NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 7 Februari 1887. 11°. 31 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ez-e Co ii ra ut ver sell ij eit d li e 1 ij k s behalve op Zo n- e 11 F e e s t <1 a e 11. ABQüifiSEKJEiT: Voor Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 ('ent. ADVERTENTIESV: Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. De voorzitler van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze krachtens art. 7 2e alinea der wel van 4 Juli 1850 Staatsblad 'no. 37) de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan voor den 15en Fe bruari e. k. door overlegging der aanslag biljetten ler Secretarie dezer gemeentete doen blijkenten einde, zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijslen van kiesbevoegden, daarop le worden geplaatst. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Voorzitter voornoemd DE KANTEK. Leiden, den 1 Februari 1887. ITADSKIElIlVg. Z. M. heeft een pensioen verleend aan den heer J. P. Lancel, eervol ontslagen hoofd der openbare lagere school 4de klasse n°. 2 alhier, van f 1367. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 40 tot 80 Tolwassen personen en van 9 tot 19 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 18 gevallen van mazelen en 2 van diphtheritis aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Gedurende de maand Januari van dit jaar werd aan de rijks postspaarbank alhier ingelegd f 9591.986 en uitbetaald f 8572.22, terwijl werden afgegeven 81 nieuwe boekjes. In eene op gisteren gehouden verga dering van de vereenigmg „Uit Liefde", werd met algemeene stemmen en applaus aangenomen het voorstel van het bestuur, om het aanwezig kassaldo aan het einde van een boekjaar niet in reserve te houden zoo als tot dusver geschiedde, maar dat nu aan te wenden en te bestemmen als een feest gave aan onze behoeftige burgers, in bons voor brood, rijst en gort uit te reiken, ter gelegenheid van den a. s. verjaardag van onzen welbeminden koning. Binnen een paar dagen krijgen dus de leden der ver- eeniging bedoelde bons, gezamenlijk ruim 3600 bedragende, ter hunner beschikking. UNIVERSITEIT. Door mej. M. C. Du Saar te Amster dam werd gister met goed gevolg het doc toraal examen in de geneeskunde afgelegd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 6 Febr. Sterfdag (1660) van Asselijn. Schilder. 7 Geboortedag (1753) v. Rhijnvis Feith. 7 (1812) v. Charles Dickens. 7 Sterfdag (1624) v.ChristiaanHuygens. CONCERT C-DUR. De gewone opmerking die men zich maakt bij de beoordeeling van uitvoeringen voor een of ander weldadig doel, nl. dat men daarbij veel door de vingers moet zien, kon bij het concert, ten voordeele der algemeene Leidsche armengisteravond door het Studenten-Muziekgezelschap „C-Dur" in de Stads-Gehoorzaal gegeven, bijna achterwege blijven. Zoowel de soli als de ensemblenummers gaven den beminnaars van goede en begrij pelijke kamermuziek veei te genieten, 't Was zeker wel niet alleen de lust tot weldoen die er zoovelen waaronder vele goede muziekkenners heen dreef j de goede naam van het reeds gelauwerde Muziekgezelschap droeg daaraan behoorlijk 't zijne bij. We stappen spoedig over het Trio N". 6 B-dur van Mozart heen om even stil te staan bij een heerlijke voordracht van „Der Traum" van Goltermann en „Sigmunds Liebeslied". De bespeler is zulk een instrument waard. „Arabeske caprice" van Hartmann en Pol- nischer Tanz N°. 1" van Scharwenka beiden voor piano-solo werden met verve en Hinken aanslag weêrgegeven. De voordracht voor viool van de „Romance aus der Zweiten violonsuite" van Ries was hier en daar niet geheel zeker lang niet van verdienste ontbloot. Na de pauze hoorden we de „Variations sur un thème de Beethoven" voor 2 piano's van Saent-Saens uitmuntend voordragen. Daarna kregen wenu door een ander cellist dan strakshet Adagio" op 38 van Bargiel te genieten. Ofschoon wij voor ons de eerste cel-voordracht liever vondenwas toch ook bij dezen cellist terstond te hooren dat hij zijn instrument volkomen meester is. Een piano-quartet van Beethoven sloot het programma; de uitvoering er van was on eindig beter dan die van het Trio van Mo zart 't gaf ons bij het verlaten der gehoor zaal van het Muziekgezelschap „C-Dur" een besten dunk mede. Trouwens op nog andere wijze dan door luide toejuichingen werden de verdiensten