BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. mr m mm «H mm tm «ra mm m.j -«tm. em. m rm Aan het gebonw van het provinciaal bestuur te 's Hage werd heden aanbesteed het onderhouden van en het doen van her stellingen aan de gebouwen van de rijksuni versiteit alhier, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 Decem ber 1887. Minste inschrijver was de heer G. Splinter alhier, voor f 27,883. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1826) van prof. Van Booeval Faure. Geboortedag (1759) van Robert Burns. Van De Kampioen, orgaan van het algemeen Nederlandsch Wielrijdersbond, is het le nummer van den vierden jaargang verschenen. De Kampioen is het eetiige Wiel rijdersblad en treedt zijn nieuwen jaargang in onder redactie van de heeren W. Hoeve naar, 0. H. Wildt, L. A. Thomse, W. E. Voftte en A. L. Couvée, terwijl zich nog een aantal heeren hebben bereid verklaard als vaste medewerkers op te treden. Het blad verschijnt minstens 16 maal in het jaar en bevat hoofdartikelen, binnenland, buiten land, ingezonden stukken, reisaangelegenhe- den, feuilleton, advertentiën, enz. De Ned. Toonk.-Vereeniging geeft den 31 n Jan. te Rotterdam een uitvoering, on der leiding van den heer W. H utschenruyter W.Jzn., met medewerking o. a. van de heeren A. Spoel, J. G. H. Maun, Th. H. H. Ver- hey en J. Koert. De impressario Schürmann is voorne mens, met een Fransch tooneel-gezelschap eene voorstelling te geven van „Le Bonbeur conjugal", in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, op den 31sten Januari. Te Leeuwarden is verschenen de eerste aflevering van De Frietche Adelaarbladen aan geslacht- en wapenkunde gewijd, en ge redigeerd door den heer Heerke Wenning. In de afgeloopen week werden te Parijs de juweelen en verdere sieraden van Marie Heilbron onder den hamer gebracht. De toeloop van nieuwsgierigen en koopers was zoo groot, dat de politie herhaaldelijk tusschenbeide moest komen. Er werden hooge prijzen besteed't geheel bracht ongeveer 180,000 francs op. Z. M. de koning-groothertog heeft den kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll, Zr. Ms. adjudant, bevorderd tut grool.officier der orde van de Eikenkroon. Naar wij vernemen is heden tot mi nister van marine benoemd de heer F. C. Tromp, oud-zeeofficier en gewezen wethouder der gemeeute Amsterdam. De heer Gericke moet namelijk bij zijne aanvrage om ontslag hebben volhard. Gister, Zondag, hield de ministerraad dientengevolge eene buitengewone vergadering. De minister van financien heeft bekend gemaakt, dat het bedrag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in de verschillende provinciën op 29 Oct. 1886 was f 46,439,477,65tegen f46,405,415,29 op 20 October 1885. Het bedrag der te heffen belasting voor het jaar 1887 is f5,536,926,60. De minister van financien heeft vast gesteld het plan der 324ste Nederlandsche staatsloterij van f 1,036,000, vastgesteld 13 Jan. 1887. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten, uit 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op 23 Februari en gesloten op 13 Mei a. s. De trekking be gint op 21 Maart en eindigt 11 Juni a. s. De door den minister van koloniën aan de tweede kamer overgelegde stukken in zake de gebeurtenissen op het landgoed Tjiomas zijn thans alle gedrukt om aan de leden te worden rondgedeeld. Deze be scheiden beslaan ongeveer 240 bladzijden druks en vormen dus een lijvigen bundel. Zooals men weet, zijn de stukken tot onder zoek in handen gesteld van eene commissie, die in haar rapport de kamer zal voorlich ten over de al of niet wenschelijkheid van openbaarmaking dezer voorloopig alleen voor de leden gedrukte stukken. De kapitein-ingenieur P. G. Van Schermbeek, van het corps genietroepen, die gedurende drie jaren in Japan de genie werkzaamheden heeft geleid, werd dezer dagen door den Japanschen minister van oorlog, namens diens keizer, dank betuigd voor de door hem bewezen uitstekende dien sten, terwijl hem de ridderorde van de Rijzende Zon werd aangeboden. Ook de Nederlandsche regeering ontving Zr. Ms. dank voor de bereidwilligheid, waarmede zij den heer Van Schermbeek ter beschikking van het Japansch gouverne ment had gesteld. Dv. Z-H. en 'i Gr.) Dezer dagen was men in de gelegen heid de nieuwe uniform van het Indische