NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lieie Courant verschijnt <1 age 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. A801HNEIWEMT: Vrijdag 21 Januari 1887. N°. 17. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenik contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee<r 6. 200° Jaargang. ITillKIEVWS. Met ingang van 1 Februari a. s. wordt de surnumerair C. Willinck bij de posterijen alhier naar Voorschoten overgeplaatst, terwijl de commies 4e kl. bij dien dienst F. F. M. Henrar van Maastricht naar Leiden en de adsistent A. Boot van Leiden naar Alfen zijn overgeplaatst. Reeds in den vroegen ochtendstond waarden, naar geruchten, in 'tschemerdon ker leden van de Maatschappij voor Toon kunst of hunne zaakgelastigden over de Botermarkt om 't huis van den boek- en muziekbandelaar Eggers. Men wist dat aan de eerstkomenden volgnummers werden uitge reikt waarop men dan, na 't slaan van 9 uur angstig verbeid te hebben, op dat uur plaatsen kon bespreken voor 't aanstaande concert. Evenwel.de heeren" badden anders be slist j eene nieuwe en billijke bepaling zou ditmaal gelden. De personen nl. die vóór klokslag van 9 in den winkel waren met 't doel om plaatsen te bespreken mochten uit een kistje, waarin voorbeen 100 havana's zusterlijk gehuisvest waren, een nummer trekken; en nu ging 'ter oplos. Maar ge rechte hemel; wie had zoo iets snoods ge dacht daar treedt een statig heer de bespreek- tafel nader en bespreekt 27 plaatsen. Ver moedelijk voor een weeshuis. Maar daar is nóg een bezwaar; die na 9 uur kwamen wisten van den prins geen kwaad, doch ontvingen geen nummer. Daar stonden ze nu, totja, men zegt dat er waren die er dezen middag ndg stonden. Maar aan dat alles is weinig te veranderen, al was ook al een ijverig com missaris reeds vbór 9 uur aanwezig. Men trooste zich; 'tis in andere steden dok zoo; wellicht kan er nog een of ander aan ver anderd worden; maar steeds zullen in de wereld wel drie zaken onbillijk moeten blijven; belastingstelselkiesstelsel enplaatsen bespreken. Van morgen werd op het R. K. kerk hof aan de Zijlpoort ter aarde besteld het lijk van den jongeling M. die onlangs bij het schaatsenrijden zoo ongelukkig om 't leven kwam. De leden der slagersvereeniging, waarvan de ongelukkige lid was, waren op de begraafplaats met hun omfloersd vaandel aanwezig terwijl de president dier vereeni- ging aan de groeve een woord ter gedachte nis sprak. Eene groote menigte was op de begraaf plaats vergaderd en ook buiten hel hek stond eene nieuwsgierige massa waarvan het ge spuis niet in toom te houden was. Men wilde met geweld het hek binnendringen; waarom Maar vraag die menschendie met den dag onredelijker worden, tegenwoordig eens naar de drijfveeren van hunne hande lingen. Gelukkig dat de gewetenlooze op- zweepers die dien geest van verzet kweeken bij onverstandigen die er zelf voor boeten moeten, niet altijd ongestraft blijven. Dezen middag te halfdrie ongeveer zakte een trampaard, dat op zijne reis al slecht ter been was, op de Hoogewoerd ineen. Men kon 't dier niet meer tot staan bren gen; men zegt dat 't in 't kruis verlamd was. De passage voor de tram was er eenigen tijd door gestremd en eerst te 4.10 slaagde men er in het paard op een vracht wagen te hijschen en naar den stal te ver voeren. Het dier zal zijn laatsten rit wel gemaakt hebben. Men schrijft onsTerwijl op de Brit- sche eilanden de thermometer eenige graden boven vriespunt stond, hetgeen mede het geval was in het hooge NoordenKopen hagen, Stokholm, Christiania, kwam de fel ste koude uit het oosten en zuiden. Te Hamburg heeft de thermometer 8°, te Karlsruhe 11°, te Breslau zelfs 1°. Fahr. gestaan. In hel zuiden van Frankrijk steeg de koude met buitengewoon veel sneeuw. Te Nimes teekende de thermometer 20°, te Clermont (Puy de Dome) 14° F. Met een Z. Z.