BINNENLA.NDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. MUZIEK, LETTEREN M KCSIT. Sterfil. (1529) van P. Vissclier (beeldhouwer). Bij de uitgevers D. Van Sijn en Zoon te Botterdam is verschenen het le nummer van een geïllustreerd volksblad voor Neder land. Het blad ziet er vooral den ge ringen prijs in aanmerking genomen wat formaat, druk en illustratiën betreft, goed uit. In Mei a. s. wordt te Amsterdam een internationale tentoonstelling gehouden, uit sluitend van typen en kleederdrachten uit verschillende landen in aquarel. Een daaruit le kiezen collection d'éüte zal worden bestemd om na afloop der tentoonstelling, die alzoo eenigszins het karakter van een wedstrijd draagt, in buitenlandscbe hoofdsteden te worden geëxposeerd. Het plan gaat uit van de „Internationale Kunstvereeniging". In Zola's weldra le wachten roman „La Terre" speelt Jean Maquart, de 30-jarige broeder van Gervaise (uit „l'Assommoir") de hoofdrol. Hij is, na geruimen tijd in Italië te hebben gediend, boer geworden. Het boek is verdeeld in 5 afdeelingen: winter, lente, zomer, herfst en wederom winter. Op „La Terre" zullen volgeneen werk over de spoorwegen; een over de Beurs en de Journalistiek onder het liberale keizerrijk, een over den oorlog, Sedan en de Commune; een waarin de gebeele familie Bougon-Ma- qua rt te Plassans teruggekeerd is en die vermoedelijk „Docteur Pascal" zal heeten; terwijl het vijfde alles zal bevatten wat in de overige geen plaats kon vinden. En daarna zal Zola als „romancier" ophouden en be proeven het tooneel, dat hem tothiertoe slechts nederlagen bracht, te overwinnen. Hij hoopt dat het publiek, eindelijk de oude vormen moede geworden, zich met zijn dra matische beginselen zal vereenigen. Het nieuwe stuk van Alph. Daudet zal niet „Nord et Midi", maar „Numa Bon- mestan" getiteld zijn. Het is in 5 actes. Gladstone kreeg 250 pd. (3000 gd.) voor zijn jongste artikel in de „Nineteenth Century" over Tennysons jongste dichtwerk. Tennyson is niet wel en zal de rest van den winter in het Zuiden van Frank rijk doorbrengen. Het schilderkundig genootschap „Pul- cbri Studio", te 's Hage, dat tot nu toe zijn zetel had in het „Hofje van Nieuwkoop" op de Prinsengracht aldaar, is thans door aankoop eigenaar geworden van het huis no. 57 op genoemde gracht. Op bet daarachter gelegen terrein wil Pulchri nu eene zaal bouwen, geschikt voor tentoonstellingen en kunstbeschouwingen, enz. Om dat plan ten uitvoer te brengen, wil het onder de leden eene leening plaatsen van f 20,000 in aandeelen van f 100, die geen rente zullen dragen. Jaarlijks zullen eenige worden afgelost. De regeering heeft een wetsvoorstel, bevattende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zont, aan de tweede kamer der stateu-generaal ingezonden. De minister van financien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het open gevallen kantoor Venray, ontvangers en an dere ambtenarendie volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 20 Januari e. k. bij het departement van finan cien kunnen aanmelden. Vermits het tijdstip der verzending van brievenmalen naar Paramaribo met het op 12 dezer van Amsterdam vertrekkende stoomschip der „Koninklijke West-Indische Maildienst" samenvalt met dat der verzending naar Paramaribo met de Britsche pakketboot, welke op 13 dezer van Southampton naar West-Indië vertrekt, en het voor de over komst geen verschil uitmaakt, of de verzen ding met de eerste dan wel met de laatst genoemde gelegenheid geschiedt, zal ditmaal vau den weg over Southampton alleen wor den gebruikt gemaakt voor de verzending der aangeteekende stukken, waarvan de af zenders dit verlangen. H. K. H. prinses Maria van Wur- temberg, eenige zuster van wijlen onze ko ningin Sophia, is den 4deu Januari jl. te Stutt gart overleden. De prinses, oudste dochter van koning Wilhelm I, was geboren 30 October 1816, en op 19 Maart 1840 gehuwd met graaf Alfred Neipperg, die op 16 November 1865 overleed. In de Staatscourant van heden wordt door den opper-ceremoniemeester bekend gemaakt dat, ingevolge de bevelen des konings, het Ka vs m d js» o H VHS hof voor den tijd van vier weken, ingaande 6 Jan., den lichten rouw heeft aangenomen wegens het overlijden dezer prinses. Naar