BINNENLANDSCHE BERICHTEN. B ITEN LAN DiSOHE BERICHTEN msi -ma: w m m *w Tw-- 4ca NCJr -«SHR aR. twbb -BH.. Door den inspecteur der infanterie zijn de corpscommandanten uitgenoodigd, meesters geweermakers onder hunne bevelen, die wegens gevorderden leeftijd ongeschikt zijn voor den dienst te velde, of wier gezichtsvermogen onvoldoende is voor hunne werkzaamheden aan te zeggen tegen het voorjaar hun pen sioen aan te vragendaar in de constructie- winkel te Helft voldoende personeel aanwezig is ter voorziening in de vacatures. Plet aantal overledenen aan mazelen bedroeg in de laatste 5 jaren ongeacht de naziekten 5520, waarvan alleen 2193 in het jaar 1884.. Gedurende het jaar 1886 zijn door de ge meentebesturen in Zuid-Holland afgekondigd 103 verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Bij den gisteren gehouden wedstrijd te Hamburg op de lange baan van 3500 M. bereikte Hagen in 7 min. 26|sec., Veninga in 7 min. 37 sec., Van den Berg in 8 min. 31 s;c.en Kingtna in 8 min. 34 sec., de eindpaalzoodat Hagen definitief overwin naar is. Het Hbl. deelt eenige bijzonderheden uit de oude doos mede, waaruit blijkt, dat ook onze voorouders zich wel op het ijs wisten te roereu. Van twee Leidenaren, Tasseron en Ket- tenia, vind ik opgeteekenddat zij eens, na het aangaan eener weddenschap, op schaatsen over de geul van de Haagsche schouw (14 a 20 voet breed) sprongen. De eerste sprong „zonder kantroereu" eenige malen links en rechts over 8 achter elkaar op het ijs geplaatste keukenstoelen. Van den heer Pieter Koopmans, burge meester van Bolswardis het overbekend dat hij, naast eene harddraversslede rijdende, verscheidene malen links en rechts in vollen loop over paard en slede heensprong. Adam, hardrijder, de Wetering komende afrijden, bemerkte op het onverwachts dat de geul bij de Oude Schouw, welke voor het passeeren der rijtuigen werd opengehou den, voor zijne voeten lag, en zoo ras zijne vaart niet kunnende stuiten, sprong hij er over heen. Deze geul was met de ruwe kanten circa 20 voet breed. Dat in vroegere jaren de mededinging aan en de belangstelling voor hardrijderijen niet voor thans behoefde onder te doen, kan blijken uit het volgende: Aan de beroemde hardrijderij van vrouwen, den 1 en 2 Februari 1805 te Leeuwarden gehouden, namen 130 vrouwen en meisjes deelterwijl het feest werd bijgewoond door 10 4 12000 toeschouwers. In den winter van 1838 werd er te Delft eene hardrijderij gehouden, waaraan 500 rijders deelnamen. De rijderij duurde 4 dagen. Ten slotte nog een staaltje van den be roemden Frieschen hardrijder Cornelis IJnzen Reen (boer te Kubaard), die in 1808 den grooten prijs te Sneek won- Men berekende dat hij bij gelijke snelheid één uur afstand in minder dan 5 minuten had kunnen af leggen. Meest liep hij de baan al stappende ten einde en maakte met eene verbazende vlugheid eiken tred li Rijnlandsche voet lang. Hij had de gewoonte zijne partij altijd slechts een weinig voor te blijven en maakte daardoor niemand beschaamd. Bij het einde der haan stapte of sprong hij altijd vlug over de streekdat hem bij eene lichte als zware partij even gemak kelijk scheen te vallen, en dan zei hij ge woonlijk, daar hij nooit een rit .verloor: „just woen". Een vrijer, die in den afgeloopen nacht in de gemeenschappelijke woonstede in de Bagijnestraat te 's Hage met zijn meisje on aangenaamheden had, wierp haar eeu bier glas naar het hoofd, dat tegen den hals der getroffene terechtkwam tengevolge waarvan de jonge vrouw met een hevig bloedende wonde naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De dader bevindt zich in handen der politie. Gisterenmiddag werd eene dienstbode op het ijs van den Kralmgschen Plas aan gereden, met het gevolg dat zij viel en in bewusteloozen toestand werd gebracht in eene der ijstenten. Toen zij weder tot bewustzijn kwam, bleek het, dat zij haar zilveren hor loge en hare schaatsen miste. In den loop van het jaar 1886 zijn de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder bij dag gepasseerd 35756 zeilschepen en 6862 stoomschepen. Bij nacht zijn de bruggen steeds geopend, zoodat het getal der schependie daar doorvarenniet juist opgegeven kan