*a "BRT ar» «w «E3 n ara lijke werk van prof. Veth wenscht spreker in ieders handen, dan zou zeker de lust toenemen tot het scheppen van een werk kring in onze rijke koloniën, met hun over heerlijk klimaat, hun weelderigen planten groei en nog rijke bronnen van welvaart ter exploitatie. Belegging van gelden in Indi sche ondernemingen schijnt bij kapitalisten verre achter te staan bij die in Turksche en andere leeningen, hoewel toch de Indische handelsondernemingen nog steeds de solidi teit hoog houden. Is voor een korten tijd achteruitgang in Indische zaken te bespeu ren, dan schijnt, spoediger dan bij andere ondernemingenhet crediet geschokt. Ook staan aan 't hoofd van handelsondernemin gen té vaak personen die wel van handel doch niet van Indische toestanden op de hoogte zijn. Onbekendheid met de toestandenziedaar volgens spreker mede eene der hoofdredenen der malaise en der schroomvalligheid om in onze koloniën handelsoperatien te beginnen. Ongetwijfeld staat eene betere toekomst voor de deur; mineralen, steenkolen (Borneo en Sumatra), zilver, kwikzilver, lood en zoo vele andere producten wachten alleen op ontginning, en dezeop den aanleg van voldoende communicatiemiddelen door den staat. Petroleumbronnen zijn nog te ontginnen en verbazende hoeveelheden plan ten kunnen schatten wiust afwerpen bij aan kweeking tot bereiding van vetten of vluch tige oliënharsengom was of guttaper cha. Door spreker zijn reeds proeven geno men die met uitmuntenden uitslag bekroond werdendoch nergens bestaat nog eene onder- ming die zulke zaken op groote schaal exploi teert. Maar zeer zeker zou voor zulk eene onderneming het gemis aan goede verkeers wegen een groote hinderpaal zijn. Ook cacao en peper wachten nog op aan planting, terwijl de cocaplant, waaruit de meer en meer gebruikte en zeer kostbare cocaïne wordt getrokken, verbazende win sten zou afwerpen, vooral ook omdat spre ker de mogelijkheid inziet van eene ver dringing van de opium door de cocaïne. Proeven om wijn te verbouwen zijn in ludie nooit ernstig genomenevenmin als het kweeken van ramboetan en ananas. Ook met den fok van slachtvee is door spreker een aanvang genomen, doch zijne inrich ting alleen is niet in staat aan de behoefte te voldoen. Ook is de zuivelbereiding, als een be langrijk onderdeel van den veeteelt, een nog onontgonnen arbeidsveld. Ja zelfs alleen de lucifersfabricatie zou schatten kunnen af werpen. Op Java alleen worden jaarlijks tweehonderd millioen doozen ingevoerd; die berekend tegen een halve cent per doos (waarvan de helft als winst kan worden ge rekend) zou reeds eene winst verkregen wor den van een half millioen gulden per jaar. Indië wacht dus op Europeanen met ver nuft en kapitaal, en op een energiek be stuur. De vergadering was geopend en werd nu gesloten door den heer Zillesen, aangezien de voorzitter van het departement niet aan wezig kon zijn. De waarnemende president was zeker de tolk der aanwezigen toen hij den heer Sol warmen dank bracht voor diens boeiende en belangwekkende voordracht, hij hoopte dat het gesprokene diepen indruk op de aanwezigen zou hebben gemaakt en velen zou aansporen tot handelen terwijl hij eindigde met het departement aan te be velen in de belangstelling van den spreker van dien avond. Hedenmorgen te 12 uur kwam een lijkstoet op de begraafplaats aan de Groe- nesteeg aan, meêvoerende het stoffelijk over schot van den onlangs ontslapen heer J. W, Schaap, oud-architect dezer gemeente. Een lief en reeds krachtig Februarizonnetje be scheen het geheel en daarmee ook de lijk kist met vier prachtige kransen waaronder een van de leeraren van het genootschap Mathesis Scientiarum Geuetrix en een van de afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst. Tevens had de burgemeester dezer gemeente een schoonen krans gezonden en hadden de kleinkinderen van den overledene de lijkkist met een krans gesierd. Nadat door hen onder de zeer vele aan wezigen die zich daartoe gedrongen gevoel den de op de gebruikelijke wijze aangeboden bloemen op de intusscbeu in de groeve neêr- gelaten lijkkist waren gestrooid, nam de heer W. Kok, voorzitter van de Leidsche afdee ling van bovengenoemd bouwkundig genoot schap het woord. Weldra zei hij, zal de kist, die het stoffelijk overschot van onzen beminden Schaap omvat, aan ons oog ont trokken zijnniet echter zal hij zelf ons spoedig uit het harte gaan. We hebben aan