BUITÈNLANDSCHE BERICHTEN. Ka TFC ar n UB «3 WW W33 <ra «w wj 1% ,m. rwaa na"1 - commissie van organisatie, die op 80 Sep tember d. a. v. de statuten van het bond ouderteekenden. iii het V. D. wekt de heer H. Coop- mans zijne landgenooten op, om de dank baarheid des volks aan generaal Demmeni te toonendoor zorg te dragen voor de opvoeding der kinderen van den overledene. Het Bal. Nieuwsblad verzekert nit betrouwbare bron te weten, dat de gouv.- generaal voornemens is met April a. s. ont slag te nemen. In de andere Indische bla den vindt men hiervan echter geen gewag gemaakt. Volgens telegraphisch bericht van den gouverneur van Mozambique aan de Portu- geesche regeering schijnt het gerucht om trent den dood van den heer II. M. Maas, Nederlandseh consul te Quilimane, onjuist te zijn. (N. R. Cl.) Ook door een groot aantal Neder- landsche vereenigingen in verscheidene plaat sen van Belgie zal 's konings 70e verjaar dag met buitengewonen luister gevierd worden. In de Velt- Courant brengt de heer van Stadeu ten Brink, onder den titel: „Een protest van de Oostkust van Sumatra", zijn advies uit omtreut hetgeen Nederland tegen over Atjeh te doen staat. Hij resumeert dit in de volgende negen punten 1°. De geheele onderwerping van Sumatra moet het steeds leidend beginsel blijven van al onze regeeringsdadeu. 2°. Wij moeten ons ten koste van aller in Kotta-Radja staande houden en die ves ting slechts dan verlaten, wanneer we on verhoopt gedwongen worden als koloniale mogendheid af te treden. 3°. Alle pogingen om Atjeheis tot onder werping te brengenmoeten gestaakt wor den, als zijnde onzer natie onwaardig. 4°. Uit onze vestiging en binnen de om ringende postenlinie moeten alle Atjehers verdreven worden voor altijd, met uitzonde ring van Toekoe Nek en eenige weinige volgelingen. 5°. Elk Atjeher, daarna binnen de linie aangetroffen wordende, is vogelvrij en wordt zonder vorm van proces neergeschoten. 6". De beveiligingsmiddelen onzer mili taire stelling worden voortdurend verbeterd. 7°. De bezetting wordt steeds compleet gehouden en daartoe het Indische leger met 5000 man uitgebreid. 8°. De werving van vrijwilligers wordt met alle mogelijke middelen aangemoedigd, hoofdzakelijk te zoeken in betere betaling zoo wel vóór als na het engagement bij terug komst in Nederland, terwijl voor de vrijwil ligers voor Indie tusschen de 18 en 28 jaren de minderjarigheid moet opgeheven worden. Engagementen voor Indie moeten ook voor 3 jaren gesloten kunnen worden. 9°. De kuststaatjes van Atjeh moeten voor en na, doch in steeds toenemende mate, bezet en er langs dien weg naar gestreefd wordenom door uitbreiding onzer bestuurs middelen, eene geleidelijke degelijke kennis van land en volk te verkrijgen. De aangekondigde bliksemtreinen uit 't Noorden zullen van Groningen en Leeuwar den, via Meppel en Zwolle, naar Amster dam loopen. Misschien krijgt men geen beter over zicht van de Haagsche taalzegt Stellwagen in 't weekblad De Amsterdammerdan uit den volgenden brief, dien ik onderschept heb. Hij is van een soldaat, die naar Leiden is overgeplaatst, aan zijn meisje. Leije, 15 Maart 1884. Geliefde Keetje, Deeze is dienendeuw te laate weete, asdat ik nog frits en gezondt benhoopende van uw van 't zelfde geliefde Keetje, ik kos u niet nalaate u te schrijvenu ze mijn overgeplaas hebbe naar Leije, de kos is bes, daarvan niet, maar je begrijp, ik nou niet elke dag bijje kan komme, maar met Augustus komp ik met groot verlof, zoodat alsdat we dan same der eens op uit zelle. Mijn broer is met te menuvres na Utreg. De