NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Re ze Courant verschijnt dadelijks, behalve op /on- en Peest d a ge n. Vrijdag 31 December 1886, N°. 308. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BREID EPS EEKLOOU. Leidsc ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer io Cent. 200c JaitrutyiK. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, tl contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Rericliten. DE BURGEMEESTER der Gemeente LEIDENbrengt ter algemeene kennis, dat het bareel van den Burgerleken Stand op Zaterdag 1 Januari, Meuw jaarsdag, zal geopend zijn van 133 uren des namiddags, doch uitsluitend voor zaken den Burgerlijken Stand betreffende. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 29 Dec. 1886. «TADIMIEUW8. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandscbe zaken van 29 December 1886, is W. J. Van Stockum voor het jaar 1887 benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan de rijks-uni versiteit te Leiden. De Staatscourant van heden bevat de statuten van de vereenigiug Leidsche Gym nastiek- en SchermvereenigingHercules", onder de zinspreuk: ^Ontwikkeling door Arbeid", te Leiden. Tegen een 13-jarigen jongen, genaamd F. J. M. K., ia door de politie wegens op lichting ten nadeele van verschillende in gezetenen, van verschillende goederen pro ces-verbaal opgemaakt. Nog is proces-verbaal opgemaakt tegen den copiïst J. J. v. G., die bij verschil lende ingezetenen met bedelbrieven was rond gegaan. Tengevolge van huiselijken twist heeft hedenmorgen de schoorsteenveger J. J. door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Men schrijft ons: Het is winternacht. Hoort hoe de uilen roepen in het bosch welk een klagend geluid! Dat zijn de poot- uilen of druipenzeggen de boerenen zoo lang je die hoortjongenzijn we van het buiig weer nog niet af. Het vriest, het regent, het sneeuwt, het hagelt beurtelings, de wiad zit overal en de zee geeft telkens buien op. Eergisteravond om half tien weerlichtte het en rommelde de donder als in Augustus. Raar weer, waarop geen pijl te trekken is. Daar zijn er die nu reeds aan een kwakkelwinter beginuen te gelooven. Daar :ijn er ook die bijna geen winter meer verwachten: stout gesproken in de Kerst week. Zoo meent ieder zijn pil een valk te zijn, en de profetieën blijven niet ontbreken. Dfl ouden, zeiden: als de dagen lengengaan de nachten strengen. Veiligheidshalve kon men zich voorloopig bij deze uitspraak nederleggen; vroeg of laat toch doet de winter zijne rechten gelden. Komt hij niet in Louwmaand, dan nog dikwijls in Gras maand, zelfs in Bloeimaand. Intusschen fluiten de spreeuwen reeds een deuntje op den dorpskerktoren en de kraaien zwerven met de kokmeeuwen zóó broederlijk over het groene weiland of ze geen zorg voor de toekomst hebben. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1747) van Gottfr. Bürger. Te beginnen met het aanstaande Nieuwe Jaar zal Het Huisgezin driemaal in de week het licht zien. Met 1 Januari zal prof. A. G. Van Hamel als mede-redacteur van De Gids op treden. Het u Athenaeum" zal in zijn eerste noramer van 1887 weder zijn jaarÜjksch overzicht geven van de literatuur van het vasteland; dat der Nederlandsche wordt op nieuw geleverd door den heer E. Van Cam- pen. In het vervolg zal dat in Juli ge schieden, zullende in Juli van het volgende jaar de literatuur der zes eerste maanden van 1887 besproken worden. Gedurende de maand Nov. is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 589,263.88 en terugbetaald f 380,187.18, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 209,076.70. Aan het einde der maand Oct. was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 8,371,535.78, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Nov. 1886 bedroeg f 8,580,612.48. In den loop der maand Nov. werden 3374 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 802 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 137.400 in omloop waren. De minister van buitenlaudsche zaken gaf gisteren een diner voor een gedeelte van het corps diplomatique. Wegens den hoogen prijs, waarvoor bij de aanbesteding werd ingeschreven, is door den minister van oorlog bepaald, dat in 1887, in plaats van grauwe erwteu, bruine boonen zullen worden gegeten door de korporaals en minderen. Naar men aan het D. v. Z.