NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. e'Le Courant verschijnt daireIijksbehalve op Zon- en Feestdagen. A80I9HEH5EWT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 i'ent. 1.60. Maandag 10 Januari 1887, N°. 7. ADVERTENTIE Van 16 regels0.90. Rlke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 200° Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 23 December. Stads-Berichten. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis dat door G. HILLENAAR alhier woonachtig, een ver zoekschrift is ingediend om vergunning lol ver koop van sterken drank in het klein in het perceel Kort Rapenburg no. 8. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leitlsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 Januari 1887. STADSNIEUIVI. De heer H. W. F. Bakker, le luitenant kwartiermeester, met den personeelen rang van kapitein, bij de dd. schutterij alhier is bij Zr. Ms. besluit van 6 Jan. jl. benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkroon. In de maand Deo. 1886 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 127 kinderen, als: 72 zoons eD 55 dochters, overleden 78 personen (van welke 7 elders woonachtig) als: 15 mannen, 16 vrouwen, 21 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aan gegeven 5. Gehuwd 20 paren. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 33 tot 77 volwassen personen en 9 tot 18 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 10 gevallen van mazelen aangegeven en 1 geval van diphtheritis met doodelijken We verwijzen onze lezers naar de achterstaande advertentie aangaande de inniDg van contributie bij de leden der 8 Octo- bervereeniging. Aangezien de vereeniging 1900 leden telt zal 't der commissie zeker veel moeite besparen indien ieder lid het bedrag der contributie zal willen gereed houden. De geneeskundige staatscommissie al hier beeft gisteren toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts-examen den heer C. Van der Hoevendoctorandus. Men meldt ons het volgende: Ach, ging het nu maar dooien 1 't Is buiten dood- nacht, het ijs is geen pijp tabak waard, 't is zoo rot als een mispel, ieder schaatsen- rijdersbond zit geschoren en iedere verdere onderneming op het Slikkerveer o. a.is in de slik gevallen of van nul en gener waarde. Marktdag en geen boeren in stad, die anders bij menigte zonden komen afzakken met moeder de vrouwop schaats en slede. Vertier: nergens; te verdienen: niemendal. Sneeuw ongeschikt om te arrenbaanvegers op den uitkijk, maar werkeloos, tenters met wel toebereide anijsmelk, maar zonder aftrek. Wat er buiten te zien valt? Eenige kraaien in de toppen van de hoornen, die zitten te peinzen waar zij nu wel een goed maal zou den kunnen opdoen. Ging het nu maar dooien 1 De winter drijft den spot met de lieden, die zich willen harden tegen de koude en oefenen tot het verkrijgen van stalen spieren. Een te verwachten dooi is zoo onmogelijk niet, als de wind wil ruimen. Het is in den Atlantischen Oceaan niet pluis en de baro meter, die op „regen en wind" staat, geeft ook daarvan reeds eenige teekenen. Als de wind naar het zuidwesten loopt komt de dooi, zonder welken geen gezond ijs meer te wachten is. - Men schrijft ods: Op bleekerijen en boerenwoningen treft men soms uit eene plank gezaagde, levensgroote, zwart en wit geplekte ooievaars aan, die, natuurlijk op één been staande, het geheele jaar door als windvaan dienst doen. Ook zou zich de residentie zonder een ooievaar in haar wapen en een altijd levenslustigen op de Vischmarkt aldaar, moeielijk doen denken. Hooger rechten heeft Nederland buiten den tijd dat hij als „lentebode" optrad, aan den ooievaar nooit toegekend. Nu vermeldt de N. Br. Ct. als eene bijzonderheid dat zich, niettegen staande de vorst zich fel deed gevoelen nog steeds te Lage Zwaluwe een ooievaar ophoudt. Is de vogel krankzinnig of er op uit zijn goeden naam allerschandelijkst te bekladden? Want als ooievaars niet meer wegtrekken kunnen zij als „lenteboden" toch moeielijk hun crediet ophouden. Genoemd blad heeft echter misschien verzuimd er bij op te geven dat de vogel in een schuur of stal verblijf houdt, verzorgd wordt en een gevangen jong is van dezen zomer. Dat zon de zaak wel eenigszins veranderen. Zoo niet, verwacht dan mettertijd ijsvogels in Augustus. muzieh, lëttëken