BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Ij ac «I *JT» mcz «is» «-c; <st"x «e» «a _r «as. a. rwav b" De verplichting om persoonlijk ten stembu- reele het stembiljet in te vullen werd door sommigen gewenscht. Over de kiestabel werd de strijd tusschen voorstanders van dubbele en enkele districten gevoerd, doch sommigen der eerstbedoelden wilden in de gegeven omstandigheden in het voorgedragen stelsel berusten. Verscheidene leden eischten als consequentie van het stel sel, splitsing der groote gemeenten, doch anderen wilden niet op deze wijzeter wille eener doctrinaire opvatting het gemeentelijk verband verbreken. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het corps genie-troepen te Utrecht de gelegen heid bestaat voor vijf jongelingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genie troepen, onder de voorwaarden, vermeid in de Staatscourant van 7 dezer. Naar men verneemt, heeft H. M. de koningin eene som van f 500 geschonken aan het Kinder-ziekenhuis te Rotterdamten behoeve van de uitbreiding dezer stichting. Voor officier van gezondheid bij de landmacht worden aan het militair hospitaal te Amsterdam 7 militaire studenten opgeleid. Als toegelaten tot de verbintenis bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Aug. 1880 be vinden zich aan de rijks universiteit te Leiden 10, aan die te Utrecht 13, aan die te Groningen 6 en aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam 19 studenten. Gedurende de afgeloopen maand Dec. 1886 zijn door de Nederlandsche Rhiju- spoorweg-maatschappij vervoerd 186,099 rei zigers,met eene opbrengst van f 166,650.18'; bagage 288 tonnen, opbrengst f 4,078.22 bestel-, ijl- en vrachtgoederen 78687 ton nen, opbrengst f 139,061.49; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f4305.72; diverse ontvangsten f 2234.12; totale ontvangst f 316,329.73'; totale ont vangst van al 1 Mei 1886 f3,222,465.60. Over de lijn Leiden-Woerden werden vervoerd 11689 reizigers, met eene opbrengst van 1 6,064.09; bagage 13 tonnen, opbrengst f 80.31; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 1944 tonnen, opbrengst f 1992.37; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 54.48 diverse ontvangsten f 112.88, totale ontvangst f 8,304.18; totale ont vangst van af 1 Mei 1886 f 88.047.37. Inhoud 3e jaargang n°. 6 van het „Maandblad tegen de Vervalsching van Le vensmiddelen en Handelsartikelen." De je neverknoeierijen in verband met de accijns- verhooging. Onderzoek van levensmidde len en handelsartikelen gedurende de maand December. Een jaar gevangenisstraf voor ééu scheut water. Tegen de knoeierijen met ruw carbol. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie. Gezonde lucht (III). Feuilleton (Volksdranken, enz. (V.) De Wijn) Melksuikerbereiding. (Slot). Practisch Allerlei. Vraagbord. Cor respondentie en Berichten. De bevolking van Rotterdamdie op 31 December 1885 173.883 zielen bedroeg, vermeerderde behalve door de toevoeging van Delftshaven, dat 13.651 zielen telde, met nog 2987 zielenzoodat het bevolkings cijfer op 31 Dec. 1886 was 190.522zielen, nl. 89.203 mannelijke en 101.314 vrouwe lijke inwoners. Vermoedelijk met het oog op het vrij komen van Van Ommeren op Zondag a. s., is Belderok tegen Zaterdag opgeroepen om zijnen straftijd te ondergaan. Uit Veenendaal schrijft men aan het D. v. Z.-H. en 's Gr.Aan de varkensslach terij voor Londen, firma J. A. Van Kruyne Co., heerscht thans buitengewoon veel leven. Eiken dag worden er een groot aan tal geslacht, om den volgenden morgen over Rotterdam naar Londen te worden verzon den. Vooral uit de naburige gemeenten worden zeer veel varkens aangebracht. Men besteedt thans 36 ct. voor het kg. De fir manten zijn voornemens, de zaak nog uit te breiden. Gisteren is nabij Meppel het lijk ge vonden vau Van der W.ploegbaas bij de staatsspoorwegen. Omtrent de oorzaak van zijn dood is niets bekend. De gewone jaarlijksche verhuring van schippersknechts had gisteren te Meppel op de Nieuwjaars-Donderdagmarkt plaats. De vraag was niet zoo groot als in het vorige jaar. Men verhuurde zich voor f 200 h f 250. De markt, die door vele jongelieden op schaatsen werd bezocht, is buitengewoon rustig afgeloopen. Te Groniugen is Woensdag bij eene hardrijderij de le prijs gewonnen