BUITENLANDSCHE BERICHTEN. bezocht te worden, daar de aandacht er al gemeen op gespannen blijft en de ijsvlakte gemakkelijk en zonder veel kosten zal te be reiken zijn door de stoomjachten derreederij Pop Smit C0., welke reederij bij den vorigen wedstrijd door het ijs verhinderd was hare booten in de vaart te brengen. Voortaan zullen niet alleen de werk lieden op 's rijkswerf te Hellevoetsluis, maar ook de minder geëmploieerden Zaterdagmid dag moeten „binken". De geëmploieerden, die in het bezit eener vaste aanstelling zijn vallen buiten dien maatregel. Op 31 Dec. jl. hadden 24.661 inleg gers bij de postspaarbank te Amsterdam een tegoed van f 1.346.042.12 te vorderen. Carl Werner van Christianade ver maarde doofstomme kunstschaatsenrijder die de groote gouden medaille van de Amster damsche Sportclubwaarop gegraveerd staat „meesterschap voor Nederland", verworven heeft, is volgens de Sport een welgesteld koopman. Op zijne kunstreizen wordt hij begeleid door zijn broeder, een werktuig kundige. Carl bezit een krachtigen lichaams bouw, is lenig, groot en slank. Bij het loopen is zijne houding bewonderenswaardig; zijne techniek bij het hardrijden onderscheidt zich door een ongewoon schoone houding van het lichaam. Met opmerkelijke kracht, volhardingsver mogen en zekerheid voert hij zijn rijk pro gramma uit. Hij begint met de eenvoudige schoolfigurenzooals het beschrijven van bogen, het sullen en voor- en achterwaarts stappen, en gaat daarna over tot het maken met den grootsten zwier van evoluties, die nog niemand hem heeft kunnen nadoen. Zoo bijv. onderscheidt hij zich door zijn grootsch cirkelrijden met cirkelbeschrijving en kolos saal hooge sprongenvóór- en achteruit loo pen ook op óón beenwaarbij hijzonder den anderen voet neer te zetteneen langen afstand doorloopt, door pirouetten, dwarsrijden met de schaatsen dwars onder den voet, waarbij hij een rechten aanloop neemt, om daarna met eene kleine wending beide voeten of wel slechts óón, dwars te zetten en dan vooruit te snellen en hier of daar vlak voor iemand stil te staan. Vooral de zwevende beweging en de ele gante, ongedwongen houding van den Noor maken dat zijn rijden zooveel symphatie wekt. Qaat men het springen na van veel óók voortreffelijke rijders, dan valt het min of meer plompe hunner sproimen in het oog; het lichaam valt zwaar op het ijs terug. Werner evenwel komt zoo licht en sierlijk neer als ware hij een balletmeester daarna ontwikkelt hij eene kracht, die,be wondering afdwingt; het ijs wordt hierdaar en overal doorploegden eene wolk van ijs splinters omringt den rijder. Allerliefst ook zijn zijne dansenvan den polka af tot den balletdansen geen danser zal hem daarin evenaarden. Hoewel hij geen krachtoefenin gen en acrobatische toeren, die het leeken- publiek zoo zeer aantrekken, te aanschouwen geeft, kan men, met het oog op de reus achtige kracht zijner beenspierenveilig aan nemen, dat hij ook hierin iets ongewoons zou kunnen presteeren. Niemand die hem heeft zien springenzal daaraan twijfelen. Zijne sprongen zijn inderdaad fabelachtig. Zoo bijv. zet bij twee banken van 60 cM. hoogte op 21 Al. afstand van elkaar en gaat dan in gestrekten rit daarover heen; ook draait hij kort vóór de voorste bank plotse ling om en springt dan rugwaarts over deze dubbele hindernis. Ook zet bij beide ban ken op elkaar en springt er zoo sierlijk mo gelijk zonder moeite overheen. Zijne hoog sprongen herhaalt bij somwijlen meermalen achter elkaar. De hooge raad heeft van rechtsver volging ontslagen den brievenbesteller te Roermond, door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot 50 cents boete, omdat hij geweigerd had bijstand te verleenen aan een agent van politie aldaar, die een beschonken persoon in arrest wilde brengen, welke wei gering daarop was gegrond, dat hij in dienst was en het den brievenbestellers alsdan is verboden zich met andere zaken op te houden. Thans wordt nader gemeld, dat de keizerin van Oostenrijk in het begin van Maart weder te Amsterdam kan worden verwacht. Gisteren vertrok uit Nieuwediep eene stoomboot met duikertoestellen, stoomcen- trifugaalpompen en andere materialen naar IJmuiden, ten einde te trachten met deze hulpmiddelen het aldaar gestrande stoomschip Stella leeg te pompen en in vlot water te brengen. Te Apeldoorn is o. a. besloten bij ge legenheid van 's