-0. wind heeft het in ons land 't hardst gevrorengemiddeld genomen stond 11. Maan dagochtend ten 8 uren de thermometer Fabr. op 12°, dat is 20°. vorst! Er werd Z.W, wind verwacht, doch deze is omgeloopen naar het Noorden. De lucht is schoon gewaaid en nog dooit het. Mis schien dat uit het noorden de dooi is ont staan, die te vergeefs uit het zuiden ver wacht werd. Heden teekende de thermometer te 12 uren 44° F., morgen staat hij mis schien 20° lager, wie weet het 't is Januari en de barometer wijst op .goed weer". Dat zit 'em alles in de lucht- stroomen, zeggen de geleerden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit al hier, de heer H. O Van Meerten, geb. te Paramaribo, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Overzicht van de hervorming van het Preanger-stelsel". MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1811) van Roderich Benedix. Naar wij vernemen zal in de Februari- aflevering van De Nieutoe Gide worden op genomen eene nieuwe comedie in vijf be drijven door Fr. Van Eeden. Een nieuwe uitgave van Vondel's wer ken wordt, naar men verneemt voorbereid. Die uitgave zal worden bezorgd door den uitgever Roelants te Schiedam, en zal wor den bewerkt door den hoogieeraar J. A. Alberdingk Tbijm. Bij het Nederlandsch Tooneel is in studie genomen eene vertaling van „La Ser vants" van La Fontaine, den bekenden acteur van het Palais Royal. Te Parijs wordt een nationale editie van de werken van Cherubini en Rameau ondernomen (in den trant van Breitkopfs uitgaven der Duitsche meesters). Een com missie, waarvan o. a. Thomas en Gounod deel uitmaken, zal die bezorgen. Hoewel Ohnets „La Comtesse Sarah' al evenmin een meesterstuk is, als „Le Maitre de Forges" een der beoordeelaars zegt„La Comtesse Sarah" serail une oeuvre remarquable, si l'on pourrait supprimer le dialogue" - loopt men te Parijs storm er voor. Ohnet heeft zijn stuk reeds verkocht aan Amerika, Duitschland, Italië en België. In Engeland zal in het Fransch en in het Engelsch worden opgevoerd. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbendendat in 1887 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomenten einde onder het genot van eene subsidie van f 6000 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Ned.-Ind. leger, overeenkomstig de be palingen van het reglementvastgesteld bij Zr. Ms. besluit van 15 Mei 1883 n°. 24, afgekondigd in de Nederl. Slaatict. van den 8/9deu Juli 1883 n°. 158, van welk regle ment bij het departement van koloniën kos teloos afdrukken zijn te verkrijgen; dat de aanvrage om toelating (bij gezegeld request) vóór den twintigsten Juni e. k. bij het ministerie van koloniën moet zijn ontvangen dat het bij art. 4 van het voormelde re glement omschreven vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Maan dag den 27 Juni e. k. en volgende dagen des voormiddags 9 uur, in het pharma- ceutisch laboratorium der rijks-universiteit te Utrecht. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Dec. 1886 vervoerd 20508 reizigers. De opbrengst wasreizigersvervoer f2954.12' goederen en diversen f 332.17; totaal f 3286.29'. Van af 1 Januari tot en met ultimo Dec. 1886 vervoerd 302138 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f48240.81' goederen en diversen f 4366.31totaal f 52607.12'per dagkilometer f16.01. De uitslag der internationale hardrijderij op de ijsvlakte te Slikkerveerwas als volgt de eerste prijs werd behaald door den heer Charles TebSit van St. Ives, die de baan aflegde in 3 m. 57 s.de 2e prijs door den heer W. J. Van Vollenhoven van Kra lingen in 3 m. 57| s.; de 3e prijs door den heer K. Pander van Haarlem in 4 m. 3 s.en de 4e prijs door den heer H. Van Blommensteijn van Apeldoorn in 4 m. en 9 s. De heeren Van Vollenhoven en Pander hadden eerst de baan in gelijken tijd afge legd namelijk 4 m. 3 s.zoodat tusschen hen een nieuwe kampstrijd moest plaats heb ben, waarin de heer Vollenhoven overwin naar werd. De strijd werd zeer belemmerd door het water dat op bet ijs kwam. Aan gezamenlijke entree-gelden werd een bedrag van ongeveer f 1200 ontvangen. De uitslag van den te Hamburg ge houden wedstrijd in het kunstrijden was als volgt: le prijs Werner, 2e Curtis, 3e Franklin en 4e Groth. FEUILLETON. 