de N. R. C. verneemt, is H. M. de koningin voornemens, de hardrijderij op schaatsen, die bij gunstig weder Vrijdagen Zaterdag op de ijsvlakte te Slikkerveer zal plaats hebbenmet hare tegenwoordigheid te vereeren. Dinsdag is de kar en hond van een bode, van Den Haag op Leiden, bij het buitenverblijf van de dames J.op den Leid- schen weg, in een sloot geraakt. Met veel moeite en door de hulp van een der tuin knechts van de bedoelde dames, werden kar en hond op 't droge gebracht. De inhoud der kar ondervond weinig schade. Nader verneemt de N. R. Ct.dat de onder-inspecteur van politie V. te Botterdam die op Oudejaarsavond in de uitoefening van zijnen dienst door een hoop dronken per sonen werd bemoeilijkt en hij die gelegen heid aan den pols werd gewond, dientenge volge bet gehruik van eene zijner handen zal moeten missen. Ofschoon zwaar gewond, liet deze politie beambte den dader niet los, maar bracht hem over naar het politie bureau in de Pauwensteeg. In 1886 zijn door de Botterdamsche trams vervoerd 5.100.703 reizigersopbren gende f 889.859.66 jtegen 4.829.709 rei zigers, opbrengende f 376.528.92 in 1885. Op den eersten dag van dit jaar liet een vermogend heerte Botterdamdie on gefortuneerde familieleden heeft, dezen bij zich komen en schonk aan ieder f 500om daarmede op de eene of andere wijze te trachten iets te verdienen. Als het weer Nieuwjaar is, zullen de familieleden zich over het gebruik van het geld bij hun rijken bloedverwant hebben te verantwoorden. Hun die alsdan zullen kunnen bewijzendit geld op nuttige wijze te hebben besteed, is op 1 Januari 1888 een nieuwe gift van f 500 beloofd. Naar men verneemt zal Axel Paulsen toch nog deel nemen aan de hardrijderij op schaatsen, die Vrijdag te Slikkerveer plaats heeft. Zaterdag daarop vertrekt hij van hier per stoomschip naar Canada. Daar nagenoeg alle binnenwateren in de Krimpenerwaard thans eene ferme ijsbaan aanbieden, zijn de scholen weder bijna ont volkt. De ijsclubs hebben het daarentegen druk. Eergisterenavond heeft op de ijsbaan aan den Overveenschen weg te Haarlem een uitstekend geslaagd ijsfeest plaats gehad, uitgeschreven door de ijsclub voor Haarlem en omstreken. Een groot aantal rijderessen en rijders vermaakten zich met het schaat senrijden op echt gezellige wijze. Van tijd tot tijd werd bengaalsch vuur ontstoken. Muziek en een goed voorziene ververschings- tent verhoogde het feestgenot. Maandag heeft te Amsterdam in het „Odeon" een vergadering plaats gehad van een aantal invloedrijke landgenootenom van gedachten te wisselen over het stichten van het standbeeld voor J. Pz. Coen te Hoorn. In het comité van uitvoering werden ge kozen de heeren Van Dedem, Aghina en Kroon uit Hoorn, benevens de heeren A. C. Wertheim, te Amsterdam, dr. H. J. A. M. Scbaepman, en mr. H. U. Levyssohn Norman te 's Hage. De rechtbank te Amsterdam besliste dezer dagen, dat ook bij ontbinding van een vennootschap de boeken niet mogen ver nietigd, maar 30 jaren bewaard moeten blijven. Zaterdag is het 800 jaar geleden dat Jan Pietersz. Coen te Hoorn werd geboren. Men wenschte dit feit feestelijk te herden ken, en daartoe zal Vrijdag (de 8ste Januari valt op een marktdag) een historische op tocht worden gehouden, voorstellende de voornaamste personen die tusschen 1618 en 1629 in Indië het werk van Coen hebben gesteund. Het muziekcorps van het 7de reg. inf. (onder Sonnemann) zal den optocht begeleiden, 's Middags en 's avonds concert in het Park. Uit Tessel wordt gemeldAan bet oostelijk deel van dit eiland zit veel ijs tegen de kust, zoodat de postdienst tusschen de Cocksdorp en Vlieland heden niet heeft kun nen plaats hebben. De haven is nagenoeg vrij van ijs. De gemeeusehap met den vasten wal wordt dan ook nog steeds onderhouden met de stoom boot Ada van Holland. Uit Nijmegen wordt aan de IV. B. Ct. gemeld: De „vorst" werd albier in velerlei opzicht als een welkome gast begroet. Daar door toch vinden vele handen werk, zooals voerlieden en arbeidersdie zich kunnen on ledig houden met het hakken en vervoeren van ijs uit de omliggende wateren naar de bierbrouwerijen en de boterfabrieken. Giste «3 j te w. w j-wy Hr* ren en heden waren alle voerlieden in de weer om ijs derwaarts te