BINNENLANDSCHE BERICHTEN BUITENLANDSCHE BERICHTEN. tec ar aa si a a sB3 aanleiding hebben gegeven. De toedracht der zaak was deze: Z. M. de koning had onlangs voor H. M. de koningin in de fabriek der firma Thooft en Labouchere te Delft een tegeltableau op 20 tegels, bewerkt naar een teekeniug of schilderij van den heer Van Bossum du Chattel, aangekocht. H. M. wenschte hier van gaarne een pendant te bezitten en dien tengevolge heeft Z. M. bij den schilder laten informeerenof deze ook een teekening had welke daarvoor dienstig kon zijn. De heer Du Chattel heeft zoodanige teekeniug aan de fabriek verschaft, waar zij thans in be werking is om gereproduceerd te worden. (Dagblad van Z.-H. en 't Or.) De Panorama's hebben, naar het schijnt, hun tijd gehad. Dat aan den Bezuidenhout te 's Hagevoorstellende de Slag bij de Pyramiden, zal met bijbeboorende gronden en gebouwen op 7 Febr. a. s. publiek ge veild en op 21 Febr. a. s. verkocht worden. De opbrengst van 's rijks middelen bedroeg in Dec. jl. f 9,558,573.74J, tegen f9,098,945.22 in Dec. 1885 en tegen een raming van f 106,152.215 en een opbrengst van f 106,680,209.70 in 1885. Door de afdeelingen van de eerste kamer der staten-generaal werden tot voor zitters gekozen de heeren Fransen van de Putte, Van Tienhoven, Blussé en Tak; tot rapporteurs omtrent de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting de heeren Pijls, Pijnappel, Van Boijen en De Sitter. Maandag te 2 uur komen begrooling, pen sioenfonds en eenige andere wetjes aan de orde. Aan het departement van oorlog wordt volgens de D. Ct. thans overwogen op welke wijze het best is te zorgen voor de stipte geheimhouding van de voorschriften omtrent de mobiliseering des legers in tijd van oor logsgevaar. In 1887 worden geen medische stu denten ter opleiding voor off. v. gez der landmacht aangenomen. Ook te LeeuwardenDordrechtZaan dam, Meppel, Markeloo en Weesp hebben zich commissiën gevormd om den 7Oen ver jaardag van Z. M. den koning bijzonder feestelijk te vieren. Bij het Nederlandsch landbouw-comité is in behandeling de vraag, of het niet wen- schelijk is, dat middelen worden beraamd om de verschillende in Nederland verschij nende kleine landbouwbladen op te heffen en die te doen samensmelten tot één blad, dat dan als algemeen orgaan voor den ge- heelen Nederlandschen landbouw-zal kunnen dienen. De zaak is om advies teruggezonden aan de verschillende groote landbouwmaat- schappijen. De openbare houtverkoopingen onder Wassenaar zijn allen afgeloopen. Over het algemeen werden voor zwaar hout, geschikt voor werkbout, flinke prijzen besteed; dit was echter niet het geval met het lichter hakhout dat minder gold dan het vorige jaar. De Bhijn-stoomtram HaagScheve- ningen vervoerde in bet vorig jaar 875.541 reizigers en 1,328.725 kg. goederen. Men verneemt dat een particulier te Botterdam voornemens ia de gemeente aan te bieden, den toren der groote kerk op zijn kosten des nachts met electrisch licht te doen verlichten. Zaterdagavond zijn onderscheiden En- gelachen teleurgesteld naar hun land terug gekeerd. Zij waren herwaarts gekomen om bet schaatsenrijdersconcoura te Slikkerveer bij te wonen. Bij vriezend weer zijn de hardrijde rijen te Slikkerveer nu door den Neder landschen Schaatsenrijdersbond op a. s. Vrij dag bepaald. Men is druk in de weer om in de onmiddellijke nabijheid van het ter rein eene aanlegplaats te makenen op het gereserveerde gedeelte tusschen de hardrij- dersbanen eene tribune op te slaan, voor de ontvangst van H. M. de Koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina. De stoom- bootreederij Fop Smit C°. heeft hare salon-raderstoomboot voor bet vervoer der hooge gasten beschikbaar gesteld. Bij de directien der marine te Helle- voetsluis en Willemsoord zullen belangrijke hoeveelheden levensmiddelen worden opge slagen om bij mobilisatie alle reserveschepen lste kl. dadelijk voor eenige weken van levensmiddelen te voorzien. Het Hbl. verneemt, dat een reusachtig plan in aantocht is tot het maken van een entrepotdok met bijbehoorende inrichtingen, in de onmiddellijke nabijheid van de Han delskade, en zoodanig gelegen, dat het veilig laden en lossen aan die