-H. en 's Gr. mededeelt, is de Nederlandsche consul- generaal te Kaapstad, de heer G. Myburg, overleden. Bij den postdienst is, bij gelegenheid van den aanstaanden nieuwjaarsdag, aan de direcieureu in garnizoensplaatsen weder de hulp van militairen toegezegd. De koninklijke familie is weder in de residentie. Hfl. MM. met de jeugdige kroonprinses kwamen met een extratrein der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij onder leiding van den heer 's Jacob, precies op het bepaalde uur (3 uar 37 min.) te 's Hage aan. Htt koninklijk gezin zag er welvarend ui.,. Ter begroeting van de vorstelijke perso nen stonden op het perron geschaardgraaf Scliïirïhielpenninck van Nyenhuis, groot meester en opperkamerheer; de luitenant- generaal jhr. Verspijck, de commissaris des konings de heer Fock, de generaal-majoor jhr. Klerck, wn. gouverneur der residentie en de burgemeester, de heer Patijn. Met HH. MM. zijn de volgende dames en heeren der hofhouding aangekomenba ronnesse Van Ittersum en jonkvrouwe V. d. Poll; de adjudanten vice-admiraal V. d. Ca- pellen, generaal-majoor graaf Dumonceau, majoor jhr. Van Spengler, de kamerheer H. W. J. E. baron Taets van Amerongen, en de ordonnauce-officiergraaf Van den Bosch. Aan de buitenzijde van het station in de Rijnstraat was het buitengewoon levendig, tegen het uur van aankomst van den trein. Daar had een dichte menigte post gevat, die toen de koning en koningin met het prinsesje het rijtuig bestegen, hen met ge juich welkom heette. De nieuwe schutsluizen, die te Leid- schendam vanwege de provincie Zuidholland worden gebouwd en volgens het bestek met 1°. Januari in gebruik moesten worden ge steld, zijn nog lang niet voltooid. De deu ren en stortebedden zijn nog niet gereed en het metselen is wegens de ingevallen vorst gestaakt. Tot gemeente-secretaris te Aarlander- veen is benoemd de heer A. A. Lechner. De nieuwe commandant der brand weer te 's Hage, de heer De Wijs, benoemd met ingang van 1 Januari a. s.zal de ac tieve leiding van den dienst van het brand weren eerst later op zich nemen. Dezer dagen bezocht hij de brandweerinrichting te Groningen. De vermiste patient van „Meer en Berg" is den volgenden dag gevonden onder de gemeente Haarlemmerliede en door den heer burgemeester dier gemeente naar het Gasthuis te Haarlem overgebracht. Hij be vindt zich nu weder in de inrichting te Heemstede en heeft geene merkbare gevol gen van zijn overnachten in de buitenlucht gehouden. Het rijks-buskruitmagazijn in het fort Oost-oever te Helder wordt van electrisch licht voorzien, zoodat in het vervolg in voorkomende gevallen ook des avonds in de magazijnen zal kunnen worden gewerkt. De gemeenteraad van Den Helder heeft besloten tot heffing, tot een hooger bedrag dan thans geschiedt, van schoolgelden, be grafenisrechten, hondenbelasting, belasting op het Heldersche kanaal en staangelden bij ge legenheid van de jaarmarkt. Gisteren heeft een jongeling te Var- seveld gepoogd den heer K. aldaar voor tien gulden op te lichten daar, hij met een valsch briefje van den notaris De B. bij hem kwam om dat geld te ontvangen. Hij kreeg wel het geld in handen, maar toen hij vertrokken was begon men te twijfelen en gaf de politie kennis van het gebeurde. Hij werd toen spoedig opgespoord en in hechtenis genomen. De afdeeling Zwolle en omstreken der Nederlandsche maatschappij van tuinbouw eu plantkunde heeft besloten een request aan de tweede kamer in te dienen tegen sommige bepalingen in de aanhangige Zon dagswet, waardoor de tuinbouw aanzienlijke schade zou lijden. Volgens de Midd. Ct. zijn twee Zeeuwsche onderwijzers zonder betrekking FEUILLETON. 