NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. li»l e Courant verschijnt «1 a e I ij k sbehalve op Zon- en F e e s t d a e n. ADVERTENTIE N: Vrijdag 4 Februari 1887. N°. 29. sooe jaarga..g. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Seheepmakerssteeg 6. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs lier Nummer 10 Cent. STADSNIEUWS. Door mevrouw de weduwe dr. Hermann Schlegel, geboren Pfeiffer alhier is dezer dagen aan 's Eijks Museum van Natuurlijke Historie hier ter stede het in olieverf ge schilderde levensgroot portret van haren overleden echtgenoot ten geschenke gegeven. Aan dat portret, dat, door sprekende gelij kenisden vervaardiger den heer J. H. Neuman tot grooten lof strekt, is in de kamer van den tegenwoordigen directeur van het museum eeue plaats aangewezenzijnde hetzelfde lokaal alwaar de overledene gedu rende tal van jaren zijne beste levenskrachten aan den bloei der instelling, die hem zéé nauw ter harte ging heeft mogen wijden. Mevrouw de wed. Schlegel heeft door ge noemd geschenk niet alleen onze rijksin stelling maar evenzeer alle de daaraan ver bonden ambtenaren ten hoogste aan zich verplicht. Dr. Jorissen is door ziekte verhinderd deze week op Doctrina zijne toegezegde lezing te komen houden. Voor de viering van den DiesNatalis der hoogeschool alhier op den 8en Februari a. s. is het volgende progrrmma samengesteld: Ten 1 ure. Aanvang der gecostumeerde rijjool uitgaande van verschillende punten der stad. Ten 2 ure, Feestrede van den rector- magnificus dr. H. G. Van de Sande Bak- huyzen. Ten 8 ure, Verzameling der gecostumeerde groepen met hunne muziekcorpsen voor de sociëteit Minerva. Ten 5^ ure, Diner in de Stads-Gehoorzaal. Ten 8| ure, Verzameling der deelnemers aan de serenade, voor de Stads-Gehoorzaal. Ten 9 ureSerenade aan de gezamentlijke hoogleeraren in het hotel du Lion d'Or. Ten 10 ure, Kroegjool op Minerva. Gisteravond tegen negen uur viel een man van de Amsterdamsche pakschuit te water; hij werd echter weêr spoedig door eenige zijner kameraden gered. UNIVERSITEIT. Dinsdag den 8sten Febr. a. s. des namid dags te 2 uren zal de rector magnificus dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen ter plechtige viering van den 312den verjaardag der stichting van de Leidsche Hoogeschool eene redevoering houden in het groot audi torium van het academiegebouw, tot het bijwonen waarvan alle belangstellenden wor den uitgenoodigd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1844) van Willem De Olercq. Geboortedag (1844) van Georg Brandes. (1848) van Jean Aicard. De zangvereeniging der maatschappij ter bevordering der toonkunst alhier zal hare tweede uitvoering geven in dit seizoen in de stadsgehoorzaal op Vrijdag den 18den dezer. Naar het Vod. verneemt is het Phil- harmonisch orkest van Berlijn voor drie zomers te Scheveningen geëngageerd. De heer S. Van Groningen zal in Den Haag in Maart een piano-soirée geven. Hij heeft een plebisciet geopend voor de aanwij zing van de uit te voeren stukkenvoor dezen muzikalen „scrutin de liste" iets nieuwsnaar wij meenenis de stembus geplaatst bij den heer Van Eek Jr. Adelina Patti laat haar nicht, de doch ter van baar broeder Carlo, voor den zang opleiden. Men zegt dat het meisje een tweede Adelina belooft te worden. Naar de N. R. Ct. verneemt, is er wederom eene verandering van directie op til van het bekende Salon des Variétés in de Amstelstraat te Amsterdam. Primo Mei, zoo meldt men onszal die schouwburg wor den geexploiteerd door de firma Kreukniet, Mutters en C°. In het Heeren-Logement te Amsterdam is gisterenavond bij opbod in veiling geweest de Parkschouwburg. Er bestond onder 70 nieuwsgierigen en belangstellenden blijkbaar weinig kooplust. Er was zelfs moeilijk een bod te krijgen. Toen echter van de groene tafel een inzet kwam van f 100,000kwam er eenig leven en werd het hoogst geboden door den makelaar C. F. J. Itohlingnl. f 133,000 voor den heer Huizenga. De zoo genaamde plok was f 500. Woensdag e. k. toewijzing bij afslag. -- Verdi is door koning Humbert