BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. aan behoeftigen alhier 100 brooden ge schonken. Leiden's Mannenkoor zal op Dinsdag 1 Maart eene uilroering geren met mede werking ran mej. De Seyn. Uitgeroerd zullen o. a. worden „Velleda" van Brambaeh en i Frithof Sage" van Max Bruch. Heden werd ons toegezonden het ze vende jaarverslag van den toestand der .Sophia-stichting" te 's Grarenhage. De re genten achten zich gelukkig ook ditmaal den toestand der vereeniging en de uitkomsten der verpleging zeer bevredigend te kunnen noemen. Vóór alles mag er dankbaar op gewezen worden, dat de stichting blijkt van klim mend nul te zijn; de aanvragen tot opne ming rau de kleine patiënten nemen jaar aan jaar toe; in 1886 bereikte het aantal verpleegden ten vorigen jare tot 119 ge stegen reeds het aanzienlijk cijfer van 187. De belangelooze en zorgvolle ijver rau den geneesheer dr. Van der Mandele bleef ook dit jaar aan de stichting gewijd. Van on derscheidene zijden vielen in 1886 der in richting weêr blijken ran belangstelling ten deel. Als bijlagen bij het jaarverslag zijn ge voegd: een geneeskundig verslag van dr. Van der Mandele; eene opgave betreffende kosteloos verleende verpleging; een voor- loopig uittreksel uit de rekeniDg en verant woording en eene naamlijst van regenten, regentessen, eereledeu, (H. K. en D. H. mevrouw de prinses Von Wied, prinses der Nederlanden, en jhr. mi. G. C. J. Van Beenen), leden en begunstigers (o. a. H. K. mevrouw de groothertogin van Saksen-Wei- mar-EisenachHH. KK. Hll. de erfgroot- herlog en de erfgroothertogiu van Saksen- Weimar-Eisenach). Noch onder de leden, noch onder de begunstigers zagen we de namen van inwoners van Leiden. Het college van regenten besluit het ver slag met den wenschdat de kennisneming daarvau bij de leden der vereeniging de over tuiging mag versterken, dat het door haar te stichten nut zal klimmen naar gelang zij al meer en meer in den lande bekend wordt, maar ook men vergete het niet naar mate hare vaste inkomsten zich uitbreiden. Een iegelijk werke naar de mate zijner krach ten mede tot vervulling van deze beide voorwaarden. IINI VitKglTEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde aan de rijks-universiteit alhier, de beer G. Postma, geb. te Haarlem na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: .Bijdrage tot de kennis van den bouw van het darmkanaal der vogels. MUZIEK, LETTEKEV K1V KUNST. Geboortedag (1826) van Victor Von Scheffel. (1576) .F. Trommius. In Maart e. k. gaat een deel van bet Hollaudsche gezelschap-Van Lier voorstellin gen geven te Hamburg en Bremen. Opge voerd zullen o. a. worden: Blonde Els" en .Anne-Mie". Bij liet Hollandsche Operagezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam is in studie .Martha" van Flotow, met de volgende bezetting: Martha mej. Jahn, Nancy mej. Kiebl, Lionel de heer Jahn-Deffosez, Plumkett de heer Orelio, Tristan de heer Joh. Schmier. Elke opvoering van .Otello" te Milaan kost 26,000 frs. Maurel krijgt eiken avond 8000, de tenor Tainagno 4500, de zangeres Pantaleoni 2000 fr. Men zegt, dat Verdi thans een opéra- comique" zal schrijven, tekst getrokken uit een stuk van Goldoni. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ17,068,065,04', en bij de betaalmeesters ƒ1,099,031,44. Te zamen ƒ18,167,096,48'. De minister van oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in de eerste helft der maand April e. k. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Nadere bizonderheden in de St.-Cl. van 13 en 14 Febr. Het ministerie van oorlog wordt ge mobiliseerd dat wil zeggenmen houdt zich daar bezig met het regelen en het maken van bepalingen en voorschriften omtrent betgeen noodig zou zijn om, bij een even- tueelen oorlogstoestand, het departement naar Amsterdam over te brengen. (IV. B. Ct.) Naar de IV. B. Ct. verneemt is bij koninklijk besluit voor de ambtenaren der telegraphie, die in rang bevorderd worden, de personeele borgstelling opgeheven en ver •3^ b»c ar n «as «ca we sbc vangen door eene zakelijke van f 300 voor klerken, f 500 voor telegrafisten zonder en f 1000 voor die met postradikaal. Evenzoo zijn bij koninklijk besluit de emolumenten met 25 pCt., voor sommigen met 28 pCt. verminderd. Gedurende de afgeloopen