BUITENLANDSCHE BERICHTEN. werkzaamheden op de werven stil staan, zij steeds hun daggeld blijven genieten. (HelderacAe Ct.) Aan de muntgezellen aan 's Rijks Munt te Utrecht is een voorloopig traktement van f GOO s jaars toegekend, zoolang de werke loosheid aan de Munt bestaat. Aan het Centraalbureau der staats spoorwegen wordt een toestel geplaatst voor nachtcontrole" van alle kamers tegelijk. Op elke kamer wordt nl. een electrische seingever met aanduiding van een letter ge maakt, welke letters, na drukking op dien seingever, te zamen op het contröle-toestel zijn te lezen en aldaar een bepaalden volzin moeten uitmaken. Wanneer nu op zekere tijdstippen eenige letters aan den gekozen woordenzin ontbreken, zal dit bewijzen dat eenige kamers niet gecontroleerd zijn. Het paleis Oranje Nassau's Oord is reeds vóór eenigen tijd aanzienlijk verfraaid; het werd geheel van de pleisterlaag ontdaan en ra kleuren geschilderd. Ook het landgoed is in den laatsten tijd nog aanzienlijk ver beterd; behalve in een der lanen, zijn nog op andere plaatsen Amerikaansche noteu- boomen van de zeldzaamste soorten geplant. Het vooruemen bestaat te Nijmegen, om de alombekende wandelplaats het Valk hof, eenige verandering te doen ondergaan, door aan de oostelijke zijde een toegang te maken. Volgens het plan zal er een op- of afweg, zooals men het noemen wilgemaakt worden, welke achter de kapel van Karei den Groote zal beginnen. Daartoe zullen echter eenige militaire en andere gebouwen moeten afgebroken worden, wat eene aan zienlijke uitgaaf van de gemeente zou vor deren. Woensdagavond werd de rust te Lo- bith door eene ongewone drukte gestoord. Wat gebeurde er? Een jubelende schaar be geleidde een ezel, waarop een strooien pop was vastgebonden en trok naar het huis van een mandie algemeene ontevredenheid had opgewekt. Geen wonderl Want deze weduwnaar had aan eene wednwe hand en hart geboden, met haar den dag der aan gifte bepaaldmaar haar vruchteloos op het gemeentehuis op zijne komst laten wachten. Men schrijft aan de Arnk. Ct. uit Groenloo: Uit particuliere brieven uit Zuid- Afrika blijkt ons, dat een groot gedeelte der bevolking zich bijzonder vele illusies maakt omtrent de opgraving van goud. Meuschen, oorspronkelijk Hollanders, stellen zich voor, nog vóórdat het jaar 1887 voorbij is, met zakken vol goud naar het moeder land te kunnen terugkeeren, om daar hun leven verder te kunnen slijten in welvaart en weelde. Het kan zóó uitvallen en we hopen het, maar.... we vertrouwen er niet te veel op. De toekomst zal het ons verhalen I Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Norg: „Lichtmis helder en klaar, dan wordt het een best bijenjaar'Indien dit oude ge zegde waarheid bevat, dan ziet het er voor de bijenhouders dit jaar goed uit. Vroeger waren er wel, die het rijmpje ernstig op namen. Ik heb ten minste een ouden bijker gekend, die er zich bepaald aan hield en bij eene „donkere lichtmis" al zeer slecht te spreken wasdaar hij dan vast een slecht jaar voorspelde, dat ook wel eens zal zijn uitgekomen. Hij ging zoo ver, dat als de zon er op „lichtmis" maar zoo lang was, dat een ruiter tijd had zijn paard te zadelen hij ook bepaald op een goed bijenjaar rekende. Dat helder weder veeltijds en op velerlei gebied beter tot werken stemt dan triestig weer, is zeker, maar bovenal voor de nijvere diertjes, de bijen, is helder weder in zomer en herfst, bij het gewin, het beste en kan hen veel honig doen vergaren, die op eene heldere „lichtmis" nog niet te halen valt. De bijen hebben dezer dagen goed ge vlogen, wat zeer gewenscht is voor de rein heid van hunne woning. Zij zien er dan ook zeer goed uit. In de bekende zaak van het spoorweg ongeluk te Sauwerd, waarbij de conducteur Iraai werd gedood, is door het gerechtshof te Leeuwarden uitspraak gedaan. Het hof achtte, evenals de rechtbank te Groningen, de schuld van den stationchef niet bewezen en sprak hem vrij. Gisteren ochtend is in de Zuidergron- den gestrand de Noorsche bark Veronica, kapitein Christensenkomende met eene lading hars van Savannah en bestemd naar Hamburg. Zes der opvarenden, die het schip kort na de stranding met eene der booten hadden verlaten, werden door den Tessel- schen loodskotter n°. 