BUITENLANDSCHE BERICHTEN f bedoelde feit als minimum stelt twee jaren gevangenisstraf (waarmee 1 jaar cel over eenkomt) en zij de toepassing van verzach tende omstandigheden niet vergunt. Door de verschillende geldstukken van een zeker merk te voorzien en zich drie dagen achtereen op verschillende uren te ver schuilen achter het buffet in de concertzaal van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's Hage, wist de rechercheur van politie Van der Drift, dezer dagen eene vrouw te betrappen die ten nadeele van de verpachtster der buffetten van het Genoot schap gelden ontvreemdde. De vrouw, eene schoonmaakster, is, naar wij vernemen, overgebracht naar de gevangenis. Ter herdenking van den sterfdag van H. M. de koningin moeder Anna Paulowna, werd gisterenochtend in de Russische kapel aan den Scheveningschen weg te 's Hage een plechtige dienst gehouden. De stukrijder P. van het 2de reg. veld-art. te 's Hage zal voor den krijgsraad terechtstaan wegens het stelen van haver. Hij wilde die in een kistje de kazerne uit dragen, maar werd betrapt en in arrest ge nomen. De oude vrouw te 's Hage, uit de IJsselstraat, die jl. Zaterdagavond zulke hevige brandwonden bekwam, is gisteren namiddag, onder hevige smart, bezweken. De llaagtche Sprokkelaar schrijft aan het Utr. Lil.: «Het is reeds eenigen tijd geleden, dat ik beloofde een jubileum te vermeldendat niet in een courant aange kondigd of herdacht werddoch tot dusver zocht ik te vergeefs. Zelfs voor de openbaar heid van mijn eigen 40jarigen dienst als ambtenaar, hoe nederig ook door mij ge heim gehouden, hebben mijn collega's, die beneden me staan in de ranglijstmet groote hartelijkheid gezorgd, zoodat de chef onzer afdeeling dan ook in zijn felicitatie-speech heeft gezinspeeld op «een welverdiende rust", die ik zou genieten, otium cum dignitate, noemde hij 't zelfs, geloof ik, als ik mijn arbeid (en tractement) op jongere schouders zou hebben geladen. Maar nu heb ik er toch een, waarvan men mij de eer der vin ding niet afhandig zal makenbinnen kort zal een mijner stadgenooten zijn GOjarig ju bileum vieren als lid der «WitteSociëteit". (Aan belangstellenden ben ik bereid, zijn naam mede te deelen.) Een paar jaren ge leden is het alleroudste lid overleden, van wien men vertelde, dat hij de bulletins van den slag van Waterloo aan de bittertafel der «Witte" had gelezen, maar thans is het zestigjarig lid het oudste van bet duizendtal in diensijaren. Van 1828 zijn er dan voorts nog 2evenals van 1830 en '311 van 1833 en 3 van '34, 1 van 1835 en 4 van '36, 2 van 1837 en 4 en 2 van '38 en '39; onder die 23 veteranen behooren de heeren mrs. Delprat, Donker Curtius, Phi- lipse, Van der Linden en Wintgens, een krachtig geslacht. Van de hedendaagsche 1000 zijn er voorts, behalve die 28, nog 37 wier naam uiterlijk in 1848 in de lijst der leden werd ingeschreven. Als er eens «gedenkschriften" van de «Witte" konden geschreven worden, wat zou men er veel histoire intime van belangrijke gebeurtenis sen in opgeteekend vinden. Maandag werden eenige verslaggevers van de bladen in de trouwkamer 2e klasse van het stadhuis door den hoofdcommissaris van politie mr. Doesburgh, in tegenwoordig heid van den hoofdcommissaris Steenkamp een inspecteur van de 3e sectie en eenige stenographen gehoord in zake het gebeurde op het Waterloopleiu, Dinsdag-avond der vorige week. Naar de Anut. Ct. mededeelt, heeft de hare verklaard genegen te zijn nadere inlichtingen omtrent het gebeurde te geven doch niet aan de politie over de politie, wèl was hij bereid te verschijnen voor een benoemde commissie of voor den rechter van instructie. Volgens den regenmeter der rijks landbouwschool te Wageuingen is over de maand Februari gevallen 4[ mM. regen, tegen 17 mM. in Februari 1886. Ook te Arnhem wordt opgericht eene glazenwasscherij en puibewassching, zooals die reeds te Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Haarlem bestaan. Uit de rivier de Eem is opgevischt het lijk van den 49jarigen arbeider R. K., te Baarn woonachtig. De man was naar Driebergen geweest om eene erfenis in ont vangst te nemen. Hij was daarmede naar •Amersfoort gegaan, om zijn vader daarvan f 10 te geven. Hij kwam te laat aan het spoorwegstation, om met den laatsten avond- trein naar Baarn te vertrekken. Bij de uit voering van zijn