ting der zaal (benedenvoorzaal) waren sedert de vorige kunstbeschouwing onderscheidene v erbeteringen aangebracht. Hoog genoeg om het hinderlijke wit aan het oog te onttrek ken waren de wanden boven de teekeningen met papier van stemmige kleur, afgezet met ten rand van schablonenfigurenbedekt. Terwijl vroeger ook in het midden der zaal was geëtaleerd was daar nu een heuvel van groen smaakvol aangebracht. Uit het midden daarvan kwam weêr een beeld het groen breken terwijl om het groen heen ruim gele genheid was eens uit te rusten van de be schouwing of in gezelligen kout met mede kunstbeschouwers of beschouwsters eene mee ning over deze of gene aquarel uit te spreken. We hebben de zaal rondgewandeld, hier uitwijkend voor anderen, daar even terug wijkend om door de tot een koker gebogen hand voor een oogenblik zelfbedrog te plegen met een uitmuntend gedaan perspectief. 't Is wel wat warm hier nietwaar mevrouw? 't. Is hier 76° har.; maar dat is met al die boven de aquarellen aangebrachte gaslampen met reflectoren moeilijk te voorkomen. Laat ons toch niets afdingen waar door bestuur- deren zoo alles is gedaan om 't ons gezel lig te maken. Ze zijn er in geslaagd en we zijn er dankbaar voor, maar als we nu eens met alle geweld een opmerking maken moeiten zouden we verzoekende reflectoren voortaan aan de voorzijde nóg iets langer te maken, zoodat ons oog rustiger kou be schouwen. Laat ons hier even uitrusteneen gezellig gewoel zoo voor u heen; men kan 't den beschouwers aanzien dat ze tevreden zijn zie ze eens smullen aan die kat van Eerel- man (in figuurlijken zin natuurlijk); knap gedaan toch; we ontmoeten hem telkens, maar ook telkens met genoegenkijk dien staart, die pooteu, die houding, zie dien kop 't is of ze u aanziet nietwaar. Iets verder aan deuzelfden kant zien we van den zelfden een uitmuntend gestotfeerden bou levard met drinkende paarden; ook best ge daan. We hebben zijn hondekop die 't vorig jaar ongeveer op dezelfde plaats hing nog niet vergeten, maar nu leverde hij weêr kostelijk werk. Willem Oppenoorth leverde dit jaar ook weer heel wat goeds; zie dat boschgezicht, dat waterpartijtje, die wagenmakerswerk plaats. Dat bloemstuk van mejuffrouw v. d. bande Bakhuyzen is lang niet slecht, maar vooral ook niet dat van Eooseuboom. Die schepen van Hendrik Van den Berg zijn juist, maar 't water en 't geheel bevalt ons niet te best; die vogels die bijna 't water raken hebben ons te veel van wespen. Henkes leverde een uitmuntenden courant1 lezenden ouden man en Stroebei een even goed voorportaal met personen gestoffeerd, liet havengezicht van Klinkenberg ziet er zeer bevallig uit; 't lijkt ons echter voor eene aquarel wat te veel geteekend. Daar naast hangt eene visschersvrouw met wel wat te lange armen van Nico Steffelaar en in de buurt een ontbladerde beuk van Bil- ders Van den Bossche, die knap gedaan is. Het landschap van Schipperus dunkt ons wel wat te groen en bet stadsgezicht in Milaan van De Haas Hemke te veel gede tailleerd voor eene waterverfschildering. Uitmuntend is de mistige straat van Josseliu De Jong en de groep koeien van Jan Vrolijk. Evenzoo de smidswinkel van Offerman en de rookeude man in diezelfde buurt van mej. Hubrecht. De koeien van Stortenbeker bevielen ons heel wat minder evenals het gezicht op den Scheveningscheu vuurtoren van H. W. Mesdag die hier zijn beste beentje niet heeft vóór- gezet. Het Scheveningsch binnenhuis van Windt is niet kwaad gedaan en van veel handigheid getuigen de omtrekken van Frlix Jansen. Het boerenerf te Laanacken bij Maastricht door Nakken vond terstond een kooper. Valkenburg zond een uitmuntend gestotfeerden dorscbvloer en Ter Meulen een schoone groep schapen. Maar we kunnen niet alles noemen, er was zeer veel schoons en door het bestuur is ons veel genoegen verschaft. We hopen op Woensdag 23 Fe bruari even gezellig en aangenaam bezigge houden te worden. