NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 2 Februari 1887, N°. 27 ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EEHLOU. II cze Courant v er sc h ij n t <1 ae 1 ij ksbehalve op o 11- en Feestdagen, ABOPJIMESflEMT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.35. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per munter 10 Vent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepinakerssteeg 6. 300° Jaargang. Staiis-Berichten. Loliug voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 17den Januari 1887 A. n°. 94 (2e afd.), Provinciaalhlad n". 7houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Au gustus 1861 Staatsblad n®. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 88tcn Mei 1862 (Staatsblad n°. 46); Brengen ter algemecne kennis: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenenen alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1867, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag, Dinsdag en Woensdag den I4den, 15den en 16den Februari aanstaande, telkens des morgens te HAUFTIEUT; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Maandag den 14den Februari 1887, voor de ingeschrevenenwier familienaam begint met de letter A tot en met de letter H, op Dinsdag den 15den Februari 1887, voorde ingeschrevenen, wier familienaam hegint met de letter I tot en met de letter R en op Woensdag den 16den Februari 1887, •oor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter S tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der Wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het Qommer kan getrokken worden door zijn vader, moe der of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente, waar de lote- ling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dadelijk na hel trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeftdie hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van le zijn eenige wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester be kende en te goeder naam en faam staande ingezete nen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderleekeningverantwoorde lijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 228ten en Vrijdag den 258len Februari aanstaande, van des voormiddags negen tot des namiddags drie uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsohe Courant van den 2den en den 9den Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 1 Februari 1887. DE RANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Kostelooze Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHOUUERS der ge meente LEIDEN brengen Ier kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lot koste- looze vaccinatie en rcvaccinatie voor onverniugenden in hel lokaal der Slads-VVaag op eiken Woensdag, des namiddags te een mir Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE K\NTER, burgemeesler. E. KIST. Secrelaris. Leiben, 14 Mei 1886. De BURGEMEESTER der gemeente LF.I DEN; Ontvangen hebbende den Slaat 110. 75aan wijzende de uitkomsten der meling en schat ting van gebouwde en ongebouwde eigendom men, bedoeld iu de arlt. 15 en 2.3 der wet van den 26en Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrek- kelyk de grondbelasting. Brengt ter kennis van belanghebbenden dat die opgave gedurende dertig dagen Ier Secretarie dezer gemeente is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester van Leiden, DE KANTER. Leiden, den I Februari 1887. De voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze krachlens art. 7 2e alinea der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elilers in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan voor den 15en Fe bruari c. b. door overlegging der aanslag biljetten Ier Secretarie dezer gemeente, te doen blijkenlen einde zoo noodig hun rechl te bewijzen om, bij de jaarlyksche herziening der lijslen van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Voorzitter voornoemd, DE KANTEIt. Leiden, den 1 Februari 1887. STADSNIEUWS. De kapt. J. C. Vieweg, van de 4e comp. 4e bat. 4e reg. inf., is bestemd voor kapitein van speciale dienstenen in verband daarmede overgeplaatst bij den staf van het regiment. De arrondissements-rechtbank te 's Gra- venhage deed beden uitspraak in de bekende kerkelijke quaeBtie te Leiderdorp. Men zal zich herinneren, dat de heer A. Van Leeuwen, als lidmaat der Nederduit- sche Hervormde gemeente te Leiderdorp, den president-kerkvoogd, dr. W. P. Van Rhijn en de drie kerkvoogden de heeren J. Janse Koning, G. Zirkzee, en G. Van Leeu wen gedagvaard had om veroordeeld te wor den tot het uitschrijven eener verkiezing van kerkvoogdenwaarmede volgens den eischer de kerkvoogden in verzuim zouden zijn. Alleen de president-kerkvoogd, dr. Van Rhijnverzette zich tegen dien eisch. De drie andere kerkvoogden waren het met den eischer eens en refereerden zich aan 's rech ters oordeel. De strijd werd dus alleen ge voerd tusscben den eischer, den heer A, Van Leeuwen, voor wien mr. C. A. Vail- lant, advocaat en procureur te'sGravenhage en den eertien gedaagde, dr. W. P. Van Rhijn, voor wien mr. F. Was, advocaat en procureur te Leiden, optrad. Overeenkomstig het stelsel van den eertien gedaagde, waarmede ook het openbaar mi nisterie zich had vereenigdbesliste de recht bank dat de eischer niet bevoegd was tegen de gedaagden deze actie in te stellen, daar hem die bevoegdheid noch bij het kerkelijk reglement noch bij de wet wordt toegekend. Op lien grond werd de heer A. Van Leeu wen in zijne vordering uiet-oritvankelijk ver klaard en veroordeeld tot betaling van alle proceskosten. Men schrijft ons: Volgens het N. v. d. D.dat wel meer zulke opmerkingen heeft, is de ijsgod nukkig en stolt hij wel licht morgen weer meren en rivieren, vaar ten en grachten. Tevens geeft de Nederland- tcke Sport, zonder en met male, training en c/tampiont-race en meer voor lezers van Hollandsche nieuwsbladen glas heldere woor den treffende beschouwingen over bewonde renswaardig schaatsenrijdenals daar zijn op één beenachterwaarts en vooruit met pirou etten, polka's, horlepijpen en balletdansen waarvan men vroeger Dooit zou gehoord hebben, omdat men toen op het ijs schaat sen reed, zonder of met talent, sierlijk, los of stijf en omdat men alleen op de planken dergelijke voorstellingen gaf. Zoo is de tijd met zijn bluf en snorkerij. Misschieu, niet wellicht, is voornoemde ijsgod nu ook ver want aan den wintervorst, en deze hebben nu, bij al hunne nukkigheid, den aftocht geblazen voor Notos, den Zuidenwind, die met een hooge temperatuur, tengevolge waar van het stollen voor smelten heeft plaats gemaakt, al het ijs opruimt met grooten spoed. Later zal de noordoostenwind wel weer eens opsteken dat is zoo de gewoonte in het voorjaar en zoo dan de wateren niet stollen, zal men klaagliederen kunnen opdoen over de langdurige koude. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1594) van Palestrina. (1660) Govert Flink. Geboortedag (1807) vau Ledru Rollin. Schürmann heeft. Minnie Hauck ge- engageerd voor 12 voorstellingen in Belgie en ons land. De zangeres zal in „Mignon", „Carmen" en „Faust" optreden, te Rotter dam, te 's Hage, te Amsterdam en te Arnhem. Lafontaine's „La Serrante" zal onder den titel „De Verstootene" door het „Ned. Tooneel" worden opgevoerd. Mil. Vuillaume heeft in „Les Contes d'Hoffmann" te Brussel een groot succes be haald. Lhérie maakt furore te Barcelona in „Hamlet". De „Siguale", die steeds zoo uitne mend is ingelicht omtrent Holland, weet te vertellen, dat „Aida" onlangs hier voor het eerst is gegeven. Popper heeft 2 concertstudies en Spaan- sche dansen voor cel met piano uitgegeven. Den dag véor den 19den Februari hoopt nog een ander vorst, een koning op het gebied der kunst, zijn zeventigslen ver jaardag te herdenken. De wereldberoemde schilder J. Bosboom, de waardige echtgenoot onzer overleden talentvolle romancière me vrouw A. L. G. Bosboom-Toussaintviert den 18den Februari zijn 70sten verjaardag. Door vele schilders zal hem hulde gebracht worden. O. a. is men voornemens dien dag een borstbeeld in marmer, vervaardigd door den heer Bart Van Hove, in het Rijksmu seum te Amsterdam te plaatsen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 Jan. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank FEUILLETON. 112.) Mevrouw Brenton zal misschien nog he denavond aankomen, zooals mevrouw Hart mij mededeelt. Ik heb u niet met de tus- schen haar en mij gevoerde onderhandelingen willen lastig vallenmaar nu kan ik u zeg gen, dat ik van de jonge weduwe een zeer mooien brief heb gekregen, waarin zij mij mededeelt, dat zij mijn aanbod aanneemt en binnen eenige dagen hier zou aankomen." „Wilt gij mij dezen brief laten lezen? Ik beweer uit stijl en schrift van eene persoon, haar karakter te kunnen kennen. Ik hoop, dat onze nieuwe huisgenoote geen storen- den invloed op ons vreedzaam leven zal uitoefenen." „Is dat het geval, dan zal ik haar het loon van drie maanden vooruit betalenen haar wegzenden," was het min of meer droge antwoord. Mevrouw Elmer schelde en spoedig ver scheen een dienstmeisje, dat zij last gaf, hare brieventasch te halen. Toen deze haar eenige oogenblikken later gebracht werd nam zij er een brief uit, die een sterke geur van viooltjes om zich verspreidde, en reikte dien Frits over, die nieuwsgierig het dui delijke, prachtige schrift bekeek. Een levendige herinnering aan het kind, dat hij zoo feeder bemind had, werd door dien geur weer opgewekt, want Dora had van viooltjes meer dan van andere bloemen gehouden, en na hunne scheiding had hij zelden een brief van haar ontvangen, dien zij niet, zooals zij hem schreef, te voren gekust had. Hij gevoelde zich een weinig teleurgesteld, toen hij den brief gelezen had; de stijl was een geheel andere, dat hij die van Dora gewend was, en het sprankje hoop, dat hij onwillekeurig had gevoed, dat de nieuwe gezelschapsdame, wier geschiedenis zooveel overeenkomst had met die van het zwaar beproefde kind, hetzelfde wezen was, zonder wie zijn leven alle bekoorlijkheid verloren had, verdoofde spoedig. Met een zucht zeide hij „Het briefje is goed gestyleerd, maar ik vrees dat die dame min of meer geëmanci peerd is. Ik hoop niet, dat zij ons voor drachten zal houden over de rechten of de emancipatie der vrouw." „Ik geloof, dat zij eerder eene voordracht kon houden over het ODrechtdat de vrou wen te verduren hebbenmaar daar ginds komt de stoomboot reeds aan en gij zondt mij veel genoegen verschaffen, als gij me vrouw Brenton wildet afhalen." DERTIGSTE HOOFDSTUK. DOKA EN QRAHAH. Lilburne haastte zich om spoedig op de plaats te zijn, waar de stoomboot had aan gelegd. Eene dame, die op den arm van een oudachtig heer steunde, was juist aan wal gekomen en met hem in de richting van La Bosqnet verder gegaan. „Ik had mij de moeite kunnen sparen, om hier te komen," mompelde Lilburne, terwijl hij op eenigen afstand staan bleef. De beide vreemdelingen gingen hem voorbij, zonder acht op hem te slaanhij keerde zich om en volgde hen. „De kapitein van de boot," dacht hij, „Zeer galant van een man vaD zijn leeftijd. Kleinigheden kenschetsen het karakter. Die schoone dame aan zijne zijde is niet gewoon te talmen, haar flinke, elastische tred pleit voor mijne theorie. Ik vrees, dat zij ge ëmancipeerd is. Wat zal mevrouw Elmer in 't begin door een zuren appel te bijten hebben, zonder nog van mij zelf te spreken." Lilburne sloeg een zijpad in, om het huis nog véér de vreemdelingen te bereiken, en daar de dame te verwelkomen, voor wie hij zich op eene, voor hem onverklaarbare wijze, begon te interesseeren. AaD de hoofdpoort bleef de kapitein staan. Hij nam den hoed af, maakte eene diepe buiging en zeide: „Nu zijt gij veiliger geborgen, mevrouw, en kunt gij alleen den weg wel vinden. Gij zult het onbeleefd vau mij vindendat ik hier reeds afscheid van u neemmaar ik heb geen oogenblik te verliezen. Dringende zaken roepen mij naar New-Orleans en nog hedenavond moet ik daar zijn." „Geen excuses, kapilein," antwoordde zij met eene lieve, welluidende stem. „Ik ben u veel dank verschuldigd voor uwe goed heid en de opmerkzaamheid, die gij mij ge durende de geheele reis hebt getoond. Vaar wel en mijne beste wenschen voor uwe ver dere reizen." „Dank u. Vaarwel!" Hij nam de hem toegestoken hand aan, drukte ze even en keerde toen naar de ri vier terug. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1