"ÏJ sa a* 3B3 w 'if- ne. 1op grond van ongeschiktheid voor de waarneming zijner betrekking uithoofde van lichaamsgebreken blijkens de verklaringen van 15 en 19 October jl. afgegeven door den schoolopziener in het district 's Graven- hage en gedeputeerde stalen der provincie Zuid-Holland. Burg. en weth. geven den raad iD over weging aan L. A. Vollebregt vergunning te verleenen tot het plaatsen van een houten schoeiïng en een waterstoep in de stads Molensloot onder Zoeterwoude onder de vol gende door de commissie van fabricage voor gestelde voorwaarden; nl. dat een en ander zal plaats hebben. Onder toezicht van den gemeente-archi tect, na verkregen toestemming van het hoogheemraadschap van Rijnland alsmede tegen betaling eener recognitie van 87 1 cent 's jaars, mits tot wederopzeggers toe en be houdens de voorwaarden bij latere verordenin gen, door den gemeenteraad te maken. Naar aanleiding van een verzoek van dr. A. J. Bergsma om terugbetaling van school geld geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging te besluiten dat aan adres sant wegens vestiging in de gemeente met 1 November jl. wegens een kind, leerling der Jongensschool 1ste klasse, (f 15 per kwartaal) en één kindleerling der Jongens school 2de klasse,hoogsteafdeeling, (school geld f 6 per kwartaal) zal worden terugbe taald het schoolgeld over de maand October ten bedrage van f 7. Onder overlegging van desbetreffende stuk ken geven burg. en weth. den gemeente raad in overweging; 1°. aan M. A. De Zwart te Voorburg vergunning te verleenen om een gedeelte van den berm aan den Sta tionsweg ouder Oegstgeest in te richten tot een verhoogd voetpad en tot opruiming van het houtgewas op de ingenomen grond onder de door de commissie voorgestelde voor waarden; 2°. wat de aangevraagde overklui zing van een gedeelte der sloot betreft adressant met het oog op de Verordening ter voorziening in scheepvaartbelangen Prov Blad. n°. 60 van 1885) te verwijzen naar Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol land en, voor zooveel noodig, naar het ge meentebestuur van Oegstgeest. De commissie van financiën heeft geen bedenkingen tegen het voorstel omtrent de reclames in zake de plaatselijke directe be lasting, dienst 1886, zoodat zij den gemeen teraad in overweging geeft dienovereenkomstig op de reclames te beschikken, behoudens de nadere inlichtengen die eventueel bij de behan deling mochten worden ontvangen. Loop der bevolking over 1886, bai- ten die van het garnizoenIngekomen 1225 m. en 1892 vr.en uitgegaan 1148 m. en 1121 vr.; vermeerdering 77 m. en 271 vr. te zamen 348. Geboren 800 m. en 710 vr. en overleden 498 m. en 482 vr.; vermeer dering 302 m. en 228 vr. te zamen 530; geheele vermeerdering 878; bevolking 1 Jan. 1886 44650, bevolking 1 Jan 1887 45528. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ85, ƒ18.50, ƒ3.80 en ƒ1.85, laagste prijzen 85,18.ƒ8.70enƒ1.85. Men deelt ons mede: In een Belgisch blad wordt medege deeld wat betrekking heeft op de oudste dochter van prof. C. J. Van Assen, binnen Leiden geboren en gehuwd het volgende: „Mevrouw de weduwe van dr. Leonard Asset, den stichter der Belgische Zendings kerk is op 64 jarigen leeftijd bijna op den dag af twee jaren na haar echtgenoot de ruste ingegaan. Verscheidene predikanten waren bij de begrafenis aanwezig en bevon den zich met diepe droefheid voor de laatste maal in het gastvrije huis der overledenen waar zoovelen opname vonden en dat nu gesloten