worden; door bevoegden wordt het echter geschat op 15000. Een totaal dus van ruim 57000 schepen. Gisterenmorgen vond men in het huis 123, in de Sarphatistraat te Amsterdam, bewoond door den advocaat-generaal mr. Jolles, de gangmat door vuur aangetast. Bij onderzoek bleek, dat in de brievenbus van de huisdeur door een bordpapieren trechter (die gevonden werd) petroleum was gestort en aangestoken. Bij de deur werden nog twee blazen met petroleum gevonden, zoodat de daders vermoedelijk in hun werk zijn gestoord. (Ubl.) Voor het hof te Amsterdam stond gisteren terecht J. A. H., laatstelijk com mies 3de klasse bij het postkantoor te Hoorn. Beklaagde had in Mei en Juni jl. een be drag van ongeveer achthonderd gulden uit de kas verduisterd en vervolgens de registers, waarin hij ter bedekking zijner daad valsche posten geboekt had, in brand gestoken. De advocaat-generaal Jolles eischte vijf jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Katz, drong op een lichte straf aan. De eigenares van een perceel in de Slijkstraat te Amsterdam kwam eergisteren der politie berichtendat zij bij het ophalen van huishuur bemerkte dat er rook sloeg uit eene bovenwoning van dat huis; be woond door man en vrouw. De bewoners waren niet te huis, en zij ging de woning binnen, waar begin van brand was ontstaan die door baar is uitgemaakt. Zij bemerkte dat er tegen het behangselpapier petroleum was gesmeerd. De commissaris heeft zich met twee agenten derwaarts begeven en proces-verbaal opgemaakt wegens vermoeden van brandstichting. Op 1 November jl. waren 453 lijders in het rijksgesticht voor krankzinnigen te Medemblik. Gisterennamiddag om half twee is er te Utrecht in de Drieharingsteeg een hevige brand uitgebarsten in een schrijnwerkerswin kel. Door het spoedig optreden van de brand weer is een groot ongeluk voorkomen, aan gezien naast het pand een petroleumpakhuis staat. Moeder en dochter zijn uit het raam der eerste verdieping gesprongen en hebben zich ernstig bezeerd. Het geheele perceel is uitgebrand. Op de Drentsche hoofdvaart is Maan dag namiddag een 20jarig jongeling uit Kloosterveen, gemeente Assen, terwijl hij schaatsen reedgevallen en op de plaats dood gebleven. De Friesche schaatsen, waarop H. K. II. prinses Wilhelmina zal leeren rijdenzijn gisteren afgeleverdkeurig gemonteerd, door den fabrikant K. T. Hoekstra te Warga. In de Friesche couranten bieden zich flinke schaatsenrijders aan als voorrijders voor dames en heerenalsmede tot het geven van onderwijs aan kinderen en volwassenen. Een heer te Groningendie met een viertal doch ters is gezegend, heeft zulk een voorrijder voor dezen winter geëngageerd tegen f 5 per dag, wanneer het vriezend weer is. Daarvoor moet hij de dames brengen waarheen zij verkie zen en iederen avond weer thuis leveren. Als een bijzonderheid in onzen tijd, zoo overvloedig aan sollicitanten bij gelegen heid van vacatures, ook bij de magistratuur wordt aan het Fad. medegedeeld, dat, tot nog toe, voor de reeds 4 weken geleden opengevallen, toch waarlijk niet te versma den betrekking van griffier bij de rechtbank te Zierikzee, pas drie kandidaten bij de leden van dat college zich aangemeld hebben. Zaterdag-avond kwam de zak met brieven, welke door den posttrein te Goes uitgeworpen wordt, tusscheu de wielen van den trein, zoodat de zak verscheurd werd en de rails als 't ware met couranten en brieven bezaaid waren. De aanbesteding van verderen werken tot verbetering van den toestand van het station te Roosendaal is weldra te wachten. Een oud boertje uit Zeelst in Noord- Brabant begaf zich de vorige week naar Woensel om eene hem ten deel gevallen erfenis ten bedrage van ongeveer f 1800 in ontvangst te nemen. Zijne blijdschap was zóó groot, dat onder het voorzichtig natellen van zijnen schat eene beroerte in weinige oogenblikken een einde maakte aan zijn leven. Nog steeds blijft de veelbesproken Zigeunertroepop Nederlandsch grondgebied bij Eysden, kampeeren. Het Gouvernement voorziet in het onderhoud van deze 45 per sonen. Nog dezer dagen werden een aantal tenten, dekens en levensmiddelen hun toe gezonden. 