jut-. m mm «us* «rs mm «n» '«j jsm. A. TW 'nr« keeren. Tot hiertoe heeft hij ziju pensioen, noch de hem toekomende gelden opgevraagd. Inhoud, 16de jaargang, n°. 37, van De Huisvrouw. De kookkunst-tentoonstelling te Leipzig. Iets over melk en melkpro ducten. IV. Door Dr. S. Sr. Coronel. Door het leven. Herinneringen en wenken eener moeder en opvoedster. Door Emilie Braun. Een brief van Lady Leigh. Door L. Gedachten. Berichten uit de vrou wenwereld in binnen- en buitenland. Al lerlei. Ingezonden. Feuilleton ,/De ver loren Trouwring." Door Karl Bartsch. Ver taald door Marianne. Advertentien. BIMENLANDSCHE BERICHTEN 's Rollings verjaardag. Wij laten hieronder nog de berichten volgen uit verschillende plaatsen, omtrent het heuglijk feest van den 19eu: De feestverlichting welke de viering van 's konings veijaardag in de residentie kroonde, mocht zonder eenigen twijfel algemeen ge noemd worden. Geen straat, geen poortje of hofje of men betaalde er zijn lichtcijns aan den koning. Vooral de doorloopende verlichting van geheele straten met vetlam- pions, waarvan de lijn hier en daar verbro ken werd door eene ster of gasilluminatie, verhoogde het feestelijk uiterlijk. Eene wan deling door de wijken, in welke deze draad van helder brandende pitjes zich slingersge- wijze voortzette, behoorde tol de gezelligste toertjes van den avond. Van gemeentewege was het Voorhout door een rand van lichten omsloten. In het cen trum straalde de muziektent van boven tot onder, en daar liet de muziek van het re giment huzaren zich hooren. Behalve de slingers aan de huizenrij, ver hoogden twee stukken hier het effectde zee van licht, die uit het paleis tegenover de muziektent straalde en de gasilluminatie van het ministerie van marine. Onder de gebouwen, wier verlichting de bij zondere aandacht trokken, behooreu, andere huizen niet te na gesproken, te worden ge rangschikt de Koninklijke Bazar in de Zeestraat, het gebouw der Witte Sociëteit, de winkel van Eigen Hulp, in de Prinsenstraat, de restaurant van den heer Van der Pijl op de Plaats, enz. Het effect der weerkaatsing van dit van onder tot boven verlichte huis in de breede spiegelruiten aan de overzijde was wonderschoon. Electrische gloeilampen schitterden op den Eluweelen Burgwal boven bet atelier van de heeren Horrix en Vogels en het aangren zende huis. De Maatschappij van electriciteit en me tallurgie aan den Z. O. Buitensingel plaatste een uitgestrekt terrein rondom hare fabriek in een blinkend schijnsel. De Passage met eene verlichting a giorno, de Veenestraat met eene plafond-illuminatie, de Hoogstraat met de slingers wemelden van bezoekers. Er was op sommige punten geen doorkomen. Het belangrijkste oogenblik van den feest avond was de tocht van H. M. de koningin met het prinsesje langs de versierde straten. Kort voor acht ure reden de vorstelijke personen van het paleis af, in open landauer, bespannen met vier paarden, aan de kop ver sierd met oranjestrikken, geleid door postillons, onder het gejuich der menigte. H. M. bevond zich in een stoet, die ge opend werd door een piket cavalerie. Daar achter volgde de burgemeester in open rijtuig, de bereden politie, een hoflakei te paard, het rijtuig met den kamerheer van dienst. Achter de koninklijke koets sloten zich in rijtuigen aan de grootmeester van het Huis Hunner Majesteiten, graaf Schimmelpenninck, de hofdames, de gouvernante van prinses Wilhelmina, de kamerheer baron Snouckaert. Stapvoets baande de stoet zich een neg door de menigte, die straten en wegen vulde, doch bij de nadering van de hofrijtuigen eerbiedig uitweek. Dat de koningin en het lieftallige kind het voorwerp waren van aanhoudend gejuich, eischt geen vermelding. De vreugdekreten vergezelden haar voort durend op dezen rondgang. Hier hief een troep uit volle borst het Wien Neêrlands Bloed" aan; daar weerklonk het Wilhelmus", ginds klonk het Leve de Koningen op een ander punt zagen wij mannen en vrou wen dansende rondom het rijtuig op de wijze van het bekende: „Al is Prins Willempje nog zoo klein, hoezee!" De koningin en haar dochtertje beant woordden al dit huldebetoon met buigen en groeten met de hand. Het prinsesje had veel schik in de illumi natie en keek met kinderlijke bewondering naar de stukken, die het meest in het oog vielen. De stoet trok door de volgende straten: Noordeinde, Hoogstraat (alwaar uit het ma gazijn Rimmel, toen