zal worden. De kerk en hare in stellingen als het Weeshuis en Dorcas, ver liezen in de overledene eene trouwe vriendin en schutsvrouw." Men schrijft onsImmer en nimmer voor altoos en nooitsport voor landspel en Nederland hield vroeger wedstrijd op Schaatsen, waarop het groot mocht gaan, voor Skating-m&\.ch, club-association van thans. Die Hollandsche taal klinkt dan ook zoo vreeselijk ordinair Bij deze toenemende verheerlijking van vreemde talen, put men zich uit in even ongekunstelde woorden te gewagen hoe het vriest met invallenden dooi. O, kortstondige, maar genotvolle uren zijn gesmaakt, die het harte deden popelen, heet het van elders, toen er water op het ijs kwam en de schaatsen moesten afgebon den worden. Mocht de wintervorst nog een wijle toeven en plaats nemen in zijnen zetel, opdat hij den schepter zwaaie en de te hou den Skating match steune, die nog moeten plaats grijpen, waarvoor het enthousiasme onbeschrijfelijk is, schetterde uit het Noorden van ons land de pers. Natuurlijk wanneer de winterkoning zich over ons erbarmen en den dooi verdrijven wildie ons zoo wreed in onze fraaie plannen gedwarsboomd heeft, werd uit Botterdam gebazuind ten opzichte van de hardrijderijen bij Slikkerveer. Nimmer was het ijs bij menschenheugenis zoo sterk, gezond, glad en glanzig als dezer stonden werd in de vorige week uit Friesland zonder grootspraak vernomen. Wat het ijs toch warm kan makenen hoe het't lest, heugt 't bestnog op verre na niet heeft uitgediend. Bij menschengeheugenis zou het doelloos zijn de kronieken van de 15de eeuw op te slaan; men kan het met een jonger tijdvak doen. De winter toch van 1845 heeft nog niets van zijne beruchtheid verloren. Deze was zelfs meer dan genotvol met kermis opdegroote rivieren en glad ijs in Maai t nog ter dikte van een Bijnl. voet en tallooze ijsschuiten over de geheele Zuiderzee. De Haarlemmermeer kon toen in April nog moeielijk bevaren worden wegens de groote ijsschollen. Ook later nog, zooals de winter van 1855, toen men met Tollens kon verhalen: „De wintervorst vierde zijn woede ten toom", is nog niet vergeten. Hardrijderijen en wedstrijden hadden uitge diend; de prijzen waren uitgereikt en het genot was uitgedoofd. Streng en te lang had de winter geheerschtde lust om de schaatsen aan te binden was eindelijk ver- gaau. In onze dagen schiet men te kort om de ontzagwekkende grootheid van een kwakkel- wintertje naar waarde met woorden te schil deren. De Rotterdamsche pakschuit heeft heden de vaart langs den Vliet heropend zij werd gevolgd door de Haagsche veer schuit. Nog gemakkelijker snijden allerwege de stoombooten door de sneeuwpapdie „ijs" genoemd werd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1783) van Joh. Heringa, letterk. en theoloog. Maattchappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Utrecht, 12 Jan. 7J u.„Tivoli". Der Taucher, W. Kes; Der Freischütz (sopr - aria en finale 8 act.), C. M. Von Weber; Die Kreuzfahrer, Niels W. Gade. Solisten: Mej. C Van Rennes, sopraan; mej. L. F. M.sopraan; mej. Fides Keller (Frankfort a. M.), alt; de beer I. J. Rogmans (Am sterdam), tenor; de heer Paul Haase (Rot terdam), bas; de heer H. Van Hemert (Rot terdam), bBs. Directeur: de heer Richard Hol. Extra trein van den Oosterspoorweg naar Hilversum en Baarn te 10.55 u. Vrijdagavond gaf de heer Eduard Bam berg te 's Hage zijn jubileum-voorstelling in den Koninklijken Hollaudschen Schouwburg. Met fanfares begroet, werd