transporteeren. Dat dit ijsvervoer eenen belangrijken omvang heeft, kan blijken uit de omstandigheid, dat er brouwerijen en boterfabrieken zijn die voor een som van f1000 tot f 2500 ijs inslaan. Deze industrie schijnt in den laatsten tijd ook de aandacht van het rijk getrokken te hebbendaar toch vroeger het ijs van de rijksterreinen en wateren gratis mocht weg gehaald worden, terwijl dit recht thans voor f 100 is verpacht. Men vreestdat de ge meente of andere eigenaars van wateren dit voorbeeld spoedig zullen volgenzoodat daar door de „ijsmarkt" aanmerkelijk zou rijzen. Voor een kar ijs wordt, naar gelang van den afstand van fabriek of brouwerijbe taald f 0.70 k f 1.40. In den ochtend van 4 dezer verliet A. W., ploegbaas bij bet spoor zijne woning te Meppel, om eenige werkzaamheden te verrichten. Daar hij nog niet is terugge keerd vreest mendat hij om den weg te bekorten over het ijs gegaan, en er doorge zakt is. Pogingen tot het vinden van den man worden in bet werk gesteld. In de leeuwarder Courant van Dins dag jl. wordt bij verschillende hardrijderijen niet minder dan f 2510 uitgeloofd voor prijzen en premiën. Er is dan ook bijna geen plaats in Friesland zoo kleinof er bestaat eene ijsvereeniging. Bij gelegenheid van zoo'n hardrijderij is ieder in de weer, om aan het feest luister bij te zetten. De handwerken staan stil, de scholen zijn ge sloten, jong en oud vermaakt zich. Men schrijft aan de N. B. Ct. uit oostelijk Drente van 1 Jan.Gisteren avond en heden ochtend is er in bijna elk dorp of ge hucht weder hevig geschoten. Het schieten met los kruit uit pistolen op den oudejaars avond en nieuwjaarsdag is een volksgebruik dat in de laatste jaren wel iets verminderde, doch trots de oplettendheid der politie nim mer geheel heeft opgehouden. Waar geen politie is, is natuurlijk het gebruik der pistolen het grootst. Welke beteekenis dit schieten heeft, is voor het volk onbekend. De uit drukking: „het oude jaar uitschieten" doet vermoeden dat het zinnebeeld of symbool is van snelle vlucht des tijds. Vroeger werd er zoo druk geschoten, dat de dorpsjeugd zich op oudejaarsavond op zeker punt in het dorp posteerde op eene rij van twaalf h twin tig personen, welke allen nu eens tegelijk, dan weder elkander onmiddellijk opvolgend, de pistolen afschoten. Thans wordt er nog dadelijk na het eindigen der oudejaarsavond godsdienstoefening of bij het brengen van nieowejaarsbezoek aan buren en vrienden ge schoten. Zes h zeven knallen hoorden we binnen een paar minuten tijds meermalen. Vooral in de gemeente Odoorn wordt nog veel geschoten. In de gemeente Borger neemt het elk jaar af. Het plan tot invoering van een hon- deu-postrit tusscben Bruinisse en Zieriksee is door den minister niet goedgekeurd. De voordracht voor een rijks hondeu-postrit is thans naar de Midd. Ct. bericht, in eene voor een rijks hitten postdienst veranderd. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat niettegenstaande de vorst zich fel doet gevoeleneen ooievaar zich te Lage Zwaluwe nog steeds ophoudt. NBr. Cl.) De Tili. Ct. verhaalt de volgende smokkelaarsgeschiedenis: Met z'n drieën kwamen ze, ieder beladen met een zak, van de richting der Belgische grenzen. Met be- hoedzamen tred (ze hadden slechts kousen of sokken aan de voeten) en gluiperige oogen waren zij tot Korvel doorgedrongen. Wat ze intusschen niet wisten, of wel wisten doch 't niet wilden wetenwasdat een ambtenaar van 's rijks belastingen hen langs een omweg vooruitschoot, en na eenige oogenblikken stonden de overtreders der wet en de man van den fiscus tegenover elkaar. Slechts één seconde was noodig om in elkander oude bekenden te zien, een van de drie wierp zijn zak weg en zette het op een loopen. Voor de twee anderen, die door den ambtenaar, „na bekendmaking zijner quali- teit", met nameu genoemd worden, zou niets anders overblijven dan tegen belooning van een paar kwartjes de zakken naar 't kan toor te brengen. De smokkelaars hielden de ambtenaar ge- ruimen tijd aan de praat, en toen hij de zakken opende, was de inhoud, in plaats van zoutzand. Intusscben hadden kameraden van de „drie smokkelaars", nu de aandacht van den be ambte was afgewend, hun vracht in veilig heid gebracht. Hoe de quasi smokkelaars en