1 opgenomen en aan wal gebracht. Later geraakte het schip zon der adsistentie vlot en werd, oogenschijnlijk zonder schade aldaar binnengesleept. Nog strandde in dezelfde gronden eene groote tweemast stoomboot, blijkbaar in ballast. Ook deze kwam met eigen stoomkracht vlot, «K SS BC» - JB33 en vervolgde de reis, zonder dal naam of nationaliteit bekend werden. Bij den landbouwer A. B. te Sint Kruis, is dezer dagen, uit een koffer van een der dienstknechten, ongev-er 400 francs gestolen. De vermoedelijke dader, een jon gen van 16 jaren wonende te Eede, is met zijn vader, die van medeplichtigheid wordt verdacht, door de maróchaussóe van Aar denburg gearresteerd en naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Een groot gedeelte der ontvreemde som werd in hun bezit gevonden. MiddCt.) Evenals op veel andere plaatsen is het ook te Breda een gebruik, dat bij be grafenissen, trouwpartijen enz. van voorname personen door de familiën, welke er equi page op na houdenhaar koetsen ter op luistering daartoe worden aaugebodeu. Men noemt die hier ook wel „preseuteer-rijtuigen". De gezamenlijke huurkoetsiers te dezer stede ondervinden daarvan, natuurlijk, het nadeel, en daarom bevatten thans de Bre- dasche bladen een dankbetuiging aan die personen voor hun te dezen opzichte aange nomen flinke en royale houding, daar de huurkoetsiers dientengevolge hun zaken wel kunnen liquideeren. (7i/<7.) De beide jonge kinderen uit de Litn- burgsche gemeente Schaesberg, die, zooals reeds is gemeld, vóór 14 dagen naar eene tante te Kohlscheidt waren gezonden, om geld te vragen, zijn nog niet teruggevon den. De politie te Aken, in welke stad de kinderen het laatste gezien zijn, doet al het mogelijke om hen op te sporen; doch tot heden tevergeefs. Men vermoedt, dat hun een ongeluk is overkomen. l'ltll K II K.K Door Z. M. zijn benoemdtot burgemees ter: van Erp, M. J. M. De Bruynvan Hoofdplaat, P. K. P. J. Van Sloten; van Bergscheuhoek en van Hillegersberg, G. J. Le Fèvre de Montigny, secretaris dier ge meenten; van Waarde, J. Vereeke; vail St. Odiliënberg, H. H. Timmermans en van Dongen, P. Van Gastel. Door Z. M. is benoemd tot commissaris van politie te Bergen op Zoom, A. B. Van Prooijen, thans inspecteur vaD politie te Groningen. De heer S. K. Turnbull, benoemd tot consul der Nederlanden te Madras, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De luit. ter zee le kl. F. Böhtlingk le off. a/b Zr. Ms. ramschip Stier, wordt met den 16en dezer op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. C. Van Wessem, terwijl met gelijken datum geplaatst wordt a/b Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de luit. ter zee lekl. D. A. Mensert. De luit. ter zee 2e kl. J. M. Pbaff, off. van politie bij het kon. instituut te Willemsoord, wordt met 1 Maart a. s. op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. H. E. Bunnik, ter wijl de luit. ter zee 2e kl. A. A. Flaes en C. L. Temminck Groll met gelijken datum respectievelijk worden geplaatst aan boord Zr. Ms ramschip Stier en artillerie-instruc tieschip. Het Loo. Men heeft gemeld, dat eene schikking zou zijn getroffen omtrent de vordering, door den heer J. Van Lith Jr. aan de ge meente ingediend wegens zijne werkzaamheden als haar expert bij het onderzoek van het verbrande Kurhaus. Van eene schikking is geen sprake, meldt de heer Van Lith aan het D. v. Zh. en Gr. na eerst te hebben geweigerd, heeft het gemeentebestuur aan den heer Van Lith zijne vordering ten volle voldaan. EWCfiLANII. Sir J. Fergusson zeide, in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis dat lus- schen Engeland en Duitschland een volledige overeenkomst is getroffen aangaande de gren zen van Zanzibar en de behartiging der we- derzijdsche belangen. Frankrijk en de Sultan van Zanzibar hebben zich daarbij aangeslo ten, in zoover hunne belangen daarmede gemoeid zijn. Voorts deelde hij mede, dat Engeland der Italianen te Massowah hulp in artsen en in voorraad heeft aangeboden. Het debat over het adres in antwoord op de troonrede werd daarop voortgezet. De heer Cremer stelde als amendement voor, onmiddellijk tot de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen over te gaan. Sir J. Fergusson sprak de bewering tegen dat de aanwezigheid der Britsche troepen in Egypte ergernis zou geven aan de vreemde mogendheden, die in tegendeel van eene pressie betreffende den duur der bezetting «3 m.j mn. r«u 'tr.. hebben afgezien. Engeland heeft