U. M. passeerde, de heerlijkste geuren den weg parfumeerden), Buitenhof, Gevangenpoort, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg, Plein, Lange Pooten, Spui straat, Wagenstraat naar de Gedempte Gracht De ontvangst, die de koninklijke bezoe kers in deze wijk wachtte, was vol van geest drift. De dooltocht over de Lange Gracht was de schoonste halte, die de koningin en dochter op haren weg ontmoetten. Aan den drempel van deze feestelijk ver sierde straat kwam eene eerewacht te paard het koninklijk rijtuig tegemoet, om H. M. welkom te heeten en te begeleiden. Onder een oorverdoovend gejuich ging het nu verder. Onder de groote eerepoort betuigde de heer Wolff, ten aanhoore der zich om het rijtuig verdringende schare, de koningin den nederiger) dank der buurtbe woners voor de eer van haar bezoek. 11. M. nam met welgevallen een prachtig bouquet uit zijne handen aan. Toen ging er een Leve de koningin 1 Leve het prinsesjeop, dat het daverde. De stoet trok verder naar het Hofspui, de Lange Pooten, het Plein, de Lange Houtstraat, het Korte Voorhout naar de Prinsessegracht tot aan de woning van den heer Du Tour van Bellinchave, minister van justitie, alwaar H. M. eene korte pooze stilhield om het vuurwerk te aanschouwen. Nadat slechts eenige vuurpijlen de lucht hadden doorkliefd, werd de tocht voortgezet langs Koninginnegracht, Kanaalstraat, Denne- weg, Vos in 't Tuintje, Lange Voorhout, Kneuterdijk, Plaats en Noordeinde, terug naar het paleis. In de vestibule van het paleis kwam de koning zijne gade en de prinses tegemoet. Het kind huppelde blijde naar haren vader toe. Van het groote vuurwerk, door vele dui zenden aanschouwd, was de slotdecoratie het voornaamste stuk. Zij stelde voor een Neder- landschen vlaggenbundel, als het hoofddeel van een Griekscheu tempel, uit welks ko lommen een reuk-offer ten hemel steeg. Het geheel gaf een breed front van licht in de meeste verscheidenheid van kleuren te be wonderen. Lichtkogels in nationale kleuren schoten langs alle kanten, en de gansche tempel ging onder eene daverende canonnade ten onder. De ontzettende menigte keerde toen naar het centrum der stad terug, dat tot ver na middernacht het tooneel bleef van zingende en juichende groepen. Van wanklanken in de harmonie van feesttonen heeft men niets vernomen. De- uitvoering der feestcantate in den koninklijken Pranschen schouwburg werd door een deftig publiek bijgewoond. Bij het opgaan der gordijn zag men 's konings borstbeelduitkomende op eene smaakvolle tropee van de nationale vlaggen. Daaromheen stonden de voornaamste zangers, de zangeressen en koren geschaard. Deze groep werd met geestdrift begroet. Een machtigen indruk maakte de schoone compositie van den heer S. De Lange, waarvan de uitvoering door hemzelf geleid werd. De soli in dit werk werden gezongen door den tenor Lestellier, den bariton Auer en de zangeres Millie en vonden grooten bijval. Onder de voordracht van het Wilhelmus verhieven alle toehoorders zich van hunne zitplaats. De componist werd onder storm- achtigen bijval en fanfares van hel orkest voorgeroepen en deed het Wilhelmus her halen. De directeur Desuiten werd met deze gelukkige bijdrage tot het vaderlandsche feest van vele zijden geluk gewenscht. Ook Scheveningen heeft hartelijk feest ge vierd. Er was een optocht van kinderen van de school met den bijbel die voor par ticuliere rekening van den burgemeester ont haald werden. Vele visschers brachten serenades aan de notabelen van het dorp. Aan het gala-diner ten hove zat het prin sesje tusschen hare ouders. De koningin bracht een feestdronk uit op haar gemaal, welke toost Z. M. de koning beantwoordde. De ministers, de vreemde gezanten en de burgemeester waren aan den galamaaltijd genoodigd. In een Zaterdag te Delft gehouden bui tengewone zitting van den gemeenteraad werd een hulde-adres aan Z. M. den koning vastgesteld. Dit Rotterdam wordt gemeld: Niettegen staande het minder gunstige weder zijn alle feestelijkheden uitstekend geslaagdde geest drift en de drukte langs de straten waren buitengewoon groot, de houding van het volk was voorbeeldeloos; zeer vele autori teiten en notabelen met dames en kinderen werden gedurende den dag op verschillende feestterreinen te midden der menigte gezien, waaromtrent menig woord van waardeering werd gehoord. De illuminatie is naar wensch geslaagd, inzonderheid van de groote muziek tenten der