W m=c KT» «W «r - KW KR3 4C3 «O» «TT WR m. 1W •w.. een luchttorpedo voor de Russische regee ring. Dit vreeselijk werktuig zal 400 kilo dynamiet kunnen bergen en waarschijnlijk bestuurbaar zijn. De twee onlangs als spionnen te Lyon gearresteerde personen O'Dann en Volitz zullen niet worden vervolgdwegens gebrek aan bewijzen; zij zijn over de Fransche grenzen gebracht. IT.t LIE. Men zegt, dat Louis Napoleon, Jé rónie's zoon, vergunning heeft gevraagd de ftaliaansche troepen naar Masaowah te ver gezellen. MUlTgCH LAK O. Eene bekendmaking van regeerings- wege heeft behalve te Stettin ook nog in de kleine in de nabijheid gelegen steden Grabow, Altanim en vier aangrenzende dis tricten den kleinen staat van beleg afge kondigd. Graaf Fürstenberg-Stammheim en 36 leden van den Katholieken Rijnlandschen adel hebben in de Kreuzzeitung eene ver klaring openbaar gemaakt, waarin zij betoo gendat het centrumin plaats van eene groote nationale staatkunde, eene politiek van kleingeestig knibbelen volgt, en ten slotte gekomen is tot een open bondgenoot schap met de democratische Fortóchritt- partij, een en ander ondanks de dringende vermaningen van den Paus. De ondertee kenaars roepen de bevolking van de Rijn streken op, zich trouw om den keizer te scharen en met hen tot het vormen eener Katholiek-conservatieve partij samen te werken. ilttSTElVKIJ R. De jongste rechtstreeksche berichten van den Oostenrijkschen Afrika-retziger Emil Holub zijn van October. Hij was toen in het district der Zambezi. In dien brief legt hij geenerlei vrees aan den dag; alleen be richtte hij, dat de Maschkulumhe-stamin welks nabijheid hij zich toen bevond, voor de vreemdelingen te duchten was. Hij had zich voorgesteld, dieper in het vasteland door te dringen, en meldde dat men gedu rende eenigen tijd niets van hem zou hooren. Men hoopt nu nog, dat in deze omstandig heid de oorsprong van het gerucht omtrent zijn dood ligt. Dr. Holub was bijna daags voor het ver trek naar Afrika gehuwd en zijn jonge vrouw stond er op, iu de gevaren te deelen van zijn langdurigen en avontuurlijken tocht in het zwarte vasteland. 194 inbegrepen. De heer Schaepman be- streedt ook de motiën daar alléén door voorafgaande kiesrechtherziening mogelijkheid bestaat tot herziening van art. 194. De heer De Beaufort bestreed de heer Lohman en spoorde de overzijde aan tot toenadering. De heer Schimmelpenninck van der Oye verweet de mislukking van de grondwetsher ziening aan de liberalen als zij niet wilden meewerken aan de kiesrechtherziening. De heer Rooseboom achtte herziening noodig van de defentie regeling. De heer Heldt verzekerde dat het volk wel herziening wil maar niet deze waarbij niet aan de volks- wenschen wordt voldaan. De heer Van Diggelen formuleerde eene nieuwe redactie van het kiesrechtartikel en vroeg het advies der regeering. De heer Reuther bestreed de herziening met het oog op de onwaarschijn lijkheid van slagen en omdat zij te veel aan den gewonen wetgever overlaat. De heer Beelaerts bestreed de herziening en den aan- val-Gleichman. Morgen voortzetting. Heden werd te Slikkerveer onder fraai weder een wedstrijd gehouden tusschen de schaatsenrijders James Smart uit Wilney, prijswinner te Cowtit; George See uit Wil ney, prijswinner te Cambridge; Arie Van den Berg uit Benthuizen, prijswinner te Hamburg, en B. Kingma uit Grouw, prijs winner te Christiania. De opkomst van kijkers was gering, waarschijnlijk omdat de wedstrijd niet vroeg genoeg kon bekend ge maakt worden. Het bericht van de N. Aster Cow., dat ontdekt zou zijn, dat de aspirant-inge nieur Stork, die in 1883 op geheimzinnige wijze is verdwenen, thans in Amerika zou vertoeven, kunnen wij ten stelligste tegen spreken. Van den heer Stork is tot nog niets be kend geworden. (Rbl.) Men schrijft uit Renkum dd. 15 dezer Gisteravond werd door de gemeente politie alhier ontdekt dat in de papierfabriek van den heer J. B.door een veertienjarige ar beidster in een baal met snippers geldswaar dig papier gevonden was. In de woning van haar ouders werd een gedeelte ervan het bleek Duitsch papier te zijn, in beslag genomen, terwijl haar vader reeds te Arnhem eenige biljetten had te gelde gemaakt en daarvoor kleederen had gekocht. GEMENGDE BERICHTEN kleeding: zwart jasje en garibaldihoedhij had het uiterlijk van een verloopen heer. De commissaris van politie der 2e afdee- ling te 's Gravenhage, verzoekt opsporing en inbeslagneming van de horloges en, daar toe termen zijnde aanhouding van den ver dachten bezitter. In het sedert geruimen tijd onbe woonde huis n°. 