15 kapiteins; 19 le. luit.; 8 2e. luits; 1 luit.-kolonel intendant; 2 kapt.-kwartierm. 2. le. luit.-kwartierm.; 1. 2e. idem; 1 kapt.-admiuistrateur van kleeding, behoo- rende tot het korps mariniers; 1 inspecteur2 dirigeereude officieren van gezondheid Ie. kl.4 der tweede kl.30 officieren van gez. Ie kl.26 offic. van gez. 2e. kl.10 vreemde geneeskundigen, tijde lijk offic. van gez. 2e. kl.; 1 apotheker der le. kl.; 2 apothekers der 2e. kl.behoo- rende tot den geneeskundigen dienst der zeemacht 1 hoofdinspecteur van administratie; 2 inspecteurs van administratie; 24 offic. van administratie le. kl.; 46 offic. van admini stratie 2e. kl.12 adjunct.-administrateurs, behoorende tot de administratie bij de zee macht; 5 offi.-machinist der le. kl.; 5 id. der 2e. kl.; 52 machinisten le. kl. in vaste korps; 18 machinisten le. kl.; 82 machinis ten der 2e. kl. behoorende tot 's rijks stoom vaartdienst. 1 hoofdingenieur, adviseur voor scheeps bouw; 3 hoofd-ingenieurs3 ing. le. 5 ing. 2e. kl.2 adsp.-ing., behoorende tot het corps ingenieurs der marine; 69 adelborsten der 2e. kl. (waarvan 4 voor de mariniers); 85 adelborsten 3e. kl. (waarvan 3 voor de mariniers), behoorende tot het instituut voor de marine; 12 adspirant-administateurs; 1 militair studenta. s. off. v. gez. bij de zeemacht; 53 studenten aan verschillende universiteiten, aanstaande officieren van gez. bij de marine. Onze vloot heeft4 ramscbepen2 ram- monitors 1ste kl.5 rammonitors 2de kl., 5 monitors 2de kl.5 stoomriviervaartuigen, alle gepantserd, 30 stoomkanonueerbooten 1 stalen stoomkanonneerboot, 6 torpedobooten groot model, 20 torpedobootenklein model. Al deze schepen zijn bestemd voor binnen- landschen dienst. Tot algemeenen dienst heeft de marine 2 gepantserde ramtorenschepen 8 sehroefstoomschepeu lste klasse, 1 schroef- stoomscbip 3de kl.4 schroefstoomschepen 4de kl.1 raderstoomschip1 zeilschoener. Voor bijzondere diensten heeft men2 fregat ten, 1 korvet, 1 oud schroefstoomschip 4de kl. Voor instructieschepen3 fregatten3 zeilkorvetten1 schoenerbrik2 brikken2 kanonneerbooten, 1 oud schroefstoomschip 2de kl.1 oud schroefstoomschip 3de kl., 1 drijvende batterij, 1 flotillevaartuig. Schepen der Indische militaire marine zijn: 2 korvetten, 2 raderstoomscbepen 2de kl., 5 laderstoomschepen, 4de kl., 16 schroef stoomschepen 4de kl., 3 opnemingsvaartuigen. De gezamenlijke sterkte van het corps, mariniers op 1 Januari 1887 bedroeg aan wal en aan boord 53 officieren, 2215 on derofficieren en minderen, te zamen 2268; de bepaalde Bterkte 56 officieren, 2221 on derofficieren en minderen, te zamen 2277; ontbraken alzoo 3 officieren, 6 onderoffi cieren en minderente zamen 9. Zeker is de taak der enquête-commissie eene vermoeiende en menigmaal eene ver velende; somtijds gaan er uren heen onder het aanhooren van weinig belangrijke ver klaringen. Maar nu en dan hebben er, zooals het zich begrijpen laat, bijzonder komische voorvallen plaats en zit de com missie te schudden van het lachen. Zoo was o. a. een der werkliedendie gehoord wer den, bijzonder welbespraakt geworden, en was hij zoo aan het doorslaan geraakt, dat de stenografen hem niet meer konden bij houden. De voorzitter, die dit bemerkte, viel hem in de reden en verzocht hem zijne verklaring nog eens langzamer en kalmer te herhalendaar de snelschrijvers hem niet konden volgen. Met een verwonderd gezicht wendde de getuige zich, met een bewonde renswaardige sansgéne, naar den stenograaf, die rood van inspanning geworden was, en vroeg: „Spreek ik nu zoo gauw, mijnheer? Dat begrijp ik niet! Nou, dan mot je m'n wijf eens hooren 1 Die kan 'm een handje geven 1" Algemeene hilariteit I Een andermaal werd een getuige om dezelfde reden door den voorzitter hetzelfde verzoek gedaan. Ook hij wendde zich tot den schrijvenden stenograaf, met den uitroep: „Mot je dat nou alles opschrijven. Ben je mal, je hoeft alles niet te wetenI Maar, afin, schrijft maar op; ik heb 't toch gezegd ook 1" Deze kleine, vroolijke intermezzo's, die natuurlijk niet in het officieele verslag zijn opgenomen, en waaraan de verhooren rijk moeten wezen, verpoozen nu en dan de leden in hunne weinig besnijdenswaardige