NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 8 0 B a E M E 11 T Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. r »ïe Four a uit verschijnt «1 a <i' e ij k sbehalve up Zn is- e n Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 Cent. 1.25. 1.60. i A OVERTE WTIERS: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel:. Scheepmakerssteeg 6. Maandag 7 Maart 1887. 55- 200° Jaargang. Stads-Berichteu. JACHT EN VISSGHERIJ. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 7den Februari 1887, n°. 03; Gelét op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaald: lo. dal de uitoefening der jachten op wa terwild opgenoemd in art. 15, lilt. d, en h, der wet van den 13den Juni 1857 (Staats- biacl no. 87)wordt gesloten op Dinsdag dm 15den Maart aanstaande; 2o. dat de uitoefening van het weispel van kwartalen met steekgaren of vliegnet (art. 15, lilt. e, der bovengenoemde wet) is toegelaten van den 'listen April aanstaande lot en met den ttden Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot hel lirasseeren van kwarlelen mag worden gebruikt; 3o. dal de visscherij in de binnenwaleren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den lslen April aanslaande lol en met den Isfen Juni daaraanvolgende, met uitzondering: o. van de visscherij door middel van fui ken, aalscharen, aalkorven. dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen lot aas voor de dobbers 4o. dat het visschen met kuilnetten, waar onder ook behooren ankerkuilen en slaalboo- men, van den Isiere April aanslaande lol en niet den 15<fe» Juni daaraanvolgende is ver boden 5o. dat de kooilieden hunne kooieenden in, dit jaar moeten opsluiten of ophokken van hei tijdstip der sluiting van de jacht op eenden lol en met den 'listen April en van den Aden Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bel Pro vinciaal Blad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des konings voornoemd, FOCK. 't Gravenhageden llden Februari 1887. Plaatselijke Directe Belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; brengen Ier algemeene kennis dat heden bij lien van een onbekende is onlvangen een bedrag van wier honderd eu veertig gulden (f MO)wegens te weinig betaalde Plaatselijke Directe Belasting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Maart 1887. iTABIMIEIIffS. Door Z. M. is pensioen ten laste van den staat verleend, aan mej. J. M. W. Van Schaik, 2de onderwijzer aan de open bare lagere school der 2de klasse voor jon gens en meisjes alhier, ten bedrage van 1171. Bij burg. en weth. is heden ontvan gen een bedrag van f44-0, wegens te wei nig betaalde plaatselijke directe belasting. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 38 tot 78 volwassen personen en van 9 tot 18 kinderen. - Gedurende de afgeloopen week zijn •lhier 5 gevallen van mazelen en 3 gevallen van diphtheritis aangegeven, waarvan 1 met doodelijken afloop. Het aantal bezoekers van het Stedelijk Museum in de Lakenhal gedurende de maand februari was: betalende 112, gratis bezoe kers 659. MASSENET. Hedenmiddag genoot de „Leidsche Zang vereniging", directeur de beer Willem Van Iperende eer eene repetitie te mogen hou den van het door haar in studie genomen werk »Ève" onder leiding van den compo nist den heer Massenet. Met den trein van 2.7 aangekomen werd hij daar ontvangen door den directeur der zangvereniging die zich met hem naar de Zaal Noordeinde be gaf om hem aan het bestuur voor te stellen dat in de bestuurskamer vergaderd, den componist complimenteerde eu daarna in de repetitiezaal geleidde waar hij door de in grooten getale opgekomen leden met toejui chingen werd begroet. Nadat hem door den heer Van Iperen de dirigeerstok was overhandigd nam de heer Massenet onder applaus op het podium plaats en liep met het koor het werk door, waarbij hij onophoudelijk den directeur zijn compli ment maakte over de goede opvatting die directeur en koor van zijne compositie hebben. Toen het werk, met herhaling van enkele gedeelten, was doorgemaakt, zongen Je componist en een der leden-tenoren, met accompagnement van den heer Massenet, nog eenige liederen van dezen, waarna het bestuur hem naar het station geleidde van waar hij met den trein van 4.19 naar Den Haag vertrok waar hem eene luisterrijke ontvangst wacht. Aan het station waren onderscheidene le den der zangvereeniging, zoowel dames als heeren, tegenwoordig. De Leidsehe Zangvereeniging heeft een aangeuamen middag doorgebracht, dien ze niet spoedig zal vergetenevenmin als den beroemden componist die haar de eer aaD- deed dien middag in haar midden door te brengen. INIVEBglTEIT. De geneeskundige staatscommissie te Leiden heeft gisteren tot arts bevorderd den heer H. J. M. Boonacker, doctorandus. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Suppé's nieuwe operette Bellmami" is te Weeuen met groot succes opgevoerd. Zekere Henry Lake beweert in een oud manuscript het geheim te hebben ontdekt van de samenstelling van het vernis, waar aan de violen van Cremone zooveel te dan ken hebben. Tijdens des konings bezoek te Am sterdam zal in Arti" eene tentoonstelling van aquarellen worden gehouden, te zamen gelezen uit bijzondere verzamelingen hier te lande. Voorts zegt men aan de Amsl.dat Z. M. de som van f 10,000, thans jaarlijks be steed aan subsidien aan jonge kunstenaars, niet meer voor dat doel zou beschikbaar stellen, maar zou bestemmen voor aankoop van schilderijen. Z. M. zou zich daarbij door den kunstschilder Herman F. C. Ten Kate doen voorlichten. In de gisteren door den heer Farncombe Sanders in de tweede kamer gehouden rede is geconstateerd, in overeenstemming met de verklaringen der regeering, hoe thans de lijn van erfopvolging is in het Huis van Oranje- Nassau. De breedere uiteenzetting van die successielijn is als volgt: I. prinses Wilhelmina, tenzij haar nog een broeder mocht geboren worden II. de zustersdie haar nog mochten ge boren worden III. prinses Sophia, gehuwd met den groothertog van Saksen, en, bij voorover lijden, haar kinderen in de onderstaande orde: a. Prins Karei August, gehuwd met prinses Pauline van Saksen, zijne nicht, hebbende twee zoons; b. prinses Maria, ge huwd met prins Hendrik VII van Reuss- Köstritz, hebbende ook twee zoons; c. prin ses Elisabethgehuwd met hertog Jan Al- bert van Mecklenbnrg-Schwerin; IV. de drie lijnen uit wijlen prinses Mari anne in deze volgordea. prins Albert van Pruisen, geh. met prinses Maria van Saksen- Altenburg, hebbende drie zoons: Frederik HendrikJoachim Albert en Frederik Wil lem; b. de lijnen uit de voor-overleden prin ses Charlotte, geh. met George II, hertog van Saksen-Meiningenen wel: 1°. hertog Bernhard, 2U. prinses Maria, o. prinses Alexandrine, wed. van hertog Willem van Mecklenburg-Schwerin, hebb.ende één doch ter, Charlotte, geh. met Hendrik XVIII van Reuss-Köstritz V. de twee lijnen uit prins Frederik, en wel: a. de lijn uit de vooroverleden prinses Louijekoningin van Zwedennl. haar eenige dochter, prinses Louise, gehuwd met Frede rik erfprins van Denemarken, hebbende drie zoons en drie dochters; b. prinses Maria, gehuwd met prins Von Wied en hebbende drie zoons en één dochter. Naar wij vernemen, heeft de minister van oorlog een koninklijk besluit geprovo ceerd, waarbij bepaald is, dat de adjudan ten bij de bataljons infanterie voortaan ook den rang van kapitein zullen kunnen beklee- den. Dientengevolge zal een bataljons-adju dant, die voor bevordering tot kapitein aan de beurt komtook in zijnen nieuwen rang in zijne betrekking gehandhaafd kunnen blijven en zullen eventueel ontstaande vaca tures vau bataljons-adjudant nu en dan door kapiteins, in stede van door luitenants, aangevuld kunnen worden. Het bovenbedoelde besluit zal alzoo geleidelijk eene niet onbe langrijke vermeerdering van het aantal ka piteinsplaatsen teweeg brengen. Bij den zoo tragen gang der bevordering bij de infan terie is dit besluit derhalve voor de offi cieren van dit wapen van groot belang. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, hebben tl H. MM. de koning en de konin gin het voornemen, weder een gedeelte van den zomer te Wildungen te gaan doorbren gen. Thans vernemen wij dat HH. MM., na hun jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad, ongeveer een maand op Het Loo zullen ver toeven en dan den 13en Mei naar de badplaats Wildungen vertrekken. Daar zullen zij ver blijven tot half Juli, om dan wellicht een nakuur te ondergaan iu Bad-Kreutbin Ópper-Beieren, waar H. M. de koningin in den zomer van 1884 tijdelijk verblijf hield. Uit Duitschlaud teruggekeerd, zullen HH. MM. het verder gedeelte van den zomer op Oranje-Nassanoord en Het Loo doorbrengen. (U. v. Z.-H. en Gr.) Donderdag is te Florence in 80-jarigen ouderdom overleden mr. Th. M. Roest van Limburg, oud-minister van buitenlandsche zaken. Men schrijft aan het D. v. N. omtrent de vooruitzichten bij het vak der posterijen: Er zijn op het oogenblik 100 surnume rairs. Dit aantal zal met April of Meia.s. met 12 vermeerderd worden. Van dezen hebben in April 1886 18 met goed gevolg het overgangs examen voor commies afgelegd. Van deze 18 zijn tot nu toe slechts 3 tot commies benoemd, zoodat de overige 15 bijna 3 jaar surnumerair zijn. Dit heeft ten gevolge gehad, dat het commies-examen, dat met December 1886 moest plaats heb ben een half jaar is uitgesteld, en nu in April of Mei a. s. zal gehouden worden. Derhalve zijn allen die later komen geen 2, maar ze ker 2^ jaar surnumerair, en wanneer zullen zij door Z. M. tot commies benoemd worden? Voor hen die dat treffen is het niet aan genaam; want men wordt surnumerair met het vooruitzicht om binnen 2 jaar commies te wordenen dan gaat men nog slechts f 900 verdienen, waarvan nog gedurende 5 jaar moet betaald worden voor het pensioen. De betrekking der post-ambtenaren stelt hooge eischen van vertrouwbaarheid, en wordt in de laagste rangen niet te ruim beloond. Zou het nu niet billijk zijn, dat de jonge mandie zich aan het vak wijdt en op be hoorlijken tijd voor zijn examen gereed is, althans niet meer dan twee jaren surnume rair blijft? Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de departe menten een ontwerp reglement voor een spaarbank verzonden, dat, naar zijn oordeel door de meeste, zoo niet door alle departe mentale spaarbanken kan worden gevolgd. De sluiswerken te Leidschendam zijn ondergeloopende dam is bezweken. Donderdag is teWoubrugge de eerste steen gelegd van het in aanbouw zijnde raadhuis. De vechtpartijen tusschen de lotelingen uit Heinenoord en Klaaswaal hebben zich ernstiger toegedragen dan men aanvankelijk meende. Als wapens werden gebruikt latten met spijkers, die van de schuttingen werden afgebroken, terwijl een man zoo toegetakeld is, dat men voor zijn leven vreest. Nader verneemt men, dat de sluiting van 's rijks lijnbaan te Amsterdam definitief 1° Juli aanst. zal plaats hebben. De Salvation-army, leger des heils, is van plan weldra Nederland te bezoeken. Gisteren kwam te Amsterdam uit Londen een zaakgelastigde van dat leger, om voor bereidende maatregelen te nemen voor dat bezoek. Binnen drie of vier weken wordt de veldtocht in Amsterdam geopend. Heden is de zaakgelastigde naar Stuttgart vertrokken, dat na Nederland een bezoek krijgt. (Hbld.) Het uitvoerend comité voor de April feesten te Amsterdam tracht eene illuminatie langs Heeren- en Keizersgrachten tot stand te brengen, die eene Onafgebrokene lijn volgt, zich weerkaatsende in het water. Op het marktplein van de tentoonstel ling van voedingsmiddelen te Amsterdam, zal hoogstwaarschijnlijk eene getrouwe kopie voorkomen van den typischen boekwinkel uit het museum Plantyn te Antwerpen. De ge meente Antwerpen heeft eenige jaren geleden bij aankoop van dat museum zich moeten verbindendaarvan nooit eenige kopie af te staan. Het college van schepenen heeft nu echter bij resolutie gemeend, eene uitzonde ring te moeten maken, uit bijzondere inge nomenheid met de tentoonstelling. De afdeeling Velzen der maatschappij van landbouw zal in Juni a. s. te Beverwijk een uitgebreide vee-tentoonstelling houden, die door een harddraverij op groote schaal zal worden opgeluisterd. Te Venhuizen is eene tentoonstelling gehouden van voorwerpen door werklieden in hun vrijen tijd vervaardigd. Door het departement tot Nut van 't Algemeen uit geschreven als proeve om in den winter de werkeloosheid te keeren, mag zij in allen deele geslaagd heeten.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1