kade bij alle weers gesteldheden volkomen is verzekerdomdat het entrepot haar tegen de Oostenwinden beschut. Tevens is het ook zoodanig ont worpen, dat de Bijnschepeu uit het Mer- wedekanaal varende, onmiddellijk naast de groote zeeschepen kunnen komen. Is het blad wel ingelicht, dan worden reeds pogin gen tot verwezenlijking aangewend, en kan wellicht spoedig dienaangaande iets naders worden vernomen. Het plan is op grootsche schaal ontworpenwant geheele overnemi ig en veranderde bestemming vau het bestaande rijks-entrepot wordt bedoeld. De architect I. Gosschalk is de ontwerper der bedoelde plannen. Ook te Amsterdam heeft de heer F. Domela Nieuwenhuis gisterenavond in het Volkspark de bij strooibiljet opgeroepen menigte toegesproken, alvorens zijne straf te ondergaan. Hij was zoo nederig in zijne toespraak bet verhaal van Christus' verocr- deeling en kruisvaart op zijn toestand toe te passen en gaf zich uit voor een marte laar, die met gelatenheid de toekomst te gemoet ging en zijne toehoorders tot »ac- tieve deelneming" aanspoorde. Een der leden van de Vrouwenvereeniging, die in het zwart waren gekleed, sprak hem toe, en er werden ook liederen gezongeneen op de wijze van Partaut pour la Syrië". De menigte ging rustig uiteen. (Hbl.) Uit Tessel wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Nadat de wind Maandagochtend naar het Z.Z.O. geloopen was, is al bet ijs, dat zich voor de haven had vastgezet, langs den Oosterzeedijk weggedreven. Beeds Maan dag kon de visschersvloot uitzeilen en thans is, zoover het oog reikt geen ijs meer te zien. Voor een paar dagen kwam te Mep pel een straatschandaaltje voor, waarvan de oorzaak, naar wij vernemen, gelegen was in het volgende: Eene huisvrouw vermiste haar spaarpenningen, die f 8U0 bedroegen, en vermoedde eindelijk dat haar man zich daarvan bad meester gemaakt. Naar hem zoekende, trof zij hem op straat aan en wist toen den schat weer te bemachtigen, waarvan intusscbeu f 800 was verdwenen, die haar man gedeeltelijk had doorgebracht en gedeeltelijk nog bij zich had. Bij bui tengewone bedeelingen in den winter ston den deze menschen gewoonlijk in de eerste gelederen. (Z. C.) Te Zwartenberg nabij Terapel aan de Drentsche grens ia een moord gepleegd waarvan de daders spoorloos zijn verdwenen. In de gemeente Idaarderadeel (Fries land) is een 20-jarig jongeling, schaatsen rijdende, door het ijs gezakt en verdronken. Over den dezer dagen te Groningen gehouden wedstrijd op schaatsen schrijft men aan het N. v. d. D. bet volgende: Wat den vorigen winter reeds door de beste rijders uit Friesland voorspeld werd is thans bewaarheid, nl. dat de heer Abra ham Hesselink, van Paterswolde, student aan de universiteit te Groningende snelste rijder op de korte baan is. Nooit heeft iemand bij een wedstrijd op schaatsen, waaraan de beroemdste rijders deelnamen met minder moeite en grooter voorsprong den eersten prijs behaald dan Hesselink thans te Groningen. u Middelmatig van grootte, doch zwaar gebouwd en sterk gespierd, staat de 20- jarige jongeling als een furie op de lijn, met het gezicht bijna op het ijs; zijn kam pioen aan te zien, om in een oogenblik tot den afrit gereed te zijn. Wie hem het eer ste gedeelte al ^klauwende" ziet afleggen, staat verwonderd hoe spoedig hij zijn mede dinger véér is, het dan terstond op de ,lange streken" werpt en zonder zichtbare inspanning en met prachtigen zwier in en kele seconden het einde heeft. Zelden zag men de eischen van snel en schoon rijden zoo vereenigd als hier. fLiet hij den champion-rijder Bruinsma den laatsten rit met een 15 meter voor sprong achter, en getuigt de beste der te genwoordige Friesche rijders, Wiebe De Vries, dat hij te Groningen zou meedoen, als HeBselink zich niet aanmelddedan ver klaart dit ook de uitdrukking van zijn ge ducbtste concurrenten, wanneer zij zeggen: fdat hij-zelf niet weet hoe hard hij rijdt". „De gewonnen prijzen in geld worden door den heer Hesselink steeds voor het eene of andere liefdadig doel afgestaan." De wachtmeester Engers der brigade maréchaussée te Maastricht en de wacht meester te Gulpen hebben gisteren een on derzoek ingesteld te Noorbeek betreffende het verduisteren van goederen, waarvan door den betrokken persoon aan een zijner schuld- eischers bij monde boedelafstand was gedaan. Toen de deurwaarder H. Cramer te Gulpen in de vorige week ter plaatse verscheen, om beslag te leggen, waren vee, meubelen enz. verdwenenalleen eene tafel en zes oude stoelen waren nog aanwezig. De in boedel had eene waarde van bij de f 5000, 's GRAVENHACrG. Door Z. M. is aan den bij bet leger in Ned.