leger te aanschouwen. De jas onderscheidt zich vau de vorige, hoofdzakelijk door breede, gele tressen, terwijl het hoofddeksel uit een muts, met gele biezen bestaat. De Nederlandsche Sport behelst een portret van Carl Werner, van Christiania, die Zaterdag te Amsterdam verwierf de gouden medaille van de Amsterdamsche Sportclub, waarop staat gegraveerd: Meesterschap voor Nederland. Het blad betreurt, dat het publiek zoo weinig waarde hecht om iets waarlijk goeds en kunstigs te zien, hetgeen zoowel den heer Carl Werner als onzen ijverigen sportsman baron De Salis zeer leed moet doen, vooral laatstgenoemdedie kosten noch moeite ontziet om onze landgenooten op dit gebied iets buitengewoons te laten aan schouwen. In hetzelfde nommer van de Nederland sche Sport staat van de hand des heeren E. Wiedenbriig een uitvoerig verslag over de internationale wedstrijden op schaatsen, te Hamburg. De heer v. d. W. te Rotterdam zond 4 weken geleden zijn hond aan een vriend te Leipzig. Wie beschrijft zijne verbazing, toen Vrijdagmorgen de hond door krabben aan de deur bij zijn ouden meester verzocht binnengelaten te worden. (Maasbode.) In de algemeene politie-verordeniug der gemeente Dubbeldam zijn de volgende bepalingen opgenomen betreffende het rijden met vélocipèdes in die gemeente z/Zij die met vélocipèdes rijden, mogen bij het ontmoeten van paarden niet doorgaan en zullen tot op een afstand van 20 meter vdór de paarden, ter zijde van den weg, moeten blijven staan, totdat deze voorbij zijn gegaan. Wanneer echter de geleider van de paarden te kennen geeft, dat het voorbij rijdeu met de vélocipède geen gevaar voor ongelukken doet vreezen, kunnen zij doorrijden. Wil de berijder van eene vélocipède een voorloopend paard voorbijgaan, dan is hij verplicht den geleider van het paard, door duidelijk aanroepen, van zijn voornemen te doen blijken, tl ij zal bij het voorbijgaan geen schelklinkende geluiden mogen doen hooren." Overtreding wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste f 10. In het stadhuis te Amsterdam ont stond Zaterdagnamiddag een binnenbrand, die echter door de hulp der brandweer spoedig werd gebluscht. Omtrent den te Nieuwediep binnen- gebrachten Belgischen kotter Marie Irma blijkt thans nader dat het vaartuig jl. Dins dag in de Terschellinger gronden verzeild geraakte en strandde. De equipage, weinig lust gevoelende op den kotter te blijven, verliet dezen met een kleine boot, welke van slechts twee riemen was voorzien. De pogingenin 't werk gesteld om den wal te bereiken, werden door het vele drijfijs ver ijdeld, terwijl ook spoedig de terugtocht naar den kotter door het ijs werd afgesneden. Toen nu nog een der beide riemen verloren ging was men totaal hulpeloos. Na ruim 17 uur op zee te hebben rondgezworven werden de schipbreukelingen gelukkig opge merkt door de bemauning vau de Belgische sloep O 140, die hen aan boord opnam, verzorgde en later behouden te IJmuiden aanbracht. Naar men aan de Arnh. Cl. mededeelt kon de temperatuur in de cellen der ge vangenis aan den Utrechtschen weg te Arn hem in de afgeloopen weekniettegenstaande de met stoom gevulde verwarmingsbuizen niet hooger worden opgevoerd dan tot 48 graden Fahrenheit. Of dit een voldoende verwarming is in het winterseizoen, voor lieden, die weken en maan den in een klein vertrek met een steenen vloer zijn ingekelderd, zonder eenige noemeusnaar- dige lichaamsbeweging te kunnen nemen, laten wij ter beoordeeling over aan hen, die weieens genoodzaakt waren een paar uren achtereen in een kil vertrek door te brengen. De kachels die in andere vertrekken der gevangenis, ofschoon die ook op dezelfde wijze met stoom verwarmd worden, zijn geplaatst, bewijzen wel, dat de ver warming der cellen, door stoom alleen, niet voldoende is. Te Groenloo is een weduwe, die haar man door den dood verloor en zich thans opnieuw in den echt wenscht te begeven, tot de wetenschap gekomen dat niet zij, maar haar zuster met haar eersten man ge- huwd is geweest. Bij haar eerste huwelijk is namelijk bij vergissing de geboorte-akte van haar zuster afgegeven. Bedrog jegens den ambtenaar van de wet is hierbij echter volstrekt niet in 't spel geweest, geen mis leiding zelfs van den toenmaligen geliefde, daar toch de overgelegde akte haar twee jaar ouder