NIEUWS- EN ADVERTI NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8»eze (our si ut verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 29 Januari 1887. N°. 24. ADVERT EN TIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. ouran Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per .Vuuiiiier 10 l ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 0. 200e Jaargang. STADSNIEUWS. Aan Z. M. den koning zal, ter be noeming van een dijkgraaf van het hoog heemraadschap Bijnland, ter vervanging van den overleden dijkgraaf, den heer 8. De Clercq Wz., het volgende drietal worden aangeboden, opgemaakt in de vereenigde vergadering van dat hoogheemraadschap en wel: 1°. de heer J. Van der Breggen, hoog- hoogheemraad van Bijnland, dijkgraaf van den Zuidplaspolder, lid van de le kamer en ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw; 2°. de heer mr. C. Cock, hoogheemraad van Bijnland en lid van den gemeenteraad te Leiden, en 3°. de heer T. P. Viruly, hoofdingeland van Bijnland en lid van de le kamer, te Leiden. Zondagavond jl. heeft in de kerk van Onze Lieve VrouwOnbevlekt Ontvangen, alhier, de wei-eerwaarde pater Nicasins Rooy- akkers, van de orde der Minderbroeders en kapelaan te Amsterdam, eene liefdadigheids predikatie gehouden, ten voordeele der ver- eenigingen van den H. Vincentius a Paulo en van de H. Elisabeth. De nagekomen giften niet medegerekendis bij die gele genheid de belangrijke som van f 712 ge collecteerd. Hedenmorgen tegen 12 uur is in de Mare tegenover de Clarensteeg drijvende ge vonden het in vergevorderden staat van ont binding verkeerende lijk van den sedert zes weken vermisten aardappelmeter J. W. uit de Noordrundersteeg alhier. Men herinnert zich dat indertijd wel 's mans pet en klom pen zijn gevonden doch dat men er niet in slagen mocht den persoon zelf te ontdekken. Zijn verblijf bleef dus tot hedenmorgen on bekend. De toeloop van menschen was enorm groot aangezien de scholen en fabrieken hunnen levenden inhoud juist ontlastten. Ook de vrouw van den overledene kwam ontsteld aanloopen. Nadat het lijk herkend was is het naar het lijkenhuisje op de algemeene begraaf plaats vervoerd, vanwaar het zal worden ter aarde besteld. IUUZIEH, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1784) van Auber. Met 1 Januari is te Berlijn verschenen het „Allgemeines Deutsches Wocbenblatt für Studierten und Studierenden." Vele Duitsche professoren hebben hunne mede werking er aan toegezegd. Poëzie en proza, politiek en letterkunde vinden er eene plaats. Het gedeelte „Bierzeitung" zal bij onze stu denten, met geheel andere levenswijze, wel weinig belangstelling vinden. Op de lees kamer der sociëteit Minerva is het proef nummer neergelegd. Men zegtdat Bubinstein Davidoff zal opvolgen als directeur van het conservatorium te Petersburg. Davidoff is ziek en naar het buitenland gegaan. Einde Februari treedt Louis Bouw meester bij het Vlaamsch gezelschap te Ant werpen op als Shylock. In de Kunttkroniek leest men het volgende Alle vrienden onzer Duitsche opera zullen zeker met groot leedwezen het bericht ver nemen, dat mej. Kathi Bettaque, sinds on geveer vier jaren aan onze opera verbonden en de lieveling van het publiek, besloten heeft Rotterdam te verlaten. Woensdag jl. debuteerde zij te Bremen als Elsa en wel met 7.66 groot succesdat zijhoewel zij Donderdagavond ook nog de Agathe had te zingen, reeds Donderdagmorgen werd geën gageerd. Labatt zong de Lohengrin. Ook als Agathe verwierf zij een enorm succes. - Zaterdag aanst. wordt de kunstzaal van de „Compagnie des bronzes" (Kneuterdijk n°. 1 den Haag) na de verbouwing heropend, met een nieuwe collectie schilderijenwaar onder prachtige stukken van Calissendorff, Schipperus, den Franschen schilder Daubeil en anderen. Door den heer J. H. Egenherger, schilder te Groningen, is een, naar men mededeelt, zeer fraai portret vervaardigd van wijlen prof. Ranke, dat der academie aldaar ten geschenke zal worden aangeboden. De Schildersconfrèrie Pulchri Studio zal Z. M. den koning op diens 70sten ver jaardag een huldeblijk aanbieden bestaande in een eerbiedig adres, gecalligrapheerd door den bekenden calligraaph den heer Hingman. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar geen studenten in de medicijnen voor reke ning van zijn departement ter opleiding tot off. v. gez. bij de zeemacht, zullen worden aangenomen. Uit goede bron verneemt het Vod. nog, dat de portefeuille van marine ook aangeboden is aan den schout-bij-nacht W. F. H. Cramer, directeur en kommandant der marine te Hellevoetsluis. Met de werving van troepen voor het leger in Nederlandsch-Indië moet het, naar luid van vertrouwbare inlichtingen, zeer slecht gesteld zijn. Er bieden zich, zelfs in dezen tijd van slapte in de werkzaamheden, maar zeer weinigen aan, en voor die enkelen zijn de eischen om aangenomen te kunnen wor den zóó hoog gesteld, dat nauwelijks 1/3 daaraan voldoet. Nadat gisteren een deta chement van 44 man te Amsterdam erbar- queerde, moet de manschap aan het werf- depót te Harderwijk, met inbegrip der in validen, die in het hospitaal opgenomen zijn, ternauwernood het getal van 25 te boven gaan. Nu is 5 Februari bepaald als de dag waarop te Botterdam 83 man moeten embar- queeren, als er nl. zich vóór dien dag nog aanmelden. Het veertiendaagsch verlof van den kolo nialen militair védr zijn vertrek uit het Moe derland moet dan ook reeds tot drie dagen ingekrompen zijn, terwijl, niettegenstaande de aanvraag der militaire autoriteiten uit Indië om 5000 man troepen in den loop van 1887, het contingent door de regeering op 2000 man is vastgesteld. Plaatselijke comités ter bevordering van de belangen der tentoonstelling van voedings middelen zijn reeds gevormd te Rotterdam, Gouda, Haarlem, Dordrecht, Utrecht, Gro ningen ZwolleLeidenSchiedam en Apel doorn. Ten bewijze met hoeveel voortvarendheid van 's ochtends vroeg tot 's avonds 10 ure (met electrisch licht) aan het tentoonstellings gebouw wordt gearbeidkan dienen, dat de eerste opgaande stijl Maandag 10 Januari werd gezet en thans reeds nagenoeg het ge heele geraamte van het hoofdgebouw is ver rezen. De president der hoofdcommissie, de heer A. J. C. J. S. Bergsma, is naar Leipzig vertrokken, om de internationale tentoon stelling voor volksvoeding en kookkunst bij te wonen, (2731 Januari). Onder dege leerden, die voor de jury dezer tentoonstel ling zijn uitgenoodigd, is ook prof. Forster van Amsterdam (lid van de regelings-com- missie voor de Amsterdamsche tentoonstel- ling). Ongeveer 170 equipages zijn thans voor even zoovele schuiten te Scheveningen aangemonsterd. Evenals vorige jaren zulle.1 25 30 bomschuiten eerst in Juni in zee gaanwanneer de haringvisscherij een aan vang neemt. Men schrijft aan het Ebl. uit Rotter dam, d.d. 27 Januari: De veld-ijsvlakte bij Slikkerveer is heden weder voor het publiek opengesteld; tal van bezoekers be wogen er zich dezen middag, zoowel per schaats als te roet. Het ijs, dat op de meeste plaatsen 10 centimeter dikte heeft, is spiegelglad; de dooi heeft het geheel geëffend, om het fraaier dan ooit weder aan de vorst terug te gevendie intusschen slechts des nachts zich doet gelden. Wanneer het echter blijft doorvriezen, zonder dooi op den dag, dan kunnen wij spoedig een hardrijderij voor „professionals" en een nieuwen wedstrijd voor „amateurs" in het vooruitzichtstellen. Door het Neder- landsch Scbaatsenrijdersbond toch zijn geens zins de plannen voor een grooten internatio nalen wedstrijd opgegeven. Al de groote krachten op skating-gebied hebben wel is waar ons land reeds verlaten, maar zoodra de bond hen oproept zullen zij zich onverwijld naar Slikkerveer begeven, om er hunne krachten te meten. Van een der ijverigste leden werd zelfs heden morgen een telegram ontvangenwaarin uitzicht ge geven werd op de mogelijkheid van een „match" op Zaterdag en Maandag a. s. Er valt echter nog geen besluit te nemendaar het weder nog te weinig vertrouwen in boezemt. Vriest het matig door, dan beloven de aanstaande internationale wedstrijden druk FEUILLETON. 