering, welke door ruim 300 personen werd bijgewoond, te ruim drie uren gesloten. Bos, de bekende Amsterdamsche col porteur van Recht voor Allen, heeft zich evenals Penning met een verzoekschrift tot den gemeenteraad (e Amsterdam gewend, ten einde vergoeding van de schade te erlan gen hem toegebracht Jour het inslaan van de glazen zijner woning in de Hazenstraat, in den avond van Maandag 21 Februari. De handelaar in diamanten te Amster dam, die te Rijssel een pakje met diaman ten, ter waarde van f36,000, zou hebben verloren, door dien hij het, in een reisdeken gewikkeld, een oogenblik onbeheerd in den trein had gelaten is gisterenavond in zijne woning gearresteerd. De diamanten waren niet zijn eigendom. De gearresteerde is een vreemdeling, doch te Amsterdam sinds eenige jaren gevestigd. Véér zijn arrestatie had reeds in zijne woning een ernstig geval plaats. Een andere diamanthandelaar, verblijfhoudende in het Doelen-hotel, van den gearresteerde het ver lies vernemende, voor welk bedrag hij borg stond, ontstak in zulk eene woede, dat hij eene schaar uit den zak haalde en daarmede den man zeker verwond zou hebbenindien niet diens moeder en de broeder dit verhin derd hadden. Na door de politie in bewaring te zijn genomen, werd deze persoon echter, in kal mer toestand, weder ontslagen. (Hbl.) Aan het Centraalstation te Amsterdam is weder wat nieuws te zien. Naast het bekende weegtoestel staat thans een andere machine van andere strekking, liet toestel is een metalen tafelwaarop eenigen afstand van elkaar twee kolommen staan, die gevuld zijn met pakjes zoete chocolade. In het tafeltje zijn twee gleuven aange bracht, en aan de voorzijden, onder iedere gleuf, een latje. Wanneer men nu volgens de aanwijzing, in een der gleuven eendub- belje werpt, kan men een der latjes open trekken cn bevindt zich daarin een pakje der chocolade. De rijkssubsidie voor de H. B. S. met öjarigen cursus te Hoorn is van f7000 'sjaars gebracht op f8500 'sjaars. De prijs van het gas van de gemeen telijke gasfabriek te Hoorn is thans wederom met 1 cent verlaagd en gebracht op 7 cents per M8. Te Steenwijk is ean verordening afge kondigd betreffende het onbevoegd dragen van wapenen. Zij luidt: „Het is verboden op de openbare straten, stegen, wegen, voetpaden, pleinen of wan delingen geladen schietgeweer, geladen pistool, degen, dolk, ponjaard of welk soort van wapen ook, te dragen. „Overtreding van dit verbod wordt ge straft met een geldboete van ten hoogste vijf-eu-lwintig gulden en verbeurdverklaring van het wapen en de ammunitie. „Dit verbod is niet toepasselijk op hen die uit krachte van hunne ambtelijke be trekking of bediening, hunne militaire of schutterlijke verplichting, bevoegd of ver plicht zijne wapenen te dragen." De crimineel veroordeelde vrouwen zullen den 9en Maart a. s. uit de gevange nis te 's Hertogenbosch naar die te Gorin- chem worden overgebracht en wel per daar toe afgehuurde stoomboot onder geleide van een 10-tal maréchaussées en bewaarsters. Reeds hebben zes en dertig firma's te Tilburg hare instemming betuigd met het denkbeeld, den middagschafttijd, als regel, te stellen van twaalf uur tot balftwee. Van andere firma's worden nog besliste ant woorden ingewacht. 's fiKATENHAet:. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwmr. W. Terpstra, president van het gerechtshof te Leeuwarden en mr. H. C. A. Thieme A.-Cz.officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Groningen. Door Z. M. is aan den adelborst 1ste kl. A. H. baron Van Heerdt tot Eversberg de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van het Borstbeeld van den Be vrijder, hem door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat K. Sossna, van het koloniaal werfdepót, vergunning ver leend tot het dragen van de Oostenrijkache Krijgsmedaille. Door Z. M. is, met ingang van 1 April 1887, aan L. H. Van Sonsbeeck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Vlagtwedde, en het aan voornoemden burgemeestermede op zijn verzoekdoor den gemeenteraadmet ingang van denzelfden dag, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Door Z. M. i», met ingang van 1 April 1887, benoemd tot commies der pos terijen 4de kl., W. A. Van der Meulen, thans surnumerair der posterijenen zijn met ingang van dien datum bevorderd tot com mies der posterijen 2de kl. T. J. Moutijn, thans commies 3de kl., en tot commies der posterijen 3de kl. H. W. Heymau jr.thans commies 4de kl. Door Z. M. is de met verlof in Europa aanwezige ritmeester der cavalerie van het leger in Ned.