NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ASOaNEBflEftlT: Donderdag 24 Februari 1887. - N\ 46 ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EEKLOOZEN. '-jm Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.tt». Prijs per 3uuiuier 10 ('ent. 200" Jaarna ng. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Mcheepiiiakerssteegr 6. Stads-Berichten. prock»-v ehba.il tan de opening der stembriefjesdie ter be- noeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 22 Februari 1887 zijn inge leverd. Op lieden den drie en twintigsten Februari achttien bondeid zeven en tachtig in de Gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inleve ring van stembriefjes bestemde zaal op bet Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den beer Loui- Harie de Laat de Kanter Burgemeester, voorzitter, en de heeren Dr. Gerardus Zaalberg en Dr. Michaël Jan DeGoeje, leden van den Gemeenteraad, steinopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen bij hem den 22 Februari 1887 overgebracht uit de beide afdeelingen der Gemeente Leiden. De tegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden negen honderd vier en dertig stem briefes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te lijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en over luid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde \erklaard drie en dertig stembriefjes, waarvan dertig oningevuld en drie niet van hel vereischte zegel voorzien zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: negen honderd en een. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: J. J. Uasselbach 502 en Mr. L. M. J. U. Eerstens 381 stemmen. D. Hartevelt, D. E. Siegenbeck van Heukelom en C. W. Wüstenhoff ieder twee stemmen, J, H. Donner, J. H. Jansen, H. P. T. Van Wensen, A, Boekwijt, C. Bonger, Jonas KasteelenJ. Bruin - melkainp, F. S. Van de Pavord Smits, Prof. P. Van Geer, G. W. Zandvoort, J. Rekker en W. F. Van Wijk ieder één stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen De beer J. J. Hasselbach. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad, •m af te treden in 1889: de Heer J. J. HASSELBACH, Aannemer alhier. En zijn tegen deze opening \an stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers, geene bezwaren in gebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 23 Februari 1887. DE KANTER, Voorzitter. Dr. G. ZAALBERG, J M. J. DE GOEJE. Steinopnerners. ii ek-ij k. BURGEMEESTER IN WETHOUDERS van LEIDEN' Gezien bel besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 14den December 1886, n°. 16/1 {Provinciaalbladn°. 70), houdende bepaling \«n de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor bet jaar 1887; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der wet van den 7en April 1869 IStaatsblad n°. 57), tot. bet doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek en wel voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 4, 5, 6, eu 7 Januari, voor de gewone gewichtenbenevens de malen en strijkers, voor wijk VU, op den 25 Februari, 1 2, 3, 4, 8 en 9 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk op den 10, 11, 15, 16, 17 cn 18 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereidersgoud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, III, IV en V, op den 22, 23 en 24 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 2529 en 30 Maarttelken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van Hen ijkkriog huiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 16 en 18 April, 7, 9, 28 en 31 Mei, 17, en 18 Juni en 8, 9, 29 en 30 Juli, van des morgens 9 tot des namid dags 3 urenen wijders na den 6 Augustusiederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne malen en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lïten October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; e. dat, na het eindigen van den ti-rinijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet toorzien van de ver eischte stempel merkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verboden en strafbaar isen d, dat hij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 9den December 1886, de letter X, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu rings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl liet kantoorinerk voor de gi-meeiite Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. I.KlDEN, 29 December 1886. E. KIST, Secretaris. BUKGEMEEST R en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dat door lien is benoemd lol Raad der Gebuurte n*. 