Wmiag voor OosMndié. ADVERTENTIE N. 4 - ƒ1.70 ƒ0.90 ƒ0.50 Voor f Handgeld bij zesjarige verbintenis Nederlanders Aanbrengpremie f 300. ÏO. rrrs -«r aar» «ss «ra RB3 lick-Herkenbosch (Limburg) de secretaris en de ontvanger, maar ook de veldwachter en de wegwerker (de zoogenaamde weegkretser) hebben hun ontslag ingediend. De oorzaak dezer algemeene werkstaking ligt in de in diening van eene klacht bij gedeputeerde staten, door den wethouder, inhoudende 13 verschillende beschuldigingen tegen de ge noemde hooge en lage ambtenaren. (N. R. Ct.) 's gravenhage. De luit. ter zee 1ste kl. A. Seret en de luit. ter zee 2de kl. K. J. Karseboom, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft gisteren ont vangen den generaal-majooradjudant des konings in buitengewonen dienst, ridder Alewijn, commandant van de bereden artil lerie. Z. M. de Koning heeft zijne goedkeu ring geschonken aan het voornemen van het comité dat zich te 's Gravenhage gevormd heeft om 'a konings aanstaanden verjaardag met eene uitvoering van de koninklijke na tionale zangschool voor Handwerkslieden feestelijk te vieren. Dientengevolge is de feestuitvoeriug bepaald op Maandagavond 21 Februari. De verwachting is geopend, dat HH. MM. de koning eu koningin de uitvoering met hunne tegenwoordigheid zullen opluisteren. Het plan bestaat verschillende werklieden- vereenigingen en kinderen uit de onderschei dene Godshuizen op dit nationale feest te noodigen. De zaal „Diligentia" zal voor deze gele genheid rijk gedecoreerd worden. De geheele feestavond zal het karakter dragen van eene hulde uit het volk aan het beminde vorstenpaar. In bet voornemen van den voorzitter der eerste kamer om deze vergadering tegen 10 Januari wederom saam te roepenis geen verandering gekomen. De leden zijn op a. s. Maandag, des avonds ten 8 ure, tot her vatting der werkzaamheden opgeroepen. BUITENLAND8CHE BERICHTEN BKLC1IE. De regeering heeft ontdekt, dat de socialisten alom eene vereeniging van aan staande miliciens trachten op te richten. De overeenkomst, waarbij het tarief van den telephoondienst tusschen Parijs en Brussel wordt geregeld, is thans geteekend. Men zal voor elke vijf minuten spreken 3 francs te betalen hebben. Te Brussel heeft de post-administratie tusschen 31 December en 3 Januari 600,000 kaartjes bezorgd en over de nauwgezetheid en vlugheid heeft men ook daar geen enkele klacht. Er hebben 350 geëmployeerden met inbegrip van het buitengewoon personeel en horribili dictu, ook van 60 soldaten, die 1 franc per dag en een stevigeu maaltijd kregen dag en nacht gewerkt gedurende genoemden tijd. De gewone postverzendingen hebben onder deze buitengewone drukte geen enkel oogenblik vertraging ondergaan. ENe£LAKB. Volgens de Truth wenscht koningin Victoria een huwelijk tot stand te brengen tusschen Alexander van Battenberg en de hertogin-weduwe van Albany (geb. prinses van Waldeck). De heer Goschendie als minister van financien in het kabinet van lord Salisbury is getredenis de zoon van een Londenscb koopman en werd in 1831 geboren. Zijn opleiding kreeg hij in de school van Rugby en aan de universiteit van Oxford. In 1863 werd hij voor 't eerst als liberaal door de City van Londen naar 't parlement afgevaar digd. Twee jaar later werd hij vice-president van den Board of Trade. Toen Gladstone in 1868 aan het bewind kwam, droeg hij Goschen voor als president van het bureau voor armverzorging. In 1871 verkreeg hij den post van eersten lord der admiraliteit; in 1876 regelde hij met den Franschen ver tegenwoordiger Jonbert de Egyptische finan cien en was omstreeks dien tijd ook lid der Parijsche internationale muntconferentie. Bij de jongste verkiezing bleef Goschen te Ediu- burg in de minderheid. Lord Charles Beresford, de marine- lord der admiraliteit, hield eergisteren aan een gastmaal te Grantham een redewaarin hij verklaarde dat de Britsche marine min stens nog 20 nieuwe kruisers noodig heeft, alvorens men zeggen kan, dat zij is opge wassen tegen alle gebeurlijkheden. Ook de marinewerven moet aan een ingrijpende reor ganisatie onderworpen worden. De Bulgaarsche deputatie is naar Parijs vertrokken. Aan de Standard wordt uit Sofia ge meld, dat Zankoff door de Porte naar Kon- stantinopel was ontboden, alwaar zij hem eene opdracht wilde verleenen tot het vor men