ex kunst. Sterfdag (1778) van Linnaeus. A. VAN LIER. Zooals door ons reeds in ons nummer van gister werd gemeld overleed gister de heer A. Van Lier, tooneeldirecteur te Amster dam. Niet altijd heeft de heer Van Lier op 't tooueel zijn bestaan gezocht. Hij be gon als muzikant, was lithograaf, gaf dans les en trad in kleine rollen in den stads schouwburg op. Reeds in 1831 was hij geassocieerd met Judels en weinig tijd daarna stond hij met Bamberg aan het hoofd van een gezelschap te Botterdam. Na in 1845 gehuwd te zijn sloot hij eene verbintenis bij het gezelschap Boas en Judels. In 1852 werd Van Lier mededirecteur van den Hoogduitschen schouwburg in de Amstelstraat. 't Was er een gezellige ma nier van uitgaan, er werd gerookt, men betaalde 75 ct. in vertering en er werden aardige stukken opgevoerd. Daarin kwam echter verandering; 't werd er deftiger en de schouwburg heette toen „Grand Theatre des Variétés." In 1856 trad Van Lier alléén als eigenaar van de zaak op. Er werd nu voor degelijker voorstellingen gezorgd; de Variétés kreeg langzamerhand meer het karakter van een grooten schouwburg. Nu ontbond Van Lier zijn Hollandsch gezelschap om zich alleen met hart en ziel op het Duitsche tooneel toe te leggen. Hij deed een geheel nieuwen schouwburg, „Grand Théatre" bouwen en had zich van uitste kende Duitsche artisten verzekerd. De stuk ken die er werden opgevoerdde beste Duit sche klassieken, trokken echter niet veel publiek en 't was soms zelfs zóó treurig met de recette dat die geen 10 gulden bedroeg. Toch werkte Van Lier voort, hoewel in eene eenigszins gewijzigde richting, met af wisselend geluk; maar Van Lier blééf zich staande houden en engageerde artisten als Seebach, Gossmann, Devrient. Later kwa men de vereenigde tooneelisteu en de Fran- sche opera uit Den Haag het Grand Théatre bespelen; dat waren goede dagen voor Van Lier. Gedurende 3 jaren tot 1872 trad in de schouwburgtent buiten de Weteringpoort een Duitsch gezelschap onder Van Lier op. De schouwburg in de Amstelstraat werd in 1874 verbouwd en vergroot, terwijl in 1877 de Plantageschonwburg in de Fran- sche laan verrees. Het Nederlandsch Tooneel trad op in het Grand Théatre. Echter mis lukten de pogingen om het Dnitsche too neel- en blijspel te doen herleven't was onmogelijk de gezelschappen voldoende te complèteerenPossart en Barnay werden dan ook over 't algemeen zeer onvoldoende bij- Van Lier was een werkzaam, maar tevens een zeer weldadig mankon bij zelf helpen of anderen tot hulp aansporen, hij liet het niet na, Juist zou Zondagavond in de Plan tageschouwburg een feestelijkheid plaats heb ben ter gelegenheid van den 35sten jaardag van de optreding van den heer Van Lier als schouwburgdirecteur. Maandag a. s. zal het 'stoffelijk overschot op de Israëlitische begraafplaats te Muiderberg worden ter aarde besteld. De som, door vrienden en vereer ders bijeengebracht, om den directeur mor gen bij zijn jubilé een huldeblijk aan te biedenzal nu worden besteed aan een hul deblijk op diens graf. Millöcker componeert een operette „Die sieben Schwaben", tekst van Bauer en Wittmann, de auteurs van „Der Hofnarr." - Een nieuwe operette van Lecocq (de schrijft er tegenwoordig maar op los) „Les Grenadiers de Mo;it-Cornett", tekst van drie heeren, is in de „Bouffes" gevallen. De intrige is stokoud en daarbij onbegrijpe lijk, de muziek een decoctum van vroegere operettes. Nog zoo'n half dozijn „tours" en de operette, die toch al wrak staat te Parijs, zal het hard te verantwoorden krijgen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de heer Marcel De Vries, broeder van den bari ton-zanger Maurits De Vries en van Fides De Vries, als 1ste tenor bij de Hollandsche operagezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam optreden. Met het oog op het afschaffen der toe gangsbiljetten voor de pers aan de opera te Munchen zegt de Allg. Zeil. dat zij die bil jetten nooit als vrijkaarten beschouwde, aangezien zij steeds gratis annonces plaatste hetgeen de opera verscheiden duizenden marks bespaarde. Zij heeft nu aan den di recteur geschreven, dat zij met dat gratis opnemen der annonces zal ophouden. Het nieuwe stuk van Alex. Dumas „Fraucine" was reeds 18 jaren geleden be gonnen Dumas liet het liggen, omdat het toevallig eenige overeenkomstig had met Augiers „Paul Forestier." George Ohnet heeft bij Ollendorf uit gegeven een roman „Noir et Rose." De telephoonmaatschappij te Lissabon heeft eene overeenkomst gesloten met de directie van de opera, en is daardoor in staat de aan het telephoonnet aangeslotenen, tegen eene geringe bijbetaling boven den gewonen abonnementsprijs, muziek en zang te huis te leveren. Inhoud, 16de jaargang, n°. 