konings 70en verjaardag tot het houden van een zeer luisterrijken optocht, voorstellende den intocht van prins Willem den Derde, den stadhouder, stichter van het paleis het Loo. In de gemeente Borger veroorzaken de wilde ganzen zooveel schade aan groen en bouwland, dat de commissaris des ko nings in Drenthe, daartoe aangezocht, den boeren verlof heeft gegeven, er jacht op te maken. Dinsdagmorgen is te Leewarden een persoon gevat, die onder valsche voorgevens bij twee zilversmeden eenige voorwerpen op zicht wist mede te krijgen welke hij daarop bij anderen verkocht. Hij bleek een be kende der justitie te zijn, onlangs ontslagen uit de bedelaarskolonie te Veenhuizen, een niet eervol ontslagen Indisch militair. Een landbouwer uit Walcheren schrijft aan de Midi. Ct.: 't Is nog voor de boeren de slappe tijd en de winteravonden zijn bij zonder geschikt om te overleggen en plannen te maken. Op de hofsteden, waar gevet wordt, ziet het er in den stal mooi uit en daar vertoeft de boer 't liefst. Het vee wordt langzamerhand geschikt om afgeleverd te worden en menig schoon otuk heeft reeds aan zijne bestemming be antwoord jammer, maar dat de prijzen zoo laag blijven en de zorgvuldige cijferaar zal niet gemakkelijk een batig saldo kunnen vindenwanneer hij de som van aankoop of van de waarde bij 't begin der mesting en de kosten van verpleging en voeding, aftrekt van de waarde bij verkoop. Algemeen wordt hier nog Zeeuwsch vee gevet, doch de vraag blijft daarom gewet tigd, of dat soort vee ons wel de meeste winst kan bezorgen en of 't Hollandsche of 't gekruiste Engelsche ras niet, met veel minder onderhoudskosten, in korteren tijd hetzelfde aantal kilo's bereikt dan het in- landsche. Zeer belangrijk zou het zijn wanneer in deze kwestie eens hoogst nauw keurige proeven werden genomenhoewel het toch altijd zeer itoeielijk zal blijven daaruit bepaalde conclusien te trekken, omdat de resultaten van dergelijke proeven slechts dón vertrouwbaar zouden kunnen worden genoemdwanneer ze gedurende geruimen tijd en op verschillende stallen konden wor den genomen. Eenige Groningsche boeren hebben een aardig plan opgevat dat, met de noodige medewerking van de veehouderszeker groote kans van slagen beeft. Men is aldaar te weten gekomen dat de Itaianen tegenwoordig vee zoeken dat, be halve eene goede melkopbrengstook eerste kwaliteit vleesch geeft en daar, volgens hen, het Groningsche ras bedoelde goede hoe danigheden in hooge mate bezit, en aldaar onbekend schijnt, hebben eenige belangheb benden het voornemen om een waggon puike kalfkoeien en jonge stieren naar Italië te zenden en die dan publiek te doen verkoopen met het doel om de goede eigenschappen van dat ras alzoo bekend te maken. Voor waar een uitstekend idóe, dat ook wellicht voor onze provincie in overweging zou kun nen worden genomen. Immers, ook wij be roemen er ons op puik melkvee te bezitten; en wie weet of ook ons vee niet in den vreemde aftrek zou vinden. Ook in het buitenland is men reeds dien weg opgegaan. In Oldenburg o. a. wordt getracht eene vereeniging te stichten, die op de Amerikaansche en andere groote ten toonstellingen puik Oldenburgsch vee aan brengt, ook met hetzelfde doel, namelijk om dat vee in den vreemde een goeden naam te doen verkrijgen. Te Tholen zakten Woensdag 2 jongens van 12 en 14 jaar door het ijs, en werden in bewusteloozen toestand op het droge ge bracht. Na veel pogingen mocht het ge lukken bij den oudste de levensgeesten op te wekken, doch bij den ander trof dat pogen geen doel en deze moest dus zijn roekeloosheid met den dood bekoopen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft, bij vonnis van 26 Januari, A. v.C., looiersknecht te Waalwijk, schuldig ver klaard aan valsche getuigenis, ten voordeele van den beklaagde, en hem deswege ver oordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Op den 3den of lOden Juli a. s. zal te Breda plaats hebben een groot turn- feest vanwege den Bond. Twee personen, die voor het voorbij rijden vau den trein te Vorst nog over de baan wilden loopen, werden door een ande ren trein, die m tegenovergestelde richting reed, getroffen en onmiddellijk gedood. Een der slachtoffers werd herkenddoch de an dere niet. Beiden schenen eenigszins beschon ken te zijn. Dinsdag werd verkocht het landgoed „Elsloo", in de gemeente van dien naam gelegen. Slechts