hij den geheelen avond in zijn verschillende karakters zeer toegejuicht. In de pauze werd hij namens de Haagsche afdeeling van het Nederlandsche Tooneelverbond gecomplimenteerd en hem een gesloten couvert overhandigd. Aan het slot der voorstelling werd hem een fraaien krans aangeboden, waaraan een enveloppe met een verrassing. Zijn voordracht van het „Wien Neerlandsch bloed", op ouden trant, werd daverend toegejuicht en gebisseerd. Het ge heele publiek hoorde staande den zang van het Volkslied aan. De raad van bestuur der academie van beeldende kunsten te 's Hage heeft, in zijne gehouden vergadering, tot directeur benoemd den heer A. Van Delden, architect en di recteur van de Quellinus-school te Amsterdam. - „Felix Meritis" te Amsterdam zal den 21n Jan. een concert geven, waarop eenige nieuwe werken van Russische componisten, gedeeltelijk voor koor en orkest, zullen wor den uitgevoerd. Brahms is benoemd tot eere-voorzitter van het „Wiener Tonkflnstler-Verein". Richard Pohl, de bekende Wagneriaan schrijft een muzikalen roman, die in onzen tijd speelt. Mevr. Seebach is voor 30.000 Mark voor ééu jaar aan het „Deutsches Theater" te Berlijn geëngageerd, met 2 maanden vacantie. Fidès en Maurits De Vries zijn met schitterend succes te Monte-Carlo opgetre den in „Aïda". In een der beroemdste en meest ver spreide Duitsche Conservations-Lexica leest men dat „Karl Vosmaer geboren is „zu Aja", dat hij geschreven heeft „Londisias" en „eine Studie iiber den Krieg und die Kunst" en dat hij medewerkt aan den „Niederlandischen Zuschauwer". De Duitsche bewerker heeft zich blijkbaar gelaafd aan een Italiaansche bron, zegt A. N. in den Spectator, maar die voor hem zoo troebel was, dat hij niet zag wat Aja was en van Spettatore Zuschauer maakte. Hoe hij er toe kwam aan Vosmaers studie „over het schooue en de kunst" krijgskundige beschouwingen toe te schrijven, kan alleen daardoor verklaard worden, dat den Duitscher bij het vertalen van „del bello e dell' arte", zijn bello gallico door het hoofd speelde! Franz Tewele, de Weener komiek, zal 12 dezer in het Grand Théatre optreden in „Ein Delicater Auftrag", blijspel; „Frauen Emancipation", kluchtspel; „Ein Ritter der Damen", Posse. „Taub muss er sein", kluchtspel. In deze verschillende stukken hoopt hij het publiek de veelzijdigheid van zijn talent te toonen. Te Dresden is overleden John Meyer, die de grootste schilderijenverzameling uit Europa bezat. BINKKKLANDS0HE BERICHTEN. Naar men verneemt is de portefeuille van marine o. a. aangeboden aan den vice- admiraal Van Gennep en aan den kapitein ter-zee, adjudant des konings, jhr. Roëll, die echter beiden daarvoor moeten hebben bedankt. H. M. de koningin heeft Vrijdag bij zich ontboden den bekenden kunstschilder Van Rossum du Chattel, vroeger te 's Gra- venhage woonachtig, van wien H. M., die zooals men weet eene bekwame porcelein- schilderes is, inlichtingen heeft verzocht om trent tegelschilderingen. Z. M. de koning heeft, naar het D. v. Z.