aanwees dan zij werkelijk was. Uit Peize wordt aan de N. K. Ct. ge meld Sinds meer dan een eeuw maakt men in onze omstreken gebruik van een middel tegen hondsdolheidhet eigendom van eene familie, en gedurende al dien tijd heeft hier nimmer een geval bij menschen plaats gehad. En toch deden zich in onze omstreken vele gevallen van die ziekte voor bij houden, schapenrunderen en kattenen werden ook meermalen menschen gebeten door dolle hou den. In enkele gevallen diende men het middel aan honden toe, als wanneer nooit bij hen ziekte volgde, en aan menschen diende meu het ten allen tijde toe, zonder dat ooit hondsdolheid volgde. Zelfs ver halen ouden van dagen, dat zich eens het geval voordeed, dat bij iemand, die door eenen dollen hond was gebeten, en die nog geen gebruik van het middel had gemaakt, reeds de verschijnselen der ziekte zich ver toonden maar na het gebruik van het mid del, hetwelk nu in dubbele portie werd toe gediend de patient in diepen slaap viel, terwijl bij zijn ontwaken de verschijnselen waren verdwenen. De man leefde nog ver scheidene jaren. Ook bij gevallen van kwaadaardige krank zinnigheid wordt van dit middel veelvuldig gebruik gemaakt, en steeds met gunstig ge volg, gelijk het vorige jaar nog in deze gemeente het geval was bij eene gehuwde vrouw, die zoo kwaadaardig was, dat men haar moest vastbinden en opsluiten. Na het gebruik van den drank werd zij spoedig rustig en slaperig, en thans is zij ten volle genezen. Daar steller dezes geen geneeskundige is kan hij alleen feiten mededeelen, zonder natuurlijk verder over het middel te kunnen oordeelen. Een feit is het, dat steller, op bijna 70jarigeu leeftijd, de bepaalde verzekering kau geven dat hier en in onze omstreken, zoo lang hij beugenis heeft, zich geen ge val van hondsdolheid bij menschen heeft voorgedaan. De hardlooper-schapendief, die onlangs te Arnhem wist te ontsnappen en daarna in Duitschland werd gearresteerd, zal uiet weder worden uitgeleverd, doch daar hij Duitscher is, in zijn vaderland andermaal voor hetzelfde feit terechtstaan, waarvoor hij te Arnhem werd veroordeeld. De Arnh. Ct. doet opmerken, dat de som, door de Arnhemsche commissie voor het koningsfeest bijeengebracht, op weg herwaarts tot f 7000 is aangegroeid; zij bedraagt slechts de helft. Een boer, bij Almeloo woonachtig, was bezig een wagen met hout te laden. Hij valt er af en breekt zijn linkerarm. Met gebroken arm rijdt hij huiswaarts, doch voor hij thuis is valt hij nogmaals van zijn wagen en breekt zijn rechterarm I Eenige medelijdeude voorbijgangers brachten den ongelukkige hierop naar zijne woning. De justitie van Heerenveeu heeft een onderzoek ingesteld naar het voor eenige dagen plaats gehad hebbende ongeluk met de tram Sneek-Heerenveen en de Lemster- diligence, waarbij de koetsier van laatstge noemde ernstig gewond werd en thans in levensgevaar verkeert. Naar aanleiding van den onlangs ge- pleegden postdiefstal in België, is op den trein Vlissiugen—Gennep, waarmede de brie venmail van Engeland naar Duitschland wordt vervoerd, een flink gewapend ambte naar ter bewaking aangesteld. Het nieuwe voor Limburg ingevoerde wapen bestaat uit een gevierendeeld schild, het eerste kwartier in zilver: een van goud gekroonde en geklauwde leeuw van keel met dubbelen staart Valkenburg",) het tweede kwartier in goudeen van keel getongde en geklauwde ongekroonde leeuw van sabel „Gulik",) het derde kwartier in goud: drie horens van keel, geplaatst twee en een, voorzien van banden van zilver (yHorn",) het vierde kwartier in azuur: een leeuw van goud met dubbelen staart, getongd van keel, gekroond en geklauwd van goud (//Gelder land" vóér 1371); over alles heen een hart- schild vau zilverbeladen met een van goud gekroonden en geklauwden leeuw van keelmet dubbelen staart (//Limburg",) het schild ge dekt met den Limburgschen hertogelijken hoed of kroon. 's GRAVENHAGE Door Z. M. is C. W. P. M. Gervers be noemd tot burgemeester der gemeente Velp. Door Z. M. is aan G. Plas, gewezen bewaarder in de strafgevangenis te Goes, verleend een pensioen van f273 'sjaars. Door Z. M. is de kapitein J. Lammerse, van het 4e reg. infanterie, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 's jaars. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der infanterietot kapiteinbij het le reg., de le luit. J. L. A. De Bruyn, van het 3e reg.; bij het 4e reg., tot kapi tein, de le luit.-adjudant J. C. A. Pabst; tot le luit., de 2e luitt. C. E. A. Copes van Hasselt en D. Klinkenberg; allen van het korps; bij het 5e reg., tot le luit.de 2e luit. A. Van der Kas, van het korps; bij het 6e reg., tot le luit., de 2e luit. H. G. Fraser, van het korps; bij het 8e reg. tot le luit., de 2e luit. A. J. Schotman; van het korps. BELGIE. Een der door de regeering in de troon rede aangekondigde wetsontwerpen in het be lang van den werkenden stand is bij de kamer ingediend, bepalingen behelzende be treffende de loonen. Het houdt zich uitslui tend met de industriëele werklieden bezig en gaat uit van het beginsel, dat het loon der werklieden moet worden betaald in klin kende munt of wettig papieren gelden be paalt voortsdat het niet zal mogen worden betaald in kroegen, winkels enz., wijst ge zette tijden er voor aan en sluit voorwaarden uit, waardoor de vrije beschikking er over zou worden beperkt. Als loon kan verder niets anders worden in rekening gebracht dan huisvesting, geen levensmiddelen enz. Voor schotten mogen alleen bij gebrek aan werk en in geval van ziekte gedaan worden. In gehouden mag van het loon alleen worden wegens inbreuk op in de werkplaatsen aan geplakte reglementen, wegens wanbetaling van bijdragen voor onderstandskassen enz. en wegens in de bovenvermelde gevallen ge dane voorschotten. Volgens eene dépêche uit Weenen aan de Indépendance beigeis de aartshertogin Stéphanie ernstig ziek. ENGELAND. Er wordt tegenwoordig een drukke correspondentie gevoerd tusschen de Japan- sche en de Engelsche regeeringen over een herziening van het tusschen beide landen be staande handelsverdrag. In eene Zaterdag te Londen gehouden vergadering der Balloon Society of Great Britain werd in behandeling genomen het aanbod van een der ledenom eene som van 1000 p. st. beschikbaar te stellen als eerste storting voor het organiseeren eener tweede expeditie over Afrika's westkust, ter hulp verleening aan Emin-Bey. De vergadering besloot den commandant Cameron, van de Engelsche marine, een telegram te zenden, waarin hem het bevel over die expeditie wordt aangeboden. In eene Zaterdagavond te Harwich ge houden bijeenkomst van liberalen voerde de heer Chamberlain het woord. Sprekende over de onlangs door de hoofden der liberale partij gehouden conferentiezeide hij datofschoon de eenheid onder de liberale partij nog steeds op groote moeilijkbeden stuit, toch de ge- dachtenwisseling in die conferentie de hoop op eene overeenstemming verlevendigt, om dat alle aanwezigen met den oprechten wensch daarnaar bezield zijn. De heer Chamberlain verklaarde zich verder overtuigd, dat een ontwerp tot afdoende regeling der landquaestie, hetwelk de goedkeuring van liberalentories en leren wegdraagt, zou kunnen gevonden worden. De Times verneemt uit Weenen dat de Bulgaarsche gedelegeerde Kaltcheff, toen hij te Rome verklaarde dat de Bulgaarsche re geering Ruslands voorstellen zal overwegen, zijne instruction te buiten ging. De Bul gaarsche regeering wil geen afzonderlijke voorstellen van Rusland in overweging nemen. Ook weigeren de regenten zoo maar af te treden. FRANKRIJK. In den nacht van 20 op 21 dezer heeft de kolonel Brissand de vijandelijke stel ling van Mital in de provincie Than-Hoa veroverd. De opstandelingen werden met een verlies van 500 man aan dooden uiteenge dreven en onmiddellijk achterna gezet. Aan de zijde der Franschen werd geen verlies geleden. -— De onderhandelingen over den afstand van Port Hamilton aan China zijn afgeloo pen. De formeele overgave van de plaats aan de Chineezen zal nu weldra volgen. Te Parijs is aangekomen (van Londen) de hertog van Leuchtenberg, broeder van George van Leuchtenberg, den candidaat naar de Bulgaarsche kroon. Prins Eugenius van Zweden bracht een bezoek aan Grévy. Omtrent de twee vreemdelingen, die te Lyon gevangen zijn genomen als ver dacht van spionnage (zij hebben niet 2000 maar 20000 fr. aan een soldaat beloofd, indien hij hun een nieuw repeteer-geweer met patronen gaf)is bekend geworden dat zij Amerikanen zijn, die volstrekt niet van plan waren het baantje van spion uit te oefenen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2