31, van Le Huisvrouw. Cursussen in de kookkunst. Een en ander uit de Jaarboeken der volks gezondheid in Nederland. Door Dr. S. Sr. Coronel. Ida Pfeiffer. Door Catharina. Aphorismen van Marie Von Ebner-Eschen- bach. Berichten uit de vrouwenwe reld in binnen- en buitenland. Allerlei. Huishoudelijke raadgevingen en mededeelin- gen. Voorschriften voor de keuken. Recep ten voor vischgerechten. I'euilleton. „Grootmoeder". Naar het Zweedsch van M. Boos. Door Ph. Wijsman. „Des Dichters loon." Advertentien. De minister van waterstaat heeft een nieuw model koopakte ontworpen, waarbij als regel geldt, dat geen eigendommen ten bate van den staat zullen worden aange kocht dan tegen vooraf over te leggen be wijs, op het goed geen hypothecaire in schrijvingen rusten. Men bericht ons, dat de baron Von Saurma-Jeltsch, gezant van het Duitsche kei zerrijk aan ons hof, eerlang deze residentie verlaten zal, om een hoogeren gezantschaps- post in een der voornaamste Europeesche hoofdsteden te gaan bekleeden. De luitenant-kolonel van het le regi ment huzarenbaron Van Heeckeren, heeft pensioen aangevraagd. Naar het U. L. bericht, zal de in specteur der artillerie, luitenant generaal J, H. Kretzer, begin Februari den dienst met pensioen verlaten. Het Fad. verneemt, dat Z. M. de koniDg, als blijk van belangstelling, aan de heeren Joost 't Hooft Labouchère, fabri kanten van Delftsch aardewerk te Delftten geschenke aangeboden heeft eene uitgebreide collectie oud Delftsche borden en vazen, om in genoemde fabriek voor modellen dienst te doen. De voorwerpen zijn alle uit Zr. Ms, verzameling afkomstig. Men schrijft aan het Sbl. uit Botter dam dd. 7 Januari: Zooels ik u gisteren morgen seinde, zijn de hardrijderijen bij Slikkerveer thans op Dinsdag en Woensdag a. s. gesteldnatuurlijk wanneer de winter koning zich over ons erbarmen en den dood verdrijven wil, die ons zoo wreed in onze fraaie plannen gedwarsboomd heeft. De belangstelling voor de wedstrijden is door geheel Europa zoo groot, dat, bij het invallen van den dooi, het bestuur meer dan honderd telegrammen ontving uit Lon den, Cambridge, Berlijn, Weenen, Ham burg, Chrisliania, enz. om te vernemen, of het feest al dan niet zou doorgaan. Voor zoover den wedstrijd der „professio nals" betreft, zijn tot heden eerst ongeveer veertien inschrijvingen ontvangen, zoo uit het binnen- als uit het buitenland. Onder de buitenlanders noemen wij Wallis, Tibet, CurtesGoodmansecretaris van de „English Skating-association"en Werner, die door zijn schoonrijden het feest luister zal bijzet ten. Het gering aantal inschrijvingen in deze afdeeling moet toegeschreven worden aan het talmen der Friezendie gewoon schijnen eerst op het uiterste oogenblik zich aan te melden. Naar men verneemt znllen ook Amerika nen deelnemen. Hagen is op dit oogenblik zwaar ziek, zoodat er weinig kans beslaat, dat hij zal mederijden. Paulsen heeft nog niets beslist. Wat den strijd der liefhebbers aangaat, kunnen wij mededeelen, dat tot heden on geveer vijf-en-twintig inschrijvingen zijn in gekomen; er bevinden zich eenige onder van studenten uit Leiden, Groningen, Amster dam en Delften verder van liefhebbers ui? verschillende oorden van het land. Enkele buitenlanders oefenden zich giste ren en heden op het terrein van den a. s. wedstrijd, welk terrein, dank zij den geno men maatregelen, nog zeer weinig door deu dooi geleden heeft. Bij eenige vorst (en de barometer rijst!) zullen de banen even fraai als voor den dooi zijn. De Engelsche pers zal, voor zoover bekend Dinsdag en Woensdag a. s. op de ijsvlakte bij Slikkerveer vertegenwoordigd worden door den heer Evelegh, directeur van het sport blad Fielddoor den correspondent der Lon don-News en door dien van het geïllustreerde weekblad The Graphic. De laatste bracht heden de banen met hare stoifeering van tenten, vlaggen en enkele rijders in teeke- ning.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1