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. AJd. Zutfen, 28 Jan., 7\ u.Schouw burgzaal. Die Zerstörung Jerusalems, F. Hiller, met begeleiding van strijkkwartet. SoiisteuMevr(Doesborgb), sopraan mej. H. J. K., alt; de heer J. Wensink (Deventer), tenor; de heer A. Spoel ('s Hage), baryton. Directeur: de heer C. H. Coster. De Leidsche studenten zullen ook te Nijmegen en te Zutphen tooneelvoorstellin- gen geven ten voordeele van de tooneelschool. Met de inschrijvingen voor de Duit- sche Opeta vlot het te Botterdamals naar gewoonte, aanvankelijk weer niet erg. De heer Bolló heeft nog eens een open brief aan de kunstvrienden gericht, om hen tot spoed aan te sporen. ma WRr m ss» «r - ma Brahms Gustav Freytag en Treitschke zijn door keizer Wilhelm benoemd tot rid ders van de orde «pour le mérite"; dezelfde onderscheiding werd aan Verdi toegekend. Possart zal in zeven voorstellingen van werken van Shakespeare te Keulen mede werken. De afdeeling voor wis- en natuur kundige wetenschappen van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen zal op Zater dag 29 Januari a. s. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. BLNNËNLANlRSCHE BERICHTEN Bij het omlaag brengen van eene schuit van den reeder P. De Niet te Scheveniugen is het vaartuig midden doorgebroken en daardoor ongeschikt geworden voor het uit oefenen van de visscherij; de schade die de reeder door dit ongeval lijdt, is vrij aan zienlijk daar de schuit slechts ongeveer 6 jaar oud was. V Gisterennamiddag is uit de Jan Gijzen- vaart, onder de gemeente Velzenopgehaald het lijk van eene 46-jarige, te Haarlem woonachtige vrouw, die sedert eergisteren avond werd vermist. Men vermoedt, dat zij door den heerschenden mist bij ongeluk te water is geloopen. Naar men aan de Amst. D. v. N. mededeelt, zullen eerlang uit het Noorden bliksemtreinen naar Amsterdam loopen. Bij 's rijks werf te Amsterdam zullen 2 stoomsloepen worden in aanbouw gebracht voor rekening vau het departement van koloniën. Van de beide schapendievenwier yhardloopende" medeplichtige onlangs naar Duitschland is ontvlucht, en die daar zal terecht staanis in booger beroep gisteren door het hof te Arnhem één veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en de andere vrij gesproken. Nijmegen schijnt in ons land den eer sten stoot te willen geven aan de publieke electrische verlichting. De Waalkade en eenige pleinen worden op die wijze verlicht en par ticuliere inrichtingen zullen nu zeker spoedig volgen. Reeds zal binnenkort het ^Café Suisse" electrisch worden verlicht. Gisteren werden door de komiezen van 's rijks belasting te Nijmegen eene Duitsche vrouw en een als heer gekleed Duitscher aangehouden, wegens frauduleusen invoer van eenige liters spiritus, welke zij in blazen op bet lijf droegen. Daar zij vreemdelingen zijn, moesten zij terstond in hechtenis blijven en zijn dientengevolge naar de gevangenis overgebracht. Te Renkum is Dinsdagnacht de nacht wacht D. O. onverhoeds door een nog on bekend persoon aangevallen, die hem met een stok hevige slagen op het hoofd toe bracht, zoodat bij geruimen tijd zijn bewust zijn verloor. Uit Elburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Een hoogst zeldzaam geval deed zich hier gisteren voor. Een honderdtal schuiten, alle van Bunschoten, kwamen on verwacht onze zeehaven binnenzeilen en wer den zoodanig naast elkaar gelegd, dat zij een alleraardigst gezicht opleverden. De be manning, ongeveer de helft der vloot van bovengenoemde plaats, was Maandag weder ter vischvangst uitgezeild, doch daar men tengevolge van het ijs nog niet ver genoeg in zee kon visschen en het weder te stil werd, deed men deze plaats aan om eene betere gelegenheid af te wachten. Visch bracht men niet mede. De aanvankelijke resultaten van het remonte-depót te Milligen blijken zeer naar wensch te zijn. Er bevinden zich thans 100 jonge paarden bij het depót. De inspecteur der cavalerie en de commandant der bereden artillerie bezochten dezer dagen de inrich ting, die zeer veel sympathie bij het leger ondervindt. Eergisteren is te Enter, gem. Wier- den, een twintigjarige jongeling overleden aan de gevolgen vau het Nieuwjaarschieten. Hij had namelijk op 1 Jan., toen hij een pistool afschoot, het ongeluk, het volle schot, dat iets te laat ontbrandde, in zijne hand te krijgen. Te Borger is besloten tot het aanleg gen van een lustoord. Eene oppervlakte groot pl. m. vijf hectaren, waarop dennen stondenwaarvan telken jare gedeelten zijn verkocht en welke grond met eiken schil- hout werd bepoot, zal van wandelpaden, sierlijke boomen, enz. worden voorzien. Een zomerhuis zal in het midden worden opge trokken. Belangrijke bijdragen zijn reeds voor dit doel toegezegd. Te Noordwolde waren een vader en zoon bezig met houthakken. De vader strui kelde, terwijl de zoon