de beambte scheidden, behoeven we niet te beschrijven. De eersten wisten denzelfden dag hun „grap" nog eenmaal uit te halen. «RIVEIVHACE. Door Z. M. is mr. H. Crommelin benoemd tot burgemeester der gemeente Voorst. Door Z. M. is de officier-machinist 2de kl. bij 's rijks stoomvaartdienst A. J. Over de Linden, mei ingang van den 16en Januari 1887, bevorderd tot officier-machi nist lste kl. De minister van koloniën zal op 7 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIË. De hertog van Aumale is thans te Brussel, waar bij den winter zal blijven. De koning en koningin van Belgie brachten bem kort na zijne aankomst een bezoek. EXGIiLAA». De Daily News verneemt uit Odessa, dat de toestand in den Kaukasus ernstiger is dan de Bussische regeering toestemt. Zij erkent dat er eene volksbeweging plaats bad, die ook reeds werd onderdrukt; doch onafhankelijke berichten voorspellen eene ernstige uitbarsting. ITA LIE. Bij den brand in het paleis Odescal- chi te Bome werden 14 vertrekken vernield. Al de diamanten van de prinseseene groote verzameling oud aardewerk en een kleine Baphael gingen verloren. Het paleis was niet verzekerd. De brand ontstond bij het aansteken van de lichten van den Kerst boom, in de nabijheid waarvan een gazen sluier hing; deze vatte vlam. Door den hevigen wind breidden zich de vlammen met groote snelheid uit. D E W E M A K K EIS. In het Deensche Folkething (tweede kamer) heeft de afgevaardigde Bajer het voorstel ingediend om aan vrouwen het recht toe te kennen aan verkiezingen voor de ge meenteraden deel te nemen. Na langdurige beraadslaging werd besloten het voorstel voor eene tweede lezing toe te laten en het in middels in handen te stellen van eene commissie. DUIT8CHL ART D. De Beichsanzeiger deelt den inhoud mede van een schrijven des keizers aan den kroonprins, waarin dank wordt betuigd voor de heilwenschen van het leger bij gelegen heid van 's keizers dienstjubileum. Men leest daarin o. a.Het leger weet, hoe na het den keizer steeds aan 't hart heeft gelegen, en het zal daarom begrijpen welke gewaar wordingen de keizer moest gevoelen bij de gedachtedat hij volle tachtig jaren tot het leger heeft behoord. Den zin voor eer en plicht boven alles hoog te houden en steeds bereid te zijn daarvoor het leven te laten, ziedaar de band welke alle Duitsche stammen nauw omsluit en 's keizers regeering door zegepralen opluisterde. Ten slotte zegt de keizer: „Het is mij eene groote vreugdeop zulk eene wijze tot het leger te mogen spreken, en over de afgeloopen tachtig jaren te kun nen zeggendat wij volkomen en innig aan elkander behoorden. Ik betuig uit de volheid mijns harten mijn dank aan het leger voor zijne trouwe toewijding en plichtsvervulling. Mijn erkentelijkheid daarvoor zal tot mijn laatsten ademtocht in mijn hart bewaard blijven." De commissie voor de legerwet ver wierp bij de tweede lezing het voorstel van den liberalen afgevaardigde Bickert om de sterkte van het Duitsche leger op voet van vrede te bepalen op 454,402 man. Ook verwierp zij het voorstel van het lid der centrum-partij Von Huene om 468,409 manschappen voor den tijd van drie jaren toe te staan en daarna het geheele eerste artikel van het ontwerp. Daarentegen nam de commissie het tweede artikel betreffende 'bet vormen der nieuwe bataillons aan, ge lijk dit bij de eerste lezing is vastgesteld. De militaire commissie van den rijks dag verwierp, bij de voortgezette beraadsla ging over de legerwetparagraaf 4 (voorstel van den heer Huene, om de studenten in de theologie van den militairen dienst vrij te stellen.) Onveranderd werden aangenomen de paragrafen 3 en 5, tot opheffing van de tegenovergestelde vroegere bepalingen der rijkslegerwet, en tot tenuitvoerlegging der wet in Beieren en Wurtemberg. De gisteren genomen besluiten werden daarop bij eind stemming met 14 tegen 12 stemmen defini tief goedgekeurd. Aanstaanden Vrijdag zal het rapport worden vastgesteld. Het bestuur der mijnen in Saksen heeft besloten de exploitatie der twee zil vermijnen bij Freiburg te staken400 man nen zijn daardoor zonder werk. OOITËKRM K. De keizerin van Oostenrijk heeft ge last dat baar stallen te Weenen, Pesth en

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2