14 aan de Laan te 's Hage zal de administratie gevestigd worden van de coöperatieve broodbakkerij „De Volhar ding". Tevens zegt men, dat localen er van be schikbaar zouden worden gesteld tot het houden van vergaderingen der socialisten. De commissaris van politie te Vlaardin- gen geeft aan de muziekgezelschappen, die deel zullen nemen aan den optocht, te hou den op 19 Februari a. s., in overwegiug, „om van even voor tot over de havenbrug geen muziek te maken." Ofschoon de brug niet zwak is en voor gemelden dag nog versterkt zal worden, acht hij dezen maat regel wenschelijk„omdat men geneigd is op de maat der muziek te loopenhetgeen de drukking gelijkmatiger en zwaarder doet zijn, dan wanneer men zonder muziek mar cheert." Men meldt aan de N. S. Ct. uit Sliedrecht: Na afloop der loting was het gisterenmiddag alles behalve rustig. Zingende en joelende trok men de gemeente door, en er werden allerlei baldadigheden bedreven. Op vele plaatsen werden ruiten ingegooid of stuk geslagen, 's Avonds was alles rustig. Dezen ochtend werden reeds een 60tal per sonen in verhoor genomen. De feestelijk heden op a. s. Zaterdag zullen dientengevolge vermoedelijk worden uitgesteld. Gisteren avond sloeg te Amsterdam eene flinke vlam uit de tweede verdieping van een groot pakhuis, gevuld met krame- rijen, gelegen op de Kromboomslootwelke brand door de spoedig aangerukte brandweer tot dezen zolder werd beperkt. Gisteren had de loodskweekeling J. H., bij het vertrek van de loodskotter N°. 1 van Nieuwediep, het ongeluk met een zijner beenen tusschen een tros beklemd te geraken tengevolge waarvan dit lichaamsdeel ouder de knie werd verbrijzeld. Onmiddellijk werd de ongelukkige ter verpleging naar het ma rine-hospitaal overgebracht. Evenals bij Damlust, zijn ook bij de kazerne der vesting-artillerie te Utrecht gis teren een menigte socialistische geschriften gevonden, welke blijkbaar van de plantsoen zijde over de palisadeering zijn geworpen. Zij zijn in beslag genomen en ter beschik king van de politie gesteld. Ook bij enkele ingezetenen aan de Kromme Nieuwe Gracht werden in de brievenbussen dergelijke geschriften gevonden. (U. D.) Een vijftal jagers uit Arnhem hebben eergisteren op de hertenjacht in de richting naar Elspeet negen herten geschotenwaar onder zeer schoone exemplaren. Wel een bewijs, dat zich in die streken nog al grof wild bevindt. Tot directeur der Arnhemsche water leiding is benoemd de heer P. E. Rijk adjunct-directeur der gemeentewerken aldaar. In Gelderland en Overijsel is de vee handel zeer traag. De buitenlandsche inkoo- pen hebben opgehouden en de prijzen zijn zeer gedaald. Voor de rijkswerkinrichting te Veen- huizen zal eene nieuwe strafverordering wor den ingevoerd, waarbij wordt bepaald, dat de verpleegden kunnen worden gestraft met 50 dagen celstraf en om den anderen dag kromsluiten, enz. In de tot dusver bestaande verordening is als hoogste celstraf 7 dagen aangenomen. Te Deventer hebben eenige slagers, wegens de lage veeprijzen, den prijs van het vleesch met 10 c. per half kilo verlaagd. Er is order gegeven het koninklijke Engelsche stoomjacht Victoria and Albert voor de maaDd April gereed te houden, om koningin Victoria van Queenborough naar Vlissingen te brengen. Van Vlissingen zal H. M., zooals men weet, de reis naar Darmstadt voortzetten, om aldaar eenige weken te vertoeven en tegenwoordig te zijn bij de verloving barer kleinkinderen, prin ses Irena van Hessen met prins Hendrik van Pruisen, 2den zoon van den Duitschen kroonprins. 