TTj k m «is «ca h esc «rx /m.. rmr ir» Om rozeknoppen te doen opbloeien, snijdt men ze af met stelen Tan een hand langneemt dan een niet te vlakken schotel vult dezen met water, zoo warm, dat men er even de hand in houden kan, en zet de knoppen er in, nadat men vooraf met een scherp mes, onder water, een stukje van den steel afgesneden heeft. Is dit geschied en de schotel gevuld, dan brengt men dien op een warme plaats, in een kweekserre of in een warme kas. Indien na verloop van 1224 uren nog niet alle knoppen open zijn, herhale men de methode, maar zorge er voor, dat vooraf weder een stukje van den stengel, onder water, is afgesneden. (Ldb.-Ct) H. M. de koningin, vergezeld van H. K. H. prinses Wilhelmina en een hofdame, hebben Zondagmiddag een rijtoer gemaakt in een rijtuig la Daumout, bespannen met vier paarden, voorafgegaan door een voor rijder. Langs den Scbeveningschen weg ko mende, reed 11. M. «Zorgvliet" op, alwaar zij met de prinses een wandeling maakte. De hooge raad behandelde gisteen het cassatieberoep van Van der Stadt en Fortuyn, door het hof te Amsterdam veroordeeld we gens opzetting tot wederspannigheid door gedrukte geschriften. Mr. Z. Van den Bergh ontwikkelde een cassatiemiddel bestaande in schending of verkeerde toepassing van art. 217, 1°. 20 g C P. en van art. 131 in verband met art. 1 van het wetboek van strafrecht. Het openbaar ministerie zal op 14 Maart conclusie nemen. De rechtbank te 's Hage veroordeelde gisteren C. De Vreede, die de vorige week terechtstond als de dader van den bekenden aanslag op In 't Hout bij de Geestbrug, tot 2 jaren gevangenisstraf. De rechtbank nam de verzwarende omstan digheid van art. 302 Wetboek van Strafrecht (toebrengen van zwaar lichamelijk letsel) niet aan en qualificeerde het misdrijf als mis handeling. Een Haagsche huisbaas kwam verleden week in zijn hofje aan den Z. O. Binuen- singel, om achterstallige huur te innen, zon der wantrouwen bij een huurder binnen, doch onmiddellijk werd hij door dezen, die be schonken was, tegen den grond geworpen en met een stok zoodanig geslagen, dat hij verscheiden bloedende wouden, doch geen huishuur ontving. De buren trokken later voor den huisheer partij en gaven toen den woesteling ook een duchtig pak slaag. Voor den huisheer moest men geneeskundige hulp inroepen. Zaterdagavond werden ook in Den Haag de verkoopers van Recht voor Allen op verschillende punten der stad door het publiek bemoeilijkt. Het bekende „hop, hop, hop" werd ook daar gezongen. Door het raam van eene woning in de IJselstraat te 's Hage, zagen Zaterdagavond de buren dat eene vrouw in brand stoud. Dadelijk gingen zij naar binnen, rukten de kleeren van haar lichaam en doofden de vlammen. De vrouw had echter reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat haar toe stand gevaarlijk is. Wegens ernstige mishandeling van twee agenten van politie 4de klasse waren gisteren voor de rechtbank te 's Hage gedagvaard een Haagsche koetsier en een vrouw welke laatste aan de dagvaardiging geen gehoor had gegeven. In een der Januarinachten van dit jaar, kwamen de beklaagden, in gezelschap van meerdere mannen en vrouwenomstreeks 2 uur luide zingende door de z. g. Keezepoort aldaar. Twee surveilleerende dienaren van de nacht- politie, die het gezelschap fatsoenlijk op merkzaam maakten dat het in 't nachtelijk nur verboden was te zingen, kwam het na leven van hun plicht duur te staan. Beiden ontvingen toch herhaaldelijk slagen op hoofd en armen met latten voorzien van spijkers. Telkens als een der agenten zijn wapenstok wilde ter hand nemen, werd hem dit belet door slagen, die hem op de hand werden toege bracht. Op het toen door hen gegeven fluitsein kwamen meerdere agenten 4de kl. naderbij, waarbij eenige aanhoudingen werden gedaan. Onder de aangehoudenen bevond zich de lste bekl., de koetsier, die zichgisteren voor den rechter als geheel onschuldig voor deed. Hij zou toch, juist na afloop van het rumoerige looneel, voorbij zijn gekomen om naar huis te gaan en toen zijn gearres teerd als verdacht tot het „slaande" gezel schap te hebben behoord. De agenten van politie hielden met de kracht hunner overtuiging vol dat de be klaagde én lot het gezelschap behoord én geslagen had. Substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, vorderde