-Indie P. K. A. R. Van Bothnia Andreae, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1887, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagenmet toekenning van pensioen. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 April J887: de officier machinist 1ste kl. bij 's rijks stoomvaartdienst J. Gudde, op zijn daartoe gedaan verzoekter zake van languurigen dienst, op pensioen gesteld en benoemd tot officier-machinist 2de kl. bij 's rijks stoomvaartdienst, de machinist 1ste k). in het vaste corps W. Fagg. Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-activiteit gestelde officierenenz. de luits. ter zee le kl. J. Van Brakel Schim mel, thans non-actief, tijdelijk geplaatst als lste officier aan boord Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenaer; W. A. Cambier, thans non-actief, id. id. Auna Paulowna; de luits. ter zee 2e kl. L. N. De Bruyne, van de Amiraal van Wassenaer, op non-activiteit J. W. Doijer, van de Anna Paulowna, op id; H. A. Schoonhoven, thans gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, geplaatst op de Admiraal van Wassenaer; G. J. Van der Hout, id., op de Anna Paulowna; de officieren van gez. 2e kl. B. Snellen, van de Admiraal van Wassenaer, gedetacheerd aan boord instructieschip Pollux; T. Jansonius, van het wachtschip te Willems oord, op de Anna Paulowna en gedetacheerd aan boord instructiebrik Castor; de luits. 2e kl. W. Houwing, thans non-actief, ge detacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden; C. Beels, van id. op id. LAATITIt BERICHTEN. Wegens zijne benoeming tot ridder van deu Nederlandschen Leeuw zal aan prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzeurector magnificus der Leidsche universiteitWoens dagavond door het studentencorps eene sere nade worden gebracht. In de zitting van de tweede kamer op heden werd met 57 tegen 15 stemmen aangenomen het derde wetsvoorstel tot Grond wetsherziening., wijziging brengende in de bepalingen omtrent het inkomen van de kroonde voogdij des konings en het re gentschap en de inhuldiging des konings. In de voorgestelde wijzigingen zijn slechts geringe veranderingen gebracht. Bij het debat over het vierde voorstel (wijziging in de afdeelingen van de macht des konings en den raad van state en de ministerieels departementen) bestreed de heer Lobman als staatrechtelijke ketterij dat de koning zijn macht zou deelen met anderen. Morgen voortzetting. HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. In dezelfde stemming als gister bleven heden de Binnenlaudsche Staatsfondsen even als de spoorwegwaarden. Voor Buitenlandsche fondsen was de stem ming gunstiger, vooral voor Russische die van j tot pCt. verbeterden. Meer vraag was ook naar Oostenrijksche, Portugeesche, Turksche en Spaansche waarden tegen hooger koers. Aand. Groote Russische Spoorw. Maat schappij waren goed prijshoudend. Geld op prolongatie 3 pCt. PER TELEGRAAF. ROME, 8 Maart. Een lichte schok eener aardbeving werd gisteren langs de geheele kust en ook te Genua en Vatimillia, ge voeld. De ongesteldheid van den president-mi nister Depretis is geweken. BERLIJN, 7 Maart. (Part. tel. H.) De oproeren in Bulgarije en het gestrenge op treden der regenten geven hier aanleiding tot ernstige ongerustheid. Men vreest dat de terechtstellingen te Rustschuck Rusland zullen nopen zich in Bulgarije te doen gel den, waardoor ook Oostenrijk in de zaak zou kunnen betrokken worden. Voorloopig bestaat voor de bezorgdheid geen wezenlijke grond, maar toch was de stemming aan de beurs heden gedrukt.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2