Schaap veel te dankenveel van hem geleerd. We danken u vervolgde spre ker, in gedachte tot den overledene voor de oprichting van de afdeeling waarvan hier de dankbare leden om uw graf zijn ge schaard. Wij weten 't best wat ge ons waard waart en hoe uw geheele leven aan bouwkunst was gewijd. Uw geest zal in ons blijven voortleven, de gedachte aan u zal heilig zijn, uw werk zal ons ten voor beeld zijn in ons verder leven. Uw geest leve in ons uwe assche ruste in vrede. Daarna trad ds. Koopinaus van Boekereti de groeve nader om den overledene te schetsen als vriend en christen. Wat is natuurlijker sprak hij, dan dat we op den doodeuakker een woord van waardeering spreken aan de geopende groeve van een vriend. Ik zal niet herhalen wat anderen véér mij met recht en met lof óver den overleden bouwkun dige en leeraar sprakenik herdenk met een hart vol weemoed uit aller naam den vriend, den christen bij uitnemendheid, wiens hart warm klopte voor het ware, selioone en goede. Waar Schaap kon helpen bleef hij niinmer achter. Zoon van een braaf godsdienst onderwijzer, had hij reeds vroeg de kennis opgedaan van 's menschen hoogere belangen en met die kennis heeft hij in zijn later leven ten zegen voor velen gewoekeid. Met dankbaarheid denkt spreker aan den steun dien hij van den overledene ondervond, aan de belangstelling die deze steeds voor het godsdienstig leven heeft getoond. Maar niet alleen over het geleden verlies mag spreker hier uitwijden; er is in den over ledene als christen veel verloren, maar veel bleef er door den christelijken geest die moge en zal blijven leven onder allen. Nadat door den schoonzoon van den over ledene, den heer M. M. Couvée uit den Haag, namens de famielje een woord van dank was gesproken voor de laatste eer aan den overledene bewezen, keerden famielje en vrienden bedroefd vaD den stillen dooden- akker in 't woelige leven weder. Door den commissaris des konings in Zuidholland zijn tot secretarissen van de militieraden voor de lichting van dit jaar benoemd de volgende heeren: bij dien in het 1ste district, J. A. Reynders te 's Gra- veuhage; bij dien in het 2de district, mr. H. B. Van der Eist te Botterdambij dien in het 3de district P. De Haas te Leiden, en bij dien in het 4de district W. Van den Berg te Dordrecht. Hedenmiddag zijn aan de Laiigegraeht twee jongens door het ijs gezakt doch spoe dig door voorbijgangers op 't droge gebracht. Men meldt ons: Er wordt schaatsen gereden. Nog een paar dagen en dan zal bet van de slooten langs den singel, mis schien op de vaart ook wel gaan. Het ijs toch wordt door kenners als zeer gezond geprezen. Daarbij komt dat de stoombooten nu nog maar met moeite door het ijs kun nen komen en de scheepvaart overigens ge stremd is. Als het iedereu nacht 12 gr. vriest met een onbewolkten hemel en Oos tenwind, wintert het voor liet laatst van Februari toch nog vrij streng. Op den middag is het fraai weder; de zon staat hoog aan den hemel en giet een stroom van licht uit, waarbij de thermometer eenige graden boven vriespunt rijst. Maar menig een had zooveel winter niet meer verwacht. Die het veld willen bearbeiden moeten ge duld hebben totdat het weer omslaat, waar mede nog niets verloren is; beter dal de winter nu komt dan later. Die huizen bou- weuhebben den troffel moeten neerleggen want het metselwerk bevriest. En zoo zijn veler handen gebonden. Daarom niet den moed verloren. Wie weet welk een feest het zal zijn op 's konings verjaardag I Mast- klimmen, zakloopen, ringsteken, draaimolen, slagmachine, vuurwerk, muziek, illuminatie en ijsvermaak. Het zou voor het eerst niet zijn dat men op 's konings verjaardag en later nog in alle richtingen met kar en slede het ijs bezocht, zelfs langs de geheele Zuiderzee. MUZIEK, UETTEKEN EN KUNST. Geboortedag (1803) van J. Krabbendam. (romanschr.) Een telegram uit Barcelona aan de Figaro vermeldt het succes, dat de baryton Lhérie daar in „Carmen" behaalde. Met den orkestdirecteur deelde hij „les honneurs de la soirée." Een nieuwe operamet den Hollandsch klinkenden naam „Mijnheer Jan", van Paul- ton, Tedde en Jakobowski, is te Birming ham, met den heer Van Bieue als orkest- directeur, opgevoerd en goed ontvangen. Het stuk speelt in ons land gedurende den Spaauscheu vrijheidsoorlog. De hoofdpersoon Karei heeft den naam van „Mijnheer Jan" voor politieke doeleinden aangenomen en de intrige is ontleend aan een plaatselijke