tegen den lsten beklaagde 3 maanden en tegen de 2 de 1 maand gevangenisstraf. Bij de gisterenavond in het venduhuis der notarissen te 's Gravenhage gehouden verkooping van het Panoramagebouw aan het Bezuidenhout, met heerenhuis en per ceelen open grond, werd een en ander, nadat het was ingezet op f 125,000, niet gegund, daar zich tot op de som van f 74,000 nog geen koopers aanbodeu. De loting voor de militie, welke Zater dag te Oud-Beierland plaats had, is door hevige vechtpartijen gevolgd; in hun woede vernielden de vechtersbazen in het koffiehuis van den heer Kamp al wat onder hun be reik kwamzelfs de kachelpijpen werden niet gespaard. Ten huize van eene juffrouw op de Heerenmarkt te Amsterdam is de huishoud ster door kolendamp gestikt. De juffrouw, die op dezelfde kamer sliep, werd bewuste loos gevonden, maar zal vermoedelijk het gevaar waarin zij nog verkeert te boven komen. De schuif van de brandende kachel was dicht gemaakt. Het hoofdcomité voor de Aprilfeesten te Amsterdam heeft een premie van f 50 tot f 10 uitgeloofd voor de beste ontwerpen voor eerepoorten en straatversieringen. Op het program komt voor: een aubade door duizenden kinderen vdér het Paleis op den Dam. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Er zijn in Amsterdam vele Oraujebuurtener is eene Oranjestraat; er is een Oranjegezinde Jordaan. Maar nergens in de hoofdstad bestaat iets zoo eigenaar digs als de Willemstraat. Dat is eene communauté, welker leden als klitten aan elkander hangen; waar een goede geest en burgerzin heerschenwaar standjes gemakkelijk bijgelegd worden en „katjes" met een sisser afloopen, en waar - hoezeer over alle zaken ook daar verschil van tneeniug mogelijk is eene eenstem migheid zonder weerga op één punt bestaat. Dat punt is Oranje. Wie niet Oranje bij feestelijke ge'egenhe- den op de borst en altijd in het hart draagt, hooit daar niet thuis. Hij zou een vreemde ling blijven in dit Jeruzalem. Een „Willem- strater" is iemand, die zijn of haar laatste duit er aan geeft, om de steenen met hel der, wit zand te bestrooien en de woning te versieren als de koning in de slad is; die er een geluk uit zou maken, om, kwam Z. M. de straat doorgeredende paarden af- en zichzelf aan te spannendie elk oogen- blik gereed zou staan, een smet op zijn ideaal desnoods met bloed af te wasschen. Het ligt dus wel eeuigszins voor de hand dat, toen de mare van de auti-socialistische betoogingen de rondte deden, velen onwil lekeurig aan de Willemstraters dachten en het er voor hielden, dat zij de aanleggers waren dier alleszins verklaarbare, maar af keurenswaardige beweging. Te meer, daar de optochten der Oranjemannen herhaaldelijk getrokken zijn voorbij de woningen der ge broeders Mens, aan wie zij telkens door het zingen van liederen en hoerah-geroep hulde meenden te brengen. Men kent de plaats, die de beide man nen in die omgeving bekleeden: nl. die vaD opperhoofd. Zonder over de in sommige op zichten autoritaire macht van hunnen vader te beschikken, den vermaarden „Bokkebek", hebben zij zich in eene min of meer eerbie dige toegenegenheid van de zijde der bewo ners van de straat en zijstraten te verbeugen. De Willemstraters betalen daarmede voor een deel den tol der dankbaarheid voor de verplichtingendie zij aan den ouden Mens hadden. De solidariteit nu tusschen de Willemstra ters en de Mensen is oorzaak dat, ook op deze laatsten een deel van den schijn geladen werd, alsof de socialisten-hetze van haar uitging. En niets is minder juist. Althans indien men de woorden van Leendert Mens gelooft, en er is geen reden om aan zijne waarheidsliefde te twijfelen. Hij kent zijn volkjehij is op de hoogte van hetgeen het doet, en dat volkje zal niets van eenig aan belang verrichten zonder hem. „Och m'neer wij houden niet van „moeite" en de jongens uit de Willemstraat laten ieder in zijn waardeeen feest dat is goedmaar geen kibbelpartijen. Als het uoodig is, dan heit er maar een, twee stoot jes op de trompet te geven en in vijf minu ten is de heele straat op de been en ieder op zijn post." „Maar Mens, was men hier in de straat niet gebelgd over het vernieleu van versie ringen door socialisten „Het is in de Willemstraat niet gebeurd en verder bemoeien wij er ons niet mede, bij die standjes zijn geen Willemstraters ge