erkend. Terwijl reeds in den voor avond een frissche, smaakvolle krans aan het gezelschapsvaandel was gehecht, over handigde met hetzelfde doel de voor zitter van het jongere muziekgezelschap „Con Expressione" zijn collega van „C-Dur" een even fraaien krans; die krans ging weer vergezeld van woorden van hoogachting van het jongere zustergezelschap voor „C-Dur", en ofschoon die woorden goed waren geko zen en we er gaarne meê instemden 't was niet te veel gezegd. Te Nijmegen zal in het begin der maand Juli, gedurende drie dagen, eene feestelijke bijeenkomst plaats hebben van de muziekkorpsen der regimenten infanterie, ten einde aldaar zoowel afzonderlijk als ge- zamelijk muziekuitvoeringen te geven. -Te Leeuwarden zal op 's konings ver jaardag door het Ljouwter-Toanielselscip in het Harmoniegebouw, een door den heer T. Velstra voor die gelegenheid vervaardigd tooneelstuk worden opgevoerdgetiteld „Op Kenings jierdei." Naar de Stand, verneemt zal weldra een nieuwe dichtbundel verschijnen van ds. J. P. Hasebroek. Moge het werk, ondanks den veelzeggenden titel van Vesper, nog geenszins zijn zwanenzang zijn! Als een staaltje hoe men dikwijls cri- tiek schrijft over tentoonstellingen diene het volgende. Voorde tentoonstelling der Neder- landsche Etsclub had Jacob Maris een houts- koolteekening toegezegd. In den catalogus dier tentoonstelling werd dus deze teekening genoteerd. De kunstenaar heeft haar echter niet gereed gekregen voor de opening, en dns niets gezonden. Wat niet wegneemt dat de meeste verslaggevers dier expositie de teekening noemen, er een apprecieerend woordje van zeggenéén er zelfs koloriet van roemt. Zulke Van der Pluimen! Minnie Hanck's eerste optreden te Amsterdam is bepaald op 1 Maart, in den Parkschouwburg, in de opera Carmen. Donderdag avond gaf mevrouw Catb. Beersmans voor eene stampvolle zaal te De venter eene feeslvoorstelling ter herdenking van hare 25jarige tooneelloopbaan. Profes sor Burgersdijk wenschte haar geluk en bood haar namens eenige kunstlievende vrienden een bouquet en kristallen bak met zilveren beslag aan. De wereldberoemde firma Tauchnitz te Leipzig, vierde den ln Febr. haar 50- jarig bestaan. Het le deel van de „Col lection of British Authors" verscheen 1 Sept. 1841 („Pelham" van Bulwer). Thans is het aantal deelen 2470. Inhoud, 16de jaargang, n°. 35, van De Kuisvrouw. Wetsbepalingen in het be lang der vrouw. Iels over melk en melk producten. II. Door Dr. S. Sr. Coronel. Ons lezen. (Naar het Engelsch.) Door E E. Prof. Reclam over bloemen en plan ten. Eene tentoonstelling van voedings middelen. Door A. v. U. Gedachten. Ingezonden. Vrouwenarbeid. Door O. P. Correspondentie. Feuilleton. „De verloren Trouwring." Door Karl Bartseh. Vertaald door Marianne. Advertentien. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegramis Zr. Ms. schroefstoomsehip 1ste kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt.-ter-zee D. J. Weys, in den voormiddag van 4 dezer van Kaapstad vertrokken, ter voortzetting der reis. Aan boord was alles wel. Naar het Vad. verneemt is de 1ste luitenant ordonnance-officier van Z. M. den koning, de heer E. F. C. H. J. baron Van Tuyll van Serooskerkentot ritmeester be vorderd. Naar het Vad. verneemt, is de heer Keuchenius, lid der tweede kamer, vrij ernstig ongesteld. Bij eene bekomen brand wond aan het been, vertoonden zich ver schijnselen van koudvuur, die uitbranden noodzakelijk maakten Hoewel er thans geen gevaar is, kan de toestand van den lijder niet geheel bevredigend worden genoemd. Op 1 Januari 11. was het aantal scholen met den bijbel in ons land 411 of 16 meer dan in 1885. Door de Vereeniging voor Chri9t. Nat. schoolonderwijs worden hiervan meer dan 200 met een subsidie ondersteund. Naar men verneemt zullen den 7den a. s. de zigeuners, die zich nog aan de grenzen van ons land bevinden,naar hun land van herkomst worden teruggevoerd. Dertig jaren geleden kostte een kanon van het grootste kaliber f 1400 en kwam zijne lading op niet meer dan f 7. Thans kostten de grootste stukken geschut f 143,750 en elk schot ruim f 2300. Inhoud, 3e jaargang, N°. 