104.) Drink dit glas wijn, het zal u kracht ge ven voor hetgeen wij heden misschien nog te overwinnen hebben." Dora gehoorzaamde. „Ik zal mijne te genwoordigheid van geest niet verliezen, Nita, maar slechts vertrouwen, dat alles goed zal gaan." „Ja, het moet het moet," was het koortsachtige antwoord. „Alle voorzorgsmaat regelen zijn genomen. Kom, ik zal het mas ker vastmaken, en dan naar de salon terug- keeren. Ik heb reeds over hoofdpijn geklaagd, en zal mij over een hjjlf uur naar mijne kamer begeven. Oin half elf kom ik u halen en ik hoop dat wij ongemerkt uit dit huis kunnen komen. Wij zullen langs de achter trap naar beneden gaan, want die wordt alleen door de dienstboden gebruikt, die nu beneden hare handen vol hebben." „Dan loop ik dus geen gevaar, dat ik Carlos ontmoetP Dat is het eenige, waar voor ik bang ben." „Hem? Hij zit nu met hart en ziel bij het spel. Hij houdt de bank, en mag zijn post niet verlaten, al wilde hij ook. En nu, vaarwel, tot weerziens! Als gij toevallig door eene der dienstboden wordt aangespro ken, moet gij niet vergeten, in Dina's koe- terwaalsch te antwoorden. Houd moed, het oogenblik der verlossing is nabij." Nita snelde weg en Dora begon met be vende hand de kleederen aan te trekken, die hare schoonzuster haar gebracht had. Zij schrikte, toen zij zich zelve in den spie gel zag, want het masker, dat zij droeg, was eene meesterlijke nabootsing van het gezicht der oude negerin. Zij begon even te lachen, maar was ver baasd over het ongewone geluid. Er was weer iets van de plaagzucht barer kinder jaren in haar ontwaakt en bijna overmoedig oefende zij zich in de plompe bewegingen en de domme handelwijze der oude negerin. Vervolgens trad zij aan het venster en keek naar den somberen srormachtigen hemel. Alles om haar was doornat van den regen en de vochtige, warme lucht was bijna ver stikkend. De tijd viel haar zoo lang; maar eindelijk ging de deur open, en trad Nita, in haar prachtig gewaad, dat door een re genmantel bedekt was binnen. „Komriep zij, „alles is in orde. George wacht ons aan de poort en over vijf minu ten kunnen wij bij hem wezen." De beide vluchtelingen waren ongehinderd de trappen afgedaald, en wilden juist door een nauwen gang voorbij de keukendeur sluipen, toen deze geopend werd en een hel der licht haar tegemoet stroomde. Een reusachtige neger met een papie ren muts op het hoofd en een witte voor schoot voor stond voor hen en riep knorrig 1 „Kom binnen, Dina, gij hebt reeds lang genoeg rondgeloopen, kom mede en help mij." Nita kwam naar voren en riep hem toe „Ik ga eenige oogenblikken in den tuin en neem Dina mede. Ik hoop dat gij uwe vrouw nog wel eenige oogenblikken kunt missen." „Het is mij eene eer, u te kunnen ge hoorzamen," stotterde de neger in gebroken Engelsch „maar ik heb de dingen noo dig, die Dina voor mij zou halen. Waar hebt gij ze lui oud wijf? Geef ze maar spoedig hier. Dora sidderde en wist in hare radeloosheid niet, wat zij moest beginnen. Nita voor kwam haar echter, gaf den neger een paar geldstukken en zeide op streDgen toon: „Neem dit aan, en laat die vrouw gaan; ik heb haar noodig en het is mijne schuld, dat zij niet aan uw bevelen heeft voldaan; laat u dat voldoende zijn; ook waarschuw ik u, dat gij niets verraadt van hetgeen gij gezien hebt, anders kon het wel eens slecht met u afloopen." De neger nam het geld, boog en ging weer naar de keuken terug. Nita stormde naar de deur, die toegang verleende tot den tuintrok ze open en sleepte Dora mede naar buiten. Zoo snel zij konden liepen zij naar de poort, waar haar de verlossing wachtte. Beiden hoorden een zwaren voetstap op de trap. Zij wisten dat de kok nu met de werkelijke Dina sprak. Buiten adem kwamen zij bij de poort. Het omdraaien van den sleutel bewees, dat Fuller op zijn post was. „Hier ben ik, Nita," fluisterde hij, „ik hoop dat alles in orde is." „Ja, tot nu toe zijn wij veilig, maar laten wij ons in 's hemels naam haasten. Ik zie licht op mijn kamer, binnen eenige oogen blikken kunnen wij achtervolgd worden." „Maak u maar niet ongerust, wij hebben tijd genoeg om het rijtuig te kunnen berei ken vóór zij ons kunnen inhalen." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1