getoond, Hat het in Egypte voor Ie welvaart van dat land en de geheele wereld werkzaam wil zijn; dat het bereid is zich ten plechtigste te ver binden tot de onzijdigverklaring van Egypte en het Suez-kanaal. „Ons hoofddoel", zeide hij verder, „is herstel van het financieel evenwicht, inrichting van een degelijk be stuur, verbetering van den volkstoestand, invoering eener krachtige politiemacht, en totstandbrenging eener sterke regeeringonder erkenning der suprematie van den Sultan als hoofd van het Mohammedaansche geloof". Hij ging daarop na welke voortschreden reeds zijn gemaakt; hij verklaarde dat de regeering met betrekking tot, Egypte ver standhouding zoekt met de mogendheden, en niet streeft naar een altoosuurend verblijf, noch ook naar een te groote verlenging van Engelands oponthoud in dat land. „In elk geval", dus besloot hij, „zullen wij Egypte niet verlaten, voordat wij al onze verplichtingen hebben vervul, en wij ons gekweten hebben van de verantwoorde lijkheid die op ons rust. V\ ij bevinden ons niet in Egypte met een zelfzuchtig doel." De heer Illingworth stelde een wijziging voor in het amendement Cremer, in dien geest dat niet de onmiddellijke ontruiming van Egypte zou plaats hebben, maar wel in de naaste toekomst. Deze wijziging werd echter met 247 tegen 127 stemmen ver worpen, en daarna het amendement-Cremer insgelijks afgewezen, met 268 tegen 97 stemmen. Het debat over het adres in antwoord op de troonrede werd daarop verdaagd. De Schotsche afgevaardigde dr. Came ron heeft een ontwerp ingediend, strekkende om de erbergen in Schotland 's avonds te 10 uren te doen sluiten, in plaats van te 11 uren. De Grieksche zwervelingen, die zich thans bij Birmingham ophoudenwerden door het gemeen aangevallen en uit hun ten ten gesleurd; 6 werden gewond, en een vrouw verkeert in zorgelijken toestand. Aan de Standard wordt uit Bern ge meld, dat de bondsregeering eene aanschrij ving aan de kantonale besturen heeft gericht betreffende de oproeping der landsverdedigers in geval van oorlog, alzoo dat 40,000 man onder de wapenen kunnen komen binnen tweemaal 24 uur. De Standard meldt dat niet Duitsch land maar Pruisen voornemens is eene oor- logsleening van 300 millioen mark te slui ten. Een daartoe strekkend wetsontwerp wordt eerstdaags bij den landdag ingediend. Aan The Morning Poet wordt uit Wee- nen het bericht gezondendat de Russische gezant zich gisteren tegenover een collega uitgelaten heeft in dezen zindat geen door Duitschland aan Rusland aan te bieden ver gelijk in het Oosten den ezaar er toe zou kunnen leiden neutraal te blijven, indien Frankrijk aan een volkomen nederlaag werd blootgesteld. De correspondent van de Time» te Weenen noemt het bericht onwaar, dat Rus land en Oostenrijk eene overeenkomst om trent de Bulgaarsche quaestie getroffen heb ben, maar eene toenadering tusschen Weenen en St. Petersburg is ontegenzeggelijk waar. Uit Rangoen wordt dd. 2 Febr. ge meld, dat den 30n Januari het kamp van het insurgentenhoofd Boshway, dat gedekt door dicht struikgewas in de Arrokan-ber- gen verscholen lagdoor een afdeeling troe pen onder aanvoering van kapt. Colightly is genomen. Boshway wist echter te ont komen en ontvluchtte naar het woeste Chin- land. Men vervolgt hem. FKAIHKI.IK. De heer Sigismond Lacroix gaf giste ren in de couloirs van de kamer van afge vaardigden, den minister Goblet kennis van zijn voornemen, de regeering over den toe stand in het buitenland te ondervragenten einde den minister in de gelegenheid te stellen de vredelievende staatkunde van het Fransche gouvernement te bevestigen. De heer Goblet antwoordde, dat hij een dergelijk debat ounoodig oordeelde, na de her haalde verklaringen van den heer De Freycinet en van hem zeiven; want die verklaringen laten geen enkelen twijfel aangaande de vredelie vende bedoeling van Frankrijk en zijne re geering. De heer Goblet voegde er bijdat elke verdere verklaring evenzeer onnoodig was uit een financieel oogpunt; immers de zekere bewijzen bestonden, dat de beurs- paniek der laatste dagen, uitsluitend het werk was van speculanten. De heer Sigismond Lacroix erkende de juistheid dezer ophelderingen en zag dus van het ondervragen der regeering af. Naar men in de couloirs verzekerde is door den Fransehen ambassadeur te Petersburg, de heer De Laboulaye, aan den minister van buitenlandsche