NIEUWS- EN ADVERT KNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 Vent. Woensdag 16 Februari 1887. N°. 39. ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. DRANKWET. ouran ele Courant verscliijnt dau,e 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.35. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 200. Jaargang. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 23en December J886/13en Januari 1887 is vastgesteld het volgende RAADSBESLUIT. regelende de heffing van eene belasting onder de naam van bruggeld, in de gemeente Leiden. Art. 1. Voor het ten gerieve van de scheepvaart openen der van gemeentewege gemaakte brug gen wordt eene belasting gelieven onder den naam van bruggeld, ten bedrage als volgt: Groote van het vaartuig waarvoor het bruggeld geheven wordt. Bedrag van het bruggeld. Op gewo- I Buiten den nen tijd van gew. tijd v. openen. openen. Een vaartuig van 51 ton en daarboven 0.15 0.30 50—41 0.12' p 0.25 p 0.10 0.20 v 30-21 0.075 p 0.15 o 20-11 0.05 p 0.10 w b t 10 en daaronder. p 0.02' p 0.05 Art. 2. Voor stoomschepen wordt het bruggeld be rekend naar de geheele inhoudsgrootte van het vaartuig, verminderd met (ie ruimte voor de machinekamer, ketels en kolenruimen. Art. 3. net bruggeld is verschuldigd voor iedere maal dal een vaartuig, wagrvoor de brug ge opend moet wordendeze doorvaart. Art. 4 Voor vaartuigen die op last van den Markt meester van ligplaats veranderen, of die blij kens eene schriftelijke verklaring van den gemeente-architect in dienst der gemeente wor den gebruikt, is geen bruggeld verschuldigd. Vaartuigen, in dienst van aannemers van gemeente-werken, worden niet geacht in dienst der gemeente te worden gebruikt. Art. 5. De gewone tijd voor het openen der brug gen is als volgt: in de maanden November, December en Januari, van 's morgens acht lot 's avonds vijf uren; in de maand Februari, van 's morgens acht tot 's avonds zes uren; in de maand Maart, van !s morgens zeven lot 'savonds zeven uren; in de maanden April, Mei, Juni, Juli en Augustus, van 's morgeus zes tot 's avonds acht uren; in de maand September, van's morgens zes tot 's avonds zeven uren. in de maand October van 's morgens zeven tol 's avonds zes uren. Op Zondagen, dePaaschdagen, Hemelvaarls dag, de Pinkster- en Kerstdagen is onderden gewonen tijd van openen mei begrepen de tijd des morgens tusschen acht en twaalf uren, dss namiddags tusschen een en twee uren en des avonds tusschen vier en zes uren. Op de beide Marktdagen (Vrijdag en Zater dag) blijft de Blauwpoorlsbrug één kwartier vóór het vertrek van eiken spoortrein in de richting van Amsterdam, Rotterdam en Woer den gesloten. Art. 6. De grootte der vaartuigen wordt bepaald door den meetbrief door een Rijksscheepsmeter afgegeven. Vaartuigen van welke geene meet brieven kunnen worden vertoond, worden be rekend naar de hoogste klasse van het lariel, behoudens teruggave van betgeen blijkt te veel te zijn betaald, wanneer binnen zes weken de meetbrief is vertoond. Art. 7. Dit besluit treedt in werking op den dag waarop van de verleende koninklijke goed keuring afkondiging is geschied. Gedaan te Leiden, ter openbare raads vergadering van den 23en December 1886 en van den I3en Januari 1887. Burgemeester DE KANTER. Secretaris E. KIST. Zijnde de heffing dezer belasting goedge keurd bij Koninklijk besluit van den 2en Fe bruari 1887 n*. 2, waarbij levens is aangehaald de Verordening regelende de invordering dier belasting van den 4en October 1883 Gemeen teblad n°. 2 van 1884.) En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15en Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester E. KIST. Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis dal door ADOLPH Ï1ELKEMEYER alhier woonachtig een adres is ingediend om vergunning tot ver koop van sterken drank in bet klein in hel perceel Haarlemmerstraat n'. 210. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Leiden, 14 Februari 1887. STADSNIEUWS. Door R. Koekkoek alhier zijn ter bebou wing aangevraagd de twee laatst overgeble ven perceelen bouwgrond van de gedempte Binnenvestgracht aan het plantsoen tegen over Musis Sacrumter grootte van 586 centiaren. Inmiddels is in 1882 aan het bestuur van Musis Sacrum vergunning verleend tot het leggen van een duinwaterbuis naar de hoofd buis aan de Binnenvestgracht en wel door bovenbedoeld terrein, terwijl aldaar mede de ver'ir dings-gasbuis is gelegd en in de be trekkelijke rapporten werd medegedeeld dat, in geval de vergunning werd verleend, eene strook gronds van 2 meters breedte van het later te verkoopen perceel zou worden afge nomen. De heer Koekkoek heeft bericht dat hij ter zake in een gunstig overleg is gekomen met het bestuur van Musis Sacrum en den grond in zijn geheel wenscht. Burg. en weth. stellen nu op grond van een en ander voor, met wijziging van het raads- sluit van 15 Jan. 1882, wat betreft het buiten verkoop houden van den strook gronds daarbij bedoeldte bepalen dat de grond in zijn geh 'el zal worden verkocht' onder voor waarde dat eene strook in hét midden ter breedte van 2 meters waarin de duinwater en gasbuizen zullen worden gelegdniet mag worden bebouwd en aan burg. en weth. het recht wordt verleend die strook ten allen tijde te doen opbreken, ten einde de buis leidingen te doen onderzoeken en zoo noodig herstellen. Gisteren werd de treurmare door de stad verbreid, dat de heer J. W. Schaap, oud gemeente-architect onzer stadZondag avond is ontslapen. Met het begin van 1868 als gemeente-architect opgetreden, mocht de heer Schaap die betrekking gedu rende ruim twee en twintig jaren waarnemen. Hij deed dit met voorbeeldigen ijver en tot zegen onzer gemeente. Doch niet slechts als bouwkundige, ook in vele andere be trekkingen heeft de waardige man zich ver dienstelijk gemaakt. Wie denkt hier niet in de eerste plaats aan het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, waaraan hij gedurende een tijdvak van vijftig jaren ver bonden, en als onderwijzer niet slechts in het bouwkundig teekenen maar ook in de werktuigkunde en doorzichtkunde werkzaam was. Geen wonder, dat hij bij het vieren van zijn jubiló met blijken van belangstelling en erkentelijkheid overladen werd. De plaats ruimte laat niet toe, hier eene lijst te geven van alle werken die onder Schaap's toezicht en naar zijn bestekken zijn uitgevoerdwij uoemen alleen de Stadsgehoorzaalhet Nuts- gebouw, Musis Sacrum en verscheidene scholen waaronder het Gymnasium en de H. Burgerschool voor meisjes. Met den hoogleeraar Fluygers heeft Schaap eene reis door verscheidene landen van Europa gedaan om daar de bibliotheekgebouwen op te nemen. Ook enkele geschriften heeft de heer Schaap nagelaten, waaronder genoemd mag worden het bekende werk over de perspectief en het werkje over het bouwkundig teekenen, hetwelk hij in vereeniging met den heer Van Loghem uitgaf. In Juni 1885 ge pensioneerd, is zijne gezondheid reeds spoe dig daarna gaan kwijnen, zoodat hij niet lang van zijnen rusttijd heeft genoten. Zijne nagedachtenis zal zeker bij velen in gezegend aandenken blijven. (Dit levensbericht is, op verzoek der fa- mielje, eerst heden geplaatst.) De begrafenis van den heer J. W. Schaap zal plaats hebben op Donderdag a. s. op de begraafplaats aan de Groenesteeg. Te half 12 zal de stoel van het sterfhuis ver trekken. Door den heer Lion Salomon nit Amsterdam, die dezer dagen alhier publieke verkoopingen van manufacturen houdt, zijn FEUILLETON. DG BRUID EENS EERLOOZEN. 