feestcommissie, evenals de elec trische illuminatie van de schitterende deco ratie van bet „Grand Hotel Coomans". Des middags was er diner van burgerlijke' en militaire autoriteiten bij den burgemeester. De bonding der politie is voortreffelijk. Dordrecht. Geen huis of er wapperde de nationale driekleur met oranjewimpel, geen gebouw van eenige beteekenis of er was ge ïllumineerd. Bijzondere vermelding verdienen de illuminatietoestellen met circa 9000 gas vlammen van douairière Van den Santheuvel. Noem ik nu nog de eigenaardige fraaie ver lichting door ruim 200 groote scheepssein- lantaarns, in rood, wit en blauw, van de Koninklijke Nederlandsche glasslijperij, de grootscbe illuminatie in antieken stijl van het raadhuis, de Nieuwbrug met vetglazen, en die van het Scheffersplein met gas, heb ik wel het schoonste aangestipt. Aandoenlijk was de sympathie voor het feest in de zoogenaamde achterbuurten. Ook daar was overal gevlagd, en zag men tal van eerebogen en poorten, en werd op een voudige doch welgemeende wijze, soms met slechts enkele kaarsjes geïllumineerd. Het korps pontonuiers hield een groot militair assaut, „Kunstmin" gaf een prachtig concert, „Musis Sacrum" eene volksvoorstel ling met strijkorkest. Haarlem. Nadat op den dag een opge wekte stemming had geheerschl tijdens den optocht van 6 a 7000 kinderen, en daarna des avonds te 6 uur een fakkeloptocht van corporatien enz. was gehouden, verkeerde vooral gedurende de illuminatie de stad in een prettige stemming. Overal gejubel. Heeren en dames van een zangvereeuiging wandelden door de straten en zongen liederen; clubjes van jongelui vormden optochljes met banieren, enz. Alles was op de been. De illuminatie is uitmuntend geslaagd, niette genstaande een donkere lucht alles dreigde te doen mislukken. Vooral op de Groote Markt had men een schoon effectde fraai verlichte muziektent in het middenoostelijk daarvan het stadhuis, langs de lijnen van het gebouw geheel met gas verlicht, en westelijk van de muziektent de lettergieterij van de firma Joh. Enschedé Zonen; ook de lijnen van dit gebouw waren met vet glazen geïllumineerd. Het huis van den commissaris des konings en dat van den bisschop (buiten de gecombineerde verlichting langs de boomen op de Nieuwegracht) had den elk een W met een kroon er boven met gas verlicht. Van de gecombineerde illuminatie van particulieren in de straten, slaagde het best die in de Barteljorisstraat waar men als onder een hemel van vuur wandelde. Eveneens waren goed verlicht de Veerstraat, Schachelstraat, Anegang en Groote Houtstraat. Verder vond men menige afzonderlijke verlichting, hier een ster, daar een W, hetzij van gas of lampions. Maar vooral vond men schoone inwendige versie ringen, waarvan het Hotel Eunkler de kroon spande. Ook de woning van den heer Van der Steur, de winkel van den Haarl. Boek en Muziekhandel enz., waren inwendig sierlijk ingericht. Hier en daar vond men ook aan de huizen sparregroen of tropeeën. Alles liep in de beste orde af. Uit Brussel wordt gemeld: De Neder landsche kolonie, zoowel van hier als uit de provincie, kwam bijeen in het „Hotel de Suêde", ter viering van den 70sten verjaar dag van den koning der Nederlanden. Aan het feestmaal namen een honderdtal personen deel, onder voorzitterschap van den gezant, baron Gericke van Herwijuen, die onder luide toejuichingen de gezondheid dronk van koning Willem III. Dr. Uuyvenaer, voor zitter van de Nederlandsche Vereeuiging van Weldadigheid, stelde daarop een dronk in op koning Leopold. De heer Reynders- Bisdom, president der Nederlandsche club te Antwerpen, bracht een toost uit op prinses Wilhelmina. De heer De Jaeger, voorzitter der Nederlandsche club te Brussel, dronk op den gezant Gericke eu daarop volgden verscheidene andere toosten. Het feest was zeer opgewekt. Ook in Rome werd de verjaardag van onzen koning op plechtige wijze gevierd. In de kerk van het Campo Santo dei Tedeschi werd des morgens een plechtige Hoogmis opgedragen gevolgd door een pontificaal Te Deum waarbij de te Rome aanwezige onder danen van Z. M. den koning-groothertig waren uitgenoodigd. De zoogenaamde „Hol- landsche Kring" hield eene feestelijke ver gadering. Omtrent het Zaterdag H. M. de konin gin overkome ongeval deelt het Vaderland nog eenige bijzonderheden mede: Te 2 uur reed H. M. met de prinses in een a la Daumont bespannen open rijtuig uit, door een