taak. (D. v. N.) Naar de Goesche Ct. verneemt, is de 2de luit. der inf. J. H. A. P. Overman te Atjeh door een kogel in den bovenarm ge wond, doch niet gevaarlijk. "5 WC <B m» tm - WS MC Naar men verneemt, heeft de luit. ter zee le kl. G. M. Titsingh eervol ontslag uit 's rijks zeedienst verzocht. De voorstellen tot heivorming van de brandweer te 's Hage zijnna overleg met den commandant van dezen dienst, in dien staat van voorbereiding dat burg. en weth. ze weldra bij den gemeenteraad zullen kunnen indienen. De rechtbank te Amsterdam deed gis teren uitspraak in de bekende vordering van de firma De Bruijn tegen de gemeente. Over wegemie dat de opzegging der concessie aan de llollandsche gasfabriek behoorlijk was gedaan, ontzegde de rechtbank aan de firma De Bruijn den eisch tot schadevergoeding door de gemeente te betalen, wegens de afsnijding der gasbuizen. Uit het weder verschenen nummer van het orgaan van den Ned Bond voor Alge meen Kies- en Stemrecht blijkt dat de voor genomen demonstratie op 19 Februari te Amsterdam zal plaats hebben. Rechtstreeks zullen daaraan deelnemen de afdeelingen Haarlem, Zaanstreek, Leiden, Den Haag en Rotterdam en de afgevaardigden der overige afdeelingen. De diamantslijperij der firma Gebr. Boas Jz. te Amsterdam, waar thans 1000 arbeiders werken met 370 molens, zal uit gebreid worden tot 500 molens, waardoor er dan 1500 personen werk zullen vinden. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. De werkeloozen waren gisteren ochtend wederomhoewel in minder grooten getale, in het Volkspark bijeen. Omstreeks te 11 uren begaven zij zich in eene zaal, waar Bryneu hen toesprakmededeelde dat er een boodschap was gekomen van den directeur van het rijksmuseum, dat de wer keloozen niet zouden toegelaten wordenen hen nitnoodigde om wederom de stad in te trekken en om brood te vragenvooral wijl er heden geen brooden zouden uitgedeeld worden, liet geld was op, en als er niet een menschenvriend uit Frankrijk f 50 aan het bestuur had doen toekomenzou er ook morgen geen brood kunnen uitgedeeld wor den. Gedurende de toespraak van Bryneu was het stil, somber stil in de zaal, en maakte de doffe ueergeslagenheid dier menigte een allertreurigsten indruk. Geheel eens omtrent het doel waarheen men zich zou begeven, werd men het niet. De een was voor het rijksmuseum, om te kunnen con- stateeren dat de werkeloozen werkelijk als zoodanig zouden worden afgewezen. Anderen weer wilden naar de Beurs. Tegen twaalf uren trok men, en blijkbaar zonder bepaald doel, in groote groepen in verschillende richtingen de stad in. In verband met de mededeeling van Bry- nen omtrent de niet-toelating van werkeloo zen tot het rijksmuseum moet medegedeeld worden dat de hoofddirecteur van het mu seum heden morgen aan de politie kenuis gaf, dat indien werkeloozen in grooten ge tale aan het museum kwamen, het gebouw gesloten zou worden. De politiepost in het museum was heden versterkt. De manschap pen bleven echter binnen het gebouwal leen de gewone dagelijksche post van een agent, stond uit. In de stad vereenigden groepen werkeloozen zich tot één, die zich naar het gebouw van het genootschap „Lief dadigheid naar vermogen begaf, waar de deur gesloten was en van waar men onver richter zake terugtrok. De dag liep verder zonder stoornis af. Onder het opschrift: „In het Volks park" deelt het Nieuwsblad voor Ned. mede: „Zeg er eis, rooie; 't schijnt er bij jou aan te zitten, tegenwoordig." „Dat zon 'k meenen; 'k heb den kost vrij „Den kost vrij? Waar ben je dan?" „Wel in 't Volkspark; brood voor niemendalDat kan een extraborrel lijden 1" En met een onbeschoften lach op zijn ge- meene tronie verwijderde zich de „rooie" uit de onaanzienlijke, maar druk bezochte herberg, waar hij „stamgast" bleek te zijn en ondanks zijn werkeloosheid of werkloosheidwat voor hem hetzelfde was, meer dan ooit in den laatsten tijd kwam. Dit gesprek is historisch en werd ons juist zoo overgebracht, als wij het hier me- dedeelen. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand Januari jl. 5.5 mM.tegen 67.5 mM. over dezelfde maand van 1886. Te Arnhem is een persoon in hech tenis genomen, die in een koffiehuis eene portemonnaie met geld van een heer had gerold. Later bleek, dat hij een ander een gouden horloge ontvreemd had. Als een groote bijzonderheid kan wor den gemeld dat onder Donkerbroek in een hazenstrik een vos is gevangen. «3 «DE- «3 KM. .3». «a, '8T,. Bij de véér een veertien dagen ge- heerscht hebbende strenge koude werd in Kalverdam, onder de gemeente Poortvliet 's morgens een alleen wonende vrouw ver stijfd in bed gevonden. Haar schoonzoon bracht haar weer bij, en daar de vrouw be hoeftig was, maar tot de stille armen kon gerekend worden, trok het diaconie-armbe stuur van Poortvliet zich haar lot aan en wilde haar opnemen in het nette armhuis. Zij wilde echter haar woning, waarbij een oude schuur staat in betere dagen vorm den woning en schuur een kleine hoeve niet verlaten, haar eergevoel kwam daar tegen op. Zondag ochtend werd zij dood in bed gevonden. MiildCt.) Uit Dongen wordt aan de N. R. Cl. gemeld: Herhaaldelijk vertoonen zich de schadelijke gevolgen van het verwerken van China-huiden, waaronder er blijkbaar zich bevinden, afkomstig van aan besmettings- ziekten gestorven dieren. Eene kleine puist is gewoonlijk het eerste teeken van hel dik wijis doodende vergiftigiugsproces. Dezer dagen deden zich weder twee ernstige ge vallen voor. Eén lijder (looier) is herstel lende; de ander, een schoenmaker, bezweek na een tweedaagsch lijden. Bij de administratie der te Breda in garnizoen liggende batterijen van het 3de reg. veld-artillerie is van het departement van oorlog eene aanschrijving ontvangen om te informeeren binnen hoeveel tijd de sabels der veld-artillerie kunnen gescherpt worden. (J. B.) In de fabriek van de heeren P. Regout en Co. te Maastricht bekwam gisterenoch tend een werkman, bij het ontsteken van gas in eene kamer, die tot bergplaats van salpeterzakken dient, door het vlamvatten van die zakken zulke hevige brandwonden, dat men voor zijn leven vreest. De toestand van den zes maanden ge leden door een revolverschot verwonden Janssen te Stein (Limburg) is allerhachelijkst. De kogel zit nog altijd in de longen, eiken dag wordt zijn overlijden verwacht. De arts, die hem behandelt, heeft alle hoop op herstel opgegeven. De vermoedelijke dader van het zoo noodlottig toegebrachte schot blijft alle schuld ontkennen; verder geeft ook geen der gehoorde getuigen eenige opheldering in deze duistere zaak. 'si CKtlKVIIt'.'A; Door Z. Mis aan den gewezen off. v. gez. 2e kl. van de zeemacht C. G. Van Mansvelt de vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder 4e kl. der orde van de Rijzende Zou, hem door Z. M. den keizer van Japan ge schonken. De luit. ter zee 2e kl. J. Albarda en de off. v. adm. 2e kl. J. F. De Hart, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door Z. M. is de heer mr. W. Ton- ckeus J.Lz.gouvernements-Becretaris in de kolonie Suriname, benoemd tot lid van den raad van bestuur aldaar. L1AÏSTK BËHICHTËV. In de heden gehouden openbare ver gadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. in gekomen het koninklijk besluit, houdende beslissing in zake het beroep van H. Van Gelder te Leidenvan een besluit van bur gemeester en wethouders van Oegstgeest, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het oprichten eeuer inrichting tot het berei den en verven van leder aan den Marendijk onder die gemeente. - Met vernietiging van het besluit van burg. en weth. is de ver langde vergunning alsnog onder voorwaarden verleend, met bepaliug dat de inrichting binnen 9 maanden voltooid en in werking gebracht zal moeten zijn. Graaf Wadzieka, legatieraad van Z. M. den keizer-koning van Oostenrijk-Hongarije, te Brusselheeft heden met zijne eehtgenoote intrek genomen in het hotel Paulez te 's Hage. Gisteravond ten ruim 11 ure ontstond, door het omvallen van een petroleumlamp, brand ten huize van G. Sabeel, Jan Steen straat n°. 23 te 's Hage. Een slangeuwagen, gestationeerd in de Ostadestraat werd onmid dellijk in gebruik genomen en de vlammen gebluscht. Eenige slangenwagens en de spuit van het regiment grenadiers en jagers, waren mede spoedig ter plaatse doch behoefden niet in gebruik genomen te worden. Het pand en de inboedel waren verzekerd. In de maand Januari werden per Rijn- stoomtram Den Haag-Scheveningen vervoerd 6743 passagiers. Te Hoorn is reeds ingeschreven voor een bedrag van f 1750.