's «KAVEKHACE. Door Z. M. is aan M. Eyssen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Schimmert, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking lang durig bewezen diensten. Door Z. M. is aan A. M. Schagen van Leeuwenop zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Delft. Door Z. M. is de 2de luit. C. M. B. Wiedeman, van bet 5de reg. inf., voor den tijd van drie jaren, gedetacheerd bij de land macht in West-Indie. Door Z. M. is de heer E. W. De •long, laatstelijk ambtenaar ter beschikking bij het binnenl. bestuur in Ned.-lndie, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. De minister van koloniën zal op 18 en die van staat, minister van binnenlandsche zaken op 19 dezer geen audientia verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BEL61E. De koning van Belgie ontving dezer dagen de leden van de Vlaamsche Akade- mie. Hij sprak hen in het Fransch toe, zeggende, dat hij de moedertaal niet ge noegzaam machtig is, hoewel hij die goed verstond. „Prins Boudewijn", voegde hij er bij, „is gelukkiger dan ik. Hij spreekt het Vlaamsch vloeiend". E LELA X D. Sir John Gorst verklaarde, in het lagerhuis dat de regeeriug geen bericht heeft ontvangen, waarin het binnenrukken van Chiueesche troepen in Opper-Birma wordt bevestigd. De heer W. H. Smith zeide dat, iu den tegenwoordigen stand der onderhandelingen over Bulgarije, een verdere overlegging van stukken ondoenlijk is. Baron De Worms deelde mede, dat het kabinet bij de regeeringen van het vaste land stappen heelt gedaan tot het houden eener internationale conferentie over de suiker- premiën. Eenige antwoorden waren niet ongunstig. De heer Cameron stelde als amendement voor, in het adres van antwoord op de troonreden te verklaren, dat de jongste ge beurtenissen op Skye en Tiree en de alge- meene rechtsbedeeling in de hooglanden aan Je Schotten grooten kommer veroorzaken en een grondig onderzoek noodzakelijk is. Het amendement heeft meer bepaald het oog op den kleinen boerenstand in Schotland. Koningin Victoria zal den 4en April aan boord vau de „Victoria and Albert" via Portsmouth naar Cherbourg en van daar naar Aix-des-Bains gaan met hare dochter Beatrice. Zij zal 16 dagen de villa Mottet bewonen en dan naar Darmstadt gaan. Te Glasgow hielden de socialisten eene groote demonstratie ten gunste van de mijn werkers te Biantyre. 15 a 20 duizend per sonen waren bijeen in de straten; de politie deed hen uiteengaan; er werd met steenen geworpen en er hadden arrestaties plaats, 's Avonds was alles rustig. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News gemeld, dat het bericht, volgens het welk Kaulbars naar Bulgarije zou terugkee- reu; onwaar is. Zijn gezondheidstoestand is hoogst ongunsttg. Men zegt dat hij aan toevallen lijdt. De Daily News heeft uit Odessa be richt ontvangendat verscheidene nihilisten aldaar zijn aangekomen. Aan de Standard wordt uit Kafro ge meld dat het besluit der Britsche regeering tot intrekking der jaarlijksche subsidie van 240,000 aan het Egyptische leger in de regeerings- en in de fioaneieele kringen eene paniek heeft verwekt. De Egyptische regee ring verklaart, dat, wanneer het Britsche gouvernement bij zijn besluit volhardt, het Egyptische leger de helft zal moeten wor den verminderd, terwijl tevens de troepen uit Soeakim of Wadi Haifa moeten worden teruggeroepen en de politiemacht moet wor den ingekrompen. Uit Kairo meldt de correspondent van de Times, dat de coupon der Egyptische schuld gevaar loopt, wanneer de bovenge noemde subsidie wordt ingetrokken. FBAI Rit IJ K. De kamer van afgevaardigden nam gisteren met 292 tegen 234 stemmen eene motie aan, waarmede de minister van ma rine, admiraal Aube, verklaard had zich te vereenigen en waarvan de strekking is, tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan ten opzichte der interpellatie over de maritieme transporten. Te Parijs bevinden zich thans de graaf van Eu en de piinses Isabella van Brazilië met hunne drie jongste kinderen. Zij zijn bij den hertog van Nemours afgestapt. Van Parijs gaan zij naar Nizza, waar zij tot einde April zullen blijven. Voor bet te Auxerre op te richten gedenkteeken voor Paul Bert is tot hiertoe 4580 fr. bijeengebracht. De Fransche ingenieur Yon, bekend als vervaardiger van luchtballons, waarvan hij twee voor den keizer van China in ge reedheid gebracht heeft, is thans bezig