weest. Wel hebben de jongens 'n Zaterdag optochten met vlaggen gehouden, maar niets kwaads hebben zij gedaan. Mij hebben ze nog eene serenade gebracht(Hiermede be doelde Leendert de ovatie, die hem 's mor gens gebracht werd). W eet ge ookMens, waar socialisten het eerst begonnen zijn versieringen af te rukken?" „Neen m'neer, 's molens ben 'k naar de parade geweest, en daar heb 'k al m'u best voor gedaan, en toen ben 'k in de buurt en thuis gebleven en 's avonds vroeg want 'k mot 's morgens weer tijdig op in vrede gaan slapen. Maar wachthmmEn tegelijk maakt Mens eene wenkende beweging in de richting van zijne dochter. „hoep Bet van 'I, overzij hier, vlug!" Onderwijl had ik gelegenheid, een woord te wisselen met moeder Mens, die mij eene kom koffie inschonk. In een oogwenk kwam „Bet-van-'t-overzij", eene knappe jonge vrouwde huiskamer binnenstormen en nam eene afwachtende houding aan. „Bet, vertel op, maar de waarheid, hoor-je? niets dan waarheid (Betje moet mij voor een inquisiteur aan aangezien hebben.) „Vertel op, wat weet je van dat ver nielen van het eerepoortje bij in de straat. Maar eerlijk zeggen 1" En Leendert richtte dreigend den vinger omhoog. Betje was een weinig onthutst. ik heb 't maar van hooren zeggen „Zie je wel, van hooren zeggen 1" riep hel gezelschap uit één mond. Ook een oud vrouwtje, zooals mij bleek, Gerritje van liet hof van Engeland, en nog eene vrouw, die inmiddels binnen gekomen en op een stoel neergevallen waren: „van hooren zeggen!" Om te voorkomen dat men Gerritje aan ziet voor eene dame du palais van Balmoral Castle, dient gezegd, dat het hof van En geland eene buurt is in de onmiddellijke omgeving der Willemstraat. De gulle huisvrouw schonk in dien tus- schentijd Betje-van-'t-overzij en Gerritje en de andere elk een kopje koffie in, dat allen op de gebruikelijke wijze, de linkerhand onder den rechter elleboog, naar den mond brachten. Nadat Betje haar kopje geledigd en „om gekeerd", en niet zonder zekeren tact nog eenige barer on-dit's ten beste gegeven had, verdween zij met een „dankje buurvrouw", en klaarblijkelijk blijde onder de duimschroe ven van Leendert van daan te komen. In den verderen loop van het gesprek vroeg ik Leendert, of het waar was dat zijne zonen in een der couranten werd het ge meld deelgenomen had aan de anti-socia listische ongeregeldheden. Met een plechtigen eed, terwijl veront waardiging zijn stem deed overslaan, ont kende Leendert de aantijginggelijk hij de bewering noemdestelde vijf en-twintig gul den voor de armen be.-chikbaar, indien iemand ter wereld kon bewijzendat zijne kinderen part of deel aan de woelingen had den, en vroeg mij, van zijne ontkenning in de courant melding te willen maken. In den brecde zette hij uiteenwaar en en op welke wijze zijne zonen van Zaterdag af tot heden hunnen tijd hadden doorgebracht, en werd daarbij braaf ondersteund door Ger ritje, die de meeste zijner woorden onder streepte en Leendert behandelde op deu voet van het meest begunstigd orakel. Leendert werd wat opgewonden en ver warde al pratenle deelneming aan den aan val op Waterloo's Leeuw met die aan de onschuldige vlaggen-optochteu. „Zij (dejon gens) zij zijn nergens bij geweest, zoo waar als er eenen weder hief hij de hand op. „Jawel", zei nu Gerritje, die de verwar ring niet vatte, „zij zijn er wel bij geweest." „Neen, neen, 'k kan bewijzen „Och, man, zij zijn er wel bij geweest, bij deu optocht, zeg 'k je, maar niet bij het dewèl 1 ('t dewèl is 't gevecht.) „Neenvan zelf, beaamde Leendert, niet bij 't dewèl Naar men zegt zal de Amsterdamsche socialistische kastelein Penning de De Leeuw van Waterloo niet meer betrekken. Het bord is reeds boven den ingang verdwenen. Hoewel al de bij het Juli-oproer ge wonde personen het gasthuis te Amsterdam verlaten hebbenzijn er nog twee personen in behandeling gebleven, die geregeld de polikliniek bezoeken en wier volkomen ge nezing nog wellicht eenige maanden kan duren. De eeu heeft eene schotwond in den rechterschouder, de ander eene wond in het linker onderbeen. In het geheel werden op 26 en 27 Juli jl. in het Binnen-Gasthuis opgenomen 60 door geweerschoten getroffen menschen. Van deze waren 16 dood of stervende, 6 stier ven den volgenden dag, 4 zijn eerst later gestorven. Er kwamen bij deze gelegenheid in