9 of ii" 1 van wijk IV de lieer G. A. C. WIJTENBURG in de plaats van den heer II. M. VAN DER HOEK aan wien wegens verliek uil de ge buurte eervol ontslag is verleend. Burgemeester en Wel houders voornoemd DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Leiden, 18 Februari 1887. ITADINIEVWI. Bij de opening ran de stembussen op hedenmorgen bleek, dat van de 934 uit gebrachte stemmen 33 van onwaarde waren, zoodat 451 de volstrekte meerder heid was. Op den heer J. J. Hasselbach waren 502 en op den heer inr. L. M. J. U. Kerstens 381 stemmen uitgebracht; 17 stem men waren uitgebracht op verschillende andere personen. De uitslag van de ver kiezing is dus dat tot lid van den gemeen teraad (vacature Hartevelt) gekozen is de heer J. J. Hasselbach. muziek, letteren en kunst. Geboortedag (1732) van De Beaumarchais. (1786) W. Grimm. Kamermuziek-V ereeniging. De tweede soirée in dit seizoen van de Leidsehe Kamermuziekvereeniging had gis teravond heel wat muziekliefhebbers in de bovenzaal van de Stadsgehoorzaal te zamen- gebracht. Door samenloop van omstandig heden moest van de Leidsehe musici alleen de heer Striening de eer ophoudendat was zeker voor dezen heer geen gemakkelijke taak en ongetwijfeld heeft bij hem het gevoel dat hij geheel alléén ten strijde trok geen rus- tigen invloed op hem gehad. We hebben den heer Striening beter gehoord en zullen hem ook zonder twijfel wel weêr beter hooren. Doch men vergete ook niet dat we in den laatsten tijd op het stuk van solo-violisten in Leiden nog al verwend zijn geworden. De Spanischer Tanz van Sara- sate en een gedeelte van de Sonate van Tartini bevielen ons meer dan de Sonate van Gade en het Andante van Mendelssohn. Mejuffrouw Mulder uit Den Haag had dezen avond het pianogedeelte op zich ge nomen. Het spel van deze dame getuigt van veel studie; evenwel was 't hier en daar wel wat te zeer gemarqueerd. 't Zal voor velen wel een verrassing geweest zijn dat Grieg's Walzer geëindigd was. Beter dan consolations van Liszt beviel ons Fantaisie- Impromptu van Chopin en nég beter iets wat niet op het programma stond maar door haar tóch gespeeld werd om het applaus na de uitvoering van Fantaisie-Impromptu te doen ophouden. De heer Paul Haase zong de wel wat lange Ballade Archibald Douglas van Loewe goed, en bevallig fWie bist du meine Königin" van Brahms. Uitmuntend kwam Schubert's Nachtstück tot zijn recht, even als Meine Liebe ist grün" van Brahms en de eenvoudige toonzetting van den heer llaase zelf *Weil auf rnir du dunkles Aoge". We mogen niet eindigen zonder een woord vau lof aan den heer L. F. Driessen, die welwillend de pianobegeleiding der zang nummers had op zich genomen. Hij ver staat de moeilijke kunst van begeleiden ten volle. Men deelt aan het N. v, d. Dmede dat onze landgenoot, de heer Benoit Hol lander, ex pensionaire en solo-violist van Z. M. den koning der Nederlanden, in de Guild, Hall-muziekschool te Londen tot leeraar benoemd is. Hans Von Bülow wordt opera-dirigent te Hamburg. Da eerste opvoering van ^Nanon", onder de leiding van den componist den heer Massenet zal den 5n Maart te 's Hage plaats hebben. Schuwarinde uitgever van de *Novoje Vremja", liet een nieuwe uitgaaf van Pusch- kine's werken verschijnen. In een dag waren van de 15000 exemplaren 10000 verkocht. FEUILLETON. 