luitenant van me kompie zeg, als ik goed oppast, dan mag ik een Zondag naar den Haag. Heeft u dan u uitgaansdag? Daar ik verders niet veel nieuws meer weet maar hoe is het mette vijt in u vinger? Dus een Zondag kom ik dan. Dan ganewe als 't mooi weer is na Schevelinge, na zeerus. Wijlie hebbe en beste luitenant, die zoowat frans ken parleée, ik heb mijn been verzwikt. Ik breek af met de penmaar niet met et hart. Zijt verder gegroet van u geliefde J. v. den Brug. Uit Amsterdam wordt van 27 Januari aan de Haarl. Ct. gemeldIs reeds in een paar vergaderingen der veree.iiging van wer- keloozen het vermoeden opgewekt, dat som migen, tot geweld niet durvende overgaan, hunne toevlucht tot list wenschen te nemen om hun verlangen bevredigd te zien, in de heden gehouden bijeenkomst in het Volks, parkwaar zeker een duizend wan aanwezig warenwerd men in die vrees bevestigd. Zekere Sikken betoogdedat aan dat bedelen om brood een einde moest komenen ook geer. geweld zou batenomdat het volk niet, zooals de overheid, wapenen heeft. Maar den eenigen weg tot verbetering zag hij in list. Blijkens enkele kreten van „ja! ja!" stemde men met dit gevoelen in. „Dat ja, ja", zei Sikken „redt niet. Is er met één met een flink hart, die zich wil overgeven aan eene daad van redding? Zoo ja, laat hij zich tot mij vervoegen!" Toen bood zich een man uit de menigte aan. Wel ging er een „st! st.uit de massa, op, als ijsde men voor de gevolgen. Maar de man bleef zich aanbieden, met de woor den „ze kunnen mij krijgen!" Hij zou Sik ken wel zijn naam en woonplaats mededee- len. Kramers, Walters en Hubers, die op kwamen tegen den raad van Spee om, zij het ook ordelijk, in dubbel gelid door de stad te trekken en, als morgen het antwoord van den burgemeester niet beviel, Zaterdag met eene bus langs de huizen te gaan die mannen hebben de treurige opwekking tot list en laag niet kunnen onderdrukken. Van dat trekken door de stad kwam echter niets, doordien, na den raad daartoe, door andere sprekers andere gedachten werden opgewekt. Gezonder afleiding was nog het brood dat bij 2U00 stuks aan het hek bij liet heengaan werd uitgereikt maar ontegenzeggelijk zullen er enkelen zijn heen gegaan met gedachten, door een nieuwen spreker uit het volk heden weer opgewekt, welkeomdat het nu komt tot geheim wroe ten ook andersdenkenden tot ernstige over weging moeten stemmen. Eenige honderden personen te Am sterdam, waaronder vele vrouwen, begaven zich gisteren deels gezamenlijk uit het Volks park, deels in groepjes van elders naar het raadhuis om den burgemeester te spreken. Enkelen hunner werden door mr. Van Tieuhoven ontvangen. De groote meerder heid werdvoor zoover de beurt werd afge wacht, toegelaten in de trouwkamer derde klasse, waar eenige klerken zaten met den secretaris der gemeente en den hoofdcom mies van de afdeeling Armweezen. Alle namen met de adressen, en de bijzonder heden omtrent elk geval, werden daar op geschreven. Voorts werd allen medegedeeld, dat de armverzorging geschiedt door de ker kelijke besturen. Het burgerlijk armbestuur ondersteuut slechts wanneer de onderstand vrageudeu niet in de termen vallen door het kerkelijk bestuur, waartoe zij behooren, te worden geholpen, en wanneer na onderzoek de onvermijdelijkheid blijkt. De lijsten der genen die zich aanmelden, zullen door den burgemeester worden gezonden aan de par ticuliere liefdadigheidsgenootschappen, opdat deze wellicht naar de mate hunner krachten leniging en lafenis kunnen brengen waar dit na onderzoek noodig blijkt. Onder de menigte maakte