-lndie dienenden militair G. Thomet vergunning verleend lot bet dragen van de herinnerings-medaille van de Tongkin-expe- ditie, hem door de Fransche regeering ge schonken. Door Z. M. is benoemd tot notaris te 's GravenhageN. C. Van Brummelen, candidaat-notaris aldaar. Door Z. M. is met ingang van 1 Februari 1887 tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbommel benoemd: S. P. Sjolleina, te Leeuwarden; voor de jaren 1887 en 1888, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbommel benoemd: mr. C. Van Lookeren Campagne, te Tiel; met ingang van 1 April 1887, aan I). Wachmann, eervol ontslag verleend als tijde lijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbommel; met ingang van 1 April 1887, G. A. Odé, eervol ontheven van de opdracht tot het geven van onderwijs in aardrijkskunde aan de rijks hoogere burger school te Zaltbommel, hem tot wederopzeg- gens gedaan bij Zr. Ms. besluit van 23 Juli 1884', n°. 84. Door Z. M. is de heer J. S. Diep- huizen, lid der algemeene rekenkamer vau Ned.-lndie, op zijn verzoek, met ingang van 3 Maart 1887, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Februari a. s. benoemd: W. Bakker Wz., thans sluismeester bij het Noordzeekanaal aan de Oranjesluizen te Scbellingwoude, tot havenmeester bij het Noordhollandsch kanaal te Nieuwediep; J. H. J. Joliie, thans sluis meester bij bet Noordzeekanaal aan de sluizen te IJmuiden, tot sluismeester bij het Noord zeekanaal aan de Oranjesluizen te Schelling- woude, en W. H. Hofstee, thans sluishaven- meester op het kanaal door Voorne te Nieuwesluis, tot sluismeester bij bet Noord zeekanaal aan de sluizen te IJmuiden. Door Z. M. is de luit.-kolonel der in fanterie C. W. T. Von Jeetze, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pen sioen gesteld en het bedrag van bet pensioen bepaald op f 1800 's jaars, en aan hem de rang verleend van kolonel. Door Z. M. ismet ingang van den 21en Januari 1887 de dirigeerende off. v. gez' 2e kl. bij de zeemacht H. L. Beeder, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 2400en bevorderd tot di- rigeereud off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht, de off. v. gez. Ie kl. J. O. Harthoorn. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeak. dienst der landmacht benoemd tot off. v. gez. Ie kl,de off. v. gez. 2e kl. dr. J. E. L. Kraft, vau gemeld personeel. De dirigeerende off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht B. H. Thomson, eerstaanwezend off. v. gez. in de maritieme directie te Helle- voetsluis, en de off. v. gez. Ie kl. bij de zeemacht J. O. Harthoorn, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en belast met de waarneming van den ge- neesk. dienst bij 's rijks werf en het gedeelte mariniers aldaar, worden respectievelijk met den 26en en 21en dezer op non-activiteit gesteld; laatstgenoemde wordt vervangen door den off. v. gez. Ie kl. bij de zeemacht J. Keyser. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. PER TELEGRAAF. VALPABAISO, 10 Jan. De cholera is in verscheidene plaatsen der provincie Valparaiso versehenen. Sedert eenige dagen waren er 70 gevallen, waarvan 20 met doodelijken afloop. DUBLIN, 11 Jan. Dillon en de overige aangeklaagden zijn, onder eene cautie van 500 p. st. ieder, naar het hof van Assises verwezen. LONDEN, 12 Jan. De Standard be toogt, dat de Duitschers hun machtige po sitie onder de volken niet langer verdienen, wanneer zij doof blijven voor de gewichtige woorden, gisteren in den rijksdag door prins Von Bismarck en Moltke gesproken. De Timet is van oordeel, dat Duitscbland meer dan eenige andere mogendheid kan medewerken tot handhaving van den vrede, maar alleen, wanneer het beveiligd is voor eiken mogelijkeu aanval. CON STAN TINO PEL12 Jan. Sawas- Pacha, gouverneur