voornemenom te voet de reis te volbrengen, is hij het spoor bijster geraakt, hetgeen hij aan zekeren K. mede deelde, toen hij deze het verzoek deed, om hem op den rechten weg terug te brengen. *s=s «c Deze gids schijnt hem te vroeg te hebben verlaten, want zeer kort na diens vertrek is hij in het water geloopen en verdronken. Op het lijk van K. werd het geld, dat hij had ontvangen, gevonden. (ütr. Dbl.) Te Winterswijk is een tweejarig kind in eene zoogenaamde mestvaalt achter het huis verdronken. De moeder liet het een oogenblik alleen, waarvan het kind gsbruik maakte, om door de openstaande deur Ie ontsnappen. Men schrijit aan de N. B. Ct. uit Tietjerk Dezelfde zucht, die den trekvogel in het najaar met onweerstaanbare kracht naar het Zuiden drijlt, voert hem in de lente naar koudere streken terug. Nu reeds zwiert de kievit over de nog drassige velden, straks volgen de ooievaars en al de andere uitgewekenen en van heel de bonte vogel- schaar blijft er geen eene in het verre land achter. Dikwijls is door natuurkundigen de vraag gesteld, hoe het mogelijk is, dat de trek vogels steeds hunne oude woonplaatsen weten weder te vinden. Ervaring en herinnering zijn ook hier de moeders van het geleerde. Want het is een feit, dat jonge vogels bij het ondernemen van hunne tochten dikwijls verdwalen en onderweg omkomen. Men mag veilig aannemen, dat de natuurlijke gesteld heid van den aardbodem den trekvogel steeds den juisten weg aanwijst, hetzij hij den loop eener rivier volgt of zich richt naar den vorm der kust. Eene al of niet gunstige windrichting is oorzaak van het vroeger of later vertrek. De trekvogels raadplegen den heerschenden wind en reizen slechts bij eene voor hen gunstige windrichting. Het tijd stip waarop de nachtegalen zich in de lente ten onzent vertoonen blijft voor iedere streek genoegzaam altijd gelijk, namelijk tusschen den 16den en 20sten April. Somwijlen verschijnen zij echter later, omdat zij, wan neer de wind niet uit het Zuiden waait, slechts zeer langzaam vorderen. Nieuwere onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat de trekvogels op be paalde plaatsen de zee overvliegen. Zoo gaat b. v. het overvliegen van de Middel- landsche Zee hoofdzakelijk van vier pnnten uit. Sommige vogels trekken de straat van Gibraltar over; andere gaan van Tunis op kaap Spartivento aan en verder langs de kust naar de golf van Genua; eene derde reisroute loopt van Tripoli over Malta en Sicilië naar Italiëeene vierde van Egypte over Cyprus naar Klein-Azië. Een reisroute met rustpunten derhalve. Nog eenige dagen, hoogstens enkele we ken en de bonte kraai verlaat onze lage landen, om eerst in den winter terug te keeren. Zij bemint de sneeuwjachten en de strenge nachtvorsten en verwenscht den Zuidenwinden, die beek en stroomen out- kluistert en veld en akker tot nieuw leven doet ontwaken. Daarom zoekt zij in het voorjaar noordelijker streken op, brengt er den zomer door en ontwijkt die onherberg zame oorden eerst als de laatste ooievaar reeds lang den terugtocht naar warmer lan den heeft aanvaard. Over de trichinen te Goes deelt de O. Cl. nog mede, dat gebleken is, dat som mige lijders de gevreesde ziekte hebben op gedaan door het proeven van rouw gehakt, eene gewoonte welke bij het gereedmaken van die spijs nog al veelvuldig voorkomt en waartegen niet genoeg kan gewaarschuwd worden. Dit schijnt de oorzaak te zijn van de omstandigheid, dat in sommige gezinnen slechts een enkel lid is aangetast. De uit de gevangenis te 's Bosch ont vluchte is niet, zooals men vermoedde, in de Dieze verdronken, maar behouden in zijn geboorteplaats Haelen (Limburg) aangeko men. Vóór de politie hem op het spoor kwam, was hij reeds naar het buitenland afgereisd. In veel streken van Noord-Brabant, vooral in de Langestraat zoo wordt aan het N. v. d. D. van 22 Februari geschre ven is het Vastenavond-vieren in volle gang. De schoenmakers, hetzij ze bij hun ouden baas blijven werken, hetzij ze voor een ander zullen gaan werken loopen zonder schootsvel langs de straten en nemen het er nu eens van. Aan hen is het volstrekt niet te ziendat er op veel andere plaatsenen ook hier onder de boerenarbeiders, zooveel armoede geleden wordt, want zij zijn als heeren ge kleed, en de herbergen, waar verschillende uitvoeringen van muziek- en zanggezelschap