samen zwering, tot afschudding van het Spaanscbe juk. Aan het einde van elk bedrijf werden de schrijvers en de componist (Jakobowski) herhaaldelijk en langdurig toegejuicht. Ook te Londen had „Mijnbeer Jan" veel succes. Van De Huisvriend (Boelants te Schie dam) is een „Koningsnummer" verschenen, versierd met een aantal portretten en af beeldingen, o. a. van Z. M.'s paleizen en buitenverblijven. De inhoud is geheel ge wijd aan den koning en de zijnen. De Zweedsehe vereeniging van Boek handelaars heeft zich met 187 legen 47 stemmen tegen liet ontwerp van de regeering tot aansluiting van Zweden bij de letterkun dige conventie van Berlijn verklaard. Munkacsy's vermaarde schilderij „Chris tus voor Pilatus" is dezer dagen gekocht door een Amerikaansclien koopman en kunst liefhebber, Job. Wauamaker, voor 120,000 dollar (f300,000,) de hoogste prijs, die ooit voor een schilderstuk uit den nieuweren tijd werd betaald. De tentoonstelling van het stuk in Europa bracht, naar men verneemt, f480,000 op, en in Amerika moet de opbrengst van die tentoonstellingen, naar men verwacht, nog aanmerkelijk grooter zijn. BIiNiNEflLANDSCHE BEKiCilTË.N In de zitting van de tweede kamer van heden bestreden de heeren Brouwers, Corver Hooft en Haffmans de Grondwetsher ziening als onnoodig, niet door het volk gewenscht en de heer Haffmans verzekerde dat zij bij tweede lezing nooit zou worden aangenomen. De heer Van der Biesen achtte herziening der Grondwet zonder art. 194 onmogelijk, was voor uitbreiding van kies recht en gaf de liberalen de schuld als men daartoe niet kwam. De heeren Uartogh en Farucombe Sanders wezen er uitdrukkelijk op dat de vrees voor toekomstige gewone wet geving niet van Grondwetsherziening mag afhouden daar de gewone wetgever reeds thans de meest mogelijke vrijheid op groote punten bezit zonder die te misbruiken. De heer Vermeulen heeft zijne motie (voorstel-Schaep- mau voor alles) ingetrokken. Na scherpe replieken van de heeren Schaepman en Brouwers is het debat verdaagd tot Maandag. Alsdan is de minister aan het woord. Mor gen komen de andere ontwerpen aan de orde. Door de arr.-rechtbank te Heerenveen is, ter vervulling van de met 1 Maart 1887 openvallende betrekking van kantonrechter aldaar, opgemaakt de navolgende alpbabeti- sche lijst van aanbeveling mr. M. Mz. Van Heioma, griffier bij het kantongerecht te Heerenveeu; mr. W. Kolft', griffier bij het kantongerecht te Leeuwardenen mr. H. J. Westra, kantonrechter te Berlikum. Sl.-Ct Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Jan. 1887 vervoerd 19107 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f2984.36 goederen en diversen f 600.84'; totaal f3585.20'. per dagkilometer f 12.85. Z. M. de koning zal morgen bijzon der gehoor verleeuen aan den vice-president van den raad van state en aan den voorzit ter van de eerste kamer der staten-generaal, die namens genoemde staatslichamen Z. M. de gelukwenschen zullen aanbieden met zijn 70e geboortefeest. Ook de president van de tweede kamer wordt morgen ten half twee ure bij den ko ning ontvangen om Z. M. namens de kamer geluk te wenschen. De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde heden den gewezen instrumentma ker uit Delft, die verleden week wegens op lichting van een lap kleedingstof terecht stond, tot 9 maanden gevangenisstraf. De voorbereidende werkzaamheden voor het nieuwe station van den Hollandscheu spoor te 's Gravenhage zijn zoover gevor derd, dat den 7eu Maart het maken van gebouwen, tunnels, keermuren enz. zal wor den aanbesteed. Men is in het Voorhout te 's Hage begonnen met het opslaan van eenige pof fertjes- en wafelkramen, die 's konings ver jaardag daar zullen opluisteren. Men schrijft aan het Hbl. uit Botter dam dd. 16 Febr.Heden had de match op de baan van 8218 meter de internationale hardrijderijen op schaatsen bij Slikkerveer plaats, waarvan ik u den voorloopig zoowel als den eindslag per draad berichtte. De wedstrijd had een meer huishoudelijk karakter; hij was uitgeschreven door eenige sportliefhebbers, die slechts een beperkt aantal invitatie kaarten hadden rondgezonden. Van betalende bezoekers intusschen werd een som van ongeveer f 140 ontvangen. De toestand van het ijs liet uiet toe de geheele hardrijdersbaan te gebruiken; dit was de reden, waarom de mededingers zich beperkt zagen tot slechts een gedeelte van deze baan. Onder de vroolijke stralen van een