92.) Slapeide werd zij naar het station vervoerd en gedurende den geheelen overtocht lag zij ir haif bewusteloozen toestand in Mendoza's >n verzocht slechts van tijd tot tijd een weinig drinken, maar voor men *ar water gaf, liet men haar eerst een wei nig van den met den slaapdrank vermengden wijn gebruiken. Op ie deelnemende vragen der mederei zigers aitwoordde Mend-za, dat zijne vrouw aan eene langdurige vaal leed, waardoor hare geestvermogens nu en dan in de war waren, als laatste poging om hare gezond heid terig te bekomen, was haar eene ver andering van klimaat voorgeschreven. VIER EV TWINTIGSTE HOOFDSTUK. IORA BLIJFT STANDVAST. 9. Er verliepen verscheidene dagen, voor Dora geheel hersteld was van de uitwerking van den slaapdrank. Toen zij weer tot bewust zijn kwam, bevond zij zich in de bovenste verdieping van het oude gebouw, welks be nedenkamers als speelzalen ware.", ingericht. Nita had de uiterste pogingen aangewend, om van Mendoi.; gedaan te krijgen, dat zij bij Dora mocht blijven wonen, want zij was bevreesd, om hare zuster geheel over te la ten aan de genade van den booswicht die de ongelukkige haatte, omdat hij haar had verraden en haar vreesde, omdat hij haar naar zijn eigene laaghartige inborst beoordeelde. Nita had besloten, om Dora niet langzaam te laten vergiftigen, zooals haar broeder van plan was. Zij had geen lust, om bij eene mogelijke ontdekking, als medeplichtige van zulk eene misdaad te worden aangeklaagd. Daarenboven was zij bij Dora's ziekbed te genover haar geheel veranderd. Zoolang Dora gelukkig en rijk geweest was, bleef Nita kond en meedoogenloos voor haar, maar toen zij het arme kind, als eene geknakte lelie, zag verkwijnen, toen het, van haar vermo gen, het ouderlijk huis, de teedere liefde baars vaders beroofd, geheel aan de wille keur van zulk een booswicht als haar broe der was overgeleverd, werd zij zachter gestemd eu vatte zij eene innige genegenheid voor de zwaar beproefde op. Als Dora volstrekt niet te bewegen was, zich aan haar eischen vau haar echtgenoot te onderwerpen, wilde Nita zelf haar in hare vlucht behulpzaam wezen. Dora's oogen dwaalden van het eene voor werp op het andere, en het duurde lang, voor zij zich kon herinneren, wat er met haar geschied was en hoe zij op deze vreemde, zonderling ingerichte plaats was gekomen. De kamer, waar zij lag, was zeer don ker. Door het vooruitspringende dakvenster drongen de stralen der ondergaande zon en wierpen een spookachtig licht op de voor werpen in de kamer. Met eene huivering herinnerde zij zich al het gebeurde. Half bewusteloos was zij over den drempel van dezen tempel der zonden gebracht, dien zij zich voorgenomen had, nooit te zullen be treden. Dat zij gevangen was, wist zij, maar ook dat zij dit zou blijven zoolang zij niet toestemde in de eischen, die haar echtgenoot haar in hun laatste gesprek had'gesteld. Aan het voeteinde van haar bed lag haar morgenkleed. Zij stond op, kleedde zich aan en ging naar het venster, door welks kleine, ouderwetsche ruiten zij de toppen der hoo rnen zag, die het huis omringden. Hieruit bleek haar, dat haar kerker zóó hoog lag, dat eene vlucht door het venster onmogelijk was. Op eenigen afstand van het alleenstaande huis zag zij eenige kleine huizen der voor stad, terwijl ook de rivier van uit haar hoog standpunt zichtbaar was. Het was voor haar een troost, dat zij wist dat menschelijke wezens in de nabijheid wa ren, die zij om hulp kon smeeken, indien het haar gelukte uit dit hol der zonde te ontvluchten. De avond was buitengewoon zacht en helder. Dora opende het venster en boog zich zooveel mogelijk Daar buiten, om beneden op het plein te kunnen zien. Zij onderscheidde kronkelende, met hoo rnen beplante paden, waarop hier en daar zitbanken tot rusten uitnoodigden, fonteinen, die haar water hoog in de lucht wierpen, en witte standbeelden, door met klimop be groeide hekken omringd, die in menigte in den tuin aanwezig waren. Ruime balkons, waarop groepen net ge- kleede heeren zaten te praten en te rooken, staken uit de lagere verdiepingen ver in den tuin vooruit. Het gesprek werd met de ge wone, den Franscheu eigene levendigheid gevoerd, want de meeste vaste bezoekers van het huis waren Franschen óf door geboorte óf door afkomst. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1