maand Jan. 1887 zijn door de Nederlandsche Bhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 181,833 rei zigers, met eene opbrengst van f 154,604.66; bagage 322 tonnen, opbrengst f4,315.45; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 95295 ton nen, opbrengst f 164,682.85; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 5764.97; diverse ontvangsten f.3127. totale ontvangst f 332,584.98; totale ont vangst van af 1 Mei 1886 f 3,555,050.53. Over de lijn Leiden—Woerden werden vervoerd 14727 reizigers, met eene opbrengst van f 7,058.15'; bagage 21 tonnen, opbrengst f 130.35; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 2387 tonnen, opbrengst f 2978 94; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 124.92 diverse ontvangsteu f90. totale ontvangst f 10,882.36'; totale ont vangst van af 1 Mei 1886 f 98.429.73'. Iu 1886 zijn aangebracht door 193 schuiten van Scheveniugen 123,600 ton pe kelharing en 40,706,600 stuks steurharing; door 44 schuiten van Katwijk 29,000 ton pekelharing en 9,244,000 stuks steurharing, en door 16 schuiten van Noordwijk 9760 ton pekelharing en 3,033,500 stuks steur haring. Voor de rechtbank te 's Hage stond gisteren terecht een man, die van een agent der Singer-uaaimachines compagnie daar ter stede eene naaimachine had bekomen op af betaling, onder voorwaarde dat het werk tuig eerst zijn eigendom zou zijn wanneer de koopsom (f51) geheel afbetaald was en, in geval van wanbetaling, slechts zou geacht worden in buur te zijn genomen. Intusschen verkocht beklaagde de machine voor f 23, toen hij aan den agent slechts f 7.50 had afbetaald en handelde met het voorwerp dus alsof het zijn eigendom was. Daarom stond hij wegens verduistering terecht. Beklaagde beweerde in de meeniug ver keerd te hebben dat de machine door hem op krediet gekocht on hij alzoo eigenaar er van was. De substituur-officier van justitie, mr. De Vos van Steenwijk, vorderde 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De gelukweusch van de Haagsche burgerijop het initiatief van de feestcom missie, Z. M. aan te bieden, zal a. i. Vrij dag door den eerevoorzitter dier commissie Z. M. worden overhandigd. De gisteren te 's Gravenhage gehouden algemeene inzameling tot buitengewone uit- deeling aan behoeftigen ter gelegenheid van den aanst. verjaardag van Z. M. den koning, heeft opgebracht ongeveer f 7700, met be grip van de gift van f 500 uit St. Peters burg en een gift uit Nice die de burgemeester had ontvangen. In de jongste samenkomst van sociaal democraten iu Den Haag werd, onder mede- deeling dat Domela Nieuwenhuis in de ge vangenis wordt beziggehouden met het plak ken van zakjes van een bekend stijfselfabri- kant, allen socialisten aangezegd, dat men 't product van dien industriëel niet meer in zijn woning dulden moest! De minister van binnenlandsche zaken heeft in de vorige week, vergezeld van de heeren V. De Staers en P. J. H. Cuypers, persoonlijk een onderzoek ingesteld naar den toestand van het stadhuis te Woerden. Namens het bestuur van den Neder- landschen Schaatsenrijdersbond wordt mede gedeeld, dat voorloopig de internationale wed strijd te Slikkerveer is uitgesteld, aangezien het ijs nog niet de noodige dikte heeft. LI. Zaterdag ontvingen de 160 werk lieden, welke op het buitenverblijf Bozenbof te Dordrecht in dienst zijn bij den bouw van stallen als anderszins, van de eigenares eene uitdeeling van levensmiddelen. Aan allen werden nl. bons voor vleesch, rijst en bier verstrekt. Bij rijks werf te Amsterdam zullen alsnog in aanbouw worden gebracht een drietal stoomsloepen van 39 voet. Hel plan bestaat, dezen zomer, op 2 Aug., den verjaardag van H. M. de koningin, te Arnhem een internationalen roeiwedstrijd te doen plaats hebben. De Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer in Arnhem en Omstreken" zal daartoe het initiatief nemeu gelijk in de gisteren gehouden bestuursvergadering werd besloten. Een commissie uit het bestuur zal intusschen alvorens een definitief besluit wordt genomen een nader ontwerp in gereedheid brengen. De Ami. Ct. kan evenwel reeds nu mede- deelen, dat, naar het oordeel van deskun digen, de sterke stroom in den Bijn voor .ara «cm mr.j S3*. nr - de stad geen bezwaar is, en dat in het 'ooruemen