128.) Zij weet toch, onder wiens dak zij woont, *1 verkeert gij ook in twijfel omtrent de persoon van uw gast. Zij heeft eene oude rekening met u te vereffenen, maar daarom komt mij haar stilzwijgen onverklaarbaar voor." »Ik beu volkomen overtuigd, dat zij niet iveel wie de man is, met wien zij dagelijks omgaat. Als zij geweten had, wie ik was, zou dit het laatste huis zijndat zij ooit had betreden. Ik heb alle mogelijke pogin gen in het werk gesteld, om eenig spoor vau haar te ontdekken, maar zij heeft nooit geantwoord op een mijner oproepingen, of liever op die, welke haars vaders rechtge leerde, een oud vriend der familie, in de couranten liet plaatsen. Zij werd aan me vrouw Elmer als eene bekwame gezelschaps dame aanbevolen, door zekere mevrouw Hart, ■et wie zij in den vorigen zomer heeft ken nis gemaakt." .Hart I Dat is de naam der vriendin, tot wie mevrouw Mendoza toenmaals hare toe vlucht nam, hoewel zij zeide, dat zij slechts zoolang bij haar wilde blijven tot zij een onafhankelijk bestaan gevonden had." .Wat ben ik toch een ezel geweest!" riep Lilburne uit. .Mevrouw Bell, Dora's voor malige gouvernante, verwisselde haar naam tegen dezen zooals ik nu bemerk, hoewel dr. Farley in zijne brieven haar altijd bij haar vorigen naam noemde. Daarom tastte ik zoolang iu het donker en een weinig meer oplettendheid van den ouden advokaat zou mij hebben opgehelderdwaar Dora was zoodra ik van haar hoorde spreken. Maar ik ben nu te gelukkig, om boos op hem te wezen. Ik beminde Dora, toen zij nog een kind was, maar vergeleken bij den harts tocht, dien ik nu voor haar gevoel, was die neiging slechts eene kleine beek, terwijl zij nu eeu snelvlietende stroom is." Fuller zag zijn vriend ernstig en naden kend aan. .Uwe vreugde, uwe verrukking over deze ontdekking is zelfs voldoende, om zulk een diep gezonken man, als ik ben, sympathie in te boezemen. Ik geloofde niet dat ik in staat was, mij ooit werkelijk we der over iets te verheugen, Lilburne, maar ik verheug mij van ganscher harte, dat het mij vergund was u op het rechte spoor te brengen. En laat ik u dón ding zeggen voor gij er mij om vraagtGeen sterveliug zal ooit van mij vernemen, dat mevrouw Bren- ton Mendoza's echtgenoote is geweest." ,Ik dank u voor deze belofte, Fuller, hoewel ik die nauwlijks uoodig had. Ik weet, dat gij niet in staat zijt, uwe vrien den met vergiftige pijlen te treffen, en van af dit oogenblik ben ik van u een vriend in leven en dood. Gij hebt geen broeder, geene nabestaanden. Laat ik dit voor u wezen. Ook Dora zal zich herinneren, welken dienst gij haar hebt bewezen, en wij zullen samen er naar streven, u ten minste een gedeelte van het geluk terug te schenken, dat gij hebt verloren." Fuller's stem beefde toeu hij antwoordde: ,Ik ik vreesde, dat het te laat is om een deugniet als ik ben, nog te helpen; maar als iets in mij den wensch weer levendig kou doen worden, om mij uit mijn diep verval weer op te richten, dan zou dit het aaubod van uwe vriendschap en dat uwer toekomstige echtgenoote zijn." .Het is nooit te laat, om te doen, wat goed is, Fuller. Luister naar mij vriend, geef mij hedenavond als man van eer uw woorddat gij de ondeugd zult nalaten, die lichaam en ziel ten verderve voert. Ik weet dat gij uwe belofte zult houden, als gij mij die geeft." Fuller boog het hoofd en keek een tijd lang zwijgend voor zich. Toen zeide hij, nauwlijks Ifoorbaar: .Ik gevoel, dat ik mij tot een dier ver- I laag, maar er zijn oogenblikken, dat ik door zuik eene wilde, hevige smart wordt aan gegrepen, dat ik waanzinnig zou worden, als ik mijn troost niet bij den wijn zocht. Gij knut u niet voorstellen, hoe ik Nita beminde, die mij de achtig voor mij zelveu en mijne waardigheid als inan ontnam." »Ik meen u te begrijpen, arme vriend, en kan het niet loocheuen, dat het een ver schrikkelijke slag voor u was; maar ik ben er zeker van dat met een vasten wil en eenige inspanning gij nog verlost kunt wor den van het kwaad, dat u spoedig geheel in den afgrond stort, als gij het met alle krachten bestrijdt. Laat uw trots ontwaken en ontneem de wereld het recht te zeggen dat gij niet krachtig genoeg waartom de vlucht van eene, u onwaardige vrouw te dragen." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1