-voor de oprichting van een standbeeld voor Jan Pietersz. Coen. PER TELEGRAAF. NEW-YORK, 2 Febr. In een sc rijveu van den secretaris der schatkistden heer Manning, aan het huis van vertegenwoordi gers beveelt hij de afschaffing aan van het recht op ruwe wol. ST. PETERSBURG, 2 Febr. Het oifi- cieuse Journal de St. Pétersbourg zegt, dat de tegenwoordige bezorgdheid voor den oor log is veroorzaakt door artikelen in dagbla den. Wel is waar konden door de toerus tingen wantrouwen en conflicten ontstaan maar het was herhaaldelijk duidelijk geble ken, dat geen enkele regeering den oorlog wenscht. HANDELS- E\ FEVANTIRELE BERICHTEN. Bodegrave1 Februari. Op de markt werden heden aangevoerd 72 wagens kaas, te zamen 3458 stuks, wegende 17,290 kg., prijs le soort Goudsche 22 it 25, 2e soort ƒ19.it/21;zw/ hieronder 3 wagens Derby-kaas, prijs le soort/it 2e soort 21 a 13 wagens Edammer kaas, prijs le soort 27 a 30. 2de soort ƒ22 a 26; Handel vlug, Biunenl. Staatsfondsen waren heden ongeveer als gisteren. De Europeesche markt kenteekende zich in eene vastere stemming, voornamelijk voor Oostenrijksche Russen en Spaansche fondsen. De Amerikaansche waarden waren vaster van stemming dan gisteren. Geld op prolongatie 3 pCt. GEMENGDE BERICHTEN Het Engelsche stoomschip „Blair Athol", gaande van Odessa naar Genua met een lading tarwe, is bij een storm op de Zwarte Zee vergaan. De bemanning (20 personen) verdronk. In Montreal hebben zulke hevige sneeuw stormen gewoed, dat het spoorwegverkeer bijna geheel gestaakt was. Sedert 25 jaren had men zooveel sneeuw niet gezien. BUITEN LAN DSCHË BERICHTEN. BELGIË. De telefoondienst tusschen Brussel en Parijs is Zaterdag officieel geopend en inge wijd. Hij wordt 10 Februari ook voor het publiek opengesteld en voor drie francs zal iedereen er vijf minuten lang gebruik van kunnen maken. De Genlsche socialisten hebben 500 fr. aan het Duitsche socialistisch verkiezings comité gezonden. ENGËLAND. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis werd van regeeringswege ver klaard, dat het besluit tot ontruiming van Port Hamilton eerst op aanraden der betrok ken overheid genomen was en nadat China zich verbonden had, geen enkel deel van Corea, met inbegrip van Port Hamilton, door eenige vreemde mogendheid te laten bezetten. Verder werd medegedeeld, dat de regeering thans bewilligd heeft in de herope ning van den handel in het Nijldal, met uitzondering van dien in wapenen en am munitie. Bij de voortzetting van het debat over het adres in antwoord op de troonrede, zeide lord George Hamilton, minister van marine, dat de eischen der admiraliteit matig zijn in vergelijking rnet de aanzienlijke toeneming der Britsche handelsmarine. In andere lan den, waar de toeneming van den handel minder groot is, zijn de uitgaven voor de vloot met 50, in Engeland met slechts 16 pCt. vermeerderd. Het is Engelands dure plicht, zeide de minister, zijne uitrustingen gelijken tred te doen houden met die der naburen. Met betrekking tot Ierland werd ver klaard dat de regeering niets zal doenwat de partijgenootenmet wier hulp de hand having der rijkseenheid mogelijk isvan haar zou kunnen vervreemden. Volgens de Pall Mall loopt er een gerucht, dat het Iersche amendement in tweeën zal worden gesplitst; het eerste ge deelte zou op de laudbill betrekking heb ben, het tweede op de Home-rule; er is zelfs nog van een derde amendement sprake. Omtrent de ongeregeldheden te Bel fast verneemt men, dat die Zaterdagavond laat begonnen. In North-street werden een aantal wandelaars door het volk met stee- nen geworpen. De politie trachtte de orde te herstellen en slaagde daarin, maar niet voordat van weerskanten verscheidenen waren gewond. Daarop begon men de politie met steenen te werpen en er werd met revolvers geschoten. De konstabels waren inmiddels gekomen en dreven het volk uiteen, terwijl zij een aantal personen arresteerden. Een konstabel werd neergeveld en levensgevaar lijk gewond. Eerst te 4 uren in den mor-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2