den bijl liet neerval len met het treurig gevolg dat de bijl den «3 o '«Bur ism. vader zóódanig in het hoofd trof, dat zijn toestand zeer zorgwekkend is. Uit Opsterland wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld: Hij de raadsvergadering van gisteren werd aan de verslaggevers der dag bladen door den concierge m degedeeld dat de koffie, die zij staande de vergaderingen gebruiken, niet langer door het gemeente bestuur gratis wordt verschaft, maar dal zij die voortaan uit eigen zak moeten betalen. Deze voor de verslaggevers verrassende bood schap was een gevolg van een besluit van burg. en wetta., genomen met het doel om het gemeentelijk budget te ontlasten. Te Middelburg vormen zich in ver schillende straten buurtcommissiën ter geza menlijke versiering van de door hen bewoond wordende straten op den 7 Osten jaardag van 'L. M. den koning. Dinsdagnamiddag werd eene gehuwde vrouw, wonende nabij den Veldhovenscheu molen le Tilburg, gedurende geruimen tijd gemist. Na lang zoeken vond men haar, zwaar aau het hoofd gekwetst, levenloos liggen. Men vermoedt dat de vrouw op een zoogenaamd schoor" was geklommen, en er doorheen gevallen zijnde, op eene daaronder staande ton te recht kwam en alzoo een ongelukkigen dood vond. Zij laat verschillende kinderen na. (71 C.'j Het kapitale landgoed „Oosden" te Roermond is eergisterenweder in publieke veiling gebracht en bracht met de daarbij behoorende uitgestrekte bouwlanden enz. de som van f 397,930 op. Voor de twee daarbij behoorende hofsteden werd slechts f 21,000 geboden. Bij de vorige veiling is er voor het geheel f 100,000 meer geboden, doch werd toen niet gegund. Twee jeugdige kindereu, die Woens dag II. door hunne ouders van Schaesberg (Limb.) naar het IJ uur van daar gelegen Kohlscheidt waren gezondenom geld aan eene bloedverwante te vragen en met straf bedreigd werden, indien zij dit niet mede brachten, zijn sedert niet meer teruggekeerd. Alle nasporingen naar hen zijn tot heden vruchteloos gebleven. Men weet alleen, dat zij bij de bloedverwante zijn geweest en geen geld bekomen hebben. Een welgeslaagde jacht op wilde var keus, heeft door 46 jagers onder de gemeente Posterholt plaats gehad. Men zag slechts één varken, en 't werd door de 46 jagers aan geschoten, maar niet bemachtigd I De hond van één der drijvers werd echter gedood. 's UKlikviiim; Door Z. M. is benoemd tot notaris te Leens, J. Th. W. Reilingh, candidaat-notaris te Groningen. Door Z. M. is de heer B. C. J. Hey- maulid van de algemeene rekenkamer van Ned.-Indie, op zijn verzoek, eervol nit 's lauds dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De minister van marine zal op 28 dezer geen audiëntie verleenen. BUITEMLAüD8CHE BERICHTEN. BELGIË. Maakten wij melding van een be schouwing der Pall Mall Gazette betrekke lijk de verhouding van Engeland tot het neutrale Belgiëook de Belgische bladen beginnen zich met deze kwestie bezig te houden; zoo o. a. beraamt de Brusselsche Réforme middelen om in geval van oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland België's neutraliteit te handhaven. In de eerste plaats wenscht het blad eene algemeene volkswapening naar het Zwitser- sche systeem; daar deze reorganisatie echter veel tijd kost, zijn andere maatregelen nocdig. Wat de toekomst aangaat ;/zou het Bel gisch vorstelijk huis, door een als het ware aangewezen huwelijk, met Holland eene één heid in den persoon des vorsten kunnen tot stand brengen, vrij wat ernstiger dan die met den Congo, en die door de macht der omstandigheden niet alleen eene dynastieke eenheid zou zijn maar een vrijwillig verbond van twee landendie hunne vrijheid en hunne onafhankelijkheid willen bewaren." In afwachting hiervan zou België met Nederland en Engeland een tractaat tot waar borg zijner onafhankelijkheid kunnen sluiten. In Engeland zou een dergelijk voorstel zeker bijval vinden, en ook in Nederland zou men er het nut van inzien. Een dergelijk ver bond, eens gesloten, zou aan het oordeel van eene conferentie der groote mogendheden moeten worden onderworpen. Het Journal de Bruxelles maakt ten op zichte van deze plannen de opmerking dat de bepalingen van het tractaat van 1839 aan Belgie het sluiten van een zoodanig verbond verbieden en dit verbond juist bet middel zou zijn om de thans door een tractaat ge waarborgde neutraliteit in de waagschaal te stellen. De