door den heer A. Hesselink, student aldaar; de 2e prijs door P. Bruinsma van Sneek; aan den wedstrijd namen 45 rijders deel. In de omstreken van Ter Apel, waar met den len dezer het getal ambtenaren tot acht is geklommen, worden dagelijks min of meer aanzienlijke aanhalingen gedaan. Het is geen zeldzaamheid dat kinderen voor de tweede, of derde maal aangehouden worden, en de ouders, verre van in te zien dat zij- zelven den moreelen ondergang hunner kin deren bewerken door ze op smokkelen uit te zendenexploiteeren letterlijk die kleinen en richten hen af voor het beroep. Het vervoer van gesmokkelden spiritus heeft plaats in akersbussenkannenkoffie- en thee potten, karaffen van alle kleur, gedaante, enz. Eergisteren nacht is er op de secre tarie van Balk ingebroken. Het slot van de deur is er heel netjes uitgezaagd. Heel be daard schijnt de daar hangende lamp te zijn aangestoken. Daarna is het bureau van den secretaris opengebroken en het daarin lig gende geld medegenomen. De papieren van de gemeente heeft men laten liggen. Men is de daders nog niet op het spoor. Eergisteren avond zoo schrijft men aan de M. Ct. stopte de mailtrein van Roosen daal naar Vlissingen onderweg plotseling. Bij onderzoek bleek dat een der passagiers het remtoestel in zijn coupë in beweging gebracht had. Toen men proces-verbaal tegen hem wilde opmaken vertelde hij in de meening verkeerd te hebben, dat de waggon in brand stond daar er vonken langs de ramen waren gevlogen. Voor deze verontschuldiging schijnt grond geweest te zijnhet is ook zeer goed mogelijk, dat de briquets, tot verwarming van de rijtuigen, bij snelle vaart vonken naar buiten laten vliegen. De reiziger zette, nadat zijn naam was opgenomenzijne reis naar Engeland met de mailboot voort. De rechtbank te Maastricht veroor deelde den brander M. aldaar wegens het clandestien in zijn paardenstal aanwezig heb ben van drie vaatjes meelbeslagdat reeds gedeeltelijk in de aangegeven beslagkuipen was overgestort, tot eene geldboete van f 1000 en in de kosten. Te Roermond zakten Woensdag zeven kinderen door het ijs; allen werden gered. Het getuigenverhoor in zake de sui kersmokkelarij van Pruisen naar Rotterdam is Woensdag voor de rechtbank te Roer mond geëindigd, waarna het O. M. tegen de beschuldigden eischte eene boete van 27000. Hoe uiterst nauwlettend de Pruisische grensbeambten hunne taak opvatten en ver vullen blijkt o. a. uit hetgeen dezer dagen op de grenzen bij Millingen geschiedde. De klompenmaker v. d. V., te Millingen, zond 100 paar klompen per zeilboot naar het nabij gelegen Duffelward, op Pruisisch grondgebied. Men had de plaats voor de aangifte van goederen, welke te water vervoerd werden, nog niet bereikt, toen de wind ging liggen en men genoodzaakt was de zeilboot met een touw langs den wal voort te trekken. Terwijl men hiermede bezig was, traden plotseling twee grensbeambten te voorschijn, die de zeilboot, de klompen en den man die het schip voorttrok (een braaf oppassend jongmensch) in beslag namen en den laatste als smokkelaar naar den bekenden Zwanen- toren te Kleef overbrachten. Het voorttrekken van de boot langs den wal werd namelijk als „vervoer te land" aangemerkt, en daar geene aangifte aan het Zollambt was geschied, volgde de inbeslag neming van al het vervoerde. Hbl 's (tRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den heer H. P. J. Van den Berg, gewezen consul van Italië te Samarang in Ned.-Indie, vergunning ver leend tot aanneming der versierselen van ridder der Kroonorde van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. Door Z. M. is aan J. J. Van Heeke ren, met ingang van 1 Februari 1887, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester van Sassenheim. De minister van justitie zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. EseeLiit». Officieel wordt gemeld, dat de heer E. Stanhope, thans minister van koloniën, de portefeuille van oorlog heeft aangenomen. Volgens een telegram uit Konstanti- nopel aan de Standard, schijnt het der Porie gelukt te zijn, de Russische regee ring over te halen om van de candidatuur van den prins van Mingrelie af te zien, en haar te vervangen door dien van prins van Oldenburg. Duit8chland heeft, tegen eene goede winst, aan de Porte vierhonderdduizend Mausergewereu verkocht. De Standard verneemt voorts uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeering de voorstellen van Zankoff, betreffende eene coalitie, van de hand gewezen heeft. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld dat de Burgaarsche regeering een manifest tot de groote mogendheden heeft gericht, in hetwelk zij op krasse wijze zich uitlaat over Kaulbars, en hem brandmerkt als een leugenachtig, gewetenloos agitator. De regenten hebben den staat van beleg afgekondigd voor Rustchuck en Sistova, waar Russische agenten opnieuw onrust zijn gaan stoken. De Tall Mall Gazette verklaart, dat de kuiperijen van het Engelsche hof ten gunste van het herstel van prins Alexander op den Bulgaarschen troon eene bedreiging zijn voor het losbarsten-van een Engelsch- Turkschen oorlog en dat Engeland dreigt met het bombardeeren van Konstantiriopel iudien de Sultan, in het bondgenootschap met Rusland verder gaande, eene overeen stemming tusschen Engeland en Oostenrijk betreffende Bulgarije tracht tegen te werken. Prins Alexander, meldt de Tall Mall verder, wordt te Sofia verwacht om den oorlog van de Balkan-staten aan den Czaar en den Sultan te verklaren. EKANKK 1,0 K. De Franschen versterken hunne tor pedo-vloot. In militaire kringen acht men eenen oorlog ophanden. Het bericht dat de muziek der garde rëpublicaine naar Moscou zou vertrekken (om aldaar uitvoeringen te geven ten voor- deele der vereeniging: het Roode Kruis), is voorbarig geweest. Wel heeft men er aan gedacht het muziekcorps met dat doel uit te noodigen naar Moscou te komen, maar 'eene officieele aanvrage van de Russische re geering is nog niet gedaan, en bij gevolg heeft de Fransche minister van oorlog nog geen toestemmend antwoord kannen geven. Men zegt, dat de graaf van Parijs tot ridder van het Gulden Vlies zal worden benoemd. De 34jarige markiezin De Roys, de weduwe van den onlangs gestorven afge vaardigde heeft zich uit het raam van haar woning geworpen. Zij stierf kort daarna. Men schrijft den zelfmoord toe aan verdriet. Zij laat vier kinderen na, waarvan het jong ste acht jaar oud is. Uit Lissabon wordt bericht, dat vier door een dollen hond gebeten Portugeezen naar Parijs zijn vertrokken om zich in Pa- steurs inrichting te laten inenten. Het huis van de Fransche legatie te Tokio is afgebrand. Een deel der archieven ging verloren. Een particulier schrijven uit Hanoï brengt het verhaal van het navolgend hel denfeit. In den nacht van den 9den No vember werd de kanonneerboot „Mitrail leuse" onverwachts door zeeroovers aange vallen en van twee kanten beschoten. De toestand was hachelijk. Het schip werd zelfs lek geschoten. De commandant, of schoon gewond, nam snel de noodige maat regelen ter verdediging. Ondanks de duis ternis liet hij een goed onderhouden vuur openenwaardoor de zeeroovers eindelijk tot den aftocht gedwongen werden en de kanonneerboot als door een wonder gered werd. SPAXJK. De sergeantendie in de militaire gevangenis te Madrid opgesloten waren wegens hunne deelneming aan den opstand van 19 September, zijn 'savonds van den 6den dezer ontvlucht. Zij zijn de gevange nis ontkomen met de hulp van'twee ser geanten die belast waren met het bewaken der gevangenispoort en die zich met hen uit de voeten hebben gemaakt, nadat zij de cipiers in het gebouw hadden opgesloten. La Correspondencia zegt, dat er 30000 menschen te Madrid ziek liggen door de ruwe weersgesteldheid. PORTIIOIL De kamer van afgevaardigden en het verkiesbaar deel van de kamer der pairs zijn ontbonden. De verkiezingen voor eerst- genoemden zijn bepaald op 27 Februari, die voor de pairs in Maart. De Cortez zullen op 7 April bijeenkomen. ITALIË. De reis van den kroonprins van Italië door Egypte en Palestina zal 3 maanden duren. De kardinalen Jacobini, Simeoni en Parocchie hebben het grootkruis van de Osmanié gekregen. Berichten uit Massowah, van 12 Dec. melden, dat Ras-Aloela naar Abyssinië is teruggekeerdna de geheele landstreek Barca te hebben schoongeveegd. Hij heeft volstrekt niet beproefd Kassala te nemen. Het bericht, dat de Abyssiniërs die stad hebben genomen, is derhalve valsch. DUITSCH L AN Men verwacht in de parlementaire kringen te Berlijn de ontbinding van den rijksdag, als de militaire wetten niet on