-ll. en 't Gr. verneemt, in de laatste dagen een aantal inkoopen gedaan van an tieke meubelenporcelein enz. In het Wbl. v. h. Hecht spreekt mr. C. F. Vreede den wensch uit, dat de wet gever aan de uitgevers van dagbladen gelaste, kosteloos de advertentiën op de nemen van hen die pro deo procedeeren. Bijna dagelijks voldoen wij aan het ver zoek om zulke advertentiën kosteloos te plaatsen; maar wierd het ons gelast, wij zouden het zeker weigeren, zeggen wij met de Arnh. Ct. De wetgever zou even goed kunnen decreteeren, dat de bakker kosteloos brood gaf aan hen die honger hebben. Ware er in Nederland van overheidswege een vergunning noodig om een dagblad uit te geven, dan zou deze daaraan de voor waarde kunnen verbindendat zij een zekere categorie van advertentiën gratis opnam. Die toestand bestaat echter gelukkig! niet, en geen wet kan zoodanige verplich ting aan een uitgever opleggen; de courant is particulier eigendom; aan den uitgever blijft het volkomen recht om daarin op te nemen of niet op te nemen precies wat hij goedvindt. (1). v. Z.-H. en 's Gr.) Gewoonlijk beroept men zich op pro- fetiën wanneer zij vervuld zijn. Het zij ons geoorloofdin strijd daarmedeeen profetie in herinnering te brengen, die totaal fiasco heeft gemaakt. In het begin van het jaar werd iedereen, die aan voorspellingen hecht, angst en schrik aangejaagd door een Latijnsch versje, waarin vermeld werd, dat wanneer Paaschdag viel op St. Marcus, Pinksteren op St. Antonius enz. de wereld ach en wee zou roepen. Het samenvallen van die kerkelijke feestdagen had in 1886 plaats. Dat jaar is nu voorbij en er is niet meer ach en wee geroepen dan in andere jaren. Het goede en kwade woog weder tegen elkander op. Het kan geen kwaad om er eens op te wijzen dat voorspellingen, even als voorge voelens, kunnen falen. (Arnh. Ct.) In de Laan Copes van Cattenburgh perceel n°. 97 te 's Gravenhage, nabij het Kanaal, sloeg Zaterdagnamiddag tegen half drie uur aan de achterzijde van het perceel in de derde verdieping de vlam uit. Door het vertrek, gebezigd voor linnen- en strijkkamer, loopt een schoorsteen, waarin onder het stoken van eene kachel eene scheur kwamuit welke opening de vlam in het zolderkamertje sloeg, dat in een oogwenk in brand stond. De slangenwagen van de politieafdeeling aan de Schelpkade waB spoedig ter plaatse, weldra gevolgd door de spuit van het regi ment grenadiers en jagers, die veel water moesten aanvoeren om het vuur te blusschen, waarin de brandweer spoedig slaagde. Het brandende bovenvertrek was langs eeneu toegang ter rechterzijde der woning met de waterbuizen te bereiken. De hulp van de stoomspuit en andere bluschmiddelen was niet noodig. De opperbrandmeester, de heer Bödeuz, voerde ter plaatse bevel. De commissaris van politie, de heer Dietz, was op het terrein aanwezig, alsmede de nieuwe commandant der brandweer, de heer De Wijs, laatstgenoemde zonder zijn functie uit te oefenen. Tot bewijs dat de proef met het aan- koopen van remontepaarden voor het leger goed geslaagd is, kan worden medegedeeld, dat het onnoodig is over 1887 paarden ter levering aan te besteden, en dat er 136 bij de boeren en fokkers zijn aangekocht tegen den middelprijs van f 559 per stuk. (Fad.) Mocht de directeur van „Ned. Met- tray" zich bij de viering van het jongste Kerstfeest weer verheugen in de buitenge wone belangstelling van zoo velen, niet minder toch dan f 205,53' werd voor dit doel door hem ontvangen thans werd hij weer verblijd door eene gift van f10, postmerk „Leiden", als bijdrage in de kos ten van eene gepaste viering van den 7 Osten verjaardag van Z. M. onzen koning, op 19 Febr. a. s. Te Scheveningen wordt jaarlijks f60000 aan sterken drank uitgegeven, en aldaar zijn 69 „vergunningen" verleend. Vrijdagavond ontstond te Woerden brand in een huis naast de gasfabriek. Vier spuiten waren in werking, zoodat men den brand vrij spoedig meester was. De schade bepaalde