be noemd tot Grootkruis van de orde van de Heilige Mauritius en Lazarus. Oscar Blumeuthal heeft weer een blij spel in 5 actes geschreven. Een geheel stuk da capo. Te Imola werd onlangs opgevoerd een drama in 1 acte van Barbieri, getiteld „Caprera", waarvan Garibaldi natuurlijk de held was. De vader landslievende strekking en de vurige taal brachten het publiek zoo in geestdriftdat men een herhaling verlangde. En toen er geen einde kwam aan het da capo-geroep, ging het gordijn in de hoogte en werd het stuk, dat 1 uur duurt, opnieuw gespeeld. Iets dergelijks geschiedde te Weenen met Cimarosa's opera „Het geheime huwelijk" die zulk een geestdrift verwekte, dat men haar tweemaal achtereen liet opvoeren. Volgens the World is er geen voor beeld van grooter financieel succes eener tooneelouderneming dan van het theater Alhambra te Londen. De inkomsten voor het 2e halfjaar van 1886 beliepen over de £47,000, wat een zuivere winst afwierp van 15.588. De directeuren hebben nu voorgesteld een dividend van 46 pCt. uit te keeren en circa 2000 op het reservefonds over te dragen. De heer mr. J. G. De Bruijn, lid van de eerste kamer, is door den Paus be vorderd tot ridder grootkruis der orde van het H. Graf van Jeruzalem. De bij het 4de reg. tot kapt benoemde lsfe luit.-adj. J. C. A. Pabst wordt aldaar belast met het bevel over de 1ste comp. 3de bat. te Haarlem. De 1ste luit. B. W. Mousing, van de 3de comp. 8de 'bat. 4de reg. inf. te Haarlem, is benoemd tot adjudant bij dat bat. Wat de viering van de 19 Februari ten Hove betreft, verneemt men nog niets, zegt de schr. der Eaageche kroniek in de N. Gr. Ct.-, „Vermoedelijk zal Z. M. zich tot eene zeer beperkte receptie bepalenwel licht gevolgd door een even klein diner; en hoe groot de teleurstelling daarover ook zal zijn, 'tis niet waarschijnlijk, dat de ko ning persoonlijk ooggetuige zal zijn van de feestvreugde zijner goede Hagenaars, en evenmin dat de vorstelijke familie het natio naal concert der handwerkslieden zal kunnen bijwonen. Tot mijn oprecht leedwezen ver neem ik toch, dat Zr. Ms. gezondheidstoe stand in de laatste weken weder zeer veel te wenschen overlaat en dat de kenteekenen zijner nierkwaal zich meer dan ooit openba ren, zoodat de koning dan ook zijne ver trekken niet verlaat en bijna niemand ont vangt." In een brief uit de hofstad aan de Arnh. Ct. wordt er op gewezen, dat koningin Emma zich naar den trant der Oranje's veelvuldig den volke vertoont, en dat die zelfde geest van medeleven met de bevolking reeds van jongs af aan de jonge prinses schijnt te worden ingeboezemd. „Zoowel in open rijtuig als op de wandeling bewegen zich 's konings gemalin en de aanstaande kroondraagster in ons midden, en dag aan dag ziet men stalmeesters en pikeurs bezig om de nu nog tamelijk ontembare vier Shet- landsche ponies niet veel grooter dan Newfoundlandhonden aan het tuig te gewennen, die prinses Wilhelmina zelve weldra naar ik hoor, in vierspan zal moe ten mennen." In eene te Hillegom gehouden verga dering van belangstellenden in de feestelijke viering van den 70sten verjaardag van Z. M. den koning is eene commissie benoemd om gelden voor dat doel in te zamelen en de feestviering te regelen. De commissie be staat uit de heeren: Van den Steen, gepen sioneerd officier der marine, voorzitter; J. H. Van Waveren, bloemist; Veenendaal, hoofdonderwijzer; Topper, bloemist; mr. Phaff, griffier van het kantongerecht; Hoekstra, onderwijzer en J. Scheltus, notaris. Eere voorzitter der commissie is de burgemeester, de heer M. W. De Kat. Voor de met 1 Mei vacant komende betrekking van hoofd der 1ste openbare school te Loosduinen, waaraan, behalve vrije woning met tuin, een jaarwedde van f 1000 verbonden is, hebben zich 165 onderwijzers aangemeld, grootendeels uit Noord- en Zuid-Holland. Gisterennacht is van een voorgevel eener woning, op het landgoed van mevr. Willink, onder Bloemendaal bij Haarlem, ontvreemd een antieke planklang drie FEUILLETON. 