7, van het „Maandblad tegen de Vervalsching van Levensmiddelen en Handelsartikelen". De Loodvergiftiging door gekleurde Vermicelli. Onderzoek van levensmiddelen en handels artikelen gedurende de maand Januari. Uittreksel van het overzicht van de Inspec teurs voor keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam. (Maand December.) Weten schappelijke Mededeelingen. Honingsurro- gateu. Een nieuw wijnkleurmiddel. Hygiëne en Industrie. Gezonde lucht. (Slot). Volksdranken, hunne geschiedenis en vervalschingen (VI). Jenever en Absinth. (Slot). Feuilleton: „Toenemend bedrog bij toenemende concurrentie. De Salicyl zuur-quaestie. Practiscb Allerlei. Vraagbord. Jhr. De Jonge van Zwijnsbergen van Dreischor, kamerheer des konings en oud commandant van het koninklijke corps scherp schutters, die sedert eenigen lijd lijdende was, is gisteravond te 's Hage overleden. Woensdag vierde J. Abenes, oud-strij der bij Waterloo, thans verpleegde in het R. K. Armenhuis te Ter Aar, zijn 95steu verjaardag. Het oudje is nog bijzonder kras en geniet een uitmuntende gezondheid. Tal van ingezetenen kwamen hem dezen dag bun belangstelling betuigen en in het bijzon der het bestuur van 't Armenhuis, dat hem tevens in staat stelde dien dag met zijn medeverpleegden recht genoeglijk door te brengen. Dat ook de overigen nogal op jaren zijnblijkt uit het volgende Zij zijn daar met hun zestien Genoeglijk bij elkaar En tellen 't is geen gekheid Saam twaalf honderd jaar. Gisteren overleed te Delft de hoog leeraar dr. A. W. T. Juijnboll, die meer dan 20 jaar op de meest verdienstelijke wijze aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Iudie aldaar werkzaam nas. De werkloozen te Rotterdam, die eer gisteren een verzoek aan den burgemeester richtten, ten einde toestemming te erlangen tot eene opzameling van geld langs de hui zen om tot eene uitdeeling van levensmid delen te dienen, waren gisteren opnieuw in het Volkskoffiehnis vergaderd. De bijeenkomst droeg een vreedzaam karakter. De aanwezi gen bepaalden zich tot het stellen hunner handteekeningen op daartoe beslemde lijsten. Verder werd besloten eene soort van ver eeniging te vormen; deze constitueerde zich staande de vergadering. Er werd bepaald, dat, wanneer het ant woord van het gemeentehoofd morgenochtend nog niet mocht zijn ingekomen ten domi cilie, dat de vergadering zich gekozen heeft, eene deputatie zich opnieuw naar het stad huis zal begeven. Hierop ging men rustig uiteen, na door de leiders uitgenoodigd te zijn, weder te zamen te komen, zoodra een strooibiljet daartoe zal oproepen. Te 12l uur was het lokaal reeds gesloten en vertoonde de Binnenrotte geen spoor meer van de talrijke lieden, die er zich vóór, gedurende en nog eenige minuten na de vergadering opgehouden hadden. In de voorgenomen exploitatie van Zandvoort als badplaats zijn ook nieuwe bouw plannen begrepen. In de gisterenmorgen gehouden ver gadering van de Vereeniging van werkloozen te Amsterdam werd door den waarnemenden voorzitter Wekker mededeeling gedaan, dat hij van de politie bericht had ontvangen om den werkloozen te waarschuwen het den be woners van Amsterdam niet meer lastig te maken, door bijv. bij de ingezetenen aan te schellen enz. Op zijn vraag aan den ambte naar, die hem deze waarschuwing overbracht, of de politie het rustig door de straten trekken zou belemmeren, werd niet geant woord. Daarna voerde de tweede secretaris, Mulder, het woord, om de menigte aan te manen zich te vereenigendaar door ver eeniging slechts verbetering te wachten is. Nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat er morgen weder een brooduitdeeliug zou plaats hebben, ging de menigte uiteen; wel trachtte men zich buiten liet Volkspark nog te vereeuigen om een wandeling door de stad te doen, doch dit plan viel in het water, daar de meesten zich in de straten van de Jordaan verspreiden. De heer Boas bevond zich, door eenige inspecteurs in uniform vergezeld, voor het Volkspark. Het 40ste land huishoudkundig congres zal, naar men verneemt in 1887 niet te Alkmaar worden gehouden. Bezwaren eens deels bij de daartoe benoemde commissie op het 39ste congres te Leeuwardenanderdeels bij den raad gerezen, hebben tot dit besluit geleid. Door de gezamenlijke minder geëm- ploieerden op 's rijks werf te Willemsoord, is een verzoekschrift aan Z.Excell. den mi nister van marine ingediend om vrijgesteld te worden van het „binken", op grond dat het reglement voor 's rijks werven aangeeft, dat, onverschillig om welke oorzaken de

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1