ontzaggelijke volksmenigte bij het vertrek van het paleis en op haar weg met geestdrift begroet. De koningin nam eerst het noordelijk ge- gedeelte der versierde stad in oogenschouw, maar moest, door een noodlottig ongeval haar tocht spoedig staken. Met groote ontsteltenis vernam men, dat de paarden van het vorstelijk rijtuig aan den Scheveningschen tol ongeveer, schichtig geworden en op hol gegaan waren. Palfre nier en jockey werden uit den bak en van het paard geworpen, en teugelloos vlogen de paarden voort. H M de koningin, ten prooi aan de grootste angst, vooral voor de kleine prin ses, die weenend eu zich aan H. M. vast klampende, „moeder! moederI" riep, slaakte de kreet„o Godhelp mij 1" Tot onze verbazing werd 't onheil niet terstond opgemerkt door de talrijke voorbij gangers en eerst dicht nabij de Koningspoort in het Noordeinde gelukte het verschil lende personen, die te hulp schoten, de paarden tot staan te brengen. De heeren G. H. Tromp, commies bij het departement van financiën, H. W. L. Wisdom, diaken der Ned. Herv. gemeente en oud-hof- officiant, en W. J. Van Sandick, ad junct commies bij het dept. van fin., de agent van politie Blom en verschillende an dere personenwier namen ons niet werden opgegeven wierpen zich voor de paarden eu grepen het rijtuig. De heer Tromp bekwam daarbij een vrij ernstige woud aan de hand. De redders grepen het prinsesje aan en brachten haar schreiend met H. M. naar het paleis. De daar vergaderde volksmassa uitte door oorverdoovende juichkreten hare dankbaar heid voor de gelukkige redding van de koningin en de prinses. Tot onze vreugde mogen we constateeren, dat H. M. zoowel als de prinses, die geheel ongedeerd bleven, ook spoedig van den hevigen schrik bekomen warenen het beste bewijs daarvoor was gelegen in het feit, dat H. M. te 3 uur met de prinses in een ander rijtuig, met gewone bespanning, den feesttocht door het andere deel der stad ver volgden. Het Dagblad geeft de volgende lezing: De paarden, gespannen voor het koninklijk rijtuig, schrikten toen zij het voorplein van het paleis verlieten, «aarloor de postillon viel en de paarden doorgingen. De agent van politie Van Dijk wilden de paarden grijpen, doch werd omvergeworpen. Het koninklijk rijtuig kwam toen met een ander rijtuig in botsing, op welk oogenblik de agenten van politie Blom en Van Houten, beuevens Van Dijkdie weder dadelijk op de been was, de paarden grepen. Ook de heeren Wisdom en Van Sandick verleenden hulp. H. M. steeg met het prinsesje, dat van angst schreide, uit het rijtuig en ging te voet naar het paleis terug. Zaterdag is de heer Eduard Douwes Dekker (Multatuli) te Nieder-Inselgeim in den ouderdom van bijna 67 jaren overleden. De heer Dekker werd in Maart 1820 te Amsterdam geboren. Een treurig ongeluk gebeurde Zaterdag middag te Abcoude. Een jongetje uit Nig- tevecht, dat naar Abcoude was gegaan om aldaar naar de feestelijkheden bij 's konings verjaardag te gaan zien, kwam met den spoortrein in aanraking en was onmiddellijk dood. Op de Mariaplaats te Utrecht zijn Zaterdagochtend twee socialisten, die de feestvierende volksmenigte trachtten op te ruien, door de politie ingerekend. De politie kon slechts met groote moeite hen besehermen tegen het verontwaardigde volk, dat luide uitriep: "Slaat hen dood!" Tijdens de parade te Arnhem zijn Zaterdag enkele personen door het ijs van de gracht gevallen, waarvan één is ver dronken. Uit Renkum meldt men aan de N. R. CU.: Omtrent het dezer dagen in de stoómpapier- fabriek van jde firma W. Sanders Tz. ge vonden geldswaardig papier kan nog worden gemeld, dat thans alle Pruisische bankbil jetten die waren uitgegeventerecht zijn gekomen. Onder voorgeven, dat hij pas uit Duitschland was gekomen, waar hij eenigen tijd in de gruismijnen had gewerkt, gelukte het den vader van het meisje, die de bank biljetten gevonden had, eenige te Arnhem gewisseld te krijgen. Ofschoon ook nog eene som van f 125 ontbrak, werden ook deze gelden in zijne woning gevonden, en door de politie in beslag genomen. Te Kaldenkirchenbij Venloo, is Za terdag voormiddag de ketel gesprongen in den stoommeelmolen van den heer Backus, waarbij twee menschen onmiddellijk verplet terd werden. De fabriek stond terstond in brand. LAATIIK BERICHTEN. In de zitting van de tweede kamer werd heden de behandeling der grondwets-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2