eener coalitie der partijen in Bulgarije, en dat de grootvizier hem daartoe een vrij geleide had gewaarborgd. Zankoff had dit aanzoek aangenomen en de opdracht aan vaard. Doch daar zijne verzoenende pogin gen bij het Bulgaarsche regentschap zijn mislukt, steunt hij nu weder de candida- tuur van den prins van Mingrelië. IJit Mandalay wordt gemeld, dat de naar robijnengroeven afgezonden troepen het zonder versterking niet zullen kunnen redden. Het gerucht dat lila Oo zich aan Colquhouu zou hebben overgegeven, is dan ook gebleken onjuist te zijn. Een onder leiding van majoor Doschen staande afdee- ling zal a. s. Zondag over Lamaring en Mau ling marcheeren om het tegen de robijnen groeven afgezonden detachement hulp te ver leenen bij de ontwapening van de dorpsbe woners en de bescherming van de van Thee baw en Tsabaw komende karavanen. FRAYHRI.FH. De bevolking van Frankrijk bedroeg op 1 Juni 1886 38,218,900 zielen, tegen 37,672,000 in 1881, zoodat in 4^ jaar een vermeerdering van slechts 546,000 zielen is geconstateerd. In 58 departementen nam de bevolking toe, in 29 af. Uit de cijfers blijkt nog, dat de groote steden haar zielen tal nog hoewel minder dan vroeger, zien toenemen ten koste van het platteland. Gemiddeld worden dagelijks te Parijs 430,000 brieven besteld, op 31 Dec. 1 millioen, op Nieuwjaarsdag 1.600,000. Te Parijs liep Donderdag op de beurs het gerucht dat Duitschland den uitvoer van paarden had verboden. Een artikel ten gunste van eene Euro- peesche ontwapening, dat dezer dagen in een der Parijsche bladen is verschenen, geeft aan het Weener Tagblatt aanleiding om de vroeger met dat doel reeds aangewende po gingen op te sommen, o. a. door graaf Walewski, den minister van Napoleon III, later door prins Peter van Oldenburg, nog niet lang geleden door de Brusselsche Nord, het welbekende officieus-Russische orgaan. Het Tagblatt gelooft niet, dat in onzen tijd zulke pogingen beter kans van slagen heb ben dan de vroegere, en dat zelfs het vol gende geslacht den tijd nog niet zal zien aanbreken, waarin de vorsten van Europa het over eene algemeene ontwapening eens worden. Onder de weldadigheidsfeesten, die te Parijs plaats hebben ten behoeve der slacht offers van den watersnoodkomen drie stierengevechten voor (of liever „spelen", want zij zullen niet bloedig zijn). Ze zullen gehouden worden op 16, 20 en 23 dezer in het Hippodróme. De vergunning der regeering is reeds verkregen. Een Hindoesch ambtenaar te Pou- dichérybekend onder den naam van Chanemougavela'youdamodêlia, is ridder van het Legioen van Eer geworden. ITALIË. Men zegt, dat Louis Napoleon, de zoon van Jéróme, vergunning zou krijgen dienst te nemen als officier bij het Italiaan- sche leger, hetzij bij den staf, hetzij bij een regiment. Bij het Italiaansche leger zijn ook Zweedsche en Rumeensche officieren in dienst. A. Rossi, professor aan het Lyceum te Perugia, is voor de rechtbank gedaagd, wegens de slordigheid, waarmede hij de stads-bibliotheekwaarvan hij directeur is, bestuurde. Aanleiding tot de aanklacht gaf het verdwijnen van den beroemden perka- meut-codex van Cicero's „De Officiis". Hoe wel het stadsbestuur een hoogen prijs had uitgeloofd voor den kostbaren codex, is tot heden geen spoor daarvan ontdekt. DUIT8CH LAN II. Naar de Köïn. Ztg. mededeelt zal vorst Von Bismarck op het laatst dezer week te Berlijn terugkeeren om de tweede lezing der militaire wetsontwerpen in den rijksdag bij te wonen. RUSLAND. Prins George Yon Leuchtenberg is te St. Petersburg teruggekeerd, na te Berlijn ontvangen te zijn door den keizer en prins Von Bismarck. Terstond na aankomst is de prins door den czaar ontvangen. Het gerucht looptdat de candidatuur van den prins van Mingrelië slechts op den voorgrond gesteld was om iu het hoogste beroep die van prins Von Leuchtenberg gemakkelijk te maken. Deze prins Von Leuchtenberg is de klein zoon van prins Eugenius en bijgevolg de achterkleinzoon van Josephine de Beauharnais, die keizerin van Frankrijk geweest is. Onder de in Odessa verblijf houdende vluchtelingen uit Bulgarije heerscht zoo groote armoede, dat de meesten rondgaan om te bedelen. In het circus Salamonski is een voorstelling te hunnen voordeele ge geven. EGYPTE. De Suez-kanaal-maatschappij heeft, volgens The Daily News, besloten 80,000 