een derde van den prijs, waarvoor het vroeger gekocht is, werd ge boden, namelijk f 233,000. grafenhage. Door Z. M. is aan den heer Silas Debry, te 'sGravenhage, toestemming verleend tot het aanvaarden der kerkelijke bediening van predikant bij de Waalsch Hervormde gemeente te Haarlem. Door Z. M. is aan H. Van den Heuvel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaatsvervauger in het kanton Veghel. Door Z. M. is aan J. H. Triebart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein-commandant van het corpsgevormd uit de Jongelings vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel te Deventer. Door Z. M. is aan mr. J. D. C. C. W. baron De Constant Rebecqueop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van den militieraad in het le militiedistrict van Zuidholland voor de lichting der natio nale militie van 1887. Door Z. M. is mr. J. A. Feith, met ingang van 1 April 1887 benoemd tot commies-chartermeester bij het oud-Provin ciaal archief te Groningen. De kapitein ter zee W. L. A. Gericke wordt gerekend met den 26en dezer op non- activiteit te zijn gesteld. BKLKIE. De minister-president Beernaert, tevens minister van financien, heeft het aangekon digde wetsontwerp tot aanvulling der oor- logsbegrooting bij de kamer ingediend. Het ontwerp betreft echter niet, gelijk men ver moedde, de uitbreiding van de strijdkrach ten, maar daarin wordt alleen een crediet van 1,000,000 fr. gevraagd tot dekking der buitengewone uitgaven, welke zijn veroor zaakt door de socialistische ongeregeldheden in Maart 1886. Stanley heeft met zijne expeditie ook een wetenschappelijk doel. Hij zal o. a. onder zoeken of het Albert-Nyanza-meer en het Mut-Nziga-meer met elkander gemeenschap hebben, of de rivier Wella Makna in den Congo uitwatert, dan wel in het meer Chod, en meer dergelijke geografische vraagstuk ken tot oplossing pogen te brengen. Het Londensche Aardrijkskundig Genootschap heeft dan ook 1000 voor zijne expeditie bijgedragen en door twee leden van het Schotsche Aardrijkskundig Genootschap zijn ook 1000 beschikbaar gesteld. EN(i£LAIVtt. Het parlement is gisteren geopend. In de troonrede wordt gezegd, dat de be trekkingen tusschen Engeland en alle andere mogendheden van vriendschappelijken aard zijn. Wel is de toestand in het zuid-oosten van Europa nog steeds onzeker, maar de regeering is niet bevreesddat de geschillen, welke in die streken nog niet zijn opgelost, er aanleiding toe zullen gevendat de Euro- peesche vrede op eenige wijze zal worden verstoord. Ofschoon de regeering de gebeurtenissen betreurt, welke vost Alexander van Bulgarije noopten afstand te doen van den troon heeft zij het toch niet raadzaam geoordeeld om tusschenbeiden te komen bij de keuze van een opvolger. De regeering zal hier mede wachtentotdat de aangelegenheden zoo ver zijn gevorderd, dat ook Engelands goedkeuring zal worden gevraagdkrachtens de bepalingen van het tractaat van Berlijn. In Egypte heeft de Engelsche regeering haar taak nog niet volbracht, maar toch zijn daar groote vorderingen gemaakt, wat betreft het herstel der rust ten opzichte van het buitenland en in het land zelf. Ierland vereischt nog steeds de zorg en de aandacht der regeering. Met het oog op het stelselmatig verzet der pachters tegen het betalen der pachtgelden, zullen wetsontwer pen worden ingediend, ten einde een spoe dige en afdoende uitvoering der strafwet in Ierland te verzekeren. Het overige der troonrede werd gewijd aan aangelegenheden betreffende het binuenlaudsch bestuur. Lord Salisbury en lord Granville brach ten in de gisteren gehouden zitting van het hoogerhuis een warme hulde aan de nage dachtenis van lord Iddesleigh. Bij het debat over het adres in antwoord op de troonrede verklaarde lord Salisbury, dat de bewering onwaar was, als zouden pogingen worden aangewend om prins Alex ander van Battenberg op den troon van Bul garije te herstellen. Wat de Balkan-Staten aangaat, zeide de premier: „Rusland toont zich geneigd zeker streven, hetwelk zich aldaar openbaart, te erkennen. Wij van onzen kant wenschen, dat de rechtmatige verlangens dier mogend heid in vervulling komen. Mocht zij echter haar doel met onverdraagzaamheid nastreven, dan zou daaruit gevaar voor den Europeeschen vrede ontstaan." Hij zeide verder: „In de steeds uitgebrei der toerustingen van Europa zien wij een