met K IISLA MI». De versterkingen van Warschauwaar aan ïeeds sedert verscheidene jaren onafge broken wordt gewerkt, zijn thans zoover gevorderd, dat de 14 belangrijkste, de stad in een grooten cirkel dekkende forten reeds in het voorjaar aan hun doel zullen kunnen beantwoorden. Hiermede is evenwel het ge- heele bevestigingsplan nog niet v dtooid, maar er zal dan dadelijk met de oprichting van nog andere forten een begin gemaakt wor den. Het voornemen bestaat nl. om aan den linkeroever der Weicbsel iu zuidwestelijke richting nog vier forten aan te leggen. Deze zulleu binnen de reeds gemaakte fortificatie- lijn liggen en moeten dienen lot depots voor oorlogsmateriaal en proviand. Bovendien be staat het plan om, eveneens iu het voorjaar, tot den aanbouw van groote barakken in de nabijheid der stad over te gaan. TIHKUE. In de bijeenkomst te Pera, welke gisteren door de Porte met de Bulgaarsche gedelegeerden gehouden is, werd eene ver standhouding bereikt ten opzichte van de samenstelling van het regentschap, hetwelk zal bestaan uit Stambouloft', Zankoff en een derden persoon, die een volkomen onzijdig standpunt zal innemenen over wiens keuze men het later eens zal worden. In beginsel is tevens de benoeming van een nieuwen minister van oorlog bepaald. PER TELEGRAAF. DUBLIN, 15 Febr. In de nabijheid van Ballycar (graafschap Clare) werd gisteren avond uit een hinderlaag op den ambtenaar der gerechtelijke macht en twee politie agenten geschoten. Allen werden gewond, de eerste doodelijk. De daders zijn nog niet iu hechtenis genomen. BELGRADO, 16 Febr. Hier is eene ministerieële crisis uitgebroken, welke wordt toegeschreven aau Oostenrijks invloed. Men verzekert dat de minister van oorlog tot aftreding is gedwongen, daar hij te be vriend was met Rusland. LAATSTE BERICHTEN. Zitting van de tweede kamer op heden; grondwetsherziening. De heer Clercx was tegen de motiën vddr herziening mits art. Te New-York is van de hand des heeren J. Thomann een merkwaardig boekje verschenenwaarin op grond van ofScieele statistieke gegevens wordt aangetoond, dat bier (en wel Amerikaansch, dat is goed, pittig, op Duitsche wijs gebrouwen lager- bier) de gezondste drank is. Uit de be doelde statistiek blijkt, dat de risico op de levensverzekering van geregelde bierdrinker» 40 pCt. geringer is dan op die van niet- bierdrinkers. Bij voorkeur grondvest de schrijver zijne bewijsvoering op de gezond heid, de kracht en den langen levensduur van de vele duizenden werklieden in de zoo talrijke Amerikaansche brouwerijen. Het dagelijksche bierverbruik dezer werklieden bedraagt gemiddeld 25 glazen; doch er zijn er ook die veertig, vijftig glazen drinken. Een duizendtal dezer lieden werd genees kundig onderzocht, en 975 bleken eene buitengewoon goede gezondheid te genieten zoowel wat den toestand van lever, hart en nieren, als wat den geheelen uiterlijken lichaamsbouw betrof. Onder deze toon beelden van mannelijke kracht en gezondheid waren er 300 die van vijf tot tien jaren, 189 die van tien tot vijftien jaren, 122 die van vijftien tot twintig jaren, en 46 die meer dan twintig jaren in brouwerijen waren werkzaam geweest en ad libitum van hun eigen brouwsel gedronken hadden. Een voorbeeld van gehechtheid bij een kat wordt door Duitsche bladen medegedeeld. Een nachtwacht te Elberfeld, die jaren achtereen in dezelfde wijk zijn dienst waar nam, kreeg vijf jaren lang eiken avond een kat bij zich, die hem den geheelen nacht op zijn ronden vergezelde, 's Morgens ver liet zij, aan den hoek van de Neumarkt- strasse, haar vriend, en 's avonds kwam zij geregeld weer op haar post. Eenige maan den geleden werd de nachtwacht verplaatst naar een andere wijk. De kat ging nu niet met den nieuwen nachtwacht mee. Maar toen den len Januari de katten- vriend weder den dienst aanvaardde in zijn oude wijk, kwam, bij den boek van de Neumarktstrasse, zijn oude vriendinde kat, naar hem toe, sprong op zijn schouder en gaf, door „spinnen" en allerlei liefkoo- zingen, haar blijdschap over het wederzien te kennen. Zij gaat nu trouw weder eiken nacht met den wachter mee.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2