ligt, dvni avond van den 22sten Aug. ook een geïllumineerden optocht te water te organiseeren, Terwijl eenige paardrijders te Kuilen burg Zondagmiddag een oefeningstocht deden en voorbij een der stadsgrachten reden, zakten zeven kinderen, die zich op het ijs hadden gewaagd door de zwakke oppervlakte. De ruiters, dit ziendde, wendden dadelijk pogingen aan, om de onvoorzichtigen te red den en smaakten het genoegen allen te be houden. Te Aininerslol vermaakten zich Zater dagnamiddag vier kinderen zonder toezicht achter het huis van een der ouders met ijs- loopentoen plotseling alle vier door liet ijs zakten. Op het hulpgeschrei der kleinen kwamen beide ouders toesnellenvan welke er een te water sprong en er spoedig drie op liet droge had. Ook de vierde werd er uitgehaalddoch levenloos. Te Doodewaard is een jongen van bijna 7 jaar door het ijs gezakt en levenloos opgehaald. Te Geldersch-Veuendaal is een 12-jarige knaap door het ijs gezakt en levenloos op het droge gebracht. Uit Groenloo wordt gemeld: Het be ruchte kanon, dat reeds van vddr denFran- schen tijd op onze wallen prijkt, de merk waardigheid bij uitnemendheid van onze ge meente, zal ter gelegenheid van 's konings 70en verjaardag eenige keereu afgeschoten worden. Het zal den ouden Grollenaars zeker goed doenwauneer ze daardoor zien dat hun vesting nog te verdedigen valt. De hardrijderij door de studenten- vereeniging Doe wel en zie niet om," te Groningen uitgeschreven, is gisteren niet doorgegaanwaardoor ook de wedstrijd tus- schen A. Hesseliuk van Groningen en W. De Vries van Oenkerk van zelf is verval len. Donderdag e. k., ijs en weder dienende, zal alsdan de vereeniging eenen wedstrijd houden en zullen ook die heeren rijden. Een zonderling geval doet zich voor bij de loting voor de militie in Ooststel lingwerf. Zekere H. huwde in 1815 en kreeg drie zoons, van wie één een dienst plichtig nummer trok eu ging dieneu. Toen H.'s echtgenoote was overledenhertrouwde H., ofschoon reeds hoogbejaard, met een jonge vrouw en kreeg toen nog o. a. twee zoons, waarvan de oudste ook voor eigen nummer iu militairen dienst is geweest. Thans loot deze 2e zoon en beroept zich op broe- derdieust. Maar na het overlijden van H. was de jonge vrouw weder in het huwe lijk getreden en had weder kinderen gekre gen, waaronder één zoon. De vraag is thans: heeft de 2e zoon uit het 2e huwelijk van H. recht op vrijstelling wegens broederdienst Te Breda had Zondagnamiddag een jongeling van 14 jaren het ongeluk door het ijs te zakken en te verdrinken. Een moe dig cadet die te water ging mocht het niet gelukken den drenkeling, die ouder bet ijs geschoten was, te redden. Het ongeluk had plaats in eene diepe gracht even buiten de stad. Om half zes is het lijk opgeviscbt. Des avonds van dienzelfden dag gleed eene vrouw van 72 jaren bij de sluis aan de Gasthuis-kazerne in het water en verdronk. De soldaten hebben het lijk er uit gehaald. 's GKAVEHUACiE. Door Z. M. is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekeneu, achter hunne namen vermeld: A. Hamer, te Nijmegen, koopman en lid van den gemeen teraad van Nijmegen, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd is; mr. J. G. De Bruyn, te 's Gravenhage, lid van de eerste kamer der staten-generaal, ridder-groot kruis der orde van het Heilige Graf van Jeruzalem, waartoe hij namens Z. H. den Paus benoemd is. Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart 1887, benoemd tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten iu het arrondissement Heerenveen, ter standplaats Heereuveen, mr. A. Ferf, thans kantonrech- ter-plaatsvervanger, advocaat en burgemeester te Franeker. Door Z. M. is: de luit.-generaal J. H. Kretzer, inspecteur der artillerie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f3006 'sjaars; gen. opperofficier 's konings dank betuigd voor de goede en veeljarige diensten, aan Z. M. en aan het leger bewezen. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot inspecteur de generaal-majoor C. D. H. Schneider, van dien staf, commandant der vesting-artillerie; tot generaal-majoor, commandant der vesting-artillerie, de kolonel A. M. Mazel, commandant van het 2e reg. veld-artillerie. Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart a. s.de luit. ter zee le kl. G. M. Titsingb, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagenen be vorderd tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. J. M. Noorduyn. Ingevolge machtiging des konings wordt het bevel over Zr. Ms. sebroefstoomschip 4e kl. Aruba, met 1 Maart a. s., opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee W. M. E. Ber- voets. De luit. ter zee le kl. J. H. Calmeijer wordt met 1 Maart a. 8. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoonischip Van Speyk. De luit. ter zee le kl. H. F. Kouwen- berg, uit Oost-Indie in Nederland terugge keerd, is op non activiteit gesteld. Door Z. M. is bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot paardenarts 2e kl. de paardenarts 3e kl. A. Fredrikse, van dat personeel. De minister van financiën zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIË. De regeering zal in dit jaar hare toe vlucht niet behoeven te nemen tot het slui ten van eene leening, ten einde de buiten gewone uilgaven te dekken, welke het ge volg zijn van het ingediende ontwerp tot versterking der weermiddelen. De regeering is iu ouderbandeling over het uitgeven van schatkistbiljetten op verschillende bankiers huizen en ook op de spaarkassen. Met de consolideering der vlottende schuld zal de regeering wachtentotdat de toestand gunstiger is geworden. In het volgende jaar, wanneer de regeering credieten zal aanvragen voor de verdediging der Maas, zal tevens het bedrag worden vastgesteld der leening, welke men wil uilgeven. In de toelichtingendie het budget van buitengewone inkomsten vergezellen, wordt ten opzichte der voor het departe ment van oorlog gevraagde credieten, dat 900,000 fr. noodig zijn voor de voltooiing der forten van Bupelmonde, 617,000 fr. voor die van Schooten eu 1,000,000 fr. voor die der drie redouten in den kustgor- del; verder zijn 1,200,000 fr. noodig voor de wapening der forten Merxen, Zwijn- drecht, Bruybeke en Wablheim, terwijl 8,000,000 fr. voor eene reeks fortificatie- werken aan de Maas moeten besteed wor den. De oude forten van Lnik en Namen zullen geslecht en door zeer sterke, maar kleine forten vervangen worden, die slechts eene geringe bezetting eischen. De werken aan de Maaslinie zullen 24,000,000 fr. kos ten; voor dit jaar vraagt de regeering ech ter slechts een dferde dier som. Tot aan schaffing van nieuwe geweren voor de infan terie worden 15,000,000 fr. vereischt, waar van wederom slechts een derde gedeelte in dit jaar. Bovendien moet nog voorzien wor den in de nieuwe uitrusting van 20 batte rijen artillerie. Vervolgens worden nog cre dieten voor de kazernen en voor kleeding der troepen gevraagd. Te Gent wordt over niets anders ge sproken dan van de verdwijning van den heer Eug. Corbisier, een rijk man, die een kasteel bewoont te St. Amandsberg, dat hij onlangs aldaar had doen bouwen. Vrijdag ochtend heeft hij zijne woning verlaten met eene vrij aanzienlijke som geld, zeggende, dat hij zich naar een notaris te Gent moest begeven om een contract te teekenen. Men is te weten gekomen dat hij ook in de bank eene aanzienlijke som ontvangen had, en sinds heeft men van hem niets meer ver nomen. EIEELAia. De heer W. H. Smith, eerst lord der schatkist, verklaarde in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis, dat sir Henry Drummond Wolff belast is met de leiding der moeilijke onderhandelingen te Cairo en Konstantin-opel, en dat tegenwoordig geen plan bestaat, aan zijn zending een einde te maken. Sir James Fergusson, onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zakenverklaarde dat de regeeriug niet voornemens was de heeren diensten in Egypte door eene additionneele belasting te vervangen. De opheffing der heerendiensten zal in de plaats treden van de vermindering der grondbelasting, en deze laatste zal op de vroegere hoogte blijven, behalve daér, waar zij voor de belasting schuldigen te zwaar is. Een vierde millioen p. st. uit de opbrengst der belastingvoor stellen zal voor het huren van arbeiders be stemd worden. Met deze voorstellen hebben de mogendheden zich in beginsel vereenigd. De quaestie van den omslag der gedane militaire uitgaven over Engeland en Egypte wordt nog overwogen. Wat het aanstaande

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2