gevaar, doch dit gevaar is niet grooter dan toeu wij ons ambt aanvaardden. De Britsche ambassadeurs te Berlijn en Parijs achten den toestand niet oorlogszuchtig, maar vrede lievend." De heer W. H. Smith (first lord of the treasury en tevens leider der partij in het huis) kondigde in het lagerhuis aan, dat hij de prioriteit zou vragen voor de wijziging van het reglement van orde. Sir Michael Hicks Beach, minister voor Ierland, deelde mede, dat een nieuwe wet op de rechtsbedeeling in Terland zou inge diend worden. Lord Randolph Churchill verklaarde, dat de hoofdgrond voor zijne aftreding in de begrooting van marine gelegen was. Wel bestond ook verschil van meening over an dere vraagpunten, doch daaromtrent zou eene schikking mogelijk zijn geweest. Hij las de briefwisseling met lord Salis bury voor, waaruit bleek dat laatstgenoemde de begrooting voor marine ondersteunde, omdat hij de toekomst op het vasteland donker inzag en, in geval de oorlog mocht uitbreken, Engeland gereed moest zijn. Lord Randolph Curchill daarentegen was van meening, dat een verstandige buiten- landsche politiek Engeland voor vreemde verwikkelingen zou vrijwarenmaar de staat kundige richting der regeering gevaarlijk moest geacht worden. Blijkens de officieele opgave van den uitslag der stemming te Liverpool verkreeg de heer Neville (de candidaat van Gladstone's partij) vijf stemmen meer dan den heer Goschen (de tegenwoordige minister van fi nancien die als candidaat der unionisten en Tories optrad). Eene warme ovatie werd Gladstone door het volk gebracht bij zijne aankomst in Londen. Onder de toejuichingen meng den zich enkele afkeurende kreten. De Timet verneemt uit Weenen, dat Rusland, Duitschland en Oostenrijk hebben besloten aan hunne gezanten te Konstanti- nopel gelijkluidende instructien te zenden in zake de aanstaande conferentien over het Bulgaarsche vraagstuk. Oostenrijk verwerpt het programma van Zankoff als onaannemelijk. De Bulgarijsche regeering heeft een ander programma opge steld, waarvan de hoofdtrekken op het vol gende nederkomen: Ten eerste, de groote mogendheden benoemen eenen candidaat voor den troon van Bulgarije; ten tweede, de Bulgaarsche Unie wordt door de groote mogendheden erkend; ten derde, de regen ten krijgen hun ontslag zoodra de candidaat voor den troon is aangewezen; ten vierde, er wordt een voorloopig bewind gevormd van 16 leden, van hetwelk het hoofd wordt benoemd door de groote mogendheden. Dit hoofd heeft de vrije beschikking over de portefeuilles, maar twee van deze worden gegeven aan aanhangers van Zankoff. Ten vijfde, de verkiezing van den vorst geschiedt dadelijk door de tegenwoordige Sobranje, en de afgevaardigden van Oost-Rumelie nemen aan deze verkiezing deel. De Timet verneemt uit Soeakim, dat de bijzonderheden aangaande den veldslag tusschen de Abessiniers en de Italianen overdreven zijn, maar dat een ernstig tref fen onvermijdelijk is, als de Italianen blij ven voortrukken. Een uit Khartoem aan gekomen Griek bevestigt, dat Khartoem geheel verwoest is en dat de Europeanen die gespaard bleven, gedwongen werden Mohammedanen te worden. frankrijk. De hertog van Nemours heeft zijn hotel le Parijs, avenue du Bois de Boulogne, ..verkocht voor 3.400.000 frs. Hij had het gekocht voor 2.600.000 frs. De Parijsche correspondent van de Daily Newt seint een gerucht, volgens het welk de Czaar in de week voor Kerstmis, natuurlijk incognito, te Parijs was; hij lo geerde bij een Rus, die dicht bij de Champs Elysóes woont, en had conferenties met ver scheidene politieke personages. Hij wordt weldra te Parijs terugverwacht, komende van Zwitserland en zal dan naar Nizzagaan, om de keizerin te bezoeken. Het gemeentebestuur van Pisa heeft zijn betalingen gestaakt en voldoet zelfs niet meer de rente der leening van 1871. De regeering beeft twee commissarissen derwaarts gezonden om een onderzoek naar de gemeen telijke administratie in te stellen. italië. De kamer van. afgevaardigden heeft gisteren op voorstel van den heer Depretis, met 229 tegen 154 stemmen, eene motie van vertrouwen in het kabinet aangenomen. De Populo Romano meldtGisteren vertrokken uit de verschillende garnizoenen vier compagniënmet bestemming naar Mas- sowah. Ook zijn uit Vicenza twee stukken berggeschut verzonden, en vertrok uit Pavia

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2