pen plaats hebbenzijn schier overal buiten gewoon gevuld. Menigeen bedrinkt zich daarbij zoodanigdat hij door anderendie weinig minder ingenomen hebben, moet tehuis gebracht worden. De vrouwen of moeders hebben spekpannekoeken gebakken en kun nen het voor ditmaal niet kwalijk nemen, dat Jan of Kees «te veel gepruufd" heeft; het is toch maar eens in 'tjaar Vasten avond, zeggen zij. Het bakken van pan esy 0Cm 9TJ PWWI 'MC*» nekoeken is op Vastenavond een vaste gewoonte worden, zelfs bij hen die niet van het vak of van dezelfde godsdienstige gezindte zijn. Het loopen met den rommelpot langs de deuren door de kinderen van meer be- hoeftigenom centen op te zamelenopdat moeder in staat zij paunekoeken te bakken, is niet meer zoo algemeen als in vroegere jaren, omdat thans door goede werklieden genoeg verdiend wordt, om in hun eigen onderhoud te kunnen voorzien. Eerst Woens dag of Donderdag gaat ieder weer ijverig aan het werk, en aan het nieuwe schootsvel is het zichtbaar, wie een anderen baas ge kregen heeft. Door den kantonrechter te Venloo is in een civiele zitting een vordering behan deld van M. G. aldaartegen den koopman L. te Sittard. Bij het overleggen van een kwitantie van dezen laatste, vermoedt men valschheid in geschrifte (verandering van jaartallen.) De door de maróchaussée te Gulpen jl. Maandag aangehoudene Jos. Ilamaekers, verdacht van schuld of medeplichtigheid aan den moord te lleerlerheide, is, na in ver hoor te zijn genomen, 's avonds wederom op vrije voeten gesteld. Voldoende bewijzen voor zijne schuld waren niet aanwezig. Voor de arrond. rechtbank te Maas tricht stond Maandag terecht G. N., oud 33 jaren, herbergier, laatstelijk woon achtig te Beek, thans in hechtenis. De be klaagde had in den nacht van 11 December II. toen hij met nog twee kameraden een vaatje spiritus uit Pruisen binnensmokkelde, den rijksambtenaar Buitenhuis, die hem toe riep halt te houdenmet ecu schot uit een tweeloopsgeweer, dat met hagel geladen was, in het lijf getroffen, tengevolge waarvan deze ambtenaar thans nog lijdende is. Bui tenhuis had nog de kracht gehad op zijnen aanvaller een revolverschot te lossenen dezen te verwondenwat later tot zijne ontdekking en inhechtenisneming heeft geleid. De beklaagde gaf voor, dat zijn geweer onverhoeds is afgegaan, welke verklaring nochthans door de ambtenaren wordt weer legd, die hem het geweer hebben zien aan leggen. Het O. M. waargenomen door mr. A. Nijpels, achtte het feit zeer gewichtig, om dat het in ons land maar zelden voorkomt, dat gewapend verzet bij smokkelen plaats heeft. Zijn repuisitoir luidde tot veroordee- liug tut 2 jaren gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Te Maastricht is teruggekeerd de in Januari 1871 gedeserteerde sergeant der infanterie J. R. C. Aan de zijde der Fran- schen nam hij een werkzaam deel aan den oorlog tegen de Duitschers en werd later naar Algiers gezonden. Het departement van oorlog heeft hem ontheffing verleend van zijnen nog niet vervulden diensttijd. 's GRAVENIIAGK. Door Z. M. is aan den heer J. P. Es- kildseo, districtsmeester van het vierde dis trict op Curasao, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereeuigile Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan J. Morra eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij de algemeenerekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is H. Van Raalteu, te Breda, met ingang van 16 Maart 1887, benoemd tot schoolopziener in het arrond. Gorinchem. Door Z. M. is de heer J. F. Quast Pz., griffier van het hof van justitie in de kolonie Curasao, met ingang van den lsten der maand volgende op die waarin voormeld besluit in afschrift in de kolonie zal zijn ontvangen, op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen, en is de heer J. H. Quast Hz., hoofdcommies ter gouvernements-secretarie aldaar, met ingang van hetzelfde tijdstip benoemd tot griffier van het hof van justitie in de kolonie Curasao. Door Z. M. is de heer A. W. Gürtler tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indie. De luit. ter zee 2de kl. P. Q. J. graaf Van Hogendorp, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. De minister van koloniën zal op 4 dezer geen audiëntie verleeneu. BELfilE. Er zijn in Belgie 1700 vereenigingen van duiven-beminnaars en 20 bladen, die zich