Réforme antwoordt hierop dat het toch wel niet verboden zal zijnin overeenstem ming met de mogendheden, die de neutrali teit waarborgen, de middelen te beramen, welke de handhaving dier neutraliieit kun nen verzekeren. Overigens zou het door haar voorgestelde verbond worden onderwor pen aan de goedkeuring eener conferentie, waardoor elke gedachte aan strijd met de tractaten wordt uitgesloten. De leden der nieuwe expeditie naar den Kongostaat zullen Zondag aanstaande uit Antwerpen vertrekken. Te Gent heeft men met het oog op 'de talrijke werkstakingen, oproeren en on geregeldheden, een wijzen maatregel inge voerd. De gemeenteraad heeft besloten de politie beter te wapenen. De beambten zul len voortaan voorzien zijn van een flinken revolver van Amerikaansch systeem; 5 pa- troonkassen, gebronsd en met langen loop; daarenboven wordt het model van den sabel veranderd: deze wordt nl. vernikkeld en van een grooten beugel voorzien. Ook is be sloten, dat de adjoints steeds het uniform zullen dragen, hetgeen tot dusverre niet het geval was. EnveeiiAVB. De uitslag der gisteren te Liverpool gehouden stemming voor een lid van het parlement is, dat Neville (liberaal van de partij-Gladstone) 3222 en Goscheu 3211 stemmen verkregen. De meerderheid voor eerstgenoemde is dus 11 stemmen. Daar echter de geldigheid van negen der ingeko men stembiljetten wordt betwist, zal een onderzoek daarnaar gehouden worden. Uit Kaïro verneemt de Times, dat er te Massowah eene paniek heerscht wegens den aanval der Abessiniërs. De Arabieren vluchten in grooten getale naar Massowah. De Italianen zenden versterkingen naar Makullahhetwelk de Abessiniërs trachten te omsingelen. FKA:vhhm K. De Duitsche gezant te Parijs, graaf Munster, met verlof te Cannes, zal ter logen straffing van alle berichten omtrent een ge spannen verhouding tusschen de republiek en het Duitsche rijk, den 28en dezer maand opzettelijk naar Parijs terugkeeren om deel te nemen aan het diner-diplomalique bij den minister Flourens. Dit St Petersburg wordt aan het Journal des Debate gemelddat de Bulgaar- sche quaestie eene gunstige wending neemt, en waarschijnlijk barer oplossing nabij is. Het resultaat van de reis der gedelegeerden en van de raadgevingen der Europeesche kabinetten en der Porte zal het terugtreden der tegenwoordige regenten zijn, óf hunne handhaving, maar dan met toevoeging van twee of drie invloedrijke personen uit de oppositie-partij, W anneer het zoover gekomen is, zal Rusland de afgebroken betrekkingen met het vorstendom weder aanknoopen. In de zaak der spionnage te Lyon is een weinig licht gekomen. Een werkman heeft zich aangemeld, die een der spionnen met een soldaat in kennis gebracht had. Ook herinnert zich een soldaat, dat hij, op post staande, door twee onbekenden verzocht werd, het mechanisme van zijn geweer te laten zien; hij zegt deze twee personen iu twee der gevangen genomen personen te her kennen. Gelijk men weet is in het zuiden van Frankrijk, vooral te Lyon, de jacht op spi onnen tegenwoordig aan de orde van den dag. Volgens berichten uit Parijs is te Lyon ook een Nederlander het slachtoffer hiervan geworden. Hij zat in een koffie huis, werd door de aanwezigen door zijne uitspraak voor een Pruis gehouden en ter stond als een spion aangewezen. De politie was echter spoedig ter plaatse, ten einde den Hollander voor verdere onaangenaam heden te behoeden. ITALIË. De graaf Dl Robilant, minister van buitenlandsche zakenverklaarde in de giste ren gehouden zitting van den senaat, dat de toestand te Massowah niets verontrustends heeft. De Italiaansche strijdkiachten zijn voldoende om eiken aanval af te slaan. De minister van oorlog van zijn kant kondigde aan dat een bataljon infanterie, twee stukken berggeschut en eene compagnie der genie, tot versterking gezonden zijn. De senaat nam, na deze mededeelingen, een motie van vertrouwen in het kabinet aan. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde in de kamer van afgevaardigden op eene deswege tot hem gerichte vraag, dat de Italiaansche regeering niet voornemens is voor het oogenblik in Afrika eene politiek te volgen, welke uitbreiding van gezag teu doel heeft. Hij beschouwde een aanval der Abessiniërs onwaarschijnlijk en verzocht der kamer alle ongerustheid te dien aanzien te laten varen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2