veranderd worden aangenomen. RIIILAItD. Zeer groot opzien verwekt te St. Pe tersburg een artikel in het Parijsche blad Matin opgenomen, waarin de schrijver, die volkomen op de hoogte blijkt te zijn van den geestdie in de Russische regeeringskrin- gen heerscht, het «oorlogsgevaar" behandelt. Hij geeft toe dat men noch in Duitschland, noch in Frankrijk den oorlog wenscht; in Duitschland niet, omdat er voor dat rijk niets bij te winnen zou zijn, in Frankrijk niet omdat men zich daar bewust is van 't geen men ditmaal op het spel zou gaan zetten; maar Rusland zal in het jaar 1887 den oorlog verklaren, die daar volkomen populair is en die minder tegen Oostenrijk dan tegen Duitschland gericht zal zijn. Met Duitschland, dat in Rusland nog meer ge haat is dan in Frankrijk, moet afgerekend, moet de oude rassenhaat tusschen Slaven en Duitschers in bloed gesmoord worden. Ook de czaar haat Duitschland zooals ieder Rus; hij heeft geen rekening meer te houden met de overwegingen die bij zijn vader golden ten opzichte van keizer Wilhelm. In 1886 heeft men den aanval uitgesteld omdat Duitschland, in weerwil van het verlangen van zijn trouwen bondgenoot Oostenrijk, Rusland vrije hand liet in Bulgarije; maar hij zal in 1887 des te zekerder plaats heb ben. Als bewijs daarvoor wordt gewezen op de houding van Katkow, aan wiens blad de czaar vroeger medewerker was en wiens invloed op den alleenheerscher nog steeds alvermogend is. Volgens Katkow zal de oor log in het voorjaar uitbreken en zullen Enge land en Italië, als zij beseffen wat tot hun heil dient, zich onzijdig houden. Dat Rus land in het oosten Engelands concurrent zou zijn zegt Katkow is een voor oordeel Rusland begeert ook niet Konstan- tinopel te bezettenmaar wel den sultan te handhavenna de ondankbaarheid van Bul garije te hebben ondervondenware 't dwaas heid een grooten slavischen staat aan den Balkan te helpen oprichtenen wat Indië betreft, heeft de czaar ronduit gezegd, dat hij geen plan had zijn troepen daarheen te zenden, wanneer de Engelschen er hem niet toe noodzaken. Rusland denkt in Azie alleen aan uitbreiding van zijn macht naar den kant van den Stillen Oceaan, waar het win- terhavens noodig heeft en Engeland het niet in den weg is. Italië kan alleen vergrooting van grondgebied ten koste van Oostenrijk verwachtendus niet als het met Oostenrijk verbonden is. De correspondent der Koln. Zeitnng te St. Petersburg bevestigt dat het artikel in de Matin zeer juist den geest teruggeeft, die in de invloedrijke kringen in de Russi sche hoofdstad heerscht. In een andere correspondentie meldt dezelfde berichtgever, dat te St. Petersburg groote misnoegdheid tegenover Italië heerscht, we gens zijn overhellen tot Oostenrijk. Ook is men er nog altijd vergramd over dat de Italiaansche minister van buitenlandsche za ken, graaf Robilant, indertijd Ruslands po litiek ten opzichte van Bulgarije en Kaul bars' optreden aldaar heeft afgekeurd. KD9IEIIE. Tasca en Alexandresco, die op den Rumeenschen premier Bratiano schoten, zijn tot 20 jaren dwangarbeid, hun medeplichtige Muscal tot 1 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De overige beschuldigden werden vrijgesproken. BULG A RIJ E. De Bulgaarsche regeering heeft onder scheidene personen doen arresteeren, die tot den Czaar adressen hadden gericht om eene bezetting van Bulgarije door Rusland. PER TELEGRAAF. LONDEN, 7 Jan. De Standard deelt mededat Gladstone genegen is zijn Home- rule-ontwerp in dezen zin te wijzigen, dat het rijksparlement de uitoefening van meer bepaald omschreven en meer beperkte rech ten welke uitsluitend betrekking hebben op lersche aangelegenhedenoverdraagt aan een nationaal Iersch parlement, dat te Dublin zal worden gevestigd. LAATSTE BERICHTEN. In deu nacht van 28 op 29 Decem ber 1886 zijn te Leiden de navolgende voor werpen ontvreemd Een Engelsch gouden antiek horloge met losse gouden kast, waarop aan de buitenzijde een koe en twee mannen, en daaromheen een losse koperen kast met een ruitje, die de koe en de twee mannen zichtbaar laat, een zilveren horloge met slagwerk (gewerkt zilver) waaromheen eene losse schildpadden kast met glasin de kast ligt een papiertje met den naam „Van Leeuwen" eenzüreren

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2