men de opmer king, dat de vrouwen die 't hoogste woord hadden en de mannen die zich als leiders bij den burgemeester heden aandiendenniet tot de ongelukkigsten schenen te behooren. Onder een groepje vrouwen heerschte een vroolijke toon. Maar onder de vele die zich bescheidenlijk lieten inschrijvenwaren blijk baar diep rampzaligenvooral vrouwen, wier voorkomen getuigde van ellende en ontbering, l'oe te juichen is daarom de maatregel, aldus de liefdadigheidsgenootschappen te doen weten wat hun bestuurders in vele gevallen wellicht nog onbekend is. Als zij een beroep zullen doen op de burgerij om hen in de gelegenheid te stellen nog meer wel te doen dan reeds geschiedt, zal hun roepstem zeker gehoor vinden. Aan de personen die elk afzonderlijk bij den burgemeester werden toegelaten, werd door mr. Van Tienhoven geantwoord, dat de vergaderingenwelke eiken dag in het Volkspark werden gehouden en de wijze waarop het daar toeging, niet het middel zijn om het doel te bereiken, dat de personen, welke deze beweging hebben georganiseerd, daarmede beoogen. Was de nood werkelijk zoo groot als zij zeiden, dan diende men zich te wenden tot het kerkelijk armbestuur, en zoo déar niet aan de behoefte kan wor den voldaantot het burgerlijk armbestuur om daar te trachten hulp te bekomen. De burgemeester zou noch ongeregeldheden, noch volksmauifestatiën toelaten, maar die des noods met kracht tegengaan. Den personen, die zich voor de behoef- tigen bij den burgemeester hadden aange meld, werd door den heer Van Tienhoven in hun eigen belang aangeraden de menigte tot rust en kalmte aan te sporen. Het aantal personen die hunne adressen lieten inschrijven bedraagt 243. De bevolking der hoofdstad is bijna 380,000 zielen. (Hbl.) De heer Kater, president van Patri monium, trad jL Vrijdag te Koog aan de Zaan op, om zoo mogelijk daar een afdee ling van die vereeniging te stichten, wat inderdaad schijnt te zijn gelukt. Een 25 h 30 Amsterdainsehe socialistendaartoe bij advertentie aangespoordwaren overgekomen, kennelijk met het doel om de vergadering in de war te helpen. Onder aanvoering van Van der Stadt en Fortuin riepen zij v<5or de voordracht een aanvang namen nadat was te kennen gegeven dat geen discussie zou gehouden worden: „Waarom geen dis cussie?" en wierpen den spreker allerlei ha telijkheden naar het hoofd, zoodat een too- neel van schromelijk rumoer en wanorde ontstond. Nu doen zich toch bij ieder billijk mensch de volgende vragen voor. Kunnen die man nen die er uit Amsterdam heen reisden hun geld niet beter bestedenhebben die men schen, die altijd den mond zoo vol hebben over recht, het recht anderen het rustig houden eener vergadering te bemoeilijken, en zouden zij zelf niet moord en brand schreeuwen indien anderen op hunne verga deringen te werk gingen als zij dat te Koog aan de Zaan deden. Men schrijft aan de Maasbode uit de ZaanstreekDe crisis doet zich ook hier gevoelen De toestand van den houthandel die vroeger den bloei onzer streek uitmaakte, is bedroevend; overal heerscht ongekende slapte. De eene windmolen na den anderen gaat stilstaan, met het gevolg dat de arbei ders zonder brood geraken en de zaken der werkgevers hoe langer zoo meer achteruit gaan. Kon men drie jaren geleden een goe den windmolen voor f 4000 verkoopenthans is men blijwanneer men er f 400 voor maakt. Er zijn eigenaarsdie uit geldgebrek voor dezen prijs, dus met enorme schade, hun molen hebben moeten verkoopen. De handelsreizigers der firma's kunnen bijna geene orders krijgen; hun reisgeld is als 't ware weggesmeten