Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en ABOfêRIEtöEfüT: Dinsdag 22 Februari 1887. N°. 44. ADVERTESTIEBI: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. DE BRUID EENS EERLOOZEN. Feestdagen, Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer lü Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 200» Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMKESTF.lt en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; brengen bij deze Ier ken nis van de kiesgerechtigden dat ingevolge arl. 8 der Wet van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85) de verkiezing, Ier vervulling van de vaca ture, ontslaan door hel overlijden van lieer II. C. Hartevelt die in 1889 moest af. treden, zal plaat» hebben op Dinsdagden 22en Februari 1887 van des morgens negen lol des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 Januari 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden, dat gelegenheid beslaat tot kosfe- loozc vaccinatie en revacclnatle voor onvermogenden in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1888. 8 T A I» 8 X I E I H 8. Tot candidaat voor een lid van den gemeenteraad (vacature Hartevelt) is door de R. K. Kiesvereeniging alhier gesteld de heer mr. L. M. J. H. Kerstens. Zaterdagavond, 's konings 7Osten ver jaardag, werd te zeven uur de illuminatie vau de Koornbeurs en van de kanonneerboot van de Kweekschool voor Zeevaart ontsto ken. Tan Botermarkt of Nieuwen Rijn gezien had de Koornbeurs, die zich, door haren mo- numentalen bouw, bizonder voor eene der gelijke verlichting leent, een alleraardigst aanzien. Ook de Kweekschool voor Zeevaart zag er van de Borstelbrug gezien fantas tisch uit. Op het Qalgewater dreef een helder ver lichte en geïllumineerde gondel rond waarin het muziekcorps van de infanterie aanhoudend muziekstukken uitvoerde. Evenzoo werd op de Koornbeurs vau acht tot tien uur eeDe muziekuitvoering gegeven, en wel door het muziekcorps der dd. schutterij. Behalve verlichtingen door de feestcom missie aangebracht hadden ook nog particu lieren hunne woningeD op buitengewone wijze verlicht. Zoo zagen we vóór de fabriek van den heer Van Wijk op de Hoogewoerd een smaakvol ornament met gasverlichting; even zoo bij den heer Kooyker op den Nieuwen Rijn, den heer Popp op de Haarlemmerstraat den heer Kooy hoek Paardensteeg en de firma Reinke op de Botermarkt. Vooral ook trokken eene eereboog en meer dere versieringen voor de kazerne aan de Morschpoort de aandacht. De regen viel aanhoudend in kleine, zoele droppels neder; eene groote menigte was op de been, en hoewel 't hier en daar wat woelig was, bleef de stemming over 't algemeen kalm en vie len geen ongelukken voor. In de Stadsgehoorzaal alhier had gis teravond ter gelegenheid van 's konings 7 Oen verjaardag, een groot militair assaut plaats gegeven door de onderofficieren van de ver schillende wapens alhier in garnizoen. Groote zaal en gaanderij waren verbazend vol en aan het groot aantal jonge dames en jongelui was 't reeds in deu vooravond te zien dat het bal ongemeen geanimeerd zon zijn. Trouwens wanneer is een bal na een assaut of eene voorstelling van de onderoffi cieren in Leiden niet geanimeerd. De decoratie kenden we reeds voor een deel, van den vorigen dag, maar de wapen tropeeën die op het tooueel bijgebracht wa- renzijn met zaakkennis en smaak samen gesteld en maakten met de borstbeelden van de laatste drie Willem's en van onze tegen woordige koniDgin een goed effect. Het vol orkest van de infanterie luisterde onder leiding van deu heer Mamt de werkzaamhe den op. Evenwel behoefden die werkzaamheden zelve weinig opluistering. Er werd flink gewerkt, best gezongen en aardig voorge dragen en aan de juistheid waarmee de wapen- en gymnastische oefeningen werden uitgevoerd was een goed en militair com mando duidelijk waar te nemen. Het pro gramma, gevarieerd als het was, was wel in staat de genoodigdeu een geheelen avond bezig te houden. Tegen 12 uur was 't dan ook eerst afgewerkt. Zoowel de schooloefeningen (gymnastiek) door de jongens van