zich tot de gedeeltelijke vernieling van het woonhuis. De oorzaak is niet met zekerheid op te geven. Alles was verzekerd. Men verzoekt aan de N. Jt. Cl. nader te berichten, dat de schaatsrijder-wedstrijden te Slikkerveer onbepaald zijn uitgesteld met andere woordentotdat het weder gaat vriezen. Tevens, dat, zoodra het tot den wedstrijd komen mag, H. M. de koningin stellig voornemens is dien met het prinsesje te gaan bijwonen. Duizenden nieuwsgierigen en partijge- nooten bewogen zich gisteren tusschen 9 en 10 uur op de Prins Hendrikkade te Amster dam nabij het Centraalstation en op het plein daarvoor, om den bekenden socialist Van Ommeren op te wachten. Deze kwam met den trein van 10.10 van Utrecht aldaar aan en werd op het perron afgehaald door Van de Stadt en een paar bloedverwanten. Aan het station waren de noodige maatre gelen genomen, zoodat hier geen overtollige menscbenmassa werd aangetroffenterwijl voor het station eene niet al te groote po litiemacht de orde handhaafde. Onder het roepen van „Leve Van Omme ren" en het zwaaien met hoeden en petten nam deze met Van de Stadt en nog twee partijgenooten in een aapje plaatswelk voertuig hen naar het volkspark bracht. Bij aankomst aldaar heerschte de meest gewenschte kalmte. Er waren toen nog nauwelijks een paar honderd nieuwsgierigen en partijgenooten bijeenwelke groep lang zamerhand aangroeide, zoodat om half elf de zaal vol was. Een genoegzaam getal personenallen van eene cocarde voorzien zoude de orde handhaven. Het tooneel, de gewone spreekplaats in deze bijeenkomst, was met roode banieren behangen. Toen om 10.45 Domela Nieuwenhuis ter vergadering verscheen werd deze weder met luide toejuichingen begroet. Om 11 uur waren in en om het Volks park ongeveer 3000 personen bijeen. Dit getal maakte het noodzakelijk dat ook eene der bijzalen geopend werd, waar Fortuijn de menigte zou toespreken. Van de Stadt opende om 10.45 de bij eenkomst en riep v. Ommeren nu het wel kom toe. Hij zeide dat door de vastzetting van v. Ommeren, niettegenstaande dit, aan de zaak der socialisten een groote dienst was bewezen. Hij noodigde daarom de vergadering uit, om met hem te roepen: leve Van Ommeren! Terwijl daaraan voldaan werd, trad een meisje, geheel in het rood gekleed en, evenals de beide knapen, met een roode muts op en roode vlaggen in de band, op Van Ommeren toe en boden hem een bouquet met begeleidend schrijven aan, dat Van de Stadt voorlas en dat bleek te zijn van de kinderen van zekeren Snel. Na gezang voerde Domela Nieuwenhuis het woord. Hij eindigde zijne korte toe spraak vol van insinuatiën met den wensch dat Van Ommeren zal blijven strijden voor het lijdend proletariaat en wenschte hem ge luk met de terugkomst in de gelederen. Van Ommeren dankte hierop de menigte voor de blijken van belangstelling in hem getoond, om daarna te wijzen op de goede gevolgen die zijne veroordeeling voor de propaganda had gehad. Hij verzekerde dat hij zijne plaats in de gelederen zou her nemen en blijven strijden voor de zaak. Van de Stadt sloot hierop deze bijeenkomst, omdat de vergaderden daarnaast ook Van Ommeren wenschten te zien. (N. R. Ct.) De hardlooper, die, toen te Arnhem zijn vonnis in de zaak van den schapendief stal zou worden uitgesproken, ontsnapte, is in Duitschland wij meenen te Liinen- burg achterhaald en zal weder uitgele verd worden. (Arnh. Ct.) Uit Groningen, wordt gemeld, dat

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2