pd. st. aan de verbreeding van het kanaal ten koste te leggen. Uit Alexandrië wordt voorts aan the Times gemeld De heeren Ch. De Lesseps en sir W. Sokes zijn den 4n uit Alexandrië naar Brindisi vertrokken. Zij hebben den aankoop van terreinen langs het kanaal en rondom de havens geregeld voorts eenige ondergeschikte punten uitgemaakt betrekkelijk de door sche pen van kleine tonnemaat in zoetwater en op de zeekanalen te betalen rechten. Zij hebben des nachts een inspectietocht gemaakt, oin zich te vergewissen van de verlichting tusschen de Bittere meren en Suez, een sectie die tot dusver nog niet voor de nachtelijke scheepvaart was geopend. Zij hebben geconstateerd, dat de dienaan gaande getroffen maatregelen zeer goed aan het beoogde doel beantwoorden. Zoodra eenige uitbreidingswerken in de kleine Bit tere meren zullen zijn verricht, zal dat ge deelte van het kanaal voor schepen met electrische verlichting worden opengesteld. Men denktdat de overtocht van het kanaal dan 24 uren zal verkort worden. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 8 Jan. De Daily News deelt mede, dat Gladstone betreffende de Iersche quaestie geen concessie zal doenwelke slechts eenigszins in staat is de ingrijpende hervormingen van home-rule-ontwerp te ver zwakken. De Daily News verneemt, dat de Bul gaarsche deputatie zich heeft verklaard ten gunste van de candidatuur van den hertog van Leuchtenberg. PARIJS, 8 Jan. Tot herstel van het financieel evenwicht heeft de ministerraad besloten tijdelijk het invoerrecht op suiker gedurende 1887 met 20 pCt. te verhoogen en te beginnen met 9 Januari 1887, het bedrag der invoerpremie, «elke aan de sui kerfabrikanten is toegestaan, te verlagen. GEMENGDE BERICHTEN Een verzekering-maatschappij voor meisjes in Denemarken is iets eigenaardigs. De edelman want de vereeniging is alleen voor die klasse geeft, zoodra hem eene dochter is geborenhaar naam op in zekere associatie van adelijke familiën en betaalt eene zekere somen daarna een bepaald be drag aan de maatschappij. Zoodra dat meisje den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt, krijgt zij recht op een bepaald inkomen, en een reeks elegante kamers in een deftig gebouw der associatie, met tuinen en park rondom, welk gebouw ook bewoond is door andere jonkvrouwendie op gelijke wijze lid zijn geworden. Wanneer haar vader in haar jeugd overlijdt, kan zij, dit verlangende, in dat gebouw huisvesting vinden en op den be paalden tijd haar inkomen krijgen. Indien zij overlijdt of huwt, gaan al deze rechten op inkomen verloren. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 8 Januari. V erkochte hoeveelheid 1 i'rij Laagst* zen. Hoogste 3 hectol. 7.30 J 7.76 6.60 w 7.25 5.50 - 5.70 3 - w 4.90 5.40 3.90 4.60 O 2 w 5.50 5.90 Zware Haver - 3.10 3.50 Lichte 2.60 - 3.— 1 1 6.25 7.25 2 - w 6.— 6.40 Boter I equal. vat). - 46.— - 62.— (2e - (lo per kil.) 4810 kilog. (2e ma 1.15 1.55 Turf haardbr. Ie soort dubb.hectol. - (grauwe) Lange zwarte Heden overleed na eene kortstondige ongesteldheid, tot diepe droefheid van mijmijne Kinderen en Behuwdkinderen mijne geliefde Echtgenoote ADRIANA HENDRINA VAN DEN PAUYERT, in den ouderdom van 63 jaren. Uit aller naam P. A. YAN AKEN. Leiden, 28 December 1886. Eenige en algemeene kennisgeving. Wegens buitenlandsehe betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden overleed te 's Gravenhage onze geliefde Schoonzuster, Mevrouw YAN OOSTERZEE, geboren L.G.C.DOMIS. TH. M. ROEST. J. C. ROEST, DE Frembet. Leiden, 5 Januari 1887. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijdenin den ouderdom van ruim 52 jarenonze geliefde Echtgenoote en Moeder ELISABETH CATHARINA GARRER. Uit aller naam, H. J. VAN NOUHUYS. Leiden, 7 Januari 1887. Bezoeken van rouwbeklag worden niet afgewacht. Yoor de belangstelling bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij onzen dank. B. H. WIJTENBURG. C. WIJTENBURG, Paddenbubq. per Vï KS- per Yj Kg. per Kg. bus. Zij die zich willen verbinden moeten zich aanmelden bij een der Plaatselijke of Garnizoens Commandanten of bij den Com mandant van het werfdépöt. Inlichtingen kunnen gevraagd worden aan alle Burgemees ters en, ongefrankcerd, aan het Departement van Koloniën' Zij worden kosteloos gegeven.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 3