de kweekschool, als de vrije oefeningen daarin door alle wapens voldeden uitmuntend. Colonne sabel, carré-, trekken- en fantaisie geweer, alles door de infanterie, werden al even goed uitgevoerd als muur en trekken degen door dezelfden, terwijl door cavalerie en artillerie op kor ten en langen stok flink gewerkt werd. Maar ook zang en voordracht hielden de aanwezigen aangenaam bezig. De zang was dan ook aan den heer J. H. al even goed toevertrouwd als de allergrappigste voor dracht van „Antiquiteiten" aan den heer v. d. W. Met de athletische standen werd, evenals met de plastische, veel succes behaald vooral de laatste vielen zeer in den smaak, en wer den dan ook zoo goed als vlekkeloos uitge voerd. Deze vertooning van de edelste soort wordt bij de meeste gymnastiekverenigingen verwaarloosd en mag 't al zeer veel oefening kosten, het succes dat er mêe behaald kan worden beloont die moeite ten volle. Aan 't einde van 't programma gekomen kwamen alle medewerkers op't tooneel, om bijeengeschaard, uit volle borst, het bekende en opgewekte soldatenlied te zingen en daarna rond de driekleur geschaard waarop in gulden letter „Hulde aan Z. M. den Koning" het geliefde „Wien NeêrLndsch bloed". In een oogwenk stonden alle genoodigden van hunne zitplaatsen op om hunne stemmen van harte bij die der gewapende macht le voegen. Met de meest mogelijke handigheid werd nu de zaal ontruimd en gereed gemaakt voor het bal dat, zeer geanimeerd, tot laat in den nacht voortduurde. Ook het studentenweekblad Minerva is ditmaal in feestgewaad verschenen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 6 gevallen van mazelen, 1 geval van roodvonk en 1 geval van typhus abdomi- nalis aangegeven. Overleden aan mazelen 2 personen en aan tiphus abdominalis 1 persoon. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ85, ƒ18.—, f 3.80 en f 1.85, laagste prijzen ƒ35, ƒ18.3.70 en 1.85. We waren Zaterdagavond in de gele genheid gesteld het gemaskerd bal in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bij te wonen. Het bal was goed bezocht en de zaal gezellig gedrapeerd; er waren echter meer fijne baltoiletten op te merken dan er werk gemaakt was van kos tuums van gemaskerden. Trouwens het ge heele bal had een eenvoudig, maar gezellig aanzien. Eene groote menigte ongemaskerden en domino's bewoog zich door de zaal en op 't tooneel waar men zich gezellig kon neêr- vlijen. Ditmaal was de heeren toegestaan zonder rok te verschijnen. Tot sluiting van het verjaarfeest werd op bet tooneel een karakterdans uitgevoerd door de dames van het ballet, met vlaggetjes en wimpels. Van dansen werd ruim gebruik gemaakthet bal is dus ook hierdoor met een goed succes bekroond. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1788) van Schopenhauer. (1817) Niels W. Gade. Bij de koninklijke kapel te Berlijn zullen twee „Naturhömer", d. z. echte wald hoorns, worden ingevoerd, waardoor bv. jagermuziek als in de „Freischütz" eerst tot haar recht zou kunnen komen. Verder zal een met vijf snaren bespannen contrabas het aantal bassen vermeerderen. Deze contrabas staat een octaaf onder de violoncel en twee onder de vioolbas. Een der Berlijnsche contrabassisten zal naar dit monster nog een dubbel-vijfsnarige contrabas vervaardigen. De opera te Munchen heeft het uit sluitend recht van opvoering gekocht van Wagners Jngendwerke „Die Feën" en „Das Liebesverbot." Een dier beide zal nog in dit seizoen worden gegeven- Het Conservatoire te Parijs heeft een kostbaren Stradivarius (op 20.000 frs. ge schat) van een rijken Rus üavidoff genaamd, die lang te Parijs woonde, geërfd. Davidoff heeft bepaald, dat elke lauréat, bij prijsuit- deeling, op deze viool moet spelen. Men zegt, dat Coquelin van zijn reis naar Amerika zou afzien en wel weer tot de „Comédie Franijaise" zou willen terug- FEU1LLETON. 