van Creta, heeft zijn ontslag genomen tengevolge van de weigering der Porte om de door hem gevraagde ver sterkingen te zenden. De gisting op het eiland wordt toegeschreven aan Engelsche agenten. In diplomatieke kringen gelooft mendat Engeland eene nieuwe strategische positie in de Middellandsche Zee wil ver meesteren door Creta te bezetten. LAATSTE BERICHTEN. Heden heeft de socialist C. Croll, na ingevolge oproepingaan bet parket van den officier van justitie te zijn verschenen zich in arrest begeven tot het ondergaan van zes dagen gevangenisstraf, die in de plaats is getreden van de na aanmaning niet betaalde boete ven f 50tot welke hij wegens belee- diging van een openbaar ambtenaar bij ge drukt en verspreid geschrift, veroordeeld is. Te 's Bosch is 11. Zondag in den goud smidswinkel des heeren R. v. G. een brutale diefstal gepleegd. Een „dame" wenschte diamanten ringen te zien, doch kon haar keuze niet doen, waarop de winkelier andere ging halen, van welke gelegenheid de dame gebruik maakte om zich met een drietal ringen te verwijderen. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Soetermeer-Zegwaard door ds. L. J. Van Apeldoorn te IJlst. Mgr. Claessensapostolisch vicaris van Nederl. Oost-Indie, is door den Paus be noemd tot adsistent-bisschop bij den Pause lijken troon en tot Bomeinsch graaf. SCHEEPSTIJ DINGEN. Het stoomschip Soeuda, vertrok van Ba tavia naar Amsterdam 8 Jan. De Soerabaja, van Botterdam naar Java, vertrok 7 Jan. van Suez. De Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port Said 8 Jan. De Limburg, van Java naar Botterdam, vertrok gisteren van Port-Said. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 9 Januari. De Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 9 Januari. De Noord-Brabandvan Java naar Rot terdam, passeerde gisteren Gibraltar. De Utrecht, van Botterdam naar Java, passeerde gisteren Ponte da Guia. RELGIE. Brussel neemt maatregelen om alle militaire inrichtingen achter de Antwerp- sche linie in veiligheid te brengen. De twee Duitschers Eberhardt en Dit- mar, te Brussel gearresteerd als verdacht van den grooten maildiefstal, zijn aan de Duit- sche regeering uitgeleverd wegens verschil lende diefstallen in Hanover. Mevrouw de gravin Vanderstraten- Ponthos, echtgenoote van den groot-maar schalk van het hof, is te Brussel overleden. Zij was de dochter van den hertog van Beaufort, die in 1814 in naam der verbon dene mogendheden, gouverneur der Neder landen was. ENGELAND. De heer Goschen zal zich stellen als candidaat der conservatieve partij te Liver pool. De heer Neville iB de candidaat der liberalen. Aan de Daily Newt wordt uit St. Petersburg gemeld, dat aldaar eene groote verbittering jegens Engeland heerscht. In de regeeringskringen wordt geklaagddat Enge land eene oplossing der Bulgaarsche qnaestie tegenhoudt. Een voornaam Russisch staats man heeft aan den correspondent verklaard, dat de staat van zaken ten opzichte van het Oosten thans hoogst onrustwekkend is, tengevolge van Engelands aanmoediging der Bulgaarsche deputatie en het zenden van financieelen bijstand naar Sofia. De bedoelde staatsman voegde er bijdat Rusland in geval van oorlog Britsch-Indie geheel en al tegen Engeland in beweging zou brengen. FRANKRIJK. De zitting van de kamer van afge vaardigden voor 1887 is gisteren geopend. De heer Blanc, als oudste lid der kamer, bekleedde den voorzitterstoel en hield de ge bruikelijke toespraak. Hij waagde o. a. van de voorgenomen algemeene tentoonstelling in 1889, en noemde die eene worsteling op het gebied des vredes, gelijk er nimmer eenige andere behoorde te zijn. Deze woor den lokten eenparige toejuichingen uit. De kamer koos den heer Floquet defini tief tot haren voorzitter. Het overige bureau is geheel herkozen. In zijne operingsrede van den senaat zeide de heer Carnot, die als oudste lid van den senaat presideerde, dat een oorlog de algemeene malaise slechts zou doen toenemen. De vol ken weten dit evengoed als de regeeringen. Zelfs de monarchale regeeringen zijn verplicht met het volk rekening te houden. Hij noemde de bewering dat Frankrijk haakt

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2