114.) Toen zij van mevrouw Elmer vernam, dat en om welke redenen Frits Graham zijn naam had veranderd kwam de gedachte hij haar opom met behulp van de pas gevondene vriendin, aan wie zij het geheim wilde mededeelen, op romantische wijze eene vereeniging tot stand te brengen, van de jonge lieden, die in hunne jeugd zooveel wan elkander gehouden hadden. Dora had wel is waar bepaald gezegd, dat zij met het oog op haar ongelukkig verleden, nooit weer kon huwen, maar me vrouw Hart gaf echter de hoop niet op, dat de toekomst de jonge weduwe eenige schade loosstelling kon schenken voor de geleden smarten. Dora had veel van haren vroegeren speel makker gehouden, en deze, dacht de vroe gere gouvernante, was slechts voor hdar ongehuwd gebleven. Als zij beiden nu da gelijks weer met elkander omgingen, zouden de oude neigingen in beiden weer ontwaken, en dan zou het Graham zekér gelukken, Dora's bedenkingen te ontzenuwen. Toen mevrouw Hart van mevrouw Elmer vernam, dat deze eveneens een huwelijk van Lilburne wenschte, vertrouwde zij haar, on der het zegel der strengste geheimhouding, de levensgeschiedenis toe der jonge dame, die zij haar als gezelschapsdame had aan bevolen. Dit geheim was door mevrouw Elmer hei lig bewaard geworden, en zoo geschiedde het, dat de beiden, die zoolang gescheiden geweest waren, elkander weder zouden ont moeten, zonder dat de een de andere kende. Dora was slechts tien jaar oud, toen Fre- derik Graham haar het laatst gezien had. Het was dus niet waarschijnlijk, dat zij hem, den volwassen man, met den veran derden naam, zou herkennen. Zelve was zij eveneens zulk eene schoone, edele vrouwengestalte geworden, dat Lilburne daaruit niet de overeenkomst met het schoone meisje, dat hij slechts door eene photogra phic kende, kon herkennen. Mevrouw Elmer twijfelde of het mevrouw Hart zou gelukken, maar toch wilde zij haar best doen om het te doen slagen, daar zij een levendig belang stelde zoowel in het lot van Lilburne als van Dora. De niets vermoedende Dora had het voor stel gaarne aangenomen, daar het de ge- wenschte voordeelen in zich sloot, en slechts er tegen opgezienomdat hare nieuwe wo ning in Louisiana zoo dicht bij de plaats lag, waar Juanita woonde. Zij wist dat George Fuller daar eene wo ning had laten bouwen, hoewel zijne bezit tingen meer in het binnenland gelegen waren, zij stelde zich zelve echter gerust met de gedachte, dat dat huis zoo ver verwijderd lag, dat eene ontmoeting niet waarschijnlijk zou zijn. Sedert het verschrikkelijk bericht, dat Jua nita haar omtrent bet einde van haar echt genoot had medegedeeld, had Dora niets meer van haar gehoord. Zij hadden elkander sedert de scheiding in den nacht van hare ontvluchting niet teruggezien en Dora wenschte hierin geene verandering te brengen, ja, zij beefde zelfs terug voor de gedachte, haar te zullen terugzien, waardoor al die verschrik kelijke gebeurtenissen haar weder voor den geest zouden komen. Als zij aan Mendoza dacht en zich her innerde, hoeveel zij door hem had moeten lijden, vroeg zij zich zelve af, hoe het mo gelijk geweest was, dat zij hem had kunnen beminnen. Hij had haar door zijne vleierijen weten te bekorenhij had liefde voor haar gehuicheld, die hij nooit had gekend. Het jonge, onervaren meisje was niet opgewassen geweest tegen dien gelukzoeker, die haar alleen om haar vermeenden rijk dom tot vrouw had genomen. Tot dien tijd was haar leven slechts één lichtstraal geweest, hoe had zij dus kunnen vermoeden, dat onder dat schoone omhulsel de ziel van een duivel woonde, die zich niet zou ontzienden heiligen tempel van haar geluk met ruwe hand te verwoesten. Thans, nu er jaren verloopen waren, was zij langzamerhand tot het besluit gekomen, dat zij nooit de reine, ware liefde voor dien man gevoeld had, die liefde, die slechts door den dood kan ophouden. Dora hoopte niets meer van het leven; hare verwachtingen voor de toekomst waren allen vervlogen. Zij hoopte eindelijk in eene vreedzame haven te zijn aangeland, maar dit was een bedrieglijke waan, waaruit de gebeurtenissen der toekomst haar spoedig zouden wekken. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1