heerlijk winterzonnetje nam de belangwekkende strijd een aanvang. George See van Wilney (prijs- winner te Cambridge) stond naast Arie Van den Berg, van Benthuizen (prijswinnaar te Hamburg). Bij den tweeden rit bad James Smart van Wilney (prtjswinner te Cowtit) zijne krach ten le melen met die van B. Kingma van Grouw (prijswinner te Christiania). Dat de Engelschen uit dezen strijd de zegepalm weg droegen, is u bekend. Men is echter algemeen van gevoelen, dat op de korte baan onze landslieden de zege zullen behalen. Morgen zullen wij kunnen beoordeelen in hoeverre die gevoelens gegrond waren. De strenge vorst verschaft te Pernis aan menig werkman een flink stuk brood; de sloepen die gewoonlijk kunstijs gebruiken voor bet bewaren der visch nemen nu na tuurijs; met karren vol wordt het door arbeiders uit de poldersloten gehaald, en daarmede wordt een goed daggeld verdiend. Het ijs is kristalhelder. 1— Het boycotten van den molenaar te Grouw, wiens molen onlangs afgebrand is, wordt steeds voortgezet. Niemand wil er iets met hem te doen hebben. Een bewoner van Irnsum voorziet hem en zijn huisgezin van levensmiddelen. Jan Smolders, een couranten-rondbren- ger te Eindhoven, lootte in 1876 voor de nationale militie en trok nommer een; in 1879 kwam zijn broeder Hendrik aan de beurt eu bracht nommer twee te voorschijn in 1881 lootte zijn derde broeder, Jozef, nommer drie. Voor de schutterij trok eerst genoemde Jan vier. terwijl zijne broeders achtereenvolgens de nommers vijf en zet haalden. Dezer dagen lootte Jacques, de jongste der broeders, woonachtig te Zeelst, voor de nationale militie en trok nommer zeven. Daar er slechts tien lotelingen waren, lootte hij vrij. Den 19 Februari 1876 werden de echtelieden Marinus Van Belkom (sinds over leden) en Johanna Schollen, wonende ia het Groeseind te Tilburg, gezegend met de ge boorte van hun zevenden zoon, die bij den doop de voornamen ontving van Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, gelijk luidende aan die des konings. De buren van den 11-jarigen jongeling hebben dezen ter eere een prachtigen eere- boog véér het huis der weduwe Van Belkom opgericht, en de jeugdige Willem zal, in een page-kostuum gestoken, te paard deel uit maken van den optocht. (71 C.) 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is de gezantschaps-attaché P. A. J. baron De Smeth van Alphen bevor derd tot gezantschapssecretaris 2de kl. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Maastricht, mr. A. P. L. Nelissen, advocaat en procureur te Breda. Door Z. M. is aan den reserve-off. v. gez. 1ste kl. dr. J. A. Visscher, van het personeel van den geneesk. dienst der land macht, op zijn verzoek, wegens lichamelijke ongeschiktheid voor den militairen dienst een eervol ontslag verleend uit zijne tegen woordige betrekking tot de landmacht. De luit. ter zee 1ste kl. M. F. Tyde- man, toegevoegd aan het hoofd van het vak vau uitrusting bij 's rijks werf te Hellevoet- sluis, wordt met den lsten Maart a. s. ge detacheerd bij het dep. van marine en toe gevoegd aan den kapt. ter zee voor speciale diensten. In eerstgenoemde betrekking wordt hij vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. I. Van den Bosch. De plaatsing van den lste luit. der mariniers H. A. Mos met 1 Maart a. s., aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Van Speyk is ingetrokken. Ter zijner vervanging is aangewezen de lste luit. bij dat corps F. K. F. Ter Haar. Den 16den Febr. 1887 heeft Z. M. de koning in een bijzonder gehoor ontvan gen graaf Delia Croce di Dojola, die aan HDs. zijne rappelbrieven heeft overhandigd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Italië. GEMEENTERAAD. Zitting van den gemeenteraad op Donder dag 17 Februari 1887 des namiddags ten twee ure, ten raadbuize der gemeente. Aanwezig de heeren Le Poole, Van Beenen, Fockema Andreae, Land, Bredius, Bool, De Fremery, Kaiser, Vos, Nijkamp, Knappert, Van Buttingha Wichers, Van Hoeken, Alma, Zaaijer, Juta, Du Bieu, Was, De Goeje, Zaalberg, Verster van Wulverhorst, Cock, Van der Hoeven en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heer Krantz. De notulen worden gelezen, goedgekeurd en gearresteerd waarna punt 1 van de agenda aan de orde wordt gesteld n.l. Voorstel be trekkelijk de inrichting van een bewaarplaats van krankzinnigen in het voormalig Caecilia

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2