122.) fik ken zijne treurige geschiedenis reeds," antwoordde Dora, terwijl zij zich zoo goed mogelijk hield, fmaar ik verzoek u, mij voor hedenavond te verschoonen daar ik zware hoofdpijn heb, en dadelijk naar mijne kamer moet gaan." Zij ging hem voorbij, vóórdat Lilburne kon antwoorden. Haar sluier belette hem, de vreemde uitdrukking van haar gelaat waar te nemenmaar er lag iets in hare stem dat zijn oor vreemd en onheilspellend trof. fWat is u gebeurd gedurende den rit, mevrouw Elmer?" vroeg Lilburne op bezorg den toon. fMevrouw Brenton schijnt ziek te zijn, en toen gij wegreedt zag zij er vroo- lijker en opgewekter uit dan ooit." fGij behoeft niet ongerust te zijn, Frits, zij beeft hoofdpijnmaar dat zal wel spoe dig over weken, als zij maar een paar uren slaapt. Morgen is zij weer geheel gezond." Het was mevrouw Elmer niet ontgaan, dat Dora opgewonden was. Daar zij Dora's geschiedenis tamelijk nauwkeurig van me vrouw Hart had vernomen, raadde zij ge makkelijk dat Fuller de man geweest was, die haar bij de vlucht behulpzaam was ge weest. De goede vrouw had innig medelijden met Dora, maar zij huiverde als zij er aan dacht, op welk een laaghartige wijze de jonge vrouw was beha. deld geworden. Fuller had weinig over zijne vrouw ge sproken, en zelfs nadat zij hem verlaten had, sprak hij nooit van de plaats, waar hij haar had leeren kennen. Zijne betrekking tot Lilburne was zeer oppervlakkig en de eenige reden voor Fullers bezoek op La Bosquet was de vroegere vriendschap tusschen zijn moeder en mevrouw Elmer. De families in den omtrek hadden met Dora kennis gemaakt, en de algemeene roep over hare schoonheid lokte menigeen naar La Bosquet, die er anders nooit kwam. Onder deze menschen van het Zuiden kon Dora niet lang hare stijve teruggetrokkenheid volhouden en hare bekoorlijkheid en goed heid hadden haar spoedig de lieveling van iedereen gemaakt, zoodat geen feest meer scheen te kunnen slagen, als zij er niet bij was. Het toeval had Fuller als gast bij Mallory gebracht, wiens bezittingen niet ver van La Bosquet lagenen de jonge dochters van den landheer spraken met zulk een opge wondenheid over mevrouw Brentondat hij nieuwsgierig werd, die vrouw te leeren ken nen. Om deze reden bleef hij te La Bos quet, hoewel Lilburne niet meer dan beleefd tegenover hem was, en hoopte dat bij zou vertrekken vóór de dames terugkeerden. fik kan niet weggaan, vóór ik mevrouw Elmer heb gesproken," zeide Fuller, fZij was de oudste vriendin mijner moeder en ik vertrek spoedig uit deze streek." Lilburne begreep zeer goed dat hij den nacht wilde overblijven. Hij was daarom zelfs min of meer blijde, dat Dora zich niet kon vertoonenomdat zij daardoor niet in den onaangenamen toestand zou komen met een man als Fuller in aanraking te komen. Hij had werkelijk medelijden met hem, maar het medelijden gaat dikwijls met verachting gepaard. Toen mevrouw Elmer zonder Dora aan tafel verscheen, zag Fuller zeer vreemd op. fik hoop, mevrouw, dat mijn rood ge zicht en mijn gedeukte hoed uwe jonge vriendin niet zoodanig hebben verschrikt, dat zij bevreesd is mij te ontmoeten," zeide Fuller eenigszins gekrenkt, fik heb bij Mallory zooveel van haar gehoord dat ik gaarne met baar kennis zou maken." fMevrouw Brenton heeft te veel van de wereld gezien, om bevreesd te zijn, een heer in gezelschap te ontmoeten, zelfs wanneer zijn uiterlijk een weinig verwaarloosd is," antwoordde mevrouw Elmer met een glim lach. fZij heeft op onzen langen toer hoofd pijn gekregen, en laat zich daarom veront schuldigen mijnheer." fO, dat spijt mij zeer, maar ik hoop dan toch mevrouw Brenton aan het ontbijt te zien. Zij moet zeer mooi wezen, en volgens de beschrijving, die de dochters van Mal lory mij van haar gegeven hebben, kan ik niet gelooven, dat die dame mij geheel vreemd is." Lilburne keek verbaasd op. Zijn gedrag tegenover Fuller veranderde plotseling en ging van eene beleefde onverschilligheid in een hartelijken toon over, en beiden spraken spoedig even vertrouwelijk met elkander, ais waren zij oude vrienden. Mevrouw Elmer verwijderde zich spoedig na afloop van den maaltijd. Zij zag dat het beslissende oogenblik nabij was. frordl vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1