's 4.KA l lv\ U il. Door Z. M. is, met ingang van 1 Fe bruari 1887, benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in bet kanton 's Gravenhage mr. H. A. Van Raalte, advocaat en procu reur te 's Gravenhage. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit wordt de kapt.-luit. ter zee P. Le Comte, met 1 Maart aanstaande, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoom- schip 4de kl. Aruba, en dat bevel opgedra gen aan den kapt.-luit. ter zee J. G. J. Spanjaard. - Ingevolge machtiging des koningsis Zr. Ms. schroefstoomschip Van Speyklig gende te Willemsoord, met ingang van 1 Maart a. s. in dienst gesteldonder bevel van 's Koning adjudant, den kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll. De minister van koloniën zal op 21 dezer geen audiëntie verleenen. Graaf Delia Croce, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Italië aan ons hof, die met 1 Maart als zoodanig te Brussel wordt geaccrediteerdzal den lsten Februari a s. het corps diplomatique een afscheidsdiner aanbieden. Den 24sten dezer zal in hqt Hotel den Ouden Doelen door den Portugeeschen ge zant, burggraaf DePindella, een groot diner worden gegeven, waartoe vele ministers, gezanten en andere aanzienlijke persouen zijn genoodigd. De heer Von Schön, secretaris bij de Duitsche legatie blijft daaraan verbonden, zoodat zijne vroeger gemelde verplaatsing is ingetrokken. De heer Delplanquesvoormalig atta ché bij de Fransche legatie te 's Hagedie een langdurig verlof heeft gehad, zal niet meer op zijn post terugkeeren, maar worden ver vangen. Deze week wordt te 's Hage verwacht de heer Corbithzoon van Groot-Brittannie's gezant bij het hof te Stockholm, ten einde zijn functien van tweeden legatiesecretaris bij het Engelsche gezantschap bij het Ned. hof te aanvaarden. BELGIË. Na de opening van de zitting der ka mers diende de minister van justitie in: een wetsontwerp, strekkende tot het reglemen- teeren der betaling van looneneen wets ontwerp, ten doel hebbende de dronkenschap in het openbaar tegen te gaan; een wets ontwerp, houdende dat op het loon van werklieden geen beslag kan worden gelegd De minister van landbouw heeft ingediend een ontwerp van wet tegen vervalsching van meststof. Het hoofd van het kabinet heeft inge diend een wetsontwerp, regelende de mili taire uitkeeringen. De minister zeidedat hijbehalve de ingediende ontwerpen, weldra andere voor stellen aan de kamer zal hebben te doen, in betrekking tot de materialen, welke thans bewerkt worden door de commissie voor den arbeid. Op nieuw is eene groote werkstaking uitgebroken in het bassin van Charleroi. Men verwacht dat 10000 arbeiders er aan zullen deelnemen. ENGELAND. Hoewel de Londensche politie verbo den had op den Serpentine-vijver te rijden, waren daar gisteren 2000 personen op het ijs. De politie wilde hen met geweld ver wijderen en het kwam tot botsingen. Twee agenten werden door een val op het ijs zwaar gewond. De Pall Mall heeft eene inschrijving geopend voor de slachtoffers van de ver drijvingen te Glenbeigh. Reeds is 120 L bijeengebracht. Van 1 Oct. 1885—1 Oct. 1886 nam het aantal armen in de Iersche armhuizen met 12 pCt. toe, dat der Iersche armen, die onderstand kregen, met 50 pCt. De limemeldt uit Koustantinopel dat de Turksche gezant uit Londen heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering, wegens de ministerieele crisis, afziet van een initiatief in de Bulgaarsche quaestie en dit thans overlaat aan de Porte. Volgens de Daily Nem hebben de dienstplichtige Duitschers, die zich in En geland ophouden, aanzegging ontvangen om zich gereed te houden, ten einde op bet eerste bevel binnen 24 uren huiswaarts te keeren en zich aan te melden bij hunne re gimenten. FKANKKMH. In de gisterenochtend gehouden ver gadering van den ministerraad, deelde de minister van marine mede, dat hij het spe ciale ontwerp, betreffende den aanbouw van schepen, introk. Hij zal enkel buitenge wone credieteu aanvragen, welke over ver scheidene jaren verdeeld zullen zijn en jaar lijks een bedrag van vier millioen francs niet zullen overtreffen. De hertog van Chartres is in zijn hótel in de rue Jean Goujon teruggekeerd. De prins, die de gravin van Parijs en haar kinderen op reis naar Spanje