110.) „En waarom verzet gij u toch altijd zoo tegen een huwelijk, Frits, waarom zoudt gij niet huwen, als gij eene goede levensgezellin kondet vinden? Ik zal zoolang niet meer bij u blijven, want mijne gezondheid is slecht en ik begin reeds oud te worden." „Het doet mij leed u zoo te hooren spre ken, geëerde vriendingij zult spoedig weer gezond zijn, en u niet meer aan zulke treu rige gedachten overgeven. Wat de gezellin betreft, die gij mij toewenscht, moet ik u bekennen, dat ik een afkeer heb van een huwelijk dat niet op vastere grondslagen ge bouwd is, dan op eene oppervlakkige ken nismaking. De vrouw -die ik wil huwen moet mijne tweede ik zijn, hare tegenwoor digheid moet mij in een atmosfeer van za ligheid, van geluk verplaatsen, zooals geen ander wezen dit kan doen; ons denken en <one handelen moet één zijn, de eene moet in de andere opgaan. Het ideaal, dat ik snij voorstel, is niet gemakkelijk te vinden, mijne lieve mevrouw. Gelooft gij dat ook niet P" „Ik geloof, dat gij dichterlijken onzin praat, Frits. Een jongmensch van negentien jaar mag hopen, dat zijn ideaal verwezenlijkt wordt, niet een man van uw leeftijd, die den tijd van die dwaze droomen reeds lang achter den rug moet hebben „Ik ben noch zoo romantisch, noch zoo onverstandig, dat ik naar dingen haak, die buiten het bereik liggen. Datgene wat ik wil gevoelen, in de nabijheid eener vrouw die ik tot mijne echtgenoote kies, den in vloed dien zij op mij moet hebben, heeft een kind in mij opgewekt. Dat kind was niet buitengewoon mooi, het had dikwijls booze luimen, en toch gevoelde ik voor haar meer, dan ik ooit voor een ander sterveling kan gevoelen. Ik ben niet in staat te verklaren, waardoor zij zulk eene aantrekkingskracht op mij uitoefende; ik weet slechts dat ik door haar leerde, wat de liefde in al hare reinheid en waarheid beteekent." In Lilbume's stem lag eene vreemde uit drukking, toen hij over deze herinneringen sprak, en hij bedekte zijn gezicht met de hand alsof hij niet wenschtedat men zijne aandoening daarop las. „Eu dat was het meisje, welks photogra- phie gij mij vroeger hebt laten zien?" vroeg mevrouw Elmer, na eene korte pauze. „Hoe is het later met de jonge dame gegaan? Wat was de oorzaak dat zij uwe vrouw niet werd?" „Zij koos een ander, een schurk, dien mijnheer Brandon uit medelijden in huis genomen en later als zijn secretaris bij zich gehouden had. Dora was nauwlijks vijftien jaar oud toen Carlos Roy dat was de werkelijke naam van den ellendeling haar overhaalde, om met hem te vluchten." „Haar vader stierf plotseling. Het bleek, dat het arme kind geen vermogen bezat en haar echtgenoot liet haar voor deze ontdek king zwaar boeten. Hij mishandelde haar gruwelijk en zou haar eindelijk geheel tot wanhoop hebben gedreven, als hij niet we gens een door hem in Engeland gepleegden moord was gevangen genomenuitgeleverd en daarna ter dood gebracht." „En wat is er van zijne weduwe gewor den?" „God gaf, dat ik dit wist 1" riep Lilburne hartstochtelijk uit. Na een poos vervolgde hij„Ik heb geen middel onbeproefd gelatenom een spoor van haar te ontdekken, maar zij heeft zich voor alle na3poringen van hare voormalige vrienden verborgenen al mijne pogingen om haar terug te vinden en de dochter van den man die mijn tweede vader was, te hel pen, bleven vruchteloos. Zoodra ik het be richt van Mendoza's gevangenneming in de couranten las, ging ik naar New-Orleans, om te zien, wat er voor de arme vrouw gedaan kon worden, maar zij was reeds weg en niemand wist waarheen. Ik wendde mij tot den eigenaar van het huis, waarin Dora genoodzaakt was geweest te levenmaar de Spanjaard beweerde, dat hij de vrouw van zijn voormaligen compagnon nooit had ge zien, daar zij voortdurend in hare kamer gebleven was, en bepaald had geweigerd, zich aan iemand te vertoonen. Op den avond van de gevangenneming van Mendoza was zij ontvlucht met eene vrouw, die zich de weduwe van Mendoza's broeder noemde. Wie baar daarbij behulpzaam was geweest, en waarheen zij haar schreden gericht had, be weerde Cardinas niet te weten. Ik onder vroeg de dienstboden, maar zij spraken mij slechts van eene schoone vrouw, die bij de feestmaaltijden den voorrang had bekleed en zelfs in de speelzalen behulpzaam was geweest. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1