alleen met duiven bezighouden. Kleykens, de handige dief wiens ont snapping te Brussel wij berichttén, is gevat in een hospitaal te Saint-Trond, waar bij zich als zieke had doen verplegen. Maandagnamiddag heeft er in de dy- namiet-fabriek te Lommel, bij Antwerpen, in de werkplaats, waarin de patronen ver vaardigd wordeneene ontploffing plaats gehad, waarvan de schok zelfs te Gheel en te Antwerpen gevoeld is. Volgens de laat ste berichten heeft de ramp niet den om vang gehaddie men in den eersten angst zich daarvan voorstelde; slechts drie perso nen zouden gewond zijn, maar de werk plaats is natuurlijk geheel vernield. Het bekende hoofd der Arabieren, Tippoo Tib te Zanzibar, heeft Stanley beloofd zich aan den Congo staat te onderwerpen en Stanley naar de Stanley Falls te verge zellen, om hem te helpen in het bereikej van zijn doel. Stanley nam dat aanbod aan, E»G£Ll!t:D. De heer Howell zeide in de gisteren in het lagerhuis gehouden zitting, dat hij een onderzoek wenschte ingesteld te zien naar de beschuldiging, tegen den gemeente raad van Londen ingebracht, betreffende onbehoorlijke uitgave van gelden uit de pu blieke kas, om invloed op het lagerhuis te oefenen ten opzichte van het voorstel tot hervorming van den Londenscheu gemeente raad. Na een debat dat verscheidene uren duurde, zeide de heer W. H. Smith, eerste lord der schatkist, dat een onderzoek zon plaats hebbenzoodra de heer Howell don aanklager duidelijk opgaf en de regeering de zaak in overweging had genomen. Hij (Smith) zou heden het besluit der regeeriug kenbaar maken. Prins Albert Victor van Wales zal als kapitein dienst nemen bij het regiment infanterie, thans te Gibraltar. Men spreekt weer van eene verloving van den prins met de dochter van den prins van Anhalt-Dessau. Men verneemt, in strijd met de be wering van de Liberie, dat geenerlei onder handelingen gevoerd worden tusschen Frank rijk en Engeland voor een modus viveudi, welke aller belangen in Egypte zou bevre digen. Dergelijke onderhandelingen kunnen niet plaats hebben vóórdat Engeland gereed is met het formuleeren zijner voorstellen, en de aard dier voorstellen hangt af van den goeden uitslag der onderhandelingen, welke door sir Henry Drummond Wolff te Konstantinopel worden gevoerdom tot eene afdoende verstandhouding met de Porte te geraken. FKAKHRIJ K. Te Castres (Tarn) zijn proeven geno men met een nieuw soort van granaat. Tot nu toe bevatte de granaat een zeker aantal kogels, welke eerst vespreid werdenals het projectiel de aarde raakte en gesprongen was. Het nieuw model bevat 500 kogels, welke verspreid worden als de granaat nog in vaart is voor hij springt, en dat wel op een traject van ongeveer 8 mijlen. De proefnemingen hebben uitnemend voldaan. Gisteren had eene ontploffing plaats in de mijnen van Chatelies. Men zegt dat honderd menschen het leven verloren. De bekende leeuwenjager Ahmed-ben- Ahmar is te Souk Ahras overleden. Deze Algerijn heeft in zijn leven tachtig leeuwen en meer dan veertig panters neergeveld. Le Figarodie geen gelegenheid laat voorbij gaan om reclame te maken, had verleden jaar een inschrijving geopend om den man een kara bijn aan te bieden in plaats van zijn oud trompgeweer met vuursteen, waarvan hij, zooals nu blijkt, weinig nut gehad heeft. Te Souk-Ahras in Algerie is overleden de moedige Ahmed-ben-Ahmar, die 80 leeuwen en 43 panters heeft gedood. Voor eenige jaren werd hij benoemd tot ridder van het Legioen van Eer, en werd hem door eenige Parijzenaars een fraai geweer ten geschenke geboden. ITAL'IE. Er heerscht thans in Sardinië een on rustbarende geldelijke crisis. Nu de bevol king iu de biljetten van het Sardinische landbouw- en nijverheidcrediet het vertrouwen verloren heeft, heeft zij zich begeven naar den hoofdzetel van de bank te Cagliari, om terugbetaling. Deze onvoorziene slag heeft een handelshuis genoodzaakt zijne betalingen te staken. Men heeft buitengewone maat regelen moeten nemen, om onlusten te voor komen, want de bevolking was zeer opge wonden en wilde de bank bestormen. Men berekentdat de schade te Diano Marina alleen aan den grond toegebracht 2} millioen fres. bedraagt. Een vrouw en een kind, die drie dagen onder het puin waren bedolven geweest, werden nog levend te voorschijn gebracht.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2