vergezeld ha(Jj stelt zich voor, met den graaf van Parijs en den hertog van Orleans naar Lissabon te gaan< in het begin van Februari. Deze reis zal over zee gedaan wordendaar de graaf van Parijs, als banneling, niet door Frankrijk kan reizen; een zijner vrienden had hem ge vraagd of hij een bijzondere machtiging van den minister van binnenlandsche zaken zou aanvragen, doch de prins antwoordde, dat hij haar zelfs op de stelligste wijze zou wei geren, zoo zij hem toegestaan werd; hij wilde niets van een regeering aannemen die zijn familie verbannen heeft. De hertog van Aumale heeft aan het instituut een schrijven gericht in antwoord op de dankbetuiging voor het geschenk van Chantilly. De prins noemt zich gelukkig, iets te hebben kunnen bijdragen tot het ver meerderen van de grootheid en den glans van het „Institut de France." ITALIË. De graaf Di Robilant, minister van buitenlandsche zakenheeft bij de ontvangst der Bulgaarsche deputatie duidelijk als de meening der Italiaansche regeering te kennen gegeven, dat Bulgarije spoedig behoort te kiezen tusschen het alternatief: of de hand having van den tegenwoordigen voorloopigen toestand welke nadeelig is voor Europa, of het treffen eener schikking met Rusland welke op den grondslag van het Berlijnsche verdrag onmogelijk is. DCITICH LAN D. Prinses Lodewijk van Beieren, de toe komstige koningin, is slachtoffer van een vrij zonderling ongeluk geweest. Toen haar tien kinderen zich op het ijs in het park van het kasteel van Leustetten vermaakten, wilde de prinses aan het spel deelnemen, toen zij uitgleed en zich zoo erg bezeerde, dat zij niet met haar familie naar Munchen kon terugkeeren. De prinses zal een week lang het bed moeten houden. (D. v. Z.-R. en 't Gr.) In den circus van den heer Oscar Carré te Keulen speelde Zaterdagavond de ontbinding van den rijksdag ook al een groote rol. Geheel onverwacht werd plotseling prins Von Bismarck aangekondigd, terwijl hij den rijksdag ontbindt en de toeschouwers zagen den kanselier, in zijn kurassiers-uniform met gelen kraag en de stalen helm, leunend op zijn degen, voor zich staan. De muziek speelde „Die Wacht am Rhein" en het pu bliek verdubbelde zijne toejuichingen, toen de kanselier den helm afnam en zijne iden titeit bewees door een geheel kale kruin te toonen. Vervolgens verschenen ook Eugen Richter en Windthorst, en eindelijk ook de kroonprins, allen sprekend gelijkend. De „Mimiker" van het circus behaalde een schit terend succes. Het is nog niet zekerdat de Bremer koopman Lüderitz op Afrika's westkust is overleden. Lüderitz had met een karavaan ossenwagens den tocht naar de Oranje-rivier medegemaakt en was toen met een boot van zeildoekdie hij kon opvouwen en onder den arm kon dragen, de rivier afgezakt. Hij wilde toonendat de gevreesde zandbank geen hinderpaal was voor de scheepvaart. Werkelijk passeerde Lüderitz zonder ongeluk deze bankmaar op de vaart van daar naar Angra Peguena is de ondernemende man verdwenen, zoodat men in maanden niets van hem hoorde. Het gebeurt echter dikwijls, dat men in vijf of zes maanden niets van karavanen of reizigers hoort, en daarom vertrouwt men, dat de heer Lüderitz öf door de negers wordt gevangen gehouden, of door een voorbijva rend schip is opgenomen. OOSTENRIJK. Bij besluit van den minister van oor log in Oostenrijk zijn de recruten tegen 20 Februari opgeroepen in plaats van tegeu 1 April. BULGARIJE. Het invoeren of circuleeren van de Russische roebels in Bulgarije is verboden. TURKIJE. De Porte heeft 150,000 repetitiege weren in Duitschland besteld. Zankoff verklaarde gisteren aan de Bulgaarsche deputatie, welke op 't oogen- blik te Constantinopel vertoeft, dat hij hoopte, dat weldra de Bulgaarsche quaestie, onder medewerking van de Porte, tot eene goede oplossing zal geraken. De gewapende opstand op Kreta moet reeds uitgebroken zijn en drie benden moeten een geheel district van het eiland in bezit houden. De Porte is voornemens Osman Pacha tot opperbevelhebber over de troepen op Kreta te benoemen. AMERIKA. 200 werklieden van de sigarenfabrieken van Lorillard te Jersey-City hebben het werk gestaakt.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2