126.) „En waarom vraagt gij het mevrouw Bren- ton zelve nietP Als zij werkelijk zooveel aanspraak op uwe hulp heeft, zal zij er geen geheim van maken. Gij wilt toch niet van mij datgene vernemen, wat die dame u veel beter kan verklaren." „Ik zou dit misschien ook gedaan hebben, maar tot op heden is de gedachte Diet bij mij opgekomen, dat die schoone vrouw en het kind, dat ik zoo teeder beminde, de zelfde personen waren. Het lot van dit kind was zoo treurig, zoo vernederend, dat ik twijfel of mevrouw Brenton ooit zou toege ven, dat zij de weduwe van Carlos Mendoza was, ook al werd dit door onloochenbare bewijzen gestaafd." Fuller zag hem verbaasd met opengesperde oogen aan en zeide „Gij hebt het geraden, hoewel ik nog aan geen levend wezen heb medegedeelddat ik mijue vrouw uit Mendoza's speelhol heb weggevoerd, Niemand wist hier, dat Nita de weduwe van zijn broeder was, en ik heb mij gewacht, hei ooit te vertellen. Toen die booswicht, die haar van mij weglokte, in deze streek kwam en die ellendige ge schiedenis aan mijne moeder mededeelde, waardoor deze tegen Nita werd ingenomen, zeide hij alleen, dat ik Nita aan eene speel bank had leeren kennen, maar hij voegde er niet bij, dat haar zwager, op denzelfden avond, toen ik met haar ontvluchtte, gevan gen genomen werd, en terecht werd gesteld wegens een moord, dien hij een jaar te voren in Europa had bedreveD. Mendoza's naam was nooit genoemd geworden, en op die wijze vermoedde niemand, hoe na ver want hij met Nita was. De couranten spra ken van hem onder zijn waren naam Carlos Roy. Hoe zij er toe kwamen, zijn aange nomen naam niet te vermeldenis mij een raadsel." „Dat zal ik u ophelderen, mijn vriend. Toen ik in een der couranten van New-Or leans het gebeurde van dien avond las, spoedde ik mij daar heen, om de weduwe van Men doza op te zoeken, want het blad bevatte eene lijst van de verschillende namen, waar onder de bedrieger op verschillende tijdstip pen zijn rol gespeeld had. Die dame was de dochter van mijn vriend, zij was door dien booswicht geschaakt, toen zij bijna nog een kind was. Tot mijn spijt kon ik daar niets meer van haar vernemen dan dat zij op denzelfden avond, toen haar echtgenoot gevangen genomen werd, was verdwenen, en Cardino kon mij niet zeggenmet welken vereerder van Donna Juanita de beide dames waren gevlucht." „Had ik maar geweten, dat gij in staat waart mij op het spoor te brengen, waarna ik zoo onvermoeid zocht, wat zou mij veel smart en kommer bespaard gebleven zijn. Ik heb eene schuld aan baar af te doen, die ik vurig wenschte te vereffenen, want zij moest jaren lang in den bittersten nood de armoede bestrijden, terwijl ik het ver mogen bezat waarvan haar vader op aan dringen van mijn oom, zoo edelmoedig af stand gedaan had. Mijnheer Brandon was mijn voogd geweest, en hij is geruïneerd geworden, om mij het mijne te kunnen te rug geven. De schatten, die Mendoza hoopte te erven, waren verdwenen, en ik ben over tuigd, dat hij het arme kind smadelijk be handelde, toen hij zich bedrogen zag." „Hierin vergist gij u niet, Lilburne, want hij hield haar in hare kamer te New-Orleans gevangen, omdat zij weigerde aan de slemp partijen deel te nemen, die beneden in de schitterende zalen plaats vonden. Maar hij had eene doortrapte bondgenoote in Nita, want de helft dergenen, die het verwenschte huis bezochtenkwamen slechts om haar geest en schoonheid te huldigen. Ik had verstandiger moeten zijn, en mij niet hals over kop moeten verlieven, maar ik had toen nauwlijks den jongelingsleeftijd achter den rug en ik kon toen evenmin aan de betoo- vering, waarmede zij mij omringde, weer stand bieden, als ik den dood zou kunnen weerstaan, als hij kwam om mij af te roepen. Ik aanbad haar, ik zou elk offer gebracht hebben en ik deed, wat weinig anderen ge daan zouden hebben, ik bood haar aan, mijne echtgenoote te worden en zulke voor zichtigheidsmaatregelen te treffen, dat niemand ooit zou vernemen, waar ik haar gevonden had." „Maar Mendoza's echtgenoote? Wat werd er van haar?" vroeg Lilburne, die nauwlijks in staat was, zijne opgewondenheid te be dwingen. „Nita was niet ongevoelig, want zij wilde volstrekt met toegeven om te vluchten, en mevrouw Mendoza achter te laten. [Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1