ver houding meer doodelijke verwondingen voor dan in deu regel bij een oorlog het geval is. De oorzaak daarvan wordt door sommige doctoren toegeschreven aan het treffen op korten afstand en aan de groote uitwerking der patronen onzer Beaumont-geweren. AC.) Als eene bijzonderheid wordt aan de Kamper Ct. gemelddat bij de laatst opge komen volontairs bij het instructie-bataljon zich er één bevindt, die eene lengte heeft van 1.914 meter. De burgemeester van Zutphen, de heer Coeneu, heeft Zaterdag aan 550 gezinnen rundvleesch doen uideelen, naar aanleiding van de belangstelling, hem betoond bij ge legenheid van zijn 69n verjaardag. In Overijsel blijven de boterrijzen zeer hoog. Vooral naar de fijne soorten is veel vraag. Ook de veehandel is vlugger. Het buitenland doet groote inkoopen. De heeren Blijdenstein te Enschede hebben aan hun arbeiders der spinnerij ver zocht, opgave te doen van hetgeen ze bij deu brand in de fabriek moesten achterlaten. De waarde van deze zaken, als: kleeren, horloges enz., zal hun in geld worden te ruggegeven. Te Midwoud is overleden de oudstrij der Pieter Eggel, in deu ouderdom van ruim 80 jaren. De overledene droeg de medaille van de citadel van Antwerpen, die van 1830/31„Trouw aan Koning en Vader land" en de groote medaille„Wat ook val, trouw staat pal." De eerste der nieuwe dagbooten van de stoomvaartmaatschappij Zeeland, de Duitschland, zal Woensdag a. s. hareu proef tocht maken en wanneer deze goed uitvalt, dadelijk naar Vlissingen vertrekken, zoodat zij tegen Zaterdag of Zondag a. s. aldaar verwacht kan worden. De equipage, onder bevel van den lsten officier Lucas, vertrok Zondagavond via Londen naar Glasgow. (Midd. Cl.) Hoe wonderlijk het soms gaat met Fortuna's grillen bij de loting voor de natio nale militie, is te Bergen-op-Zoom weer ge bleken. De broeder van den loteling, die verleden jaar het hoogste nummer (91) trok haalde gisteren n°. 1 uit de bus. Te St. Oedenrode, in Noord Brabant, is van Zaterdag- op Zondag nacht de brand kast uit het postkantoor gehaaldnadat men een ruit had uitgesnedenom naar binnen te komenen daarna de buitendeur had geopend. De kast is naar een naburige weide gebracht en daar met geweld geopend. Men heeft er f 1300 uitgehaald, een aangeteekenden brief liet men liggen. De daders zijn nog niet bekend. Bij het afgraven der wallen te Klun- dert zijn een paar oude munten gevonden: eene groote zilveren Spaansche munt van hel jaar 1567, en eene gouden, die aan de voorzijde twee koppen heeft, met het rand schrift Ferdinandus Isabella en aan de keer zijde een prachtig wapen. Beide munten zijn reeds in de tweede hand. Men schrijft aan de IV. R. Ct. uit Osch van 28 FebruariGisteren avond om streeks 11 uur brak alhier wederom een hevige brand uit, die in zeer korten tijd 6 arbeiderswoningen in de asch legde, zon der dat iets van belang gered is kunnen worden. Ook een paar beesten kwamen in de vlammen om. Van de verschilleude in boedels was niets verzekerd. Geen wonder dat men zich na de vele branden van den laatsten tijd ongerust maakt, te meer, nu men voor eenige dagen buiteu in het dak eener groote boerderij, gelegen in de kom van het dorp, eene me nigte lucifers gevonden heeft. 's «.11 tVKVlIACi:. Door Z. M. is P. Eyssen benoemd tot burgemeester der gemeente Schimmert. Door Z. M. is de gezautschaps-secre- taris der eerste klasse mr. D. L. graaf Van Bylandt overgeplaatst van Zr. Ms. gezant schap te Londen naar dat te St. Petersburg, en de gezantschaps-secretaris der eerste klasse W. A. F. baron Gevers van Zr. Ms. ge zantschap te St. Petersburg naar dat te Londen. Door Z. M. zijn met ingang van 1 Mei aanstaande benoemd tot boschwachter in het rent-ambt Breda, der voormalige dotatiedomeinen W. H. Van Berkum en A. Bakkerenthans tijdelijk boschwachter al daar. Door Z. M. is, met ingang van 1 April a. s., A. Veenenbos, thans adsistent- sluismeester op het kanaal door Voorne te Nieuwesluis, benoemd tot sluis-havenmeester op het kanaal door Voorne te Nieuwesluis. Door Z. M. is aan den eervol ont slagen modelmaker bij het departement van marine J. P. Rosel, ter zake van meer dan 65-jarigen ouderdom, met ingang van l Januari 1887, een pensioen verleend ten laste van den staat ten bedrage vau f 438.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2