zaken eene dépêche gezonden waarin gemeld wordt dat de Czaar en de heer Von Giers gelijktijdig een telegram zon den aan keizer Wilhelm en aan prins Von Bismarckover de wapeinngen in Duitsch land en daarop ten antwoord kregen dezelfde verklaiing, namelijk dat die wapeningen van zuiver verdedigenden aard waren en Duitsch land bepaaldelijk voornemens was, Frankrijk niet aan te tasten. De Parijsche bladen behelzen de vol gende officieuse mededeeling: „De ministers waren hedenvoormiddag in een kabinetsraad vergaderd. De minister van buitenlandsche zaken heeft met zijne ambt- genooten gesproken over den buitenlandschen toestand. Hij heeft hun doen weten, dat de inlichtingendie hij van onze gezanten bij de voornaamste mogendheden had ontvangen, een in alle opzichten vredelievend karakter hebben." In de verleden Dinsdag gehouden zit ting der academie van geneeskunde te Parijs is een en ander medegedeeld omtrent onder zoekingen en proefnemingen van prof. Cantani te Napels betreffende Pasteurs methode ter voorkoming van hondsdolheid. Twee konijnen, in het laboratorium te Parijs ingeënt, heb ben de noodige stof geleverd. In den tijd van vier maanden zijn 78 personen door ge noemden hoogleeraar behandeld, waarvan 21 gebeten waren door dierenwelker dolheid door inentingen op gezonde dieren met aan hen ontleende stof bewezen was; 40 waren gebeten door dieren, welke duidelijke ken- teekenen van dolheid vertoonden of door veeartsen dol verklaard waren; 7 eindelijk door slechts verdachte dieren. Tot op dit oogenblik is bij geen der 78 met zeer sterke stof behandelde personen een geval van dol heid voorgekomen. Een zekere B.boschbeambte te Verrières, bij Parijs, uit Darmstadt geboor- tig, doch nog niet genaturaliseerd als Franschman, is Woensdag als Duitsch spion gevangen genomen en in de gevangenis te Mazas gebracht, niettegenstaande hij door het boschbestuur was benoemd en beëedigd. Wellicht zal het met deze spionnage gaan als met de anderen elders, dat er van spion- neeren geen sprake is. Den lOdeu dezer vertrekt de heer Charles De Lesseps naar Panama om den staat der kanaalwerken op te nemen. De bekende Parijsche berichtgever der Times verklaart, op grond van inlichtingen uit zeer goede bron, welke, zegt hij, hem in eenigs- zins beknopten, maar zeer ondubbelzinnigen vorm verstrekt zijntegelooven, dat Oosten rijk en Rusland het eens geworden zijn ten aanzien van de Bulgaarsche kwestie, zoodat deze tot geen botsing tusschen genoemde mogendheden leiden zal. In zeer korten tijd, meent hij, zal de juistheid van dit bericht worden bewezen, ofschoon er op dit oogen blik voor Rusland en Oostenrijk zeer goede redenen kunnen bestaan om de bedoelde overeenkomst niet openbaar te maken. SPANJE. Berichten uit Madrid melden dat de Spaansche regeering ernstige maatregelen treft voor 's lands defensie. Uit Spanje wordt aan de Nordd. Alg. Zlg. bericht, dat door Frankrijk, na de af kondiging van 't verbod van uitvoer van paarden uit Duitsc'nand en Oostenrijkthans in de Spaansche bergdistricten paarden en muildieren worden aangekocht. ITALIË. De heer Depretis vroeg in de gisteren gehouden zitting van de kamer van afge vaardigden dat de kamer uitspraak zou doen over een votum van vertrouwen of van wantrouwen in het kabinet. De motie om over te gaan tot de een voudige orde van den dag, waartegen de minister zich verklaard had als gelijkstaande met afkeuring, werd daarop met 215 tegen 181 stemmen verworpen. Na het votum van vertrouwen verwierp de kamer met bijna algemeene stemmen eene motie van den socialist Costa, om tot ont ruiming van Massowah over te gaan, en werd het buitengewoon krediet van 5 mil lioen met 317 tegen 12 stemmen aan de regeering verleend. De zitting werd daarna opgeheven. Ten gevolge der ongunstige tijdingen uit Massowah hadden er voor de kamer van afgevaardigden afkeurende manifestatiën van een hoop volk plaats. De politie kwam tusschenbeide om den hoop uiteen te drijven, en er volgde toen eenhoewel niet ernstig, gevecht. Eenige personen werden daarop in verzekerde bewaring gebracht. DUITSCHLAND. De Kreuzzeitung verneemt|dat bij h it Duitsche leger vélocipèdes zullen worden in gebruik genomenen zulks voor den ordoi:- nance- en dópêchedienst, wanneer die niet per telegraaf of per telephoon geschieden kan.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2