Wanneer de zaken blijven, zooals zij zijn, zal het niet lang duren, of de geheele Zaanstreek is ten gronde gericht. De werklieden van 's rijks werf te Willemsoord hebben gisteren den geheelen dag doorgewerkt, en moeten voortaan alléén des Zaterdags „binken", evenals op de an dere marine-werven. Men schrijft aan het Hbl. uit Venen- daal d.d. 28 Januari: Hedenmorgen staakte men ter weverij der bekende „Venendaalsche Stoomspinnerij en Weverij", waarvan het kantoor te Amsterdam is gevestigd, het werk. De arbeiders beweerden dat zij door de slechte grondstoffen niet genoeg konden verdienen om in de behoeften van hunne gezinnen te voorzien. Toen in den voor middag een der directeuren de belofte deed dat er betere garens zouden worden verstrekt, hervatte men den arbeid. Bij den horlogemaker V. te Almeloo, zijn gisterennacht, door het verbreken van eene ruit, 18 gouden en zilveren horloges ontvreemd. Men is den dader nog niet op bet spoor. Vele knechten van landbouwers in Dreuthe stellen zich weer beschikbaar als plaatsvervangers of nummerverwisselaars voor de militie. Hun getal neemt elk jaar toe en in Drenthe vindt de anti-dienstvervau- gingsbond dan ook geen sympathie. Tal van jongelieden uit den arbeidersstand ver dienen toch nu een flinke somdie hen in staat stelt om later een huisje in eigendom te bekomen. Indirect strekt de plaatsver vanging tot ontginning van de Drentsche woeste gronden, wijl velen voor hun over- verdiende penningen een stuk heidegrond koopen en daar hun nederige woning op bouwen. Een merkwaardig voorbeeld van de vernielende kracht van het water levert Rottumeroog opvan welk eiland het weste lijke strand, naar men berekent, jaarlijks ongeveer 6 bunder grond verliest, terwijl de uitbreiding van het oostelijke strand niet tegen het verlies aan de westzijde kan op wegen. Voorheen was dit eiland veel uit gestrekter. Het eenige huis moest in den loop der tijden herhaaldelijk verplaatst wor den (naar het oosten), en waar deze woning in het begin dezer eeuw stondstaat nu eene waterhoogte van 8 M. onder volzee. Een zekere Van der S., een jongmensch van 21 of 22 jaar, die in den laatsten tijd te Roosendaal verblijf hield, kwam dezer dagen naar Breda, opgevende opzichter te zijn bij de waterleiding en engageerde tot het verrichten van voorgewenden arbeid daar toe een 12-tal werklieden, die hij voor 't grootste gedeelte op de „luierbauken" der vischmarkt bijeenvond. Hij hegaf zich met hen naar de Teteringsche heide en liet daar hoornen vellen en graven, dat het een lust was. Toen zoowat 150 boomen geveld waren, werd dit bemerkt door den boer van de bekende „Galgehoef", die aan v. d. S. vroegmet welk recht hij hier op zijn grond bezig was. Deze gaf voor, de boomen voor de waterleiding te behoeven, hetgeen na loven en bieden ten gevolge haddat de boer ze hem voor eene geringe som afstond. Van dien koop ontving v. d. S. bewijs, doch aflevering en betaling lieten op zich wachtendaar de gewaande opzichter zich niet meer liet zien, nadat hij den armen werklieden had gezegd binnen een paar dagen te zullen terugkeeren en dat zij iutusschen met den aangewezen arbeid moesten voort gaan. De jeugdige bedrieger laat nog op zich wachten en men is hem nog niet op het spoor. Te Raamsdonkveer komen in de laatste dagen telkens baldadigheden voor. Zondag avond zijn de meeste straatlantaarns met steenen vernield; bij een inwoner is het bovenlicht der straatdeur ingegooid, bij een ander de stoep opgebroken om projectielen te hebben en hiermede de vernieling voort te zetten; bij de christelijke school zijn eenige ruiten verbrijzeld. Ook te Eindhoven blijkt hel ruiten- breken aan de orde van den nacht. Bij ver schillende ingezetenen aldaar en ook in het naburige Stratum heeft men zich daaraan schuldig gemaakt en de politie zoekt te vergeefs naar de bedrijvers. 'si t.lt t V i:VIIA«.l'. Door Z. M. is H. Van Beekhoven benoemd tot burgemeester der gemeente Oisterwijk. ENCHLAKIlt. Bij de voortzetting van het debat in het lagerhuis over het adres in antwoord op de troonrede, verdedigde sir Michael Hicks Beach, minister voor Ierland, de houding der regeering. Hij verklaarde dat, tot bestrijding van het veldtochtsplan der Parnellistenverdere volmachten vereischt werden. Eene afscheiding ware verkieslijk wanneer het herstel van den wettelijken toe stand onmogelijk was. Het debat werd ten slotte verdaagd. Het ontwerp tot wijziging van de rechts- bedeeling in Ierland werd bij eerste lezing aangenomen. Dinsdagnacht klommen drie mannen door het venster der kinderkamer op Cla- remout, het verblijf van de hertogin van Albany. Daar de bonne alarm maakte en spoedig de overige bedienden verschenen, kozen de dieven het hazenpad. Uit Brussel wordt aan de Timet ver zekerd, dat de bewering onjuist is, die on- laugs in een aan sir Charles Dilke toege schreven artikel in de lortnightly Review voorkwamals zouden de tractaten van 1839, waarbij de onzijdigheid van België gewaar borgd was, waardeloos geworden zijn door het tractaat van 1870. Art. 8. toch van laatstgenoemd tractaat zegt, dat het alleen gelden zal gedurende den toen begonnen oor log en twaalf maanden na het sluiten van den vrede, maar dat na dien tijd de onaf hankelijkheid en de onzijdigheid van België weder rusten zullen op art. 1 van het door vijf mogendheden gesloten tractaat van 19 April 1839. In dat eerste artikel van 1839 nu wordt door Z. M. den keizer van Oosten rijk, Z. M. den koning van Frankrijk, H. M. de koningin van Groot-Brittanië, Z. M. den koning van Pruissen en Z. M. den keizer van Rusland verklaard, dat door hen het toen tusschen Nederland eu Belgie gesloten tractaat gewaarborgd wordt. En in dat trac taat tusschen Nederland en Belgie wordt in art. 7 gezegddat Belgie een onafhankelij ken en onzijdigen staat zal vormen en gehouden zal zijn, die onzijdigheid jegens alle andere staten in acht te nemen. Aan de Timet wordt uit Weenen ge meld, dat Turkije aan de gezanten heeft medegedeeld, dat Rusland den prins George van Leucbtenberg voorgesteld beeft als can- didaat voor den Bulgaarschen troon. Rusland wil zijn vertegenwoordiger te Sofia machti gen, bij het regentschap aan te dringen op het nemen van zijn ontslag en het vestigen van een voorloopig gouvernement. De Porte verwerpt alleen de volgende punten in Zan- kofs programma1°. Benoeming van Kaul- bars tot minister van oorlog in Bulgarije; 2°. het gedeeltelijk ontslaan van het Bul- gaarsche leger, en 8". het terugroepen der verbannen samenzweerders. De overige pun ten worden voorbehouden voor eene discussie met. de Bulgaarsche gemachtigden: doch de Porte weigert eenig voorstel te doen. Zij wil alleen handelen ter bemiddeling. FKlitHRMK. De Juttice heeft er op aangedron gen dat het Fransche ministerie in de kamer eene verklaring aflegde omtrent Frank- rijk's vredelievende gezindheid. De Tempt acht dit ontijdig en nutteloos. „Weet men dan niet," zegt